Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 20:15   #81
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
https://agrobiz.vecernji.hr/agrovije...-u-minusu-8281

možda srbi kupe zemlju pa nam poraste izvoz.

oni znaju, mi očito ne znamo.
Sada će ti ekonomski stručnjaci potvrditi kako Srbija ima puno više zemlje od nas. Samo čekaj.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:33   #82
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa nemre ti zemlja ni biti kvalitena ak ju redovito ne obrađuješ. Ne znam po kojoj vi logici gledate kvalitetu zemlje, ali ako ne pljuneš u šake, neće se samo od sebe to ni napraviti kvalitetnim, a kamo li posaditi. Stvarno mi idu na jetra ovakve glupe izjave. Toliko zemljišta diljem Slavonije je pusto i obraslo korovom, a vi kažete da nemamo kvalitetne zemlje. Ili svi samo tražite nekakvu izliku samo da nastavite dobivati socijalu od države. Zanimljivo inače kako je sve prije bilo moguće, prijašnje generacije su mogle sve, nisu imale ni tehnologiju kakvu imaju danas, a sada odjednom nije moguće više ništa jer mi kao nemamo zemlje. Uz sva ova automatizirana čuda tehnologije.
Ako bude navalice onda je tako kako ti (i mediji) kažeš

Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Sada će ti ekonomski stručnjaci potvrditi kako Srbija ima puno više zemlje od nas. Samo čekaj.
HR je i za Yuge uvozila sirovine iz Vojvodine, oni su za nas poljoprivredna sila - bili i ostali...
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 15:21   #83
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Ako bude navalice onda je tako kako ti (i mediji) kažeš
Ne kako kažemo ja i mediji, to su činjenice. Prije je bilo sve moguće posaditi, a sada najednom govore da nemamo zemlje. Čak se na njoj i neke tropske kulture mogu uzgajati. Eto, toliko je kvalitetna. U Srijemu kod Iloka čak imaju kilometarske vinograde.

Quote:
HR je i za Yuge uvozila sirovine iz Vojvodine, oni su za nas poljoprivredna sila - bili i ostali...
Da Vojvodina, pa Vojvodina ti je slična Slavoniji, Baranji i Srijemu, o čemu ti pričaš? Područje, koje je povezano s našim krajevima, geografski vuče paralele s nama. Čak se ni ne smatraju dijelom Srbije. Prava Srbija se nalazi ispod Beograda, a to su većinom planinska područja Dinarida. Vojvodina je velik dio svoje povijesti ustvari bila Ugarska pokrajina.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 15:38   #84
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post



Da Vojvodina, pa Vojvodina ti je slična Slavoniji, Baranji i Srijemu, o čemu ti pričaš? Područje, koje je povezano s našim krajevima, geografski vuče paralele s nama. Čak se ni ne smatraju dijelom Srbije. Prava Srbija se nalazi ispod Beograda, a to su većinom planinska područja Dinarida. Vojvodina je velik dio svoje povijesti ustvari bila Ugarska pokrajina.
jako slična samo 4 puta manja.....
a opet rumunjska je 5 puta veća od vojvodine. iz čega zaključujumo da je slavonija 20 puta manja od rumunjske. ( po hektarima obradive zemlje)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 15:39   #85
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisam zapamtio jer nisam poljoprivrednik, ali prenamjena zemljišta iz jedne kulture u drugu zahtijeva papirologiju.

Poslije mu je pravnik rekao da mu je bolje i brže prenamijeniti bez papira i onda obavijestiti upravu da je to učinio
odeš u HPA i napraviš prenamjenu... nikakva pretjerana papirologija..
a ako su prije bile masline a kasnije orasi prenamjena nije ni trebala ...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 09:27   #86
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Mi imamo vrlo malo kvalitetnog i uređenog zemljišta, što valja to je već u funkciji (vjerovali ili ne).
To i jest i nije istina.
Iskorištena su zemljišta koja se lako obrađuju i koja momentalno nisu zapuštena.
Ali i relativno loše zemljište uz moćnu mehanizaciju postaje i te kako plodonosno.
Osim toga, ne treba svako zemljište biti baš za žitarice ili soju. Za plantažu aronije bolje je siromašno tlo gdje raste manje korova. Za paulovniju trebaš samo ocjedito tlo i puno vode.

Quote:
Veće slobodne površine su južno od Zagreba, ali većina od toga je žnj klasa i ne vidim razloga zašto je loše da se nađe bilo kakav investitor da to oživi.
I da se nađe kakav investitor odmah bi mu skočili za vrat razni zaštitari prirode i trubili da se 'uništavaju vrijedna staništa' nekih živina.
Na poplavnoj močvari mogao bi napraviti ribnjak i melioraciju, ali to je 'zaštićena močvara'. Čak da neko područje samo ogradiš i imaš ekstenzivan uzgoj dugorogih goveda za meso, opet će se naći netko da ti truje planove.


Quote:
Već desetak g. po istočnoj Slavoniji egzistiraju "torbari" koji kupuju gotovo sve ponuđeno i to po normalnim tržišnim cijenama.
Pa to je zapravo jedini način da se okrupne posjedi. Uglavnom kupiš ono što se nudi u nekom području, i onda dalje čekaš da kupiš kad netko umre ili seli. Kad se zemlja nudi. Inače ako kupiš četiri čestice na hrpi, za onu petu te već traži više nego si platio ove četiri.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 15:48   #87
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zna li se nešto oko toga hoće li država dirati u privatna zemljišta?

Što se mene tiče, dok god država neće dirati u privato, makar to bilo i poljoprivredno zemljište, sve ok.

Imali smo dvadesetak godina za popraviti stanje oko obradivosti javnih poljoprivrednih zemljišta - ništa nismo napravili.

Samo da onaj čobanin tolušić opet ne počne petljati oko najma privatnog, jer to već nije u redu.
Kunta Sphincte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 22:09   #88
Quote:
Kunta Sphincte kaže: Pogledaj post
Zna li se nešto oko toga hoće li država dirati u privatna zemljišta?

Što se mene tiče, dok god država neće dirati u privato, makar to bilo i poljoprivredno zemljište, sve ok.

Imali smo dvadesetak godina za popraviti stanje oko obradivosti javnih poljoprivrednih zemljišta - ništa nismo napravili.

Samo da onaj čobanin tolušić opet ne počne petljati oko najma privatnog, jer to već nije u redu.
Kako misliš, dirati u privatna zemljišta?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 00:24   #89
Quote:
Kunta Sphincte kaže: Pogledaj post
Zna li se nešto oko toga hoće li država dirati u privatna zemljišta?

Što se mene tiče, dok god država neće dirati u privato, makar to bilo i poljoprivredno zemljište, sve ok.

Imali smo dvadesetak godina za popraviti stanje oko obradivosti javnih poljoprivrednih zemljišta - ništa nismo napravili.

Samo da onaj čobanin tolušić opet ne počne petljati oko najma privatnog, jer to već nije u redu.
Ne razumijem, zašto bi netko dirao u tvoje, bez tvoga odobrenja? Ako želiš prodati svoje zemljište drugome i zaraditi na tome, tvoja stvar. Ako ne, opet, tvoja stvar. Ovdje govorimo o zapuštenim zemljištima, koje već desetljećima nitko nije pokrenuo. To su praktički područja gdje nitko ne živi, obrasla korovima i šikarama. U općini, gdje su nekada živjeli moji bake i djedovi, strani kapital bi došao ko budali šamar, jer je cijela nekadašnja gospodarska zona ostala prazna i zapuštena. Od nekadašnjih 10 najbogatijih, danas je ta općina među 5 najsiromašnijih, a lokalno stanovništvo niti želi niti može išta pokrenuti. Dakle, jedini je spas u tome da se pojavi netko izvana sa svojom firmom, uloži novac (koji lokalno stanovništvo nema) i pokrene stvar. Ovo su iluzije da će naši seljaci to napraviti. Imali su oko 25 godina vremena, a nisu pokrenuli ništa, ni oni ni njihovi načelnici. Dapače, situacija je toliko loša da su se neki čak pomirili sa time da žive na socijali. Čudna neka kultura zavladala tamo. Ovako nešto nikada nismo imali po selima. Pogotovo ne u Slavoniji.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 10:56   #90
Cijene poljoprivrednog zemljišta u EU

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...icija-20180330

Pogledajte koliko vrijede oranice u Hrvatskoj i zašto bi mogle postati odlična investicija

Hrvatska se nalazi na europskom dnu s prosječnom cijenom obradivog hektara od 2809 eura. Pritom se jadranska, plava, i kontinentalna, zelena, Hrvatska značajno razlikuju u cijenama. Oranice na jugu koštaju u prosjeku 4651 euro po hektaru i gostovo su dvostruko skuplje od onih na sjeveru Hrvatske, koje vrijede prosječno 2739 eura po hektaru.

Na nisku cijenu obradivog zemljišta u Hrvatskoj utječu brojne slabosti koje prate hrvatsku poljoprivredu (rascjepkanost zemljišta, niska produktivnost proizvodnje, slabe agrotehničke mjere). Ograničavajući faktor je i moratorij na prodaju poljoprivrednog zemljišta koji traje do 2020. godine. Posljednjih godina primjetan je lagani rast cijena obradivog zemljišta, a snažniji uzlet mogao bi se dogoditi nakon isteka moratorija.

Dosad stranci nisu pokazali veći interes za ulaganje u hrvatsku poljoprivredu, o čemu svjedoči podatak da se od ulaska Hrvatske u EU u upisnik poljoprivrednika upisalo tek 37 stranaca.




Zanimljivo da oranice u Ravnim kotarima koštaju duplo više negoli u Slavoniji iako je zemlja u Slavoniji plodnija i lakše se navodnjava.
Je li to jer obradive zemlje manje ima u Dalmaciji ili je stvar o tome da će se moći tu graditi OPG vile.
npr.
http://www.mega-media.hr/dok-se-jedn...le-s-bazenima/

Riječ je o dvije mjere kojima su predviđena subvencioniranja OPG-ova, obrta, trgovačkih društava koji žele ulagati u turizam (građenje i/ili opremanje građevina i/ili turističke infrastrukture za pružanje turističkih i/ili ugostiteljskih usluga), tradicijske obrte, izradu suvenira, ali i nabavku opreme za poljoprivrednu proizvodnju itd.
Vlasnica tvrtke Driope, Valentina Jačan i njezin kolega konzultant Martin Mrša objasnili su žiteljima Hrvaca da mogu za svoje projekte povući od 70 pa do čak 100% sredstava iz europskih fondova.



Neće ta prodaja zemljišta u RH baš talo lako ići :

Bilo je riječi i o nesređenim zemljišnim knjigama koje su u nekim projektima nepremostiva prepreka, no i tu ima lijeka kada bi općinske vlasti pokazale razumijevanja i službenim putem od resornog ministarstva zatražile sređivanje zemljišnih knjiga u devet katastarskih općina na području Hrvaca što bi u konačnici, a riječ je o periodu između 6 mjeseci i maksimalno tri godine, mještane koštalo otprilike oko 1.500,00 kuna „po glavi“.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 11:03   #91
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
https://www.tportal.hr/biznis/clanak...icija-20180330

Pogledajte koliko vrijede oranice u Hrvatskoj i zašto bi mogle postati odlična investicija
Gdje ima hektar po 2809 eura, a da je kvalitetna zemlja? Odmah kupujem.

U istočnoj Slavoniji cijena po jutru je oko 5-6000 eura, odnosno oko 10 000 eura za hektar.

Evo, ako netko ne vjeruje:

https://www.njuskalo.hr/prodaja-zeml...5Bmin%5D=10000
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 11:15   #92
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
https://www.tportal.hr/biznis/clanak...icija-20180330

Pogledajte koliko vrijede oranice u Hrvatskoj i zašto bi mogle postati odlična investicija

Hrvatska se nalazi na europskom dnu s prosječnom cijenom obradivog hektara od 2809 eura. Pritom se jadranska, plava, i kontinentalna, zelena, Hrvatska značajno razlikuju u cijenama. Oranice na jugu koštaju u prosjeku 4651 euro po hektaru i gostovo su dvostruko skuplje od onih na sjeveru Hrvatske, koje vrijede prosječno 2739 eura po hektaru.

Na nisku cijenu obradivog zemljišta u Hrvatskoj utječu brojne slabosti koje prate hrvatsku poljoprivredu (rascjepkanost zemljišta, niska produktivnost proizvodnje, slabe agrotehničke mjere). Ograničavajući faktor je i moratorij na prodaju poljoprivrednog zemljišta koji traje do 2020. godine. Posljednjih godina primjetan je lagani rast cijena obradivog zemljišta, a snažniji uzlet mogao bi se dogoditi nakon isteka moratorija.

Dosad stranci nisu pokazali veći interes za ulaganje u hrvatsku poljoprivredu, o čemu svjedoči podatak da se od ulaska Hrvatske u EU u upisnik poljoprivrednika upisalo tek 37 stranaca.



Cijena im nije tocna ,evo ja ti mogu potvrditi da u Slavoniji za jutro zemlje ide za 8000 eura ,odnosno toliko nudi Matijevic jer prije neki 1-2 god je islo za 5000 eura ali sad je sve pokupavao sto je mogao pa sad nudi malo vise jer su ostali on i mali poljoprivrednici koji ne zele prodati.
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 11:19   #93
Quote:
pilip88 kaže: Pogledaj post
Cijena im nije tocna ,evo ja ti mogu potvrditi da u Slavoniji za jutro zemlje ide za 8000 eura ,odnosno toliko nudi Matijevic jer prije neki 1-2 god je islo za 5000 eura ali sad je sve pokupavao sto je mogao pa sad nudi malo vise jer su ostali on i mali poljoprivrednici koji ne zele prodati.
Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije

Jutro je mera za površinu zemljišta. Najpoznatija je kao katastarsko jutro i iznosi 5754,64 m². Katastarko jutro je dugo bilo u upotrebi u zemljama u koje su bile pod Austro-Ugarskom. Često se izjednačavalo i zvalo dan oranja. Sa imenom „jutro“ postojale su i druge jedinice za površinu kao: slavonsko-sremsko jutro i veliko jutro.


Znači da je cijena po hektaru oko 14 000 eura !

Ja mislim da bi cijena poljoprivrednog zemljišta u Dalmaciji bliže moru mogla skočiti na 20 000 eura po hektaru. I to za onu malo vrijednu , ali u velikim parcelama. Zbog ovog razloga :
http://www.zadarskilist.hr/clanci/22...rove-%C5%A1ume
Investicija potrebna da bi se površina pod šumom privela poljoprivrednoj kulturi je tolika da je na predmetnoj površini uzgoj bilo koje višegodišnje kulture u roku od 15 godina (rok u kojem je Samostan dao u najam predmetnu parcelu) financijski neisplativ. Rok na koji bi se takav ili sličan nasad trebao uzeti u najam mora iznositi više od 20 godina (uobičajeno 40 do 50 godina). Ako sadnja ne uspije ili se pokaže dugoročna neisplativost plodouživanja, lako će biti opravdati prenamjenu poljoprivrednog u građevinsko zemljište koje je dakako daleko isplativija investicija.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 14:48   #94
bome i ja bu kupio zemlju za 2800€ po h. nema takve niti jedne na njuškalu. odakle podaci???
možda državna za povlaštene je tolko
__________________
SU-SN
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 15:14   #95
U Italiji, kada sam prije desetak godina pitala za cijenu hektara oranica, rekli su mi da je 40 - 50 tisuća eura.
Prije sedam godina na isto pitanje postavljeno isto tako jednom proizvođaču u Nizozemskoj, odgovorio je - 15 tisuća eura.
U mome mjestu (Međimurje) trenutno je hektar oko 7 - 8 tisuća eura, i meni ne pada na pamet prodavati svojih jedanaest hektara - dala sam ih u dugogodišnji najam, a o prodaji ću razmišljati kada se cijena uprosječi sa nekim prosjekom EU. Ili , ako će me visina najma i dalje zadovoljavati, ostaviti ću ih u nasljedstvo djeci nakon svoje smrti.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 16:16   #96
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
U Italiji, kada sam prije desetak godina pitala za cijenu hektara oranica, rekli su mi da je 40 - 50 tisuća eura.

Prije sedam godina na isto pitanje postavljeno isto tako jednom proizvođaču u Nizozemskoj, odgovorio je - 15 tisuća eura.

U mome mjestu (Međimurje) trenutno je hektar oko 7 - 8 tisuća eura, i meni ne pada na pamet prodavati svojih jedanaest hektara - dala sam ih u dugogodišnji najam, a o prodaji ću razmišljati kada se cijena uprosječi sa nekim prosjekom EU. Ili , ako će me visina najma i dalje zadovoljavati, ostaviti ću ih u nasljedstvo djeci nakon svoje smrti.

Ja ne bih prodao. I djeci bih uveo klauzulu u oporuku da ne smiju prodati.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 16:49   #97
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ja ne bih prodao. I djeci bih uveo klauzulu u oporuku da ne smiju prodati.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 17:23   #98
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ja ne bih prodao. I djeci bih uveo klauzulu u oporuku da ne smiju prodati.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
To je meni bio rekao jedan profesor prije 20 godina, kada sam prodao babinu njivu.
Sada je promijenio mišljenje jer ima 61. godinu a nije oženjen. A ima brata koji ima djecu, s kim se (po običaju) posvađao.

A što se tiče njuškala , moje su sumnje opravdane:
https://www.njuskalo.hr/prodaja-zeml...sort=expensive
Najskuplja je poljoprivredna zemlja uz more na kojoj možeš uzgajati samo sobinu (sominu).
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 17:49   #99
Strahovi od rasprodaje su uglavnom bezrazložni, nije se rasprodala
ni zemlja u ostalim članicama jer nije to samo kupi i eksploatiraj.

A ova poljoprivredna zemlja uz more je skupa iz razloga što se svi
nadaju da će ta zemlja prenamjenom dobiti na cijeni i tu su razne
kriminalne radnje moguće.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 20:19   #100
Nema straha. Čista mitomanija. Sve će nam pokupovat stranci jel? Tako su isto tlapili sa nekretninama, da će nam sve pokupovat stranci po moru, pa se to eto nekak i nije dogodilo. Neće niti ovo.
gigapop is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:57.