Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2015., 12:27   #61
"Planet" nije nikakav status, to je samo pojam koji je sada vrlo nespretno redefiniran. U originalu znači "zvijezda lutalica", odnosno svjetlo na nebu koje ne slijedi normalno kruženje svoda.
Nova definicija je toliko loša da spada u onu kategoriju "not even wrong". Toliko je loša da su ispod nje dekretom morali proglasit što jesu, a što nisu po novom evanđelju planeti Sunčevog Sustava. I onda kao, Zemlja spada u istu kategoriju kao i Jupiter, a za Pluton i slične je izmišljena kategorija "dwarf planet". Što ne strpaju onda Jupiter u "giant planet" i kažu mu fuck off, ti nisi planet i nikad više to nećeš biti.

Meni se čini da su upravo neznanstveni interesi doveli do ovakvog polurješenja. Nekad je bilo vrlo prestižno otkrit novi planet, to je bilo teško i onaj ko je to napravio bio je legenda i car i kralj svemira. A sad bismo imali hiperinflaciju takvog prestiža pa se išlo na političku odluku da se redefinira pojam planet. Koja je onda sprovedena na ovako neprofesionalan način.

Po meni, ako je već bilo potrebe da se pojam planeta redefinira, onda je to tebalo napravit na precizan i sistematičan način. Npr planet je svako tijelo koje kruži oko Sunca i dovoljno je masivno da postane okruglo. Pa onda neke potkategorije: po veličini: mali planet, sredni, veliki, jako veliki. Po tipu površine: plinoviti, kameniti, vodeni... po temperaturi površine, po tome da li je u dvojnom, trojnom sustavu s još kojim planetima, po tome da li je lutalica, kruži oko zvijezde, dvojnog, trojnog sustava i td. Neka kategorizacija koja onda logično vrijedi ne samo za Sunčev Sustav, nego ćemo njom analogno moć kategorizirat i egzoplanete. Ovo je presmiješno. Planet i "dwarf planet"? Jao.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 16:49   #62
Quote:
Svjetlosni kaže: Pogledaj post
To je dvojni sustav, nesto kao zemlja mjesec
Netočno, Charon, Styx, Nix, Kerberos i Hydra, što s njima ?
__________________
159 1.9 JTDM Q2, remapirana 202ks/411Nm i 156 2.4 M-jet stock 20v 175ks/385Nm.
LateBraking is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 06:26   #63
Quote:
Rosenkrantz kaže: Pogledaj post
Čitanje podataka sa New Horizons sonde nije nikakav problem za
Nisam siguran da, pored NASA-e, postoji još neka organizacija (čak niti ESA) koja posjeduje tolika financijska sredstva da bi mogla napraviti sve to skupa. A to bi ipak bila najjača kriptozaštita.
Što uopće ne znači da netko nešto skriva. Na posljetku, bilo bi vrlo glupo poduzeti takve gigantske napore u sakupljanju podataka da bi se ovi na kraju gurnuli u neku ladicu.
Materijale ću proučiti, a za sad sam išla potražit malo što Rusi imaju. Imaju također tri antene, s tim da su dvije 70-metarske, a jedna 64-metarska. Jedna je u blizini Moskve, druga na Krimu, a treća negdje na dalekom istoku, oko Vladivostoka. To nije ni približno toliko raspršeno, kao NASA-ina mreža, a i upitno je u kakvom je to stanju.

Od ostalih DSN, indijski, EU i japanski većinom čine manje antene. Kina izgleda obećavajuće, iako isto ima problem zbijenosti antena na malom području. Čitam nešto da će gradit dodatne antene po Južnoj Americi, tako da možda stanje bude bolje u budućnosti.
Triple Lindy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 18:42   #64
http://explosm.net/comics/3989/
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 01:14   #65
Pozdrav,

https://youtu.be/dWr29KIs2Ns?t=16m27s

Zanima me zašto je rekao da se ova fotka ne može falsificirati?
nikolica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 23:58   #66
Quote:
nikolica666 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

https://youtu.be/dWr29KIs2Ns?t=16m27s

Zanima me zašto je rekao da se ova fotka ne može falsificirati?
ne znam, ali thnx za link, sad ću baš da pogledam.. bio je neki dan na natgeo doq mission pluto, sve onako kako The End voli al ja nisam imala pojma o pola stvari, pa ono.. bilo mi zanimljivo, šta
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 01:26   #67
Quote:
FiorellaTerenzi kaže: Pogledaj post
ne znam, ali thnx za link, sad ću baš da pogledam.. bio je neki dan na natgeo doq mission pluto, sve onako kako The End voli al ja nisam imala pojma o pola stvari, pa ono.. bilo mi zanimljivo, šta
Ja ove press konferencije gledam uživo, tako je uzbudljivije. Na svakoj iznesu nova saznanja o plutonu i pokazuju nove slike.
nikolica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 15:35   #68
Quote:
Lud1979 kaže: Pogledaj post
Ja sam uvjeren da je inicijativa za vraćanje Plutona u planete motivirana skoro isključivo neznanstvenim interesima - zapravo ne znam koliko ljudi izvan SAD podržava vraćanje starog statusa Plutona.
Ima li uopce igdje ikakav transkipt iz Praga kad su izbacivali Plutona, tko je bio za/protiv?
I da li je tek u Pragu pao konacan dogovor sto to spada pod planet, tj. Rezolucija 5A? Mislim na 3 tocke definiranja...
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 22:44   #69
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Ima li uopce igdje ikakav transkipt iz Praga kad su izbacivali Plutona, tko je bio za/protiv?
I da li je tek u Pragu pao konacan dogovor sto to spada pod planet, tj. Rezolucija 5A? Mislim na 3 tocke definiranja...
Nemam pojma postoji li takav transkript i gdje su se konačno dogovorili što će se smatrati planetom, ali, ako se ne varam, samo Amerikanci pišu publikacije u duhu "Pluton bi trebao biti planet", ne znam da pripadnici drugih nacionalnosti osporavaju novu definiciju pojma "planet".
Lud1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 21:53   #70
Nova fotografija stigla sa sonde nakon dugo vremena.



Prijenos svih podataka i fotografija trajat će godinu i pol dana, dosad je skinuto tek 5% svega.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 10:40   #71
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Prijenos svih podataka i fotografija trajat će godinu i pol dana, dosad je skinuto tek 5% svega.
Evo @Rozenkranc je već pisao nešto o tome:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...2&postcount=58
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 17:09   #72
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 12:50   #73
Quote:
Lud1979 kaže: Pogledaj post
Nemam pojma postoji li takav transkript i gdje su se konačno dogovorili što će se smatrati planetom, ali, ako se ne varam, samo Amerikanci pišu publikacije u duhu "Pluton bi trebao biti planet", ne znam da pripadnici drugih nacionalnosti osporavaju novu definiciju pojma "planet".
Zato jer su Amerikanci emotivno vezani za Plutona, dugo je prevladavalo misljenje da je Pluto nazvan po psu iz crtica, cak i kad se saznalo da to nema nikakve veze, ljudi nisu nikaj manje bili osjetljivi na Plutona...uostalom Walt je rekao da je iskoristio novo otkriveni planet kak bi privukao sto vise pozornosti, pa otuda i ime.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2018., 13:10   #74
https://imgur.com/a/3HmLFJf

Piramida na plutonu, sa okom na vrhu.



btw, fotografije su predobre.

Pogotovo kad se sjećam lansiranja, pa ono imaš uvid da se nešto stvarno dogodilo.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2018., 15:32   #75
Ima jedna super stvar na velikoj fotografiji. Otprilike na sredini, s desne strane, bijeli krater. Ima po sebi očito materijal koji je taložen (led-metanski ili vodeni) ali je fora da se prema rubu kratera vide riplovi, strujni "valovi", koji ukazuju na tekuće stanje na toj površini prilikom nastanka i valove, struje, pa čak možda i vjetar.
Jako dobra fotografija.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2020., 01:30   #76
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
"Planet" nije nikakav status, to je samo pojam koji je sada vrlo nespretno redefiniran. U originalu znači "zvijezda lutalica", odnosno svjetlo na nebu koje ne slijedi normalno kruženje svoda.
Nova definicija je toliko loša da spada u onu kategoriju "not even wrong". Toliko je loša da su ispod nje dekretom morali proglasit što jesu, a što nisu po novom evanđelju planeti Sunčevog Sustava. I onda kao, Zemlja spada u istu kategoriju kao i Jupiter, a za Pluton i slične je izmišljena kategorija "dwarf planet". Što ne strpaju onda Jupiter u "giant planet" i kažu mu fuck off, ti nisi planet i nikad više to nećeš biti.

Meni se čini da su upravo neznanstveni interesi doveli do ovakvog polurješenja. Nekad je bilo vrlo prestižno otkrit novi planet, to je bilo teško i onaj ko je to napravio bio je legenda i car i kralj svemira. A sad bismo imali hiperinflaciju takvog prestiža pa se išlo na političku odluku da se redefinira pojam planet. Koja je onda sprovedena na ovako neprofesionalan način.

Po meni, ako je već bilo potrebe da se pojam planeta redefinira, onda je to tebalo napravit na precizan i sistematičan način. Npr planet je svako tijelo koje kruži oko Sunca i dovoljno je masivno da postane okruglo. Pa onda neke potkategorije: po veličini: mali planet, sredni, veliki, jako veliki. Po tipu površine: plinoviti, kameniti, vodeni... po temperaturi površine, po tome da li je u dvojnom, trojnom sustavu s još kojim planetima, po tome da li je lutalica, kruži oko zvijezde, dvojnog, trojnog sustava i td. Neka kategorizacija koja onda logično vrijedi ne samo za Sunčev Sustav, nego ćemo njom analogno moć kategorizirat i egzoplanete. Ovo je presmiješno. Planet i "dwarf planet"? Jao.
Po mom mišljenju definicija planeta bi trebala biti da je objekt u nekom sistemu koji rotira oko najmasivnjeg objekta istog sistema ( dakle nije nužno da bude zvjiezda ) , a da pri tome ima veću masu od najmasivnjeg satelta do nekog planeta tog sistema .
Na primjer po takvoj definiciji Merkur ne bi bio planet nego planetoid jer ima manju masu od nekih Jupiterovih mjeseca
sandgeorge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.