Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2009., 11:03   #41
Quote:
ružica23 kaže: Pogledaj post
"Ako član obveznog fonda umre prije nego je počeo koristiti mirovinu, sredstva ušteđena na njegovom osobnom mirovinskom računu su nasljedna i pripast će zakonskim nasljednicima, osim ako članovi obitelji ostvare pravo na obiteljsku mirovinu."

valjda sinovi...

znači ako kihneš prije umirovljenja tvoji zakonski nasljednici dobiju samo kapitalizirana sredstva iz II stupa, iz prvog ne dobiju ništa.
doduše, ima tu još nejasnoća, moram se malo raspitati kod pravnika...
Da, tako je.
2. sustav je sasvim OK i realan i smislen jer ovo sto uplacujes u prvi stup ide samo za generacijsku solidarnost, dakle samo za isplatu trenutnim penzicima. Ta lova se nigdje ne akumulira niti ne pripada tebi, zbog toga se to niti ne moze "nasljedit". S druge strane, 2gi stup se itekako akumulira i to je tvoja lova na koju ti, odnosno tvoji nasljednici polazu pravo.
Zbog demografskih promjena je prvo stup postao pusiona i moralo je doc do mirovinske reforme. Problem je trenutno taj sto je, da bi uplatila nesto u 2gi stup (od kojeg nesto imas) potrebno uplatit tri put vise u 1vi stup (od kojeg ti neces imat nista). S vremenom bi taj omjer 15%/5% trebao ic u smjeru 2gog stupa ali sada je taj omjer vrlo nepovoljan. Stoga se ljudi koji mogu cesto zaposljavaju na minimalac (kako bi placali sto manji prvi stup) a gledaju da ostatak "place" isplate na drugi nacin u koji nece sve ic u prvi stup te mogu sami uplatit direktno u neko zivotno osiguranje. Sivilo na svakom cosku, s ovim nasim zakonima nije ni cudo.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 12:09   #42
Evo to je vec nesto sto mi se svidja kod 2.stupnja

Hvala svima na odgovorima, sad su mi vec neke stvari jasnije
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 12:21   #43
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Evo to je vec nesto sto mi se svidja kod 2.stupnja

Hvala svima na odgovorima, sad su mi vec neke stvari jasnije
Ima dobar sazetak na:

http://www.imamnovac.com/2-stup,-sto...biti-/178.aspx
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 13:52   #44
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Nitko me nije pitao da li ga zelim uplacivati automatski je stvaljeno kao i svima pretpostavljam. kao prvo neznam ni sta to znaci a plaćam ga i sad kad su pocele ove price sa manjim mirovinama s njim nego bez njega. i kao prvo placa mi je ionak sranje, jel ja to mogu otkazat, da mi se to ne uplaćuje? ili ako otkazem jel to znaci da necu te novce na ruke dobivat jer je to izdatak firme ionako? pa mi je na kraju svejedno plaćala ili ne?
i jos ako se moze otkazati jel se moze i siplatiti to sto je dosad uplaćeno?

cemu to uopce na kraju krajeva sluzi i koliko je to možebitno veća mirovina ako je uplacujem jos 40g ffs.?? u postotcima ne znamo kolika ce tad mirovina biti pa ono.... cca?

e da neki u firmi su mi rekli da oni to ne plaćaju?' kako to moze biti
Ako su u trenutku uvodjenja reforme imali 50g, nisu mogli u njoj sudjelovati, ako su imali 40, onda su mogli birati, ako su imali ispod 40, oni su morali. Zasto su morali? Zato sto je krajnji cilj stvaranje odrzivog mirovinskog sustava, sto znaci da mirovine treba izbaciti iz proracuna. Izdvajanje za mirovinu je prisilno upravo zbog ljudi poput tebe koji ne mogu dokuciti da je za starost potrebno stediti i koji bi sve potrosili sada jer im je eto placa premala. Mirovinu neznas kolika ce ti biti jer ovisi o tome kako ce se kretati trzista obveznica, dionica i ostalih dijelova portfelja mirovinskih drustava, u koja mirovinski fondovi ulazu kako bi tebi osigurali zastitu od inflacije i eventualni porast vrijednosti te stednje. Inace, mozes izabrati tko ce biti tvoj mirovinski fond, pa cak i tu odluku mijenjati.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 16:06   #45
Meni jedna stvar kod 2. mirovinskog stupa nije jasna.

Kad odem u mirovinu, s mog osobnog računa isplaćivat će mi se svaki mjesec određeni iznos.

Što će se dogoditi ako ja živim dovoljno dugo da se taj novac potroši. Hoću li i dalje dobivati mirovinu ili ne?
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 16:22   #46
Quote:
Donauschwabe kaže: Pogledaj post
Meni jedna stvar kod 2. mirovinskog stupa nije jasna.

Kad odem u mirovinu, s mog osobnog računa isplaćivat će mi se svaki mjesec određeni iznos.

Što će se dogoditi ako ja živim dovoljno dugo da se taj novac potroši. Hoću li i dalje dobivati mirovinu ili ne?
Hoces, inace sve skupa bas i ne bi bilo mirovinsko osiguranje. Prolistaj mozda malo na http://www.azfond.hr/index.php?path=...der/AZ_obvezni, tamo pise za nasljedjivanje i slicno . Materija je malo komplicirana, ima onih zajamcenih rokova, nasljedjivanja islicno.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 08:00   #47
da li tko zna kako se i s kojim penalima mogu povući sredstva iz 2. stupa, te da li se može izaći iz 2. stupa općenito i tražiti da se razlika isplaćuje na plaći?
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 09:28   #48
sto je ? procitao si ovo pa te prpa,a?

http://www.jutarnji.hr/propada-2--mi...-rupe-/912968/
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 14:06   #49
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
sto je ? procitao si ovo pa te prpa,a?[/url]
zbog cca 13 tisuća kuna koje imam u 2. stupu? pa ne baš... no radije bi da ne odu u vjetar ako već postoji mogućnost...

ako tko zna odgovor, molio bih da ga podijeli
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 19:01   #50
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
da li tko zna kako se i s kojim penalima mogu povući sredstva iz 2. stupa, te da li se može izaći iz 2. stupa općenito i tražiti da se razlika isplaćuje na plaći?
Da je to moguće sada se ne bi razbacivali našim novcima za dionice INE.
__________________
#ho ho ho
xfairguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 18:53   #51
re

Da li je moguće povući svoj novac iz mirovinskog IIstupa i kada s obzirom da sam u redovnoj vojnoj mirovini (42.god.).U mirovini sam 3 god.Molio bih nekog tko zna da mi objasni lijep poz.
cloudvk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 19:40   #52
Kada stekne uvjete za mirovinu, osiguranik odabire mirovinsko osiguravajuće društvo i u njega prenosi svoj kapital iz mirovinskog fonda čiji je do tada bio član. S odabranim mirovinskim osiguravajućim društvom osiguranik sklapa ugovor o isplati mirovine u jednom od 2 moguća oblika: pojedinačna ili zajednička mirovina od kojih svaka može biti doživotna ili sa zajamčenim razdobljem isplate.

Ako član obveznog fonda umre prije nego je počeo koristiti mirovinu, sredstva ušteđena na njegovom osobnom mirovinskom računu su nasljedna i pripast će zakonskim nasljednicima.

Nadzor nad poslovanjem mirovinskih fondova i mirovinskih osiguravajućih društava provodi državna agencija za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja - Hagena. U slučaju lošeg poslovanja ili propasti mirovinskog fonda članovi svoju imovinu namiruju iz temeljnog kapitala i jamstvenog pologa obveznog mirovinskog društva.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 15:45   #53
hi imam pitanje, znači vratila sam se iz ino u hrv, zaposlila imam 48 godina, da li da udjem u 2 stup?
__________________
wrong side of investment banking
Journal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 15:46   #54
hi imam pitanje, znači vratila sam se iz ino u hrv, zaposlila imam 48 godina, da li da udjem u 2 stup?
__________________
wrong side of investment banking
Journal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2022., 09:55   #55
Sukladno općoj krizi imovina u mirovinskim fondovima gubi vrijednost.
U 2.OMF koji je podijeljen u 3 kategorije - A,B i C pada vrijednost imovine+inflacija.
Znači budući umirovljenici su osuđeni na potpuno osiromašenje,posljedično propast.
Kako sam nedavno navršio 60godina ,automatizmom su me prebacili u fond kategorije "C".
Obrazloženje - to je najmanje rizičan fond.
Kako svaki mjesec dobivam izvještaj iz mirovinskog društva vidim da svaki mjesec imam sve manju ukupnu vrijednost u fondu + inflacija.
U usporedbi s fondovima A i B kategorije ovaj C kat.koji je najmanje rizičan ima najveći pad.
Baš interesantno.Najmanje rizičan,a ima najveći pad.
__________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix
dreamer2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2022., 14:41   #56
Jer se sastoji 100% od obveznica koje su izdane po kamatama manjim od 2%, a sad je inflacija preko 7% pa se ekipa rješava tih obveznica što naravno gura cijenu dole.

Svejedno je najmanje rizičan jer su obveznice osigurane nekim kolateralom pa se ne može dogodit da izgubiš glavnicu kao kod dionice.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2022., 07:42   #57
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
Jer se sastoji 100% od obveznica koje su izdane po kamatama manjim od 2%, a sad je inflacija preko 7% pa se ekipa rješava tih obveznica što naravno gura cijenu dole.

Svejedno je najmanje rizičan jer su obveznice osigurane nekim kolateralom pa se ne može dogodit da izgubiš glavnicu kao kod dionice.
Ovo obrazloženje me podsjeća na onaj vic kad Mujo odvede Fatu kod ginekologa.
Uđe Fata u ordinaciju i nikako da izađe. Mujo zaviri kroz ključanicu.Kad ono ginekolog hebe Fatu.
A Mujo si grunta - "neko bi pomislio da on nju hebe,a on nju ustvari lječi.
__________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix
dreamer2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2022., 09:16   #58
Quote:
dreamer2 kaže: Pogledaj post
Ovo obrazloženje me podsjeća na onaj vic kad Mujo odvede Fatu kod ginekologa.
Uđe Fata u ordinaciju i nikako da izađe. Mujo zaviri kroz ključanicu.Kad ono ginekolog hebe Fatu.
A Mujo si grunta - "neko bi pomislio da on nju hebe,a on nju ustvari lječi.
Tko koga jebe treba pogledati dugoročno, a ne trenutno:



Čini mi se da su skoro svi B osim prisilnih C, a A skoro da i nema.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2022., 21:59   #59
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Tko koga jebe treba pogledati dugoročno, a ne trenutno:



Čini mi se da su skoro svi B osim prisilnih C, a A skoro da i nema.
Malko sam glup al ne kuzim kaj bi ta tablica opce trebala znaciti danas .
Sta god zakonodavna vlast odluci tako ce biti ma sto mi pricali o tome.
Nedavno sam ima priliku razgovarati sa covjekom koji se inace profesionalno bavi fondovima bacio je oko na nase omf-ove i dmf-ove nasmijao se i u par recenica prakticki kroz pitanje dao mi je odgovor.
Mojim rijecima izgleda odprilike ovako :
Koji je razlog da se drzava odrice priblizno 12 milijardi kuna godisnje da bi se cca 70%istih nakon knjizenja kroz fondove ponovo vratilo kroz obveznice ???????
__________________
Ne postoji ,nešto što ne postoji!!
Damirks is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 14:47   #60
Quote:
Damirks kaže: Pogledaj post
Malko sam glup al ne kuzim kaj bi ta tablica opce trebala znaciti danas .
Imaš pravo, bilo bi bolje imati tablicu prinosa za sutra. Daleko bolje nego imati ovo što sam dao, tablicu od danas - i to s podacima iz prošlosti.

Quote:
Sta god zakonodavna vlast odluci tako ce biti ma sto mi pricali o tome.
Apsolutno.

Quote:
Nedavno sam ima priliku razgovarati sa covjekom koji se inace profesionalno bavi fondovima bacio je oko na nase omf-ove i dmf-ove nasmijao se i u par recenica prakticki kroz pitanje dao mi je odgovor.
Mojim rijecima izgleda odprilike ovako :
Koji je razlog da se drzava odrice priblizno 12 milijardi kuna godisnje da bi se cca 70%istih nakon knjizenja kroz fondove ponovo vratilo kroz obveznice ???????
Bilo bi zanimljivo naći OMF bilo gdje u svijetu na koji se dotični ne bi smijao. Naime, svi oni ulažu 50-70% imovine u obveznice, pretežno domaće.

Naši jesu malo smiješni sa 70%, ali eto.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.