Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2006., 21:41   #1
Vojna tehnologija od 1946 pa nadalje

Tema nije baš zamišljena kao nastavak threada vojna tehnologija WWII gdje se uvelike raspravljalo i o samom ratu. Ovdje bi se, nadam se, više raspravljalo o teoretskom potencijalu raznih tehnoloških rješenja i oružanih sustava nego o objašnjavanju tijeka korejskog, vijetnamskog, arapsko-izrealeskih i sličnih ratova.

Jebedo, rekao si da ti htio ovakovu temu - evo je. nadam se da ćeš sudjelovat u njoj, kao i ostali članovi foruma.

Da krenemo u raspravu, nekoliko nepovezanih pitanja:

Koliku je ulogu smanjeni radarski odraz imao u vojnoj doktrini do sada te koliku ulogu ima danas?

Navođene protubrodske rakete kroz povijest; koji su modeli označili nove generacije i zašto?

Zrakoplovstvo za samoobranu ili jaki sustav integrirane protuzračne obrane tijekom desetljeća - što je efektivnije i zašto?

Combat support sustavi - artiljerija, zrakoplovi ili nešto treće? Što se pokazalo kao najbolje rješenje u prošlim ratovima, gdje stvari idu danas?
el Duderino is offline  
Old 04.06.2006., 18:09   #2
Quote:
Jebedo, rekao si da ti htio ovakovu temu - evo je. nadam se da ćeš sudjelovat u njoj, kao i ostali članovi foruma.
Budem. Samo trenutno sam zauzet s fucksom i ispitima. Kad nadem malo vremena !
jebedo is offline  
Old 08.06.2006., 11:41   #3
Quote:
el Duderino kaže:
Tema nije baš zamišljena kao nastavak threada vojna tehnologija WWII gdje se uvelike raspravljalo i o samom ratu. Ovdje bi se, nadam se, više raspravljalo o teoretskom potencijalu raznih tehnoloških rješenja i oružanih sustava nego o objašnjavanju tijeka korejskog, vijetnamskog, arapsko-izrealeskih i sličnih ratova.

Jebedo, rekao si da ti htio ovakovu temu - evo je. nadam se da ćeš sudjelovat u njoj, kao i ostali članovi foruma.

Da krenemo u raspravu, nekoliko nepovezanih pitanja:

Koliku je ulogu smanjeni radarski odraz imao u vojnoj doktrini do sada te koliku ulogu ima danas?

Navođene protubrodske rakete kroz povijest; koji su modeli označili nove generacije i zašto?

Zrakoplovstvo za samoobranu ili jaki sustav integrirane protuzračne obrane tijekom desetljeća - što je efektivnije i zašto?

Combat support sustavi - artiljerija, zrakoplovi ili nešto treće? Što se pokazalo kao najbolje rješenje u prošlim ratovima, gdje stvari idu danas?

Pozdrav,

Moj prvi post na forumu...

Daklem, kako su mi interesi vec gro godina vezani za zrakoplovstvo, što se vidi iz nicka i avatara, krenut ću s temom koju najviše pratim.

Smanjeni radarski odraz - iliti "Stealth" kako se provlači u popularnoj literaturi, je definitvno stvar koja je najviše preoblikovala zračnu borbu od kraja ww2. Prvi koji su počeli sa smanjivanjem radarskog odraza (RCS) aviona, je bila Luftwaffe u ww2 (što uopće ne iznenađuje) sa svojim Horten Go 229 (mislim da je to bila oznaka).

Dovoljno je pogledati što je F-117 napravio Iračkoj protuzračnoj obrani '91, te što trenutno F-22A radi na vježbama.

U svakom slučaju, Low Observable (LO) je tehnologija koja će dominirati zrakom u ovom stoljeću.

My 2 cents...
Tyndall is offline  
Old 08.06.2006., 12:27   #4
Al si se raspiso
On topic Raptor mi je jedan od ljepših aviona ikad
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 08.06.2006., 12:38   #5
Definitivno, prvo mi je bio ružan. ali što sam ga više gledao



A i moćan je, diskutirao sam sa nekim pilotima na stranim forumuma koji se letjeli s njim i protiv njega, i zaključak je da se NE ŽELIŠ naći na suprotnoj strani.

Pozdrav
Tyndall is offline  
Old 08.06.2006., 13:24   #6
a sta je s onim europskim, mislim da se tajfun zove il tako nesto, cujem da bi mogao ovog sprasit?
Il Bestione is offline  
Old 08.06.2006., 13:44   #7
Misliš na Eurofighter Typhoon?

Nažalost, Europa će se morati zadovoljiti drugim mjestom.

Postoji mnogo razloga, a glavni je onaj koji sam naveo u postu gore. LO tehnologija (Stealth). F-22 ima manji RCS od do danas nedodirljivog F-117. Službene brojke nisu dostupne ("Ako ti kažem morat ću te ubiti" ) ali F-22 ima RCS kao metalna kugla promjera 1 cm. Eurofighter ima otprilike 20-ak puta veći. Računaj i na to da F-22 nosi oružje u trupu aviona (pogledaj onu sliku koju sam poslao, vidjet ćeš kako raketa izlazi iz trupa pored usisnika zraka), dok EF svo oružje nosi pod krilima i pod trupom, što višestruko povećava ionako veliki RCS.

Postoji još mnogo drugih prednosti.

Pozdrav.
Tyndall is offline  
Old 08.06.2006., 14:05   #8
ali ipak EU tajfun ima najbolje letacke sposobnosti dosad jel tako?
mislim kad bi se oba isto vidjela ovaj nas europski bi ga spicio
Il Bestione is offline  
Old 08.06.2006., 14:19   #9
Sto smatras kao letačke sposobnosti?

Fora je u tome da se NE BI istovremeno vidjeli. F-22 može otkriti EF na 60-ak km, a EF može otkriti F-22 na 15-ak km. Puno toga je različito, EF je dizajniran kao višenamjenski lovac, koji može obavljati sve zadatke kvalitetno.

F-22 je dizajniran da bude bolji od bilo čega što leti danas i idućih 20 godina. Respect.

Nemam ništa protiv Eurofightera, smatram ga vrhunskim proizvodom Europske tehnologije, ali nažalost, nije najbolji.

Pozdrav.
Tyndall is offline  
Old 08.06.2006., 14:27   #10
mislim na high speed okrete i te zajebancije tu bi ga spicio, a znam da ovaj americki ima bolju tehnologiju za radare i bombe i sve zajebancije...
Il Bestione is offline  
Old 08.06.2006., 14:35   #11
To možda, ali opet tu ulazi jedna značajna prednost F-22: Vektorski potisak

To je zakretanje potiska motora, što značajno povećava pokretljivost u odnosu na klasične metode (zakrilca, kormila smjera, itd.)

Ovdje možeš vidjeti kako to izgleda na Raptoru

http://www.aircraftresourcecenter.co..._Murphy/10.jpg

Pozdrav.
Tyndall is offline  
Old 08.06.2006., 17:02   #12
A Berkut S-37 ?
Taj je meni lijep, a Rusi kazu i 1.5 puta bolji od bilo kojeg zapadnjackog lovca.
jebedo is offline  
Old 08.06.2006., 17:56   #13
Mislis na S-37



ili na Su-37



Lijep je, slažem se.

Ali i mrtav, S-37 je bio samo tehnološki demonstrator, bez ikakve perspektive da se iz njega razvije ozbiljan borbeni avion.

MiG 1.44 / MiG-35 je imao puno više potencijala ali također je otkazan.



Rusi se vole hvaliti kako su njihovi lovci bolji od drugih - sjećam se kad su kasnih 80-ih govorili kako je MiG-29 najbolji lovac na svijetu, a znamo kako su završili Irački, Sirijski i Srpski MiG-ovi u sukobima sa zapadnim lovcima.

Pozdrav.
Tyndall is offline  
Old 08.06.2006., 20:26   #14
Eh nebi se bas slozio, ali o tome kasnije
jebedo is offline  
Old 08.06.2006., 22:54   #15
S čim se ne bi složio?

Daj da se razvije nekakva rasprava o vojnim temama, svaka diskusija je dobro došla.

Do onda, evo slika sa termalne kamere F-16, trenutak prije udara na Al-Zarqawia



Pozdrav.
Tyndall is offline  
Old 09.06.2006., 00:23   #16
YF-22 je bio prilično ružan no ajde sad izgleda okej u krajnjoj inačici kao F-22.
A LO tehnologija je definitivno veliki pomak, koji bi teoretski mogao dovesti do toga da opet vidimo zračne borbe na kojih 15-20 km udaljenosti, a možda i prave dogfighte, umjesto današnjih 'spičim te sa 50 km udaljenosti a da ti nit ne skužiš'. Uz pravu mrežu senzora, stealth letjelice neće biti nevidljive, i teško će se i dan danas probiti duboko u neprijateljski teritorij bez da budu presretnute, no razlika je što će SAMovi (kao i radarom vođeni AAMovi) biti gotovo neuporabljivi protiv njih, osim na jako malim razdaljinama gdje se IIR vođeni projektili mogu koristiti. Naravno, stealth znači i efikasnije rasprišivanje topline no zakoni termodinamike su neumoljivi i smanjenje efikasnog dometa IR/IIR projektila je puno manje nego smanjenje radarom vođenih projektila.

Eurofighter typhoon jest vrlo sposoban zrakoplov, vjerojatno drugi najbolji na svijetu u ovome trenutku (za treće mjesto bi se mogli natjecat su30MKI i F15S) no u dalekometnoj borbi teško da bi preživio protiv Raptora. Što se kratkometine tiče, sva ta superpokretljivost i/ili vektorski potisak malo znače pored uporabe HMDa i zadnje generacije AA projektila kratkog dometa, vjerujem da ne bi bilo nemoguće da oba zrakoplova ispale rakete više-manje istovremeno te da oba budu uništena.
el Duderino is offline  
Old 09.06.2006., 00:25   #17
Letacka svojstva Miga 29 su vrlo vjerojatno bolja od zapadnih lovaca iste generacije, no problem je u tome sto radarski sustav i ciljanje (a i ECM) zapadnih (americkih) zrakoplova je puno bolji. Americki zrakoplov dobije ruskog puno ranije na radaru. S dobrim raketama velikog dometa mogu gotovo odmah napasti. Ne vrijede ti puno dogfight sposobnosti na 50km udaljenosti. U bilo kojem dogfightu bi vrlo vjerojatno dobio Mig-29, ali rat nije dogfight.

Kod irackih i ostalih oborenih Migova 29. Prvo sumnjam da su piloti bili na razini ruskih, a i bili su vjerojatno tehnoloski zastarjeliji (npr. stare rakete).
Saber is offline  
Old 09.06.2006., 02:16   #18
Quote:
Tyndall AFB kaže:
A i moćan je, diskutirao sam sa nekim pilotima na stranim forumuma koji se letjeli s njim i protiv njega, i zaključak je da se NE ŽELIŠ naći na suprotnoj strani.
A ovo je čudo koje definitivno američki piloti stealth lovaca ne bi voljeli vidjet protiv sebe:


Češki radar Tamara tj. njegov nasljednik Vera. Tamara je bila jedini radar u svijetu koji je mogao potpuno detektirat stealth avione. Nedavno su jedan Vera sistem kupili ameri i sigurno dobro proučili, ali svejedno, ovaj radar je moćna stvarčica. U kombinaciji sa S-300 sustavom, paklena.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Rusi se vole hvaliti kako su njihovi lovci bolji od drugih - sjećam se kad su kasnih 80-ih govorili kako je MiG-29 najbolji lovac na svijetu, a znamo kako su završili Irački, Sirijski i Srpski MiG-ovi u sukobima sa zapadnim lovcima.
Je, lako je tako rokat sa JDAM bombama po migušama i aerodromima kad imaš AWACS-e i cijelu komunikacijsku mrežu iza sebe. Uglavnom, volio bih vidjet čiste dogfightove, bez ikakve pripomoći sa strane. A kud ćeš bolje prilike, Meksikanci će kupit nove Su-30 Flankere, pa da vidimo
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Old 09.06.2006., 08:51   #19
Quote:
Što se kratkometine tiče, sva ta superpokretljivost i/ili vektorski potisak malo znače pored uporabe HMDa i zadnje generacije AA projektila kratkog dometa, vjerujem da ne bi bilo nemoguće da oba zrakoplova ispale rakete više-manje istovremeno te da oba budu uništena.
Tu se slažem, postoje filmići na netu koji prikazuju sposobnosti novih kratkodometnih HOBS projektila, čija je pokretljivost zapanjujuća. Nakon 50-ak metara raketa skrene za 90 stupnjeva i pogodi metu koja manevrira sa 9 G.

Quote:
Kod irackih i ostalih oborenih Migova 29. Prvo sumnjam da su piloti bili na razini ruskih, a i bili su vjerojatno tehnoloski zastarjeliji (npr. stare rakete).
Koliko sam upoznat, Irački piloti su bili čak i kvalitetniji or Sovjetskih (Ruskih), jelr su ih obučavali iz 3 različita smjera - Francuska, Pakistan i ex-SSSR. Dok su Sovjeti upotrebljavali većinom rigidnu i standardiziranu taktiku (poleti, sa zemlje će ti reći gdje je meta, kad budeš u dometu ispali rakete, vrati se doma - generaliziram, ali otprilike je bilo tako), Pakistanci su koristili inovativniju taktiku. Što su i morali, s obzirom na dugogodišnje sukobe sa Indijom.

Quote:
Češki radar Tamara tj. njegov nasljednik Vera. Tamara je bila jedini radar u svijetu koji je mogao potpuno detektirat stealth avione. Nedavno su jedan Vera sistem kupili ameri i sigurno dobro proučili, ali svejedno, ovaj radar je moćna stvarčica. U kombinaciji sa S-300 sustavom, paklena.
Inače, i neki Australski radari za praćenje meteoroloških prilika su sposobni otkriti LO zrakoplove, više manje svaki radar koji radi na niskim frekvencijama je to sposoban, ali nije sposoban dati dovoljno preciznu informaciju za uspješno presretanje.

Quote:
Je, lako je tako rokat sa JDAM bombama po migušama i aerodromima kad imaš AWACS-e i cijelu komunikacijsku mrežu iza sebe. Uglavnom, volio bih vidjet čiste dogfightove, bez ikakve pripomoći sa strane. A kud ćeš bolje prilike, Meksikanci će kupit nove Su-30 Flankere, pa da vidimo
Upravo tako, svi lovci su samo dio sistema, tako i ruski koji su ovisili o zemaljskim radarima i zapadni koji ovise o AWACS-ima. U zračnoj borbi, zadnje što želiš je fair-play. Tko prvi vidi protivnika je pobjednik, a za drugo mjesto nema nagrade.

Pozdrav.
Tyndall is offline  
Old 09.06.2006., 12:27   #20
A onaj prijateljski meting u Indiji di su Ameri dobili po njonj od upravo tih migova 29 i su 37.

Iako navodno nisu koristili sve dostupne tehnologioje za F-15.

Dat cu link kasnije za detalje.

Quote:
Saber kaže:
Letacka svojstva Miga 29 su vrlo vjerojatno bolja od zapadnih lovaca iste generacije, no problem je u tome sto radarski sustav i ciljanje (a i ECM) zapadnih (americkih) zrakoplova je puno bolji. Americki zrakoplov dobije ruskog puno ranije na radaru. S dobrim raketama velikog dometa mogu gotovo odmah napasti. Ne vrijede ti puno dogfight sposobnosti na 50km udaljenosti. U bilo kojem dogfightu bi vrlo vjerojatno dobio Mig-29, ali rat nije dogfight.
Da stvar je sto su Rusi vec skoro 16 god. totalno bezpara i nema vise "nadogradivanja" starih dobrih aviona s novim radarima. Vjeruj mi da imaju i Rusi "dobre radare" ali nemaju novaca za masovnu ugradnju. Tako da samo poneki modeli imaju high tech u rangu zapadnih aviona.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Koliko sam upoznat, Irački piloti su bili čak i kvalitetniji or Sovjetskih (Ruskih), jelr su ih obučavali iz 3 različita smjera - Francuska, Pakistan i ex-SSSR. Dok su Sovjeti upotrebljavali većinom rigidnu i standardiziranu taktiku (poleti, sa zemlje će ti reći gdje je meta, kad budeš u dometu ispali rakete, vrati se doma - generaliziram, ali otprilike je bilo tako), Pakistanci su koristili inovativniju taktiku. Što su i morali, s obzirom na dugogodišnje sukobe sa Indijom.
Nebi se bas slozio. Bitni su ti sati leta koje su u hladnom ratu sovjetski i americki piloti imali daleko najvise. To sto su poducavani iz razlicitih smjerova ti nema puno veze. Dapace, zapad ti u novije vrijeme koristi upravo sovjetsku tehniku obucavanja jer se pokazala efikasnija (primjer ti je Njemacka koja je nakon ujedinjenja potpuno presla na ruski sistem obucavanja pilota).

A i sto se tice zaljevskih ratova pa zar su uope poletili ti iracki migvi !? Valjda njih ni desetak!?

P.S. Sto se tice stealth tehnologije trenutno mi se cini jos neefikasna, jer je jako skupa a postoje radari za otkrivanje (koji nisu tako skupi) pa gubi efikasnost. No da postoji buducnost te tehnologije to se slazem. Navodno bas F-22 je bolja generacija steatha.
jebedo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.