Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2008., 20:09   #1
Bošnjačko-hrvatski sukob

Evo jedna tema o bošnjačko-hrvatskom sukobu. Želio bih, po mogućnosti, što više informacija iz prve ruke...
o prvim incidentima, počecima sukoba i razlozima istog, daljnjim borbama i stanju na kraju. Hvala.
Zapadni_Mostar is offline  
Old 31.10.2008., 08:34   #2
Zanimljiva tema... i ja bih želio neštoviše o tome doznati samo lijepo vas molim suzdržite se od svađanja i prepucavanja please...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 31.10.2008., 08:40   #3
Pošalji privatne poruke forumašima na ex yu, ovo bi mogla biti zanimljiva tema...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 31.10.2008., 09:31   #4
rekao je bez prepucavanja...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 01.11.2008., 00:06   #5
Mene isto zanima više o tome.

Tko je prvi počeo, gdje je točno bio sukob, koliko žrtava?...
__________________
Narod koji ne zna da poštuje svoju prošlost, nema ni svoju budućnost!
Mrak is offline  
Old 02.11.2008., 15:31   #6
Tko zna nešto o operaciji Neretva 93?

- ciljevi, način djelovanja, razlog neuspijeha itd.
von Tegetthoff is offline  
Old 22.12.2008., 17:36   #7
Exclamation Zepce

ja asm iz Žepča dok se vodio rat protiv srba HVO i RMBIH su se borili skupa, madjutim muslimani su bjezali sa linija nisu se pokazivali kao hrabri borci, hrvata je ginulo vise nego muslimana! dosla je 93. na blagdan sv. Ivana krsitelja napadnuto je zepce iz pravca Zenice Zavidovica i Maglaja.dok su nasi vojnici dosli kucama po oruzje muslimani su zepce pretvorili u oganj! Ubačeno je 8 elitni jedinice iz Zenice to znam jer sam bio na crti u Ograjini!! Uz velike gubitke u ljudstvu jer smo bili ne pripremljeni uspjeli smo istjerat turke sto su dosli u zepce!
Borili smo se na nacin da su 4 covjek au rovu a 2 lovacke puske! Nakon nekog vremena hv nam je dopremio masu oruzja za pjesadiju i nesto sitno topva, e onda smo se udruzili sa srbima i srbi su nam poslali nekoliko tenkova jer smo imalo samo jedan zvali smo ga princeza! e onda je otpocelo ppravo! borbe su bile svaki drugi dan! ginulo se masovno! uz nase balije iz zepca stalno smo se morali branit
od balija iz zavdovca maglaja i zenice! osvajali smo dio po dio opcine! ocistili smo citav grad, ocistili smo preko (balinsko selo u potpunosti) onada smo se bazirali na odbrano granica grada tukli smo naj vise na maglaj! svaki dan smo pomicali granice za 4 ili 5 km bilo je napada kad smo prema zenici za jedan dan pomakli crtu za 8km! malo sam preskako dogadjaje jer nebi do sutra zavrsio! to bi bilo u kratko i nisma piso o serskom kraju ali nek netko drugi dopuni!
domobran111xp is offline  
Old 22.12.2008., 17:41   #8
koja je perverzna strategija natjerala muslimane na nešto takvo?
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 23.12.2008., 21:14   #9
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
koja je perverzna strategija natjerala muslimane na nešto takvo?
To ti nitko nezna jer su balije sve osim normalnih ljudi! u posavini su ratovali protiv srba sa hrvatima skupa jer ih je bilo malo! u srednjoj bosni ih ima puno tako da su napali hrvate naj veci razlog im je bio stvorit bosansku drzavu bez hrvata a srbe nisu smjeli ni pokusat istjerat! i zna se tko je odgovoran za sukom : Alija Izmetbegovic userem mu se na onaj grob di je sahranjen!
domobran111xp is offline  
Received Infraction
Old 28.12.2008., 23:32   #10
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
koja je perverzna strategija natjerala muslimane na nešto takvo?
Dogovor Boban-karadžić, eto kakva...
zrinski_frank.. is offline  
Old 28.12.2008., 23:39   #11
Quote:
zrinski_frank.. kaže: Pogledaj post
Dogovor Boban-karadžić, eto kakva...
Kako ih je Boban natjero na napad na HVO? dao zapovjed da balije napadnu njegov narod?
domobran111xp is offline  
Old 28.12.2008., 23:43   #12
Quote:
domobran111xp kaže: Pogledaj post
Kako ih je Boban natjero na napad na HVO? dao zapovjed da balije napadnu njegov narod?
Kako je ubijen Blaž Kraljević ? Po čijoj naredbi ?
zrinski_frank.. is offline  
Old 20.01.2009., 00:33   #13
...domobran me zabavlja sa svojom pismenošću...
__________________
...balansiram na niti lucida i ludila...
svizac_81 is offline  
Old 20.01.2009., 00:42   #14
Evo sto teta Wikipedia kaze.
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Old 20.01.2009., 09:25   #15
Ja ču ponoviti svoje miišljenje... nemam ništa protiv muslimana, židova, zoroastrica koga god... ali kad bi me neko ovako podlo izdao - osvetio bi mu se tako okrutno da bi se cjela europa 1000 godina zgražala, te da svi 1000 pamte što se dogodi ako izdaš hrvate...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 23.01.2009., 15:28   #16
Propaganda je jedno veliko cudo rata.
Aj krenut cu redom!!!Prvo tip veli da su "Muslimani" losi borci.Dok smo se zajedno borili niste bili sposbni unistiti niti jedan oklop.Recimo u septembru '92 dok smo se jos uvijek zajedno borili protiv cetnika protuoklopna ceta 201.brigade je unistila T-55 tenk , nakon toga je prislo 10-tak cetnika da gasi tenk , ali HVO ih je sve porazbacao PAT-om.Sjecam se samo kako smo se i mi i vi radovali tom momentu , kada odjednom totalni bum.Jedan od vasih "hrabrih" bojovnika prilazi nasoj grupi i kaze:"Ev' ovdje je ekipa HTV-a , 'ajte priznajte da su Hrvati unistili T-55...mi cemo ispalit neku maljutku kako bi izgledalo realno , oni ce snjimit tenk , a vama po 500 maraka u dzep".Mi smo to naravno istog trena odbili , mada ruku na srce bilo nam je malo zao , jer za razliku od HVO rijetko smo dobijali kojekakve premije.

Prije par sedmica sam upoznao jednog pripadnika 111.brigade HVO.Pricali smo vrlo otvoreno i realno.Nismo se puno kacili teme oko ucesca brigada ARBIH iz Zavidovica i Zenice tokom sukoba sa 111. , ali itekako jesmo price oko sukoba izmedju 201.brigade ARBIH i 111.brigade HVO.Pricali smo o svemu , od smjesnih situacija , zajednickog djelovanja tokom rata , sukoba izmedju nas , pa do nastavka zajednickog djelovanja nakon primjerja.Posebno , sam se ismijao "ludjaku" kojeg ste imali u brigadi (jbg zaboravih mu ime) dobro se sjecam da je bio iz Kiseljaka.Prvo sto je sam otisao (pjan) da izvidi situaciju na Osvama , pa do toga da je u jeku sukoba izmedju ARBIH i HVO sjeo u BOV i otisao kuci u Kiseljak da se odmori i okupa.Ludnica totalna!!!Kada smo se dotakli teme o sukobu izmedju nasih brigada bilo je malo napeto , jer smo obojica imali mjeru u prici.Naravno zbog svjesnosti o kakvoj je temi rijec (zato je i jesmo ostavili za kraj ).Uglavnom , covjek je sam priznao da je HVO pustio cetnike 24.6.1993 preko svojih linija da nam udare iza ledja , a dan kasnije se i ukljucio u borbu protiv dojucerasnjih saveznika.Rece da to nisu zeljeli , iako je sukob izmedju ARBIH i HVO vec trajao na vecem dijelu ratista.Dobili su takvu naredbu koje su se morali drzat.A bogami par dana tokom zdruzene ofanzive je bilo barem 10x gore nego one same cetnicke iz septembra '92.Prvo nas je HVO-VRS napao iz pravca Lijesince i Novog Sehera gdje smo uspleji da ih zadrzimo , mada sva sreca sto im se pokvari tenk inace mislim da bi svatsa bilo.Potom napadaju Gornje i Donje Bradice sutradan te ih zauzimaju.U ta 2 dana izgubili smo 18 boraca.Napadali su ama bas svako mjesto koje su bili u stanju zdruzeno napast.Sav taj zdruzeni atak je trajao sve do 21.1.1994 kada se islo na sve ili nista.201.brigada izvodi operaciju "Konvoj94" i oslobadja Pazaric , kako bismo imali kakav takav kontakt sa slobodnom teritorijom i doturu MTS-a ,hrane i lijekova.Ne sjecam se koliko smo boraca poslali u tu operaciju , ali znam da nas je 80 samo imalo pusku , a metaka nije bilo niti za jedan okvir kako treba.Pazaric zauzimamo istog dana ,a imali smo 4 poginula borca.Sutradan odmah slijedi zdruzeni pokusaj preuzimanja Pazarica , ali hvala Bogu izdrzali smo sve do marta kada je usljedila deblokada.
musmulja is offline  
Old 23.01.2009., 15:32   #17
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Evo sto teta Wikipedia kaze.
Vec navedoh da je propaganda veliko cudo rata.Vjeruj mi da je ovo pisano na nasoj wikipediji , bila bi potpuna suprotnost
musmulja is offline  
Old 24.01.2009., 17:04   #18
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Propaganda je jedno veliko cudo rata.
Aj krenut cu redom!!!Prvo tip veli da su "Muslimani" losi borci.Dok smo se zajedno borili niste bili sposbni unistiti niti jedan oklop.Recimo u septembru '92 dok smo se jos uvijek zajedno borili protiv cetnika protuoklopna ceta 201.brigade je unistila T-55 tenk , nakon toga je prislo 10-tak cetnika da gasi tenk , ali HVO ih je sve porazbacao PAT-om.Sjecam se samo kako smo se i mi i vi radovali tom momentu , kada odjednom totalni bum.Jedan od vasih "hrabrih" bojovnika prilazi nasoj grupi i kaze:"Ev' ovdje je ekipa HTV-a , 'ajte priznajte da su Hrvati unistili T-55...mi cemo ispalit neku maljutku kako bi izgledalo realno , oni ce snjimit tenk , a vama po 500 maraka u dzep".Mi smo to naravno istog trena odbili , mada ruku na srce bilo nam je malo zao , jer za razliku od HVO rijetko smo dobijali kojekakve premije.

Prije par sedmica sam upoznao jednog pripadnika 111.brigade HVO.Pricali smo vrlo otvoreno i realno.Nismo se puno kacili teme oko ucesca brigada ARBIH iz Zavidovica i Zenice tokom sukoba sa 111. , ali itekako jesmo price oko sukoba izmedju 201.brigade ARBIH i 111.brigade HVO.Pricali smo o svemu , od smjesnih situacija , zajednickog djelovanja tokom rata , sukoba izmedju nas , pa do nastavka zajednickog djelovanja nakon primjerja.Posebno , sam se ismijao "ludjaku" kojeg ste imali u brigadi (jbg zaboravih mu ime) dobro se sjecam da je bio iz Kiseljaka.Prvo sto je sam otisao (pjan) da izvidi situaciju na Osvama , pa do toga da je u jeku sukoba izmedju ARBIH i HVO sjeo u BOV i otisao kuci u Kiseljak da se odmori i okupa.Ludnica totalna!!!Kada smo se dotakli teme o sukobu izmedju nasih brigada bilo je malo napeto , jer smo obojica imali mjeru u prici.Naravno zbog svjesnosti o kakvoj je temi rijec (zato je i jesmo ostavili za kraj ).Uglavnom , covjek je sam priznao da je HVO pustio cetnike 24.6.1993 preko svojih linija da nam udare iza ledja , a dan kasnije se i ukljucio u borbu protiv dojucerasnjih saveznika.Rece da to nisu zeljeli , iako je sukob izmedju ARBIH i HVO vec trajao na vecem dijelu ratista.Dobili su takvu naredbu koje su se morali drzat.A bogami par dana tokom zdruzene ofanzive je bilo barem 10x gore nego one same cetnicke iz septembra '92.Prvo nas je HVO-VRS napao iz pravca Lijesince i Novog Sehera gdje smo uspleji da ih zadrzimo , mada sva sreca sto im se pokvari tenk inace mislim da bi svatsa bilo.Potom napadaju Gornje i Donje Bradice sutradan te ih zauzimaju.U ta 2 dana izgubili smo 18 boraca.Napadali su ama bas svako mjesto koje su bili u stanju zdruzeno napast.Sav taj zdruzeni atak je trajao sve do 21.1.1994 kada se islo na sve ili nista.201.brigada izvodi operaciju "Konvoj94" i oslobadja Pazaric , kako bismo imali kakav takav kontakt sa slobodnom teritorijom i doturu MTS-a ,hrane i lijekova.Ne sjecam se koliko smo boraca poslali u tu operaciju , ali znam da nas je 80 samo imalo pusku , a metaka nije bilo niti za jedan okvir kako treba.Pazaric zauzimamo istog dana ,a imali smo 4 poginula borca.Sutradan odmah slijedi zdruzeni pokusaj preuzimanja Pazarica , ali hvala Bogu izdrzali smo sve do marta kada je usljedila deblokada.
da, ta je propaganda cudna stvar... vidi se na tvom primjeru...
horus is offline  
Old 25.01.2009., 17:46   #19
Kao prvo mora se rasclanit HVO i HOS jedni su se borili za Herceg-Bosnu a drugi za cjelovitu BiH poznata je ona misao Blaza Kraljevica koji je rekao "moramo se boriti za cjelovitu BiH a poslije rata raspisimo referenduma pa kako narod odluci"
Sve dok blaz kraljevic komadant HOS-a nije ubijen od strane HVO-a koji su taj incident prepisali ARBIH i tako je zapoceo konflikt izmedju bosnjaka i hrvata, dalje pocetkom 1992 pripadnici hrvatske vojske su bili na polozajima kod Doboja i imali su cijelu posavinu sve dok Gojko Susak (ratni ministar obrane RH) nije naredio povlacenje vojske preko save i tako je prepustio posavinu uglavnom naseljenu hrvatima u srpske ruke zbog cega? Zbog toga sto su zajedno sa bosnjacima branili svoje domove od najezde cetnika. A znateli da je Susak rodjen u hercegovini i da je oduvijek sanjao o hrvatskoj drzavi Herceg-Bosni tako da mi krivce za sukob bosnjaka i hrvata ne mozemo traziti u BiH nego u nasim susjednim drzavama.
GRADINA_NOMADA is offline  
Old 25.01.2009., 18:00   #20
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Vec navedoh da je propaganda veliko cudo rata.Vjeruj mi da je ovo pisano na nasoj wikipediji , bila bi potpuna suprotnost
Naravno, to bi bilo vase vidjenje sukoba koje ne mora biti tocno.
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.