Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2009., 20:12   #61
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Neznam na sto mislis da je netocno ... Da da to je i u Vitezu bio problem jer su linije postavljene u gusto naseljenim podrucijima i velike zrtve smo imali...
Ne moze se dobit rat ako Dario Koridic planira vojne akcije kakav je to rat nikakav mi ginemo! Ne moze Darko Kraljevic sa "Vitezovima" da vodi takticki rat jer on nema veliko znanje o vojnoj taktici i strategiji. Neposluh Blaskicevi naredbi... Jer su cobani upravljali vojnim akcijama i zato je svaki napad Hvo.a zavrsavao katastrofalno....
pa pričaj nam malo o tim katastrofalnim akcijama.

i kako se Srednja Bosna održala iako su akcije pa time i obranu vodili čobani.
Inkvizitor is offline  
Old 07.02.2009., 20:34   #62
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
pa pričaj nam malo o tim katastrofalnim akcijama.

i kako se Srednja Bosna održala iako su akcije pa time i obranu vodili čobani.
Prva propala akcija ti je proboj Busovaca-Kiseljak iz Gornjeg Polja odnosno od strane Busovace Muslimani su znali za tu akciju i cim je krenulo 8 nasih mrtvih su snijeli akcija otkazana tj propala. Jer su Armijci znali za tu akciju....

Ovo sto Dragan prica to su bajke citao sam blog Vikicevog Specijalca i gdje on navodi da je Srednja Bosna mogla pasti kad ste god htjeli copy mi taj dio??? Druga akcija je pokusaj prenosenja nitroglicerina i proboja ljudi koji su htjeli izaci iz busovace preko Busovackih staja i tu smo upali u zasjedu...

MI SMO SE DOBRO BRANILI ALI SMO JAKO LOSE NAPADALI
o tome ti ja ovdje pisem.

Sta mislis sta je bilo na Gornjem Vakufu ista igra kao u vas u Srednjoj Bosni.., procitaj blog onog vojnika iz 106. Kako su diverzantskim upadima ulazili u grad Gornji Vakuf u Dom zdravlja itd... Imas cak ovdje na forumu pricu osobno od tog vojnika... A uostalom ti si Dragane tvrdio da je Armija oborila HV-ov helikopter iznad Zenice i da si vidio svojim ocima m84 u Kiseljaku ... tako da su tvoje price totalna nebuloza...
quick_nickk is offline  
Old 07.02.2009., 20:45   #63
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Prva propala akcija ti je proboj Busovaca-Kiseljak iz Gornjeg Polja odnosno od strane Busovace Muslimani su znali za tu akciju i cim je krenulo 8 nasih mrtvih su snijeli akcija otkazana tj propala. Jer su Armijci znali za tu akciju....

Ovo sto Dragan prica to su bajke citao sam blog Vikicevog Specijalca i gdje on navodi da je Srednja Bosna mogla pasti kad ste god htjeli copy mi taj dio??? Druga akcija je pokusaj prenosenja nitroglicerina i proboja ljudi koji su htjeli izaci iz busovace preko Busovackih staja i tu smo upali u zasjedu...

MI SMO SE DOBRO BRANILI ALI SMO JAKO LOSE NAPADALI
o tome ti ja ovdje pisem.

Sta mislis sta je bilo na Gornjem Vakufu ista igra kao u vas u Srednjoj Bosni.., procitaj blog onog vojnika iz 106. Kako su diverzantskim upadima ulazili u grad Gornji Vakuf u Dom zdravlja itd... Imas cak ovdje na forumu pricu osobno od tog vojnika... A uostalom ti si Dragane tvrdio da je Armija oborila HV-ov helikopter iznad Zenice i da si vidio svojim ocima m84 u Kiseljaku ... tako da su tvoje price totalna nebuloza...
ma pusti Dragana, on nije rata ni vidio, pišao je u pelene kad je bio rat.

Ok znači HVO Srednje Bosne je bio dobar u obrani a loš u napadu, što je nekako i logično. Iluzija je da bi HVO mogao raditi neke veće napadačke akcije u onakvom odnosu snaga. Dobro, nešto malo na taktičkom planu se moglo vjerovatno uraditi.

Ti si koliko sam uspio shvatiti iz Busovače. Koje su tamo najveće akcije bile i kad je bilo najgušće. Buhine Kuće. Tada su muslimani nakratko bili prekinuli komunikaciju Vitez-Busovača. Kako se to vratilo. Malo se o tome zna. I uopće se malo zna o ratu u Srednjoj Bosni iz prve ruke, od ljudi koji su ratovali.
Inkvizitor is offline  
Old 07.02.2009., 21:39   #64
Nisu baš čobani , pa dobro je skontao i Inkvizitor , kako se uspjelo obraniti da su samo čobani?
Koliko je pripadnika armije poginulo i ranjeno na bojištima SB ? Ko zna te podatke , zna i silinu napada , tako da su glupe priče o nekakvom političkom nadmudrivanju , hocu necu uzeti.
Markanm is offline  
Old 07.02.2009., 23:01   #65
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Nisu baš čobani , pa dobro je skontao i Inkvizitor , kako se uspjelo obraniti da su samo čobani?
Koliko je pripadnika armije poginulo i ranjeno na bojištima SB ? Ko zna te podatke , zna i silinu napada , tako da su glupe priče o nekakvom političkom nadmudrivanju , hocu necu uzeti.

Sta zelis da kazes da je HVO se hrabro borio a armija BiH iz petih sila zelijela da zauzme recimo jednu Busovacu ili Kiseljak ali nije mogla jer HVo joj je stajao na putu?

Razmisli malo logicno. Armija BiH je mogla pokrenuti napad sa 12000 vojnika ko sale. U tom slucaju bi skratila duzinu linije i to bi oslobodilo mnogo vojske. Tu su bili Mudzahedini koje si moglao poslati po noci gdje god si htijeo i kojima je jedini cilj "poginuti na alahovom putu". Tu je bila specijalna, Laste, Crni Labudovi. To su sve jedinice sa kojima se niko na teritorije BiH nije mogao mjeriti ali bas niko. Da je se htijele i da smo bili glupi (kao sto nismo) mi bi to zauzeli ma dok si rekao kexx. Ali sta onda kada se zauzme?

1) Publicka opinija u svijetu se okrece protiv BiH a ista je upravo nama bila najveci prijatelj.
2) Otvoreni rat sa Hrvatskom i dovlacenje HV u BiH u velikoj mjeri.
3) Sta raditi sa na desetine hiljada ljudi koji su neprijateljski nastrojeni? Kako braniti ratne zarobljenike kad ni za nasu armiju nismo imali dovoljno jela?
Dragan1986. is offline  
Old 07.02.2009., 23:14   #66
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Prva propala akcija ti je proboj Busovaca-Kiseljak iz Gornjeg Polja odnosno od strane Busovace Muslimani su znali za tu akciju i cim je krenulo 8 nasih mrtvih su snijeli akcija otkazana tj propala. Jer su Armijci znali za tu akciju....

Ovo sto Dragan prica to su bajke citao sam blog Vikicevog Specijalca i gdje on navodi da je Srednja Bosna mogla pasti kad ste god htjeli copy mi taj dio??? Druga akcija je pokusaj prenosenja nitroglicerina i proboja ljudi koji su htjeli izaci iz busovace preko Busovackih staja i tu smo upali u zasjedu...

MI SMO SE DOBRO BRANILI ALI SMO JAKO LOSE NAPADALI
o tome ti ja ovdje pisem.

Sta mislis sta je bilo na Gornjem Vakufu ista igra kao u vas u Srednjoj Bosni.., procitaj blog onog vojnika iz 106. Kako su diverzantskim upadima ulazili u grad Gornji Vakuf u Dom zdravlja itd... Imas cak ovdje na forumu pricu osobno od tog vojnika... A uostalom ti si Dragane tvrdio da je Armija oborila HV-ov helikopter iznad Zenice i da si vidio svojim ocima m84 u Kiseljaku ... tako da su tvoje price totalna nebuloza...
Mislim da se naslov texta na blogu zove "leti helikopteri". Tu vikicev specijalac objasnjava citavu akciju protiv HVO-a Viteza cinimi se ali slagat cu. Objansjava kako se priblizavaju, probijaju liniju, osiguravaju prolaz i onda odjednom stize naredba za povlacenje. I onda on objasnjava kako je ocito sve politicka igra bila jer je HVO bio 0. Sve tu tamo pise ali davno sam citao.

Isto tako na istom blogu Vikicev specijalac objasnjava gdje su tacno srusili i kada su srusili helikopter HV kod zenice. Isto objansjava kako je HV to naravno negirala 100% ces to naci na tom blogu ako ga skroz procitas ali za to ce ti trebati boga mi dan dva.

Price su kruzile kako je Kiseljak propustao Srbe da predu preko HVO- teritorije. Moja familija tvrdi da je to 100% tacno i da su svojim ocima gledali. Isto je bilo sigurno i sa Vitezom. Razmjena zarobljenika je se desavala odmah kod Kiesljackih osmica. Tu su Hrvati velike pare uzimali. Srbi bi onda dosli iz Hadzica odmah do iza osmica (10 km od kiseljaka ako znas na sta mislim, mislim da ima benzinska pumpa i danas) i tu bi istovarali zarobljenike i predavali ih Armiji BiH a to sve pod okom HVO-a. Cetnici i Bobanovi katolici su tu bili prava braca i samo zbog toga mi je zao sto vas ipak nismo razvalili onako kako smo to mogli.
Dragan1986. is offline  
Old 07.02.2009., 23:31   #67
Evo nesto iz perspektive Vikicevog specijalca:

Quote:
Ma ne opet!?

Dodjosmo sebi.
Odmaranje, porodica, veze i prijatelji regenerisali su nas kao jedinicu.
Neki se nisu mogli regenerisati. Shvatili su da je za nasu jedinicu rat usao u drugu fazu.
Nasa zona intervencije vise nije bilo do Igmana nego dokle god je to bilo predsjednistvu po volji
tako da smo u buducnosti mogli racunati da nas salju bilo gdje u Bosnu i Hercegovinu.
Ako je "do Drine" ili "do Mora" za nane i mahalase bila euforicna uzrecica
za nas je to postala ratna realnost.
Neki na to nisu bili spremni pa su poceli da tiho traze premjestaj u regularni MUP.

...
Par nasih momaka odrzalo je kontakte sa par prijatelja koje su stekli za
vrijeme naseg boravka u Zenici. Preko njih smo saznali par losih vijesti.

Naselje koje smo zauzelu u nasem prvom "blizkriegu" na viteskom ratistu
Hrvati su uspjeli vratiti u kontraofanzivi koju su izveli par dana nakon
sto smo se mi vratili sa tog ratista.

Cekali su da interventne jedinice na novozauzetom, strateskom polozaju
nasi zamijene nekim "bezazlenijim" jedinicama.

Onda su izveli kontranapad.
U kontranapadu su uspjeli zarobiti par nasih vojnika - pripadnika nasih "regrutovanih" jedinica.
Ove su jadnike zarobili zive, zvjerski izmucili i onda tako izmrcvarene razapeli.

Ovo je bilo tipicno ratovanje srednjobosanskog HVO-a - napadi i kontranapadi na slabo branjene tacke kao sto su Ahmici, Stupni Do.

Onda mucenje i masakriranje po cuvenoj Ustaskoj
a kasnije HOS-ovoj i HVO formuli - "ni trava vise ne raste" i "ni pas ne smije ziv ostati".
(O ovoj metodi ratovanja svjedoce i britanski autori i bivsi unproforci. Opisano je u knjigama i filmovima "My War Gone by I Miss It So" i "Warriors")

Za neke iz Hercegovine ovo je sve bilo odlicno. Sto vise mrznje i podjele to bolje.
Za zalupane ljude na terenu ovo nije nikako moglo biti dobro.

Jedan zlocin izaziva drugi.

Ljudi koji nisu bili na srednjobosanskom ratistu nisu nikada spoznali razinu mrznje koja se tamo uvukla medju ljude.


...

U Sarajevu je tih dana bilo prilicno mirno.

Mi smo kao i uvijek sjedili u bazi, gledali televiziju, igrali karte.
Svi u civlinim odijelima, spremni za izlazak negdje.
(Tih se dana izlazilo vecinom u reanimirani "BB"
ili ispred CDA (ili pet metara nize ispred SOS-a ako si bio predratni "Sloga" tip))

Jos je bio dan, rano za izlazak, tako da je bilo vise ljudi u bazi nego uobicajeno.
Sjecam se ko sad ozbiljnog lica komandira voda kako se pojavi na vratima glavne sobe.

"Nema izlaska. Pripravnost!" (Sjecate se tri najmrze ratne rijeci: Pripravnost, Precica i Pojacanje)

"Sta se dogadja?"

"Svi moraju hitno pod oruzje, puna ratna sprema."

"Gdje se ide?"

"Nisam jos saznao. Sastajem se kasnije sa T pa ce se mozda znati."

Sta je sad ovo? Dosli prije desetak dana pa sad opet da se ide.
Ovo nikad prije nije bilo ovako.
Cak se znalo da oni sto idu na teren preskacu sljedeci da se odmore.

Pocese divlje spekulacije gdje se ide, ko ide, sto se ide.

Mi se nabrzinu obukosmo u nase uniforme za koje mi se cini kao da
smo juce iz njih blatnjavi i umorni izasli.

Dodje ponovo i komandir voda.

"Ide se nazad u Srednju Bosnu."

Ma ne opet!? Ne moze biti. Opet kroz Transilvaniju.
Pravo prokletstvo.

"Idemo zauzimati Kiseljak. Ide i druga ceta sa nama (oni su vec bili tamo).
Icemo zajedno u proboj. Kome je do rokanja imace sada rokanja do preko glave."

"Pa otkud sad ovo?"

"Naredilo predjednistvo.
Salje se deset hiljada ljudi na Kiseljak. Tovar druge vojske ide na Vitez i Busovacu.
Ovaj put nema zaj#bancije oko par kuca.
Ide se na uzimanje citave Srednje Bosne."

Mi ostadosmo zaledjeni. Ne samo da idemo nazad u Srednju Bosnu.
Ide se vjerovatno u najvecu ofanzivu od pocetka rata.


Neki su razocarano spominjali tunel i brda.
Neki su se osvetoljubivo radovali konacnom unistenju Kordicevog
HVO-a u Srednoj Bosni.

Meni su u glavi bile americke statistike iz Vijetnaskog rata.
Sezdeset posto od svih americkih gubitaka u vijetnamskom ratu
podnijele su jurisne jedinice americke vojske npr. Rangeri.

U ovom slucaju mi smo bili bosanski Rangeri.

Niko nije mogao ni naslutiti sljedeci razvoj dogadjaja.
Dragan1986. is offline  
Old 07.02.2009., 23:37   #68
Rukovanje

Quote:
Dok smo cekali naredbu za pokret kroz glavu mi je stotinu puta
prolazila slika srednjobosanskih brda iz kojih smo se tek vratili.
Prolazio je kroz mene onaj osjecaj dna i beznadja u koji smo pali
nakon pocetka rata na dva na fronta.

Bosna, koja je jos od olimipijade bila orijentisana prema svijetu, sada je ne svojom krivicom svakim danom postajala sve izoliranija.

Izlaz na nekad omiljeno more bio je definitivno zapecacen kod Mostara.
Cesta na sjeveru prestajala je kod Modrice I Gradacca..

Vance-Owen-ov plan nam je konstantno kruzio nad glavama.

Meni je kao osobi iz mjesovitog braka (ne samo da sam ja iz
mjesovitog braka nego su mi i roditelji iz mjesovitih brakova) ovo prilicno tesko padalo jer se nisam mogao vidjeti ili naci u takvoj striktno etnicki podijeljenoj Bosni.

Za neke ovo je vjerovatno bio vijekovni trijumf.
Za mene, trenutno stanje bilo je poraz civilizacije i kosmopolitskog drustva u kakvom sam prije rata zivio.

U Bosni je bjesnio rat oruzjem, propagandom i mrznjom.
Djogo i Sagolj su dnevno servirali "vijesti" koje su bile nista drugo nego otvoreni poziv na mrznju i unistavanje.
Dok smo mu u Sarajevu slusali ratne nadrealiste i liberalnog Boru Kontica ili citali za to vrijeme ultra-demokratske BH Dani koji su istinoljubivo pisali o najbolnijim i najtezim domacim temama, Djogo i Sagolj su neumorno nahuskavali vojnike i narod podijeljenih krajeva na mrznju, borbu do istrebljenja, "humana" preseljenja i 'odlucne' akcije (citaj zlocine).

Nije bilo izlaza.
Pogotovo kada je sljedeci korak bio sukob kataklizmickih razmjera koji ce rezultirati u hiljadama ako ne desetinama hiljada mrtvih, stotinama hiljada izbjeglih i naravno vjecitom podijelom.

Onda, dok smo cekali da nas rasporede u tu armagedonsku bitku, dogodi se nesto sto niko nije ocekivao.

B sa iznenadjenim izrazom na licu udje u nasu 'dnevnu' sobu i rece nam da upalimo televizor.

"Sta je?"

"Samo upali. Neces vjerovati."

Na televiziji vijesti. Mozda specijalna emisija. Ne sjecam se sa sigurnoscu vrste emisije ali se definitivno sjecam sadrzaja:

Generali Roso i Delic sjede u Zagrebu u prisustvu Generala Rose-a.
Potpisuju nekakav papir.
Komentator objasnjava da je u pitanju opste primirje koje treba da nastupi sutra.
Lisica i medo se kiselo smjeskaju dok potpisuju jos jedno od mnogih primirja.
Nesto mi medjutim djeluje drugacije ovaj put.

Prvo, Michael Rose se nekako patronski smjeska. On je uglavnom vrlo ozbiljan
na potpisivanjima jer zna da radi cisto rutinsku duznost.
Sad izgleda nekako pokroviteljski zadovoljan kao da je doveo djecu na upis u prvi razred.

Drugo, i lisac Roso i medo Delic djeluju nekako pokunjeni kao da ih je neko natjerao na nesto ozbiljno.

Uglavnom na potpisivanjima primirja do sada si
mogao vidjeti nabreklog Mladica kako se ili arogantno cerka ili
sav crven u licu ljuti i naseg armijskog generala kako
povrijedjenog ponosa samo suti.

Trece, potpisuje se u Zagrebu. U srcu hrvatske drzave odakle se donose apsolutno sve vojne i politicke odluke na bosanskim prostorima pod hrvatskom kontrolom.
Zasto potpisuju lokalno primirje u Zagrebu?

U tim trenucima ja sam izgleda bio jedini u jedinici koji je tada primjetio ove male ali znacajne znakove.
...

"Sta ce sad biti od nase ofanzive?"

"Ko zna. Mozda ce nas drzati ovako."

U pripravnosti ostadosmo jos samo pola dana. Kako sam i ocekivao sutra povukose pripravnost za ravoj na borbeni polozaj ali ostade na snazi zabrana kretanja.

Par dana kasnije dodje jos nevjerovatnija vijest. Alija i Tudjman ce se pod americkim pokroviteljstvom sastati da potpisu zajednicku deklaraciju o saradnji.

Pripravnost potpuno prodje.

Uskoro saznasmo da ce deklaracija, pod potpunim americkim
tutorstvom, prerasti u takozvanu federaciju.
Koliko god to zvucalo nevjerovatno po prvi put je direktno americko prisustvo ulijevalo u meni nadu da ovaj put nece biti zaj#bancije.
Sprema se nesto veliko.

Od prvog dana rata tvrdio sam da ce odustvo ili prisustvo Amerike kao i saveznistva sa Hrvatima odluciti rat.

Kad su nam Hrvati okrenuli ledja i kad je Amerika prepustila posao Europi pomislio sam da je sve gotovo.

Ovaj najnoviji dogadjaj koji mi je jos dugo djelovao kao san obecavao je potpunu promjenu.

Postojala je mogucnost da se ishod rata po prvi put okrene u nasu korist.

Korist ili ne, od tog dana nista vise u ratu nece biti kao prije.

U sljedecem izdanju: Vraca se zivot


"Ne smijemo stupiti u saveznistvo dok se ne upoznamo sa planovima nasih susjeda."
Dragan1986. is offline  
Old 07.02.2009., 23:41   #69
Sve je jasno kada se ovo procita za one koji zele da shvate.
Dragan1986. is offline  
Old 08.02.2009., 01:33   #70
Ljudi, molim vas k'o Boga, nemojte odgovarati ovom Draganu. Imate opciju za ignore, kada se to uključi uopće i ne vidite njegove poruke. Taj je uništio ama baš svaku dobru temu, a ova ima potencijal da se razvije u zanimljivom pravcu.

Možeš li misliti te motivacije kod njih, izvlačili su najbolje jedinice iz Sarajeva, eej Sarajeva koje se polako guši u obruču i koristili ih u napadima na Kiseljak, Busovaču i Vitez? I kako onda zadržati simpatije za Sarajevo?

Još jedna stvar nije razjašnjena. Gubitci HVO-a u srednjoj Bosni su više manje poznati jer je napravljen popis po jedinicama a tu su i spomen ploče u svakom gradu. No, nigdje nije objavljen nijedna procjena gubitaka ABiH, a neka logika nalaže da su njihovi gubici trebali biti katastrofalni zbog stalnih ofenziva na ukopane položaje oko enklava, i često bez dobre topničke potpore jer ipak granata niti oklopa nisu imali u izobilju.

Pričajte i malo o improviziranim rješenjima, bilo je spomena nekih bojler bombi i sl? Je li tokom rata uopće radila tvornica SPS ili ste koristili postojeće zalihe Vitezita?

U kojoj su mjeri oni koristili tvornicu Bratstvo u Novom Travniku? Proizvodnja je tu radila ali često na kapaljku zbog nedostatka struje i činjenice da je tvornica bila na topničkom dometu iz Viteza i našeg dijela Novog Travnika.

Nick, ono što si rekao za HV i Posušje nema nikakve logike. Prvo jer je glavni stožer HVO-a bio u Grudama, a drugo jer nema nikakvog dokaza za neko gomilanje snaga bilo kroz dokumente HV-a, neka priopćenja UNPROFORA ili ABiH. Kao što smo prije rekli, na Gornjem Vakufu se nalazilo 700 vojnika 5 gbr pod generalom Kapularom, i to je sve.
__________________
Bosna i Hercegovina je sekularna država pripadnika svih triju konstitutivnih vjeroispovjesti, kako islamske tako i onih dviju.
Herzeg Lager is offline  
Old 08.02.2009., 06:22   #71
I još nešto. Mora se reći da je opstanak srednje Bosne pravo čudo sa obzirom na razjedinjenost i otvorenu mržnju koja je vladala između civilnih struktura (HDZa) i vojne vlasti (HVOa). Tu je također bilo mržnje između političara kao i zapovjednika.

Koliko sam uspio povezat, čelnici HDZa iz svih općina osim Busovače su mrzili Darija Kordića i Ignaca Koštromana. Nisu baš imali ni ljubav za Blaškića kojeg su u jednom zapisu optužili za predaju Travnika naredbom travničkoj brigadi da se bez borbi povuče na prostor Nove Bile (iako su navodno mogli zadržati bez većih problema dominantne kote iznad grada Travnika). Također krive Kordića za upletanje u vojne stvari i gubitak tvornice Bratstvo zbog loše postavljene obrane.

Na vojnom planu isto koma - Darko Kraljevic i Žarko Andrić Žuti su vodili neki svoj privatni rat i uglavnom odbijali naredbe od Blaškića i Filipovića.

Kiseljak je bio fizički odvojen i tu je carevao Ivica Rajić koji je sve radio na svoju ruku (valja napomenuti da je iz JNA izašao tek u travnju 92). Blaškić nad njim nije imao nikakvu kontrolu. U gradu je osim Rajića glavnu riječ vodio Dominik Ilijašević Como. Rajić je na svoju ruku otišao u Vareš i tamo napravio sranje u Stupnom Dolu. Bio je jako blizak Srbima i pojavio se na TV Srna tvrdeći da će granatirati Sarajevo ako se napadi na enklave nastave.

Dakle, stvarno je upitno koliko je stvarne moći imao Blaškić sa obzirom na činjenicu da su mu pokojni Kraljević i Kordić stalno stvarali probleme.

Ne kontam kako su se ti sukobi mogli razviti do te mjere kada je sam opstanak doline visio o koncu??
__________________
Bosna i Hercegovina je sekularna država pripadnika svih triju konstitutivnih vjeroispovjesti, kako islamske tako i onih dviju.
Herzeg Lager is offline  
Old 08.02.2009., 10:35   #72
Quote:
t0m1slav kaže: Pogledaj post
Naravno tebi su propaganda ovi silni civili koji su ubijani i mučeni. Marš govno poturčeno.
Ma Dragan lupa on u blogu navodi da su culi rulanje helikoptera i da su imali pamovku a da nisu ni pokusali da ga gadjaju jer je nemoguce pogodit helikopter u letu nego samo u slijetanju i uzlijetanju...

Pritisak na SB je varirao pritiskom na Uskoplje npr... da se pokrenula sva ta sila vojske kao sto Vikicevac navodi inace "Busovaljak" tu bi doslo do problema jer bi se razvukao 7 korpus i dio treceg bi morao da ode u ispomoc ako bi HV i HVO svom silinom udarili na Uskoplje neka 111Xp udari na svom dijelu to dodatno razvlaci 3 korpus... tako da nema sanse da bi samo SB pala a da se nebi izgubili neki muslimanski dijelovi....

U jednom napadu na Busovacu preko 140 mrtvih Armijaca je bili istina i 22 nasa su poginula sto je za nas bio velik broj jer smo imali nedostatak zive sile ali usporedu da samo na jednom dijelu imas 140 mrtvih protivnika je ulijevala nadu... taj napad je otkazan.

25.03 grad je napadnut iz svih pravaca ...vjerojatno nije bilo 8000 ljudi kao sto se pise ali nek je bilo 4000 a nas koji smo branili na vrhuncu je bilo oko 1500... taj napad smo zavrsili samo sa jednim lakse ranjenim.

Jos smo imali katastrofalno vodstvo kakvu bi tek obranu imali da su je vodili školivani oficiri a ne "čobani" ovo pisem jer mi je žao poginulih branitelja koji su zivot dali zbog necije takticke gluposti.

Dragan valja kao maksum po diviziji istina da je u Kiseljaku bilo 4 tenka koja su dolazila od Srba na RENTANJE ... da je VBR postavljen na Brestovskom s kojim smo mogli cak i Zenicu da gadjamo. Zauzimanjem "Zavrtaljke" znatno su se rasteretili topnicki napadi na grad Busovacu.

Buhine kuce su vracene nekad 94g. a za Krizancevo selo borba se vodila mjesec dana na kraju smo i njega vratili.

Sad jedna prica o mudzahedinima ... njihov efekat je bio da izazovu strah kod nasih vojnika jer su ih se stvarno bojali ali opet oni koji su bili hrabri pa ostajali se boriti s njima govore da su oni u biti kao glineni golubovi. Osobno sam vidio 4 mrtva mudzahedina. I jos ih je bilo zatvoreno u zatvoru. Covjek koji je upravljao prepravljenim PA govori da mu je najlakse bilo sa mudozsima ide grupa okrenes cijev i deri moras pogoditi bar trojicu.
quick_nickk is offline  
Old 08.02.2009., 11:22   #73
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Ma Dragan lupa on u blogu navodi da su culi rulanje helikoptera i da su imali pamovku a da nisu ni pokusali da ga gadjaju jer je nemoguce pogodit helikopter u letu nego samo u slijetanju i uzlijetanju...

Pritisak na SB je varirao pritiskom na Uskoplje npr... da se pokrenula sva ta sila vojske kao sto Vikicevac navodi inace "Busovaljak" tu bi doslo do problema jer bi se razvukao 7 korpus i dio treceg bi morao da ode u ispomoc ako bi HV i HVO svom silinom udarili na Uskoplje neka 111Xp udari na svom dijelu to dodatno razvlaci 3 korpus... tako da nema sanse da bi samo SB pala a da se nebi izgubili neki muslimanski dijelovi....

U jednom napadu na Busovacu preko 140 mrtvih Armijaca je bili istina i 22 nasa su poginula sto je za nas bio velik broj jer smo imali nedostatak zive sile ali usporedu da samo na jednom dijelu imas 140 mrtvih protivnika je ulijevala nadu... taj napad je otkazan.

25.03 grad je napadnut iz svih pravaca ...vjerojatno nije bilo 8000 ljudi kao sto se pise ali nek je bilo 4000 a nas koji smo branili na vrhuncu je bilo oko 1500... taj napad smo zavrsili samo sa jednim lakse ranjenim.

Jos smo imali katastrofalno vodstvo kakvu bi tek obranu imali da su je vodili školivani oficiri a ne "čobani" ovo pisem jer mi je žao poginulih branitelja koji su zivot dali zbog necije takticke gluposti.

Dragan valja kao maksum po diviziji istina da je u Kiseljaku bilo 4 tenka koja su dolazila od Srba na RENTANJE ... da je VBR postavljen na Brestovskom s kojim smo mogli cak i Zenicu da gadjamo. Zauzimanjem "Zavrtaljke" znatno su se rasteretili topnicki napadi na grad Busovacu.

Buhine kuce su vracene nekad 94g. a za Krizancevo selo borba se vodila mjesec dana na kraju smo i njega vratili.

Sad jedna prica o mudzahedinima ... njihov efekat je bio da izazovu strah kod nasih vojnika jer su ih se stvarno bojali ali opet oni koji su bili hrabri pa ostajali se boriti s njima govore da su oni u biti kao glineni golubovi. Osobno sam vidio 4 mrtva mudzahedina. I jos ih je bilo zatvoreno u zatvoru. Covjek koji je upravljao prepravljenim PA govori da mu je najlakse bilo sa mudozsima ide grupa okrenes cijev i deri moras pogoditi bar trojicu.
Ovaj Vikicev specijalac na blogu prica o tome nesto u smislu:"Dosao sam u zenicu i sreo sam ..... Rekao mi je da su srusili helikopet HV u blizinu Zenice. Ja ne grijesim bas tako brzo u ovim stvarima. Isto kao sto sam rekao da smo vidijeli tenkove srpske u kiseljaku, vidis da je se ispostavilo da je tacno te da nisam izmislio a svi ste govorili da je laz. Nije vazno jeste li rentali ili ne vazno je da su to zaista bili srpski tenkovi. Da ste ostali u savezu sa nama i odustali od HB danas bi veliki dio BiH bio slobodan i nebi bilo uopce mrznje izmedu Bosnjaka i Hrvata. Odnos bi bio vjerovatan u citavoj BiH kao sto je dan danas u Tuzli, Bihacu, Posavini.
Dragan1986. is offline  
Old 08.02.2009., 11:24   #74
Zanimljive teze - znaci , Srbi su drzali Sarajevo kobajagi u okruženju , jer koliko vidim ulazilo se i izlazilo iz Sarajeva kako se kome digne , ali eto nisu htjeli da zauzmu sarajevo jer bi izgubili naklonost MZ , a mogli su ?Samo eto to je radi pritiska da pokažu da se ne šale !? Ne znam ima li tko iz Zenice od ne-muslimana da posvjedoči koliko je vojnika znalo krenuti prema Dolini , sa kakvim pjesmama i uzvicima , a kako su se vraćali poslije neobavljenog posla ?
Koga zanima , nek potrazi brojke poginulih na SB , sve je jasno.

Toliko kidisati na nego područje , slati "elitne" jedinice , samo da podjubre zemlju , a onda govoriti da je to samo pritiska radi!?
Jedan moj najbolji prijatelj Musliman , rahmetli , je poginuo 95. negdje oko Sarajeva , i bio je pripadnik Lasta.Kad su stali sukobi u Dolini , nasli smo se izmedju minskih polja prvi put , a drugi put se napili na punktu.Pricali smo o svemu , pa kad ovaj spomenu Buhine kuće , govorio je da im padne mrak na oči kad im spomenu i da idu na smjenu tamo.

To za helikopter , obična izmišljotina.

A ti vikićevi , ti su nam bili najdraži , kad dođu gradska djeca da se igraju rata u šumi
I zalegnu pored panja u kojem ima 50 kg exploziva...
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 11:41   #75
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
I još nešto. Mora se reći da je opstanak srednje Bosne pravo čudo sa obzirom na razjedinjenost i otvorenu mržnju koja je vladala između civilnih struktura (HDZa) i vojne vlasti (HVOa). Tu je također bilo mržnje između političara kao i zapovjednika.

Koliko sam uspio povezat, čelnici HDZa iz svih općina osim Busovače su mrzili Darija Kordića i Ignaca Koštromana. Nisu baš imali ni ljubav za Blaškića kojeg su u jednom zapisu optužili za predaju Travnika naredbom travničkoj brigadi da se bez borbi povuče na prostor Nove Bile (iako su navodno mogli zadržati bez većih problema dominantne kote iznad grada Travnika). Također krive Kordića za upletanje u vojne stvari i gubitak tvornice Bratstvo zbog loše postavljene obrane.

Na vojnom planu isto koma - Darko Kraljevic i Žarko Andrić Žuti su vodili neki svoj privatni rat i uglavnom odbijali naredbe od Blaškića i Filipovića.

Kiseljak je bio fizički odvojen i tu je carevao Ivica Rajić koji je sve radio na svoju ruku (valja napomenuti da je iz JNA izašao tek u travnju 92). Blaškić nad njim nije imao nikakvu kontrolu. U gradu je osim Rajića glavnu riječ vodio Dominik Ilijašević Como. Rajić je na svoju ruku otišao u Vareš i tamo napravio sranje u Stupnom Dolu. Bio je jako blizak Srbima i pojavio se na TV Srna tvrdeći da će granatirati Sarajevo ako se napadi na enklave nastave.

Dakle, stvarno je upitno koliko je stvarne moći imao Blaškić sa obzirom na činjenicu da su mu pokojni Kraljević i Kordić stalno stvarali probleme.

Ne kontam kako su se ti sukobi mogli razviti do te mjere kada je sam opstanak doline visio o koncu??
Nije to bila mržnja , jednostavno situacija je bila takva da je prevazišla znanje i mogućnosti političkog , a i većim dijelom vojnog vodstva.I HVO i armija su bile u fazi ustroja, a upale su u sukobe za koje nisu bili ni jedni ni drugi spremni tako da se dosta stvari radilo u hodu.

Necu ulaziti u polemike oko Kordića , ali tip je Hrvat 1/1 , jedan od rijetkih koji je dolazio na žarišta i hrabrio ljude.Mora vam biti jasno da je u tom periodu jedino čvrsta ruka mogla da nesto organizuje , ali na žalost uvijek se nadju paraziti-sateliti koji su zloupotrebljavali autoritet svog mentora bez njegova znanja.

Bratstvo je zemljopisno tako uvučeno u muslimanska sela , i da je zauzeto 92. kad se moglo realno uzeti , ne bi se dugoročno moglo drzati , plus sto je tu sve razruseno , pogotovo namjenski dio koji tada HVO -u i nije bio zanimljiv.Taj pravac prema Bugojnu je bio zanimljiv dok bugojanski HVO nije "čučnuo" jer je tamo situacija bila složenija zbog linija prema Srbima.
Jedna bitna stvar vezana za sukobe u Novom Travniku 92. jesen , Kordić je naredio da se prekinu ofanzivna dejstva i da se situacija smiri jer HVO nije imao nikakve ama bas nikakve aspiracije prema tim područjima jer su tu i Hrvati skupa sa Muslimanima.
Nikad , nikad nam nije rečeno - idemo sad mi napasti Muslimane jer pravimo Herceg Bosnu.U 2. mjesecu 93. znalo se za planove napada od strane armije na SB , kalkuliralo se da li se ide totalno , ili na pojedine općine , gric po gric sto bi rekli.
Tako da je i HVO pripremao aktivnu obranu , jer obavještajna izvješća su bila "čista" i provjerena.Narod nije bio za rat , niti Hrvati niti Muslimani , to znam iz prve ruke.

Zadnje uređivanje Markanm : 08.02.2009. at 11:53.
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 11:51   #76
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Koga zanima , nek potrazi brojke poginulih na SB , sve je jasno.
Spisak šehida i poginulih za 3 korpus ABiH bi dao definitivan odgovor, ali to i nije baš lako dostupno.
__________________
Bosna i Hercegovina je sekularna država pripadnika svih triju konstitutivnih vjeroispovjesti, kako islamske tako i onih dviju.
Herzeg Lager is offline  
Old 08.02.2009., 11:52   #77
HAAG: RAT S HVO-om POČELA ARMIJA BiH

Pažljiva analiza optužnica Haaškog tribunala protiv generala Armije BiH Mehmeda Alagića i Envera Hadžihasanovića, pukovnika Amira Kubure, generala HVO-a Tihomira Blaškića te Darija Kordića i Marija Čerkeza pokazuje dubok jaz među tim dokumentima i niz kontradikcija među njima. Kratkom analizom spomenutih dokumenata uočava se da se optužnice pišu, a sudski procesi vode prema različitim kriterijima, političkim trenucima i potrebama, te da se na svoj način piše povijest nedavnog rata u BiH izvan BiH i mimo njezinih stručnjaka. Sve to upućuje na potrebu vrlo smišljena i oprezna odnosa prema Haaškom tribunalu, ali i na činjenicu da u tom galimatijasu trpi pravda.
Prva i najdublja kontradikcija između optužnica časnicima Armije BiH i još uvijek nepravomoćne presude generalu Tihomiru Blaškiću je u određivanju dana početka ratnog sukoba između Armije BiH i HVO-a u Lašvanskoj dolini. Presuda generalu Blaškiću nedvosmisleno daje do znanja da je taj rat počeo "naprasno 16. travnja 1993. godine", znači zločinom postrojbi HVO-a nad Muslimanima u Ahmićima kod Viteza.
Optužnica protiv časnika Armije BiH kaže da je taj isti rat u Lašvanskoj dolini počeo 26. siječnja 1993. godine, dakle 80 dana prije, zločinima 7. muslimanske brigade Armije BiH, iz sastava 3. korpusa Armije BiH u Zenici, u selu Dusini, smještenom na desnoj obali rijeke Lašve, u općini Zenica, na njezinu utoku u rijeku Bosnu.

Ova kontradikcija nužno povlači pitanje: tko je počeo rat u Lašvanskoj dolini? Nove optužnice ICTY-ja daju do znanja da su rat počele postrojbe Armije BiH, a to znači da je ozbiljno dovedena u pitanje presuda generalu Blaškiću, kojemu je imputirana odgovornost za navodnu hrvatsku agresiju na Lašvansku dolinu i početak ratnog sukoba u njoj između Armije BiH i HVO-a.

Planirana agresija

Ako je rat u Lašvanskoj dolini počeo napadima postrojbi Armije BiH na postrojbe HVO-a i hrvatska područja u Lašvanskoj dolini, što je onda s tvrdnjom iz presude generalu Blaškiću o agresiji Republike Hrvatske, koju je provodio, navodno, sam general Blaškić. A da je muslimanska politika planirala pod svoju kontrolu staviti cijelu Lašvansku dolinu, svjedoči i poznata izjava dr. Ejupa Ganića iz ljeta 1993. godine, kada je bio potpredsjednik Predsjedništva BiH, da će Armija BiH "zauzeti Lašvansku dolinu ovako ili onako".
U haaškim procesima generalu Blaškiću, Dariju Kordiću i Mariju Čerkezu tužiteljstvo ICTY-ja je stalno inzistiralo da u Lašvanskoj dolini nije bilo Armije BiH, nego da su sve to bile slabo naoružane skupine građana, koje su se branile. HVO je napadao, protjerivao civile, ubijao civile i zarobljene vojnike muslimanskih snaga. Optužnice časnicima Armije BiH najednom otkrivaju toplu vodu. U Lašvanskoj dolini je bila moćna, dobro naoružana i brojna vojska, postrojbe Armije BiH sa strogo vojnom strukturom do 3. korpusa u Zenici. Armija BiH čini zločine nad hrvatskim civilima i zarobljenim vojnicima HVO-a. U njoj se posebno ističe 7. muslimanska brigada, kojom su zapovijedali pukovnici Amir Kubura pa Šerif Patković.

Iz općina Lašvanske doline, znači Travnika, Novog Travnika, Viteza, Zenice i Busovače postrojbe Armije BiH protjerale su 46.100 hrvatskih civila. Iz svih općina u kojima su ratovale postrojbe Armije BiH i HVO-a protjerano je ukupno 50.000 muslimanskih civila. I dok je general Blaškić osuđen i za progon muslimanskih civila, muslimanski časnici nisu optuženi za progon hrvatskih civila. To je težak lapsus ICTY-ja i teška nepravda prema hrvatskim civilima žrtvama muslimanskog progona.

U optužnicama muslimanskim časnicima ne spominje se zločin postrojbi Armije BiH 22. prosinca 1993. u Križančevu Selu, susjednu selu Ahmićima, kada su ubijena 74 hrvatska civila i zarobljena vojnika HVO-a. Koji je razlog tome? Moglo bi se zaključiti da se time željelo umanjiti količinu i težinu zločina postrojbi Armije BiH nad Hrvatima u Lašvanskoj dolini! U presudi generalu Blaškiću se sasvim suprotno postupilo.

Kronologija zločina u Lašvanskoj dolini govori da su postojala 24 hrvatska stratišta s 328 ubijenih hrvatskih civila i zarobljenih vojnika HVO-a i 8 muslimanskih vojnika Armije BiH. Ti podaci uvjerljivo govore da su Hrvati najveće žrtve ratnog sukoba između Armije BiH i HVO-a u Lašvanskoj dolini.

Zločini mudžahedina

Vrlo je zanimljivo pitanje zašto se u optužnicama časnicima Armije BiH posebno podvlači da su zločine nad Hrvatima najčešće počinili mudžahedini, pripadnici odreda El Mudžahid. Oni su doista bili vrlo okrutni i u Bosnu su donijeli svirepi tip ubijanja: obredno ubijanje. Obrana generala Blaškića je nastojala dokazati da su i Hrvati u Lašvanskoj dolini bili žrtve muslimanskih postrojbi. O tome sam i sam govorio kao svjedok-ekspert u procesu obrane generala Blaškića na Haaškom tribunalu. Presuda generalu Blaškiću to nije uzela u obzir.

U sažetku presude Dariju Kordiću i Mariju Čerkezu kaže se čak kako je irelevantna činjenica da su počinjeni zločini nad nekim bosanskim Hrvatima. To je moralno neprihvatljiva retorika o žrtvama, bilo kojim, jer svaka žrtva ima svoje dostojanstvo iz kojega proizlazi pravo da se zna za njezino stradanje, da je ona žrtva s imenom i prezimenom i da se zna tko je, kada, gdje i kako nad njom počinio zlodjelo.Zašto su toliko apostrofirani mudžahedini? Može se reći da je i to neka haaška politika. Ako je već bilo zločina nad Hrvatima, onda je bolje da počinitelji budu mudžahedini nego domaći muslimani. Time se ne narušava slika o bosanskim muslimanima kao jedinoj i najvećoj žrtvi rata u BiH. General Enver Hadžihasanović je u procesu generalu Blaškiću svjedočio na poziv tužiteljstva i tamo je, pod zakletvom, rekao da odred El Mudžahid nije bio pod njegovom komandom i da on nije odgovoran za zločine mudžahedina. Optužnica protiv njega morala bi mu sada to uzeti kao otežavajuću okolnost.
I na kraju važno je pitanje zašto nije podignuta optužnica i protiv pukovnika Šerifa Patkovića? On se spominje u optužnicama muslimanskim časnicima i tu se kaže da je zapovijedao postrojbom koja je izvršila zločin nad Hrvatima u Dusini. I Patković je bio svjedok tužiteljstva ICTY-ja u procesu generalu Blaškiću. U tom svjedočenju sudjelovala je i Željka Rajić, supruga Zvonka Rajića, zapovjednika HVO-a u Dusini. Ona je u svome svjedočenju izjavila da se Patković njoj hvalio kako je ubio svojom rukom njezina muža Zvonka. Pa kada je to rečeno na Haaškom tribunalu, teško je shvatiti zašto protiv Šerifa Patkovića nema optužnice!
Tomy1985 is offline  
Old 08.02.2009., 11:52   #78
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Ma Dragan lupa on u blogu navodi da su culi rulanje helikoptera i da su imali pamovku a da nisu ni pokusali da ga gadjaju jer je nemoguce pogodit helikopter u letu nego samo u slijetanju i uzlijetanju...

Pritisak na SB je varirao pritiskom na Uskoplje npr... da se pokrenula sva ta sila vojske kao sto Vikicevac navodi inace "Busovaljak" tu bi doslo do problema jer bi se razvukao 7 korpus i dio treceg bi morao da ode u ispomoc ako bi HV i HVO svom silinom udarili na Uskoplje neka 111Xp udari na svom dijelu to dodatno razvlaci 3 korpus... tako da nema sanse da bi samo SB pala a da se nebi izgubili neki muslimanski dijelovi....

U jednom napadu na Busovacu preko 140 mrtvih Armijaca je bili istina i 22 nasa su poginula sto je za nas bio velik broj jer smo imali nedostatak zive sile ali usporedu da samo na jednom dijelu imas 140 mrtvih protivnika je ulijevala nadu... taj napad je otkazan.

25.03 grad je napadnut iz svih pravaca ...vjerojatno nije bilo 8000 ljudi kao sto se pise ali nek je bilo 4000 a nas koji smo branili na vrhuncu je bilo oko 1500... taj napad smo zavrsili samo sa jednim lakse ranjenim.

Jos smo imali katastrofalno vodstvo kakvu bi tek obranu imali da su je vodili školivani oficiri a ne "čobani" ovo pisem jer mi je žao poginulih branitelja koji su zivot dali zbog necije takticke gluposti.

Dragan valja kao maksum po diviziji istina da je u Kiseljaku bilo 4 tenka koja su dolazila od Srba na RENTANJE ... da je VBR postavljen na Brestovskom s kojim smo mogli cak i Zenicu da gadjamo. Zauzimanjem "Zavrtaljke" znatno su se rasteretili topnicki napadi na grad Busovacu.

Buhine kuce su vracene nekad 94g. a za Krizancevo selo borba se vodila mjesec dana na kraju smo i njega vratili.

Sad jedna prica o mudzahedinima ... njihov efekat je bio da izazovu strah kod nasih vojnika jer su ih se stvarno bojali ali opet oni koji su bili hrabri pa ostajali se boriti s njima govore da su oni u biti kao glineni golubovi. Osobno sam vidio 4 mrtva mudzahedina. I jos ih je bilo zatvoreno u zatvoru. Covjek koji je upravljao prepravljenim PA govori da mu je najlakse bilo sa mudozsima ide grupa okrenes cijev i deri moras pogoditi bar trojicu.

Čitao sam knjigu od Evana F. Kohlmana "Al-Qa'idin džihad u Europi" gdje on potanko po imenima navodi sve bitne poginule mudžahgedine u ratu u BiH kao i to kojim su kanalima dolazili u BiH.

navodi i na koji su način poginuli, od granate, u bliskoj borbi sve potanko. Knjiga za preporuku.

Uglavnom dobar dio knjige je posvećen borbi mudžahedina sa HVO-om u Srednjoj Bosni. Navodi nekoliko jako bitnih poginulih mudžahedina na tom području, afganistanskih veterana koji su visoko kotirali u toj hijerarhiji.

No to ne prelazi neki veliki broj, više je npr puno više poginulo u sukobu sa srpskom stranom, pogotovo u onoj bici za Ozren. Ali su bitniji, po hijerahiji viši mudžahedini poginuli u sukobu s Hrvatima. Sad je li on baš nabrojio sve poginule mudžahedine ne znam.

Znam da je poslije borbe za Buhine kuće prikazan jedan mrtav mudžahedin, uz ostala mrtva tijela, egipatski general na HTV-eu( znaš li nešto o tome), za čije su tijelo armijci dali sve naše poginule poginule u toj bici, toliko je bio bitan

Najveći broj koji on spominje je u zasjedi HVO kod N. Travnika kad su ubijena petorica mudžahedina od kojih glavni emir mudžahedina u Bosni pod imenom Wahiudeen-Al Masri. I poslije prestanka rata kad je na punktu HVO-akod Žepča ubijeno šest mudžahedina od kojih je jedan bio glavni emir za Europu Anwar Shaaban.


Zanima me još kako ste došli do podatka o 140 poginuiih armijaca u toj jednoj bici, to mi se čini jako velik broj, pitam iz razloga da bi se topic održao ozbiljnjim, zbog ljudi koji čitaju i koje zanima, kao i to da malo više opišete tijek bitke ze Buhine kuće, Križančevo selo, koje jedinice s naše strane, koje s njihove, tijek bitke, ako ti se da, tebi i svim ostalim učesnicima bitke, jer ima puno ljudi koje to zanima.
Inkvizitor is offline  
Old 08.02.2009., 12:39   #79
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Spisak šehida i poginulih za 3 korpus ABiH bi dao definitivan odgovor, ali to i nije baš lako dostupno.
Ma jeste Čak i u pdf formatu

Ne mogu tvrditi sad za 140 poginulih , ali nista neobično za prvu fazu napada npr Busovača gdje su baš jurišali i to u valovima, neki su imali pancirke i pokušavali prepuzati čistine.Medjutim , tu su PAT-ovi brzo razbili takve iluzije , i veoma je ružna scena kad granata od 20 ili 40 mm pogodi čovjeka.

Kad spomenu te mudžahedine , ovdje cu curile priče da su ih sačekali Ameri na punktu...

Problem kod nas je bio u nedostatku obučenih ljudi , pogotovo za napadna dejstva.Uglavnom situacija je bila - napadaju na naše položaje gdje se sukobe sa domobranima , znaci ljudi kojima rat nije "zanat" i normalno je da su u početku gubici bili veći dok se nisu okalili.Vremenom se to puno bolje ustrojilo i vecina kritičnih točki i položaja je imala interventne snage , mladji i zajebaniji bojovnici , plus motiviraniji jer im je netko nastradao prije , tako da nisu imali respekta prema bilo kome.

Druga vrsta su bili ID grupe , e to su bili momci...

Uglavnom , sve te grupe su vecim dijelom ušle u sastav 3. gardijske brigade , kada se ustrojila profesionalna postrojba početkom 94 po uzoru na HV. , i jedan od zadnjih napada armije pred Washing. su imali recimo vatreno krštenje pod amblemom jastrebova
Do tada su bili Džokeri , Vitezovi , MAxovci , Tvrtkovci , Munje itd.

Zadnje uređivanje Markanm : 08.02.2009. at 12:58.
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 13:10   #80
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ma jeste Čak i u pdf formatu
I? Koliko je brigada iz tog korpusa zaradilo epitet "slavna" ili "viteška"? Podatke nisam vidio, o kojem se broju radi, i je li se sve odnosi na 1993?
__________________
Bosna i Hercegovina je sekularna država pripadnika svih triju konstitutivnih vjeroispovjesti, kako islamske tako i onih dviju.
Herzeg Lager is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.