Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2006., 01:55   #41
Molio bih te da malo elaboriraš zadnji post. Nešto fali Bradleyu? Mislim da više raspravljamo o tehnologiji nego o povijesti.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 02:08   #42
Čovjekov pratilac bez ljutnje, ali ti kao da si se upravo vratio sa maratona partizanskih filmova.
Tyndall nije rekao da TI baljezgaš(iako baljezgaš po mom mišljenju), nego da ovdje na ovom topiku nije mjesto političkim parolama iz udžbenika opštenarodne obrane, ima sasvim dovoljno drugih topika na kojem možeš pisati o tome.
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 02:12   #43
Nego da se mi vratimo na temu, na jednom drugom forumu jedan lik je nekad davno ustvrdio da je jedna od posljedica ispaljivanja glavnog topa Abramsa i resetiranje operativnog sustava tenka, zbog nekog elektromagnetskog impulsa koji se pritom proizvede. Moram priznati da meni priča zvuči poprilično nevjerovatno, donekle i smješno, ali da pitam, možda neko od vas ima kakvih saznanja o tome?
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 02:49   #44
Quote:
Shrike12 kaže:
Čovjekov pratilac bez ljutnje, ali ti kao da si se upravo vratio sa maratona partizanskih filmova.
Čudne asocijacije. Ja samo proučavam, jedan veliki izvor istorijske vojne literature(potpuno besplatan), gde ,na sreću, nema nijednog pomena tzv. partizanima. Jer ja ne mogu nazivati istim imenom tzv partizane NOB i sovjetske partizane, o čijim podvizima znam dosta.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Molio bih te da malo elaboriraš zadnji post. Nešto fali Bradleyu? Mislim da više raspravljamo o tehnologiji nego o povijesti.
Treba samo pogledati BMP-3 i Bradley-a i pomenuti film (sniman po dokumentarnim podacima), sasvim dovoljno. Ali, naravno predrasude čine svoje.
covekov pratilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 04:38   #45
Kakva zahuktala rasprava!
Tyndall, prije nego što se uključim, na netu ima ona slika Abramsa sa otkinutom kupolom. Je li ti poznato što o tom slučaju (kada, kako, zašto te čemu)? BTW, kad ti otkine kupolu, potpuno je svejedno koliko metara dalje odleti...
I ono, kad prilikom uništavanja Abramsa svojim snagama nije eksplodiralo streljivo - pa šta i da je eksplodiralo? Mislim da je način smještaja streljiva u Abramsu u "disposable" nišu već apsolvirana tema...
Fakat, kad te strijelac sa RPG-om ima u ciljniku (tj. kad ima poklopljene dobre uvjete za šut), nikakav soft kill sustav ne pomaže - slijedi pogodak. Sad, na oklopu je da izdrži ili ne...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 10:20   #46
Quote:
covekov pratilac kaže:
Čudne asocijacije. Ja samo proučavam, jedan veliki izvor istorijske vojne literature(potpuno besplatan), gde ,na sreću, nema nijednog pomena tzv. partizanima. Jer ja ne mogu nazivati istim imenom tzv partizane NOB i sovjetske partizane, o čijim podvizima znam dosta.
Koji izvor? Ajde daj neki link da i mi imamo neku zanimaciju.

Quote:
Treba samo pogledati BMP-3 i Bradley-a i pomenuti film (sniman po dokumentarnim podacima), sasvim dovoljno. Ali, naravno predrasude čine svoje.
Opet ti o filmu. I Top Gun je realna slika sposobnosti F-14 po toj logici?

Što se tiče BMP-3, pogledaj malo bolje - loš dizajn (zašto i 30mm top i 100mm top sa lanserom za ATGM?). Po meni BMP-T je puno bolje oklopno vozilo od BMP-3.

Usput, kako je BMP-3 prošao u borbama?

A kako Bradley?

Quote:
Shrike12 kaže:
Nego da se mi vratimo na temu, na jednom drugom forumu jedan lik je nekad davno ustvrdio da je jedna od posljedica ispaljivanja glavnog topa Abramsa i resetiranje operativnog sustava tenka, zbog nekog elektromagnetskog impulsa koji se pritom proizvede.
Smješno, u pravu si. Vjerovatno je bio problem još u predprodukcijskim primjercima. Mislim, nema logike da bi tako nešto prošlo nezamjećeno.

Quote:
lappino kaže:
Tyndall, prije nego što se uključim, na netu ima ona slika Abramsa sa otkinutom kupolom. Je li ti poznato što o tom slučaju (kada, kako, zašto te čemu)?
Može slika? Nisam siguran na što točno misliš.

Quote:
BTW, kad ti otkine kupolu, potpuno je svejedno koliko metara dalje odleti...
Pa baš i nije. Balistički objekt težak 20-ak tona može učiniti ljude prilično spljoštenima.

Quote:
I ono, kad prilikom uništavanja Abramsa svojim snagama nije eksplodiralo streljivo - pa šta i da je eksplodiralo? Mislim da je način smještaja streljiva u Abramsu u "disposable" nišu već apsolvirana tema...
U slučaju proboja u T-90 dolazi do eksplozije streljiva, te posada postaje prženi čips.

U slučaju proboja u M1, ne dolazi do eksplozije streljiva i posada ima dobre šanse preživjeti.

Quote:
Fakat, kad te strijelac sa RPG-om ima u ciljniku (tj. kad ima poklopljene dobre uvjete za šut), nikakav soft kill sustav ne pomaže - slijedi pogodak. Sad, na oklopu je da izdrži ili ne...
To je istina. A Abrams će to prije izdržati od T-90.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 10:34   #47
Kad smo već kod tenkova, pogotovo T-90.

Quote:
Some Changes in Algeria's T-90 MBT Deal with Russia

LONDON - The deal announced in March by Algeria with Russia's Rosoboronexport for T-90 MBTs appears to have since been modified. Initial reporting put the quantity of T-90s to be supplied to Algeria at 300, but a Rosoboronexport spokesman recently said that 180 of the tanks will be supplied. Deliveries are to be completed by 2011.

What is puzzling is that the spokesman said the four-year contract has an estimated value of $1 billion. This seems rather excessive for the number of tanks involved, even including the "auxiliary material, equipment, ammunition and training" as indicated by the spokesman. The average cost per tank works out to about $5.56 million.

There is speculation that the $1 billion figure may include the cost of upgrades of T-72MBTs already in Algerian inventory. Two contracts had supposedly been signed with the Russians to upgrade the T-72s, but the Rosoboronexport spokesman said that the entity is holding talks with Algeria regarding the upgrade of about 240 T-72s. This would seem to imply new contracts being negotiated, for whatever reason.

The tank deals are part of a $7.5 billion defense equipment mega-agreement between Algeria and Russia that was announced earlier this year. Algeria will also get MiG-29SMT and Su-30MKA fighters, Yak-130 jet trainers, and S-300PMU-2 and 2S6M Tunguska air defense systems in the various contracts signed under the agreement.


Source: Jane's Defence Weekly

Source Date: July 19, 2006
Pitanje, što će Alžiru toliko napredne tehnike? Koja im je najveća prijetnja u regiji, možda Maroko?
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 02:35   #48
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Koji izvor? Ajde daj neki link da i mi imamo neku zanimaciju.
Moze link, za onog ko razume ruski !


Quote:
Tyndall AFB kaže:
Opet ti o filmu. I Top Gun je realna slika sposobnosti F-14 po toj logici?

Što se tiče BMP-3, pogledaj malo bolje - loš dizajn (zašto i 30mm top i 100mm top sa lanserom za ATGM?). Po meni BMP-T je puno bolje oklopno vozilo od BMP-3.

?
BMP-3 bar ima pravi top, za razliku od Bredlija, cije oruzje moze da sluzi za podsmeh. I ja mislim da je top od 30 mm visak, ali i pored toga sto je ceo od čelika, za razliku od Bredlija i ima pravo naoružanje lakši je za 4 t. Radnja filma je sledeća: mladi kapetan ili major dolazi u projekat završne evaluacije Bredlija, kada trebaju ispitati kako "podnosi" dejstvo raketa. Odmah je shvatio da nesto nije uredu. Saznao je da je za test upotrebljena raketa rumunske proizvodnje. Onda još i saznaje da su rezervoari napunjeni vodom za test. Počeo je da insistira na detaljima programa, pa su ga namerno zatrpali tonom dokumentacije. Uprkos toga saznao je za englesku studiju iz sedamdesetih godina u kojem je ispitivano dejstvo kumulativnih projektila na aluminijumski oklop i da osim što je slabe čvrstoće, stvaraju se i otrovni gasovi. Premašeni troškovi su izazvali žestoke reakcije da se što da dozvola za serijsku proizvodnju. General ( glumac iz serije Frejzer) ga je nagovarao da ne bude tako uporan, jer mu to ne može biti od koristi. Nije se dao nagovoriti i udaljen je iz programa. Tako je nastao Bredli. Ovo je ozbiljan film za razliku od ljubavne avanture.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Usput, kako je BMP-3 prošao u borbama
sam dajes odgovor
Quote:
Tyndall AFB kaže:
SVAKI tenk će biti izbačen iz stroja pogotkom RPG-29 ili Predatora sa strane ili odozada.
Ako ti je Čečenija u vidu novogodišnji juriš na Grozni je bio katastrofa, ali ne zbog nekvaliteta BMP-3, to se pokazalo 1999-2000.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
A kako Bradley?
U kojim borbama je učestvovao Bredli?

Shvati da je Alžir velika zemja koja mora imati neki prestiž u svetu
covekov pratilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 09:55   #49
Quote:
covekov pratilac kaže:
Moze link, za onog ko razume ruski !
Damn, nisam taj. Još.

Quote:
BMP-3 bar ima pravi top, za razliku od Bredlija, cije oruzje moze da sluzi za podsmeh. I ja mislim da je top od 30 mm visak, ali i pored toga sto je ceo od čelika, za razliku od Bredlija i ima pravo naoružanje lakši je za 4 t
25mm M242 nije pravi top? Ja pak mislim da je 100mm top višak, dok je oružje trebalo ostati na 30mm + ATGM.

Koja je svrha 100mm topa? Za borbu protiv tenkova je preslab, nema dovoljno veliku brzinu paljbe za borbu protiv pješadije. Mislim da je uguran samo kao lanser za rakete, i da bi Rusi mogli reći "Imamo IFV koji je najbolje naoružan!". Zašto misliš da i dalje preferiraju BMP-2D i BMP-T u odnosu na BMP-3?

Quote:
Radnja filma je sledeća...
Gledao sam film, čak par puta. Zabavna komedijica.

Quote:
sam dajes odgovor
sam izbjegavaš odgovor. Kako je prošao BMP-3 u borbi, a kako Bradley?

Quote:
Ako ti je Čečenija u vidu novogodišnji juriš na Grozni je bio katastrofa, ali ne zbog nekvaliteta BMP-3, to se pokazalo 1999-2000.
Mislim na groblja T-72 i T-80 u Groznom.

Quote:
U kojim borbama je učestvovao Bredli?
ODS 1991, OEF 2001-, OIF 2003-

U "Desert Stormu" su uništili više iračkih T-72 i T-62 od Abramsa.
Trenutno se dokazuju u urbanim scenarijima u Iraku.

Quote:
Shvati da je Alžir velika zemja koja mora imati neki prestiž u svetu
Ne kupuješ toliko modernog oružja samo zbog prestiža.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 10:37   #50
Tyndall...mrzim nepouzdanost ovog foruma. Tako da je moj odgovor na tvoj prošli post netragom nestao...tj. sejvan je, ali mi je na šljaci, pa ga budem stavio kasnije, ne da mi se sve ponavljati.
Tvoje mišljenje da je top 100 mm na BMP-3 višak je samo tvoje mišljenje...a napominje mi elementarnu ljubomoru što Ameri to nemaju.
Reci, otkad je to vatrena moć "višak"?
BTW, kombinacija 30+100 mm je sada i na BMD-4. Rusi su, po tebi, prilično ustrajni u tom "lošem dizajnu".
Što je ovo o "preferiranju BMP-T u odnosu na BMP-3"? Odakle to? Ako uopće ideš uspoređivati ta dva stroja, očigledno ti nije jasna koncepcija iz koje su proizašli kako BMP-3, tako i BMP-T.
Ono o dokazivanju Bradleya u "urbanim scenarijima"...lijepe riječi iz kompjuterskih wargame-ova, malo manje za poginule članove posade tih istih Bradleya...but, hey! Bolje nego Hummer, right?
I, budući da se spominje BMP-3 u borbama: molim podatke. Tyndall? Pratilac?
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 11:03   #51
Može li mi neko reći koliko koštaju T-80 i M1. Čini mi se da su dva T-80 bolja od jednog Abramsa
Biber is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 11:23   #52
Quote:
lappino kaže:
Tvoje mišljenje da je top 100 mm na BMP-3 višak je samo tvoje mišljenje...a napominje mi elementarnu ljubomoru što Ameri to nemaju.
Reci, otkad je to vatrena moć "višak"?
Pitanje, što može 100mm a ne može 30mm+ATGM kombinacija? Zašto povećavati logističke zahtjeve, još jednu vrstu municije u ionako pretrpani IFV? Što se ljubomore tiče, please, ne budi smješan. Zašto nitko osim rusa više ne stavlja velikokalibarske topove u APC/IFV?

Quote:
Ono o dokazivanju Bradleya u "urbanim scenarijima"...lijepe riječi iz kompjuterskih wargame-ova, malo manje za poginule članove posade tih istih Bradleya...but, hey! Bolje nego Hummer, right?
Dakle, koliko je Bradleya izgubljeno u Iraku? Cifra je oko 50. Dio ih je popravljen u Iraku, dio ih je transportiran nazad u kontinentalni SAD, dio ih je otpisan. U samo jednom incidentu od tih pedesetak je izginula cijela posada, kada je Bradley naletio na improviziranu minu zakopanu u cesti, koja se sastojala od 3 granate 152mm povezane žicom i 40-ak kila eksploziva sastrane. Nema vozila koje će to preživjeti - brodovi su potapljani sa manje eksploziva.

Bradley sasvim dobro obavlja ono za što nije dizajniran, samo Warrior ima nešto bolje rezultate.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 11:32   #53
Quote:
Biber kaže:
Može li mi neko reći koliko koštaju T-80 i M1. Čini mi se da su dva T-80 bolja od jednog Abramsa
Koji T-80? Koji M1?

Ugrubo, zadnje operacionalne varijante M1A2SEP i T-80UM "Bars", cijena je cca 2-3:1, M1A2SEP je duplo ili čak trostruko skuplji od T-80. A sad, što se sposobnosti tiče, rađe bih 1 SEP nego 3 T-80.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 12:07   #54
Quote:
Biber kaže:
Može li mi neko reći koliko koštaju T-80 i M1. Čini mi se da su dva T-80 bolja od jednog Abramsa
Ovisi da li si vozač tenka ili general
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 12:20   #55
OK, idemo po redu.
Prvo odgovor na onaj post dosta otprije.
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Usput, kako je BMP-3 prošao u borbama?
Kojim borbama? Nagledah se na slikama spaljenog ruskog hardvera u Ceceniji. Ali nisam vidio niti jednog BMP-3.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
(Abrams s otkinutom kupolom)
Može slika? Nisam siguran na što točno misliš.
Bio sam je stavio pred koji mjesec na neki od topica, da li na frajerski ili ne neki o naoruzanju...idem vidjet u fajlovima doma, ovako je na netu ne mogu odmah naci. A ima slika: svaki put je bila IED koja je uzrokovala takve posljedice.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
(O besmislenosti na koliko metara odleti otkinuta kupola)
Pa baš i nije. Balistički objekt težak 20-ak tona može učiniti ljude prilično spljoštenima.
Jednoj am. krstarici u WW2 otkinuta pramcana kupola pogodila je krmu, ostetivsi propelere i gotovo je imobiliziravsi.
Za ovu raspravu ova je informacija apsolutno jednako nebitna kao i metraza leta kupole. Ne cjepidlaci.
BTW, u Ceceniji se dogodilo da je Cecena koji je upravo s zoljom skinuo BMP-2 kupola tog istog BMP-a zgnijecila.
I kakve sad to ima veze sa icime?

Quote:
Tyndall AFB kaže:
U slučaju proboja u T-90 dolazi do eksplozije streljiva, te posada postaje prženi čips.

U slučaju proboja u M1, ne dolazi do eksplozije streljiva i posada ima dobre šanse preživjeti.
Ajmo ovako: u slucaju pogotka s probojem Abramsovog spremista streljiva, streljivo detonira.
Ili ti ipak nije jasno ono sto sam stavio o apsolviranju teme skladistenja streljiva u disposable nishu?
Gledao sam snimke detoniranja spremista streljiva Abramsa. Iz reklamnog materijala/s ispitivanja. Imas i na slikama, samo upishi u Google "destroyed Abrams".
Posadi se, fala Bogu, bez obzira na to nista nece dogoditi. Ali to je zbog nacina skladistenja, a ne zbog toga sto streljivo "ne eksplodira", kako kazes...
Prije sam razmisljao o nekoj tvari koja bi streljivo prilikom aktiviranja senzora vatre/temperature/natpritiska ucinilo inertnim...sto bi mozda bilo neloshe rjesenje za sprjecavanje detoniranja streljiva...
Inace, sam proboj oklopa nije jedino sto se treba dogoditi za detoniranje streljiva u npr. T-64/72/80 you name it.
Ali je fakat istina da je nacin skladistenja streljiva gdje posada dijeli isti prostor sa streljivom blago katastrofalna.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
(Kad si pred RPG-om, vjerojatno slijedi pogodak)
To je istina. A Abrams će to prije izdržati od T-90.
Vjerojatno.

E i prije si stavio da su Bradley-i "u "Desert Stormu" uništili više iračkih T-72 i T-62 od Abramsa."
To opet nema veze s raspravom: 1982. tijekom "Mira za Galileju" izraelski PT raketashi na dzipovima unistili su vishe T-72 nego Merkave (koje nisu unishtile niti jednog, jer se nikad nisu susrele s njima). I sto sad to po tebi dokazuje?
...
Sami Rusi ce priznavati kvalitetu Bradley-ja. Ali, radi se o strojevima koji su se projektirali polazeci od razlicitih postavki. Bradley ne pliva. Bradley je tezi (sa svim posljedicama).
Iz istog razloga je besmislena usporedba "teskih" BVP-ova i "klasicnih".
...
Ono mudro zborish o logistici.
Ali to me podsjeca na protivnike teskih strojnica kad su se tek pocele pojavljivati - naravno, zalili su se na moguce probleme s logistikom.
I dalje tvrdim: na bojnom polju nema "vishka vatrene moci".
Ajde, radi "open mind"-a, stavi oruzani kompleks BMP-3/BMD-4 na Bradley-ja.
Sto bi mu falilo?
...
Govorish o grobljima ruskih tenkova u Ceceniji (tj. u Groznom).
Fakat, siguran sam da je nakon tih scena posao trgovackih putnika ruskog naoruzanja postao red velicine tezi...
A sad zamijeni modele tenkova (za neki od zapadnih), poslazi ih jedan do drugog kao na paradi, a na krovove okolnih zgrada stavi ekipu sa zoljama, pa ces opet imati groblje. Ovdje manje znacenje ima koliko je pogodaka dovoljno da tesko osteti/unisti tenk: dokle god protivnik ima dovoljno PT bacacha, tenkisti su jednaka pushiona...
(Ovo gore je scenarij 131. Majkopske "kombinirane" brigade, najzasluznije za lijepe slike unishtenog ruskog hardvera)
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 14:33   #56
Quote:
lappino kaže:
Kojim borbama? Nagledah se na slikama spaljenog ruskog hardvera u Ceceniji. Ali nisam vidio niti jednog BMP-3.
Bilo ih je, trust me.


Quote:
Bio sam je stavio pred koji mjesec na neki od topica, da li na frajerski ili ne neki o naoruzanju...idem vidjet u fajlovima doma, ovako je na netu ne mogu odmah naci. A ima slika: svaki put je bila IED koja je uzrokovala takve posljedice.
Mislim da znam na što misliš. A ni ne može biti ništa drugo osim IED-a, RPG ne odbacuje kupolu.

Quote:
Jednoj am. krstarici u WW2 otkinuta pramcana kupola pogodila je krmu, ostetivsi propelere i gotovo je imobiliziravsi.
Za ovu raspravu ova je informacija apsolutno jednako nebitna kao i metraza leta kupole. Ne cjepidlaci.
BTW, u Ceceniji se dogodilo da je Cecena koji je upravo s zoljom skinuo BMP-2 kupola tog istog BMP-a zgnijecila.
I kakve sad to ima veze sa icime?
Sa ovime:

Quote:
BTW, kad ti otkine kupolu, potpuno je svejedno koliko metara dalje odleti...
Samo sam htio reći da je bolje da kupola ne odleti sa tenka nego da odleti.

Quote:
Ajmo ovako: u slucaju pogotka s probojem Abramsovog spremista streljiva, streljivo detonira.
Tako je. Nesumnjivo. Želim reći da kod onog primjera spremnik za streljivo nije bio probijen, nakon 120mm APFSDS-a i 2 Mavericka.

Quote:
Ili ti ipak nije jasno ono sto sam stavio o apsolviranju teme skladistenja streljiva u disposable nishu?
Da ako se i spremnik probije, eksplozija će biti fokusirana prema van, a ne u prostor za posadu? Nesumnjivo.

Quote:
Posadi se, fala Bogu, bez obzira na to nista nece dogoditi. Ali to je zbog nacina skladistenja, a ne zbog toga sto streljivo "ne eksplodira", kako kazes...
Kažem da streljivo najčešće neće eksplodirati ako nije probijen spremnik sa streljivom. Možeš probiti vanjski oklop, ali to ne znači da ćeš i probiti spremnik sa streljivom.

Quote:
Prije sam razmisljao o nekoj tvari koja bi streljivo prilikom aktiviranja senzora vatre/temperature/natpritiska ucinilo inertnim...sto bi mozda bilo neloshe rjesenje za sprjecavanje detoniranja streljiva...
Hm, to je već kemija. Zasada "blow-out" paneli relativno dobro funkcioniraju. Ali ideja nije loša, vrijedi malo razmisliti.

Quote:
Inace, sam proboj oklopa nije jedino sto se treba dogoditi za detoniranje streljiva u npr. T-64/72/80 you name it.
Ali je fakat istina da je nacin skladistenja streljiva gdje posada dijeli isti prostor sa streljivom blago katastrofalna.
That's the point!

To je i razlog zašto smatram Ruske tenkove lošima i nesigurnima, najviše po vlastitu posadu.

Quote:
E i prije si stavio da su Bradley-i "u "Desert Stormu" uništili više iračkih T-72 i T-62 od Abramsa."
To opet nema veze s raspravom: 1982. tijekom "Mira za Galileju" izraelski PT raketashi na dzipovima unistili su vishe T-72 nego Merkave (koje nisu unishtile niti jednog, jer se nikad nisu susrele s njima). I sto sad to po tebi dokazuje?
Dokazuje da je Brad dovoljno sposoban za uništavanje tenkova. Nemoj povlačiti paralele između "Mira za Galileju", tamo je uništeno koliko, 12 T-72 u onoj famoznoj zasjedi?

Istovremeno, Abramsi i Bradleyi su uništili na stotine Iračkih tenkova u "Desert Stormu".

Quote:
Bradley ne pliva. Bradley je tezi (sa svim posljedicama).
BMP-3 pliva. BMP-3M ne pliva. Bradley je teži jer je i mnogo bolje zaštićen.

Quote:
Ajde, radi "open mind"-a, stavi oruzani kompleks BMP-3/BMD-4 na Bradley-ja.
Sto bi mu falilo?
Dobio bi dobro naoružano oklopno vozilo sa ubitačno lošom termovizijom i FCS-om. Što će ti vatrena moć koju ne možeš dovesti na metu?

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 15:55   #57
Quote:
Biber kaže:
Može li mi neko reći koliko koštaju T-80 i M1. Čini mi se da su dva T-80 bolja od jednog Abramsa
Mislim da svi zaboravljamo malo širu sliku... dva T-80 na 1 Abramsa na nekoj livadi -kladio bi se na T-80... no tak nekaj se neće nikad dogoditi...

Zaboravljamo na zračnu nadmoč... logistiku... moral... trening... borbeno iskustvo... suradnju s ostalim rodovima vojske... i sl.
Poradi svega toga nije baš tako jednostavno reči koji tenk je oblji-koji gori. ustvari-čisto tehnički možda i ispada lako ali u realnim uvjetima...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 15:58   #58
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Damn, nisam taj. Još.
Ako razumes ćirilicu,ništa te ne košta da nađeš nešto što te interesuje.


Quote:
Tyndall AFB kaže:
25mm M242 nije pravi top? Ja pak mislim da je 100mm top višak, dok je oružje trebalo ostati na 30mm + ATGM.

Koja je svrha 100mm topa? Za borbu protiv tenkova je preslab, nema dovoljno veliku brzinu paljbe za borbu protiv pješadije. Mislim da je uguran samo kao lanser za rakete, i da bi Rusi mogli reći "Imamo IFV koji je najbolje naoružan!".
A za šta je top od 25 mm. Za PVO ? Nikad se ne mogu uporediti pouzdanost topa i ma kakve rakete u borbi.


Quote:
Tyndall AFB kaže:
Gledao sam film, čak par puta. Zabavna komedijica.
Istinit je.


Quote:
Tyndall AFB kaže:
Mislim na groblja T-72 i T-80 u Groznom.
To je spomenuo lappino
Quote:
lappino kaže:
(Ovo gore je scenarij 131. Majkopske "kombinirane" brigade, najzasluznije za lijepe slike unishtenog ruskog hardvera)
. I ja sam spmenuo novogodišnji juriš na Grozni, koji je bio odraz potpunog, rasula ruske vojske, ali to već pripada prošlosti.


Quote:
Tyndall AFB kaže:
OEF 2001
Napad na Avganistan je bio "borba"?


Quote:
Tyndall AFB kaže:
U "Desert Stormu" su uništili više iračkih T-72 i T-62 od Abramsa.
Da, kada su se posade razbežale.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Trenutno se dokazuju u urbanim scenarijima u Iraku.
Iz kojih bi najradije da pobegnu.


Quote:
Tyndall AFB kaže:
Ne kupuješ toliko modernog oružja samo zbog prestiža.
Zašto Saudijska Arabija kupuje Tajfune i leklerk, ko joj preti?
covekov pratilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 16:13   #59
Pratilac, daj linkova!
Evo malo i sljičica:

Mašala željezarije!
(eventualno se strpite dok otvori...)
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 16:29   #60
http://militera.lib.ru , ima više odeljaka, moje omiljene knjige :

http://militera.lib.ru/memo/other/yokota_y/index.html

http://militera.lib.ru/memo/german/rudel/index.html

http://militera.lib.ru/memo/german/carius_o/index.html

http://militera.lib.ru/memo/german/adam/index.html

http://militera.lib.ru/h/0/index.html

One slike, su dobre, na neki način mi je drago kad se setim bombardovanja 1999, a sa druge strane žao mi jer znam da je unutra bilo običnih i normalnih ljudi.
covekov pratilac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:38.