Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2005., 16:29   #21
Renato Biasutti, Le Razze e i popoli della terra, 1954

Brunet-white skin, straight hair, chestnut or dark chestnut, sometimes lighter eyes; high stature (174), robust body build with long legs, but high transverse diameters of the trunk; short skull (85) and quite high, with flattened occiput; large nose, leptorrhine (62) with straight or convex spine; long face, more often wide and rounded in women; deep chin. (Croatians, BIASUTTI and others).

Prehistoric Form: Borreby.
Subraces: Padanian, Noric.





ovoga ko da su u mom selu usikli

Što se tiče rasne antropologije Balkana pa i šire zadnjih 40 godina nema boljeg od Živka Mikića. U stvari on je jedini što vridi.

http://www.rastko.org.yu/arheologija/zmikic-neolit.html

http://www.rastko.org.yu/arheologija/zmikic-inter.html

Prije par godina mi se žalio jedan arheolog da on nema kome poslati kosti na bioantropološku analizu u Hrvatskoj. Vidim da se pojavio dr. sc. Mario Šlaus, viši znanstv. surad. (Odjel za arheologiju HAZU, Zagreb). Ajde neka da bar nekog imamo i na tom polju.

http://www.vecernji-list.hr/newsroom...99072/print.do

a iskopano je u Vela Luci

http://www.dnevnik.com.hr/index.php?article=3404
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 18:44   #22
Quote:
Zavelim kaže:
[B]
Prehistoric Form: Borreby.
Subraces: Padanian, Noric.[/I]




ovoga ko da su u mom selu usikli
[/URL]
a i u mom kraju ima podosta takvih,ko da strica gledam

očiti dinarac gorštak a kakva je ovo podjela
Prehistoric Form: Borreby.
Subraces: Padanian, Noric.[/
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 18:48   #23
zavelime a jel ima kakva knjiga od cijenjenog gosp. Ž.Mikića?
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 18:51   #24
Quote:
gotuslip kaže:
a u enciklopediji piše da je iz knjige

A. Weisbach; Die Serbokroaten Kroatiens und Slawoniens 1905.
gdje je premjerio 1390 vojnika u dobi 21-25 godina, uzimao je srbe i hrvate kao jedan narod

iznad 1800 milimetara visine se uzimaju kao ekstremno visoki 4,2 %
u Slavoniji je bilo 0,4 % s kovrčavom kosom, a Dalmaciji 2,3 %

pa su izračunati postoci za boju kose, boju očiju, boju kože itd
samo ja mislim da je to premali uzorak

neće mi se sve to pisati, ako nekog zanima nešto posebno, neka napiše ili mu mogu scan pa na mail
ajde ne budi takav umoran, daj malo podataka, manje zajeb.... zavelima a više kucaj i kopiraj
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 19:40   #25
Noric = Dinarac + Nordijac
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 10:31   #26
Na žalost nisam imao niti jednu njegovu knjigu u ruci, ali sam našao par radova iz raznih zbornika. A do tih zbornika nije baš lako doći.

U jednom radu se detaljno osvrće na ranije radove austrijskih antropologa u istočnoj Bosni i utvrđuje kako su posve promašili i u metodi i u rezultatima. Drugi rad je meni zanimljiv jer opisuje ostatke našeg starog Vignja Miloševića pokopanog pod stećkom u Kočerinu gdje se vidi da je Viganj dinarac ko i ovaj gore na slici. Zanimljivo je s tim stećkom to da se Miloševići i Miloši još i dan danas nalaze na istoj Vignjevoj plemenitoj zemlji. Iz teksta je vidljivo da su katolici i da početkom 15. st pričaju zapadnoštokavskim ikavskim dijelektom s dosta čakavskih značajki. To je vrijeme dok novoštokavske promjene još nisu uzele maha (15-16 st.). Tko god se u to doba osvrnuo na bioantropologiju zvao je u pomoć Mikića tako da je tip iz silnog iskustva već tamo sedamdesetih godina zaključio da za tkz. seoba nije bilo nikakve velike zamjene stanovništva i da je temeljni autohtoni dinarski tip koji se formirao u brončano i željezno doba uglavnom od domaćeg supstrata preživio do današnjih dana. Dok u ranosrednjovjeknovnim grobovima ima ostataka nordijskih karakteristika, u kasnije doba i pogotovo pod stećcima su uglavnom dinarci.

Borreby je jedna od rasnih formi paleoeuropeida, odnosno "preživjelih" kromanjonaca. Karakterizira ih robusnost tijela i velika glava. Po zadnjim istraživanjima dinarci ne bi bili srodni armenoidima na Bliskom Istoku niti neka velik mješavina mediteranca i alpinaca ili nordijaca, već posebna forma domaćeg donekle graciliziranog kromanjonca. Pogotovo ovi sjeverniji (katolici) za koje i Coon veli da čuvaju autohtonije crte. Kod pravoslavaca se nađe više mediteranskog upliva. Crnogorci su izgleda poseban slučaj gledano s rasne strane. Više naginju paleoeropeidima nego čistim dinarcima. Možda su preostatak prvotne forme?

Dinarci od kromanjonaca nasljeđuju visinu (izbjegli su veliko smanjivanje visine u neolitu - prehrana???), izraženije (markantnije) crte lice, veću naglašenost u odraslosti (spolni dimorfizam), dlakavost, no tjelesno su nešto vitkiji i izrazito naginju širokoglavosti i to ne na način da im se glava proširuje, već im se skraćuje dužina (čelo-zatiljak) na specifičan način tako da im zatiljak postaje ravan, kao odsječen (with flattened occiput). Rekli bi neki ko da si ih lopatom maznio po zatiljku.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 12:38   #27
ma to te ja pitam,ta mi forma podataka treba a di je naći na jednom mjestu,ne da mi se pomalo skupljati.

Zavelime jesi li uspoređivao genetiku i fizičku antropologiju?
U smislu da na jednom prostoru npr.naša dinara , 70% žitelja su nositelji starog eu-7 a 30% žitelja raznih drugih markera i kakva je njihova sličnost/različitost u fizičkom izgledu,znam da utječe i vrijeme provedeno na određenom području,ishrana...........
Pitanje mi je takvo da nema pravog odgovora(uh koliko bi to istraživanje bilo) a zanima me što znaš i što misliš o tome?

Navest cu svoj primjer, da su moji preci svi tjelesno jako robusno građeni(gorštaci iz like),glavati,crni,dlakavi i visine od 178 do 200cm a ja se razlikujem po boji kose(smeđa) i niži sam od njih,premda predpostavljam da je ta odudarnost upliv mamine obitelji(njemci,autot.slavonci,mađari i zagorci znači vjerovatno stari eu-18 i/ili eu-19 u mojoj genetskoj formi.Znam da marker koji čovjek nosi ne znači nužno i takav tjelesni izgled koji je svojstven toj populaciji.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.