Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2011., 12:44   #61
Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
[url]. Mi ne možemo ovu našu već gotovu osposobiti za plovidbu. Pitanje je vremena kad če i teroristi od Južne Koreje ili nekog tko već radi gore spomenute narko podmornice nabaviti jednu pa če nam usred sezone grunut jednu usred Jadrana jer smo u NATO-u i kao takvi poželjan cilj a i na obalama nam ljetuju "zapadni kapitalisti".

Nažalost ludolf potpuno si u pravu! Naime ljudi koji su iz obavještajne zajednice vrlo dobro mogu znati da ovaj dio tvoga posta ma koliko prije 4-5 mjeseci izgledao prenapuhan danas ima utemeljene korjene:
Quote:
nekog tko već radi gore spomenute narko podmornice nabaviti jednu pa če nam usred sezone grunut jednu usred Jadrana jer smo u NATO-u i kao takvi poželjan cilj
Mislim da ljudi koji su iz SIS-a, VOS-a, VOB-a, itda starih i novih zajednica znaju što želim kazati.

A svakako P-01 Velebit treba što prije osposobit i u more stavit. Jer kada sam prilikom ASDA-e bio u Lori ona je uredno na suhome i po mojoj strojarskoj procjeni za max: 400 000 eur. eto je nazad u moru.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 13:16   #62
Meni se čini da će jedini način za takvo nešto biti donatorski 060 telefon. Onda bi mi, kojima Hrvatska znači više od šanse za piturivanje tunela zvali, sakupili lovu, pola netko od odgovornih u morh ukrade, s pola osposobe podmornicu i svi zadovoljni...
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 13:56   #63
I kao što sam kazao prije vojne izložbe ASDA-a 2011 u Splitu.

Samo postavljanje makete podmornice klase UNA tj. HRM-ove Velebita na štandu RH- Alana je izazvao veliko zanimanje na desetke vojnih atašea stranih država.



Prema tome treba razmisliti o nekim stvarima ozbiljno. Kako bih tek bilo da su u sklopu ASDA mogli uživo vidjeti Velebita u moru?!

p.s veseli me što sam u razgovoru s ljudima iz BSO Split i PCE Split saznao da oni imaju mogučnost i znanje i za više od Velebita.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 15:24   #64
Patuljasta podmornica i patuljast utjecaj čelnika HRMa na vlastitu doktrinu i razvoj mornarice kojoj su na čelu.
Patuljaste su stoga i šanse da se ovakvi projekti nastave razvijati i njih nekome i prodati. Zaostali smo u razvoju.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 16:09   #65
A kada krenemo priko Velebita stignemo i do Save, koja je podmornica razvijana u periodu od 1978 do 1982 ali i tu veseli što ljudi iz BSO kažu da su i za nju napravili tehničku dokumentaciju i izmjene koje bih se mogle nositi s današnjim vremenom i tehnologijom.

Znamo da ni Velebit nije idealni blizanac UNE.

Tako i za napadajnu podmornicu SAVA djelo BSO postoju izmjene i dopune koje je mogu staviti ravno u 2015 godinu!



Istisnina 770 t (površinska)
964 t (podvodna)
Dužina 55,90 m
Širina 5,5 m
Gaz 4,40 (pramac)
4,65 (krma)
Pogon 2 x dizel motor

1 x elektromotor

Brzina 10 čv. (površinska)
Podvodna autonomija 32 dana
Dubina zarona 300 m
Posada 35
Naoružanje 6 x torpednih cijevi 533 mm


Pitanje je volje, želje i razumjevanja ( znanja, dokumentacije, sustava, alata i onog najbitnijeg ljudi još ima pitanje je do kada ?).
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 21:17   #66
Mislim da bi nam 10 milijarda raznog konvertibilnog novca od turističke sezone godišnje trebao biti i te kakav poticaj da zaštitimo svoj dio Jadrana. Jedan ili dva "Velebita" bi morali imati da sluša a i mogučnost nošenja dvije vanjske cijevi za torpeda mk 46 ili MU90 Impact ne bi bio preveliki tehnološki zahvat. O klasi "Sava" da ne pričam (makar je stari projekt)... K tome bar dva ASW helikoptera bi trebalo imati... Dok se sjetim dečki iz 4 brigade, 7 brigade, 1 brigade... ekipe koja je dolazila iz Šepurina... topničkih i raketnih gađanja na Zečevu (iznad Rogoznice) non stop smo nešto radili i drilali... bilo je pozitivno natjecanje među postrojbama ko će prije zauzeti položaj... rastavit top izmjeniti iglu (M55 A3,A4, Bofors 40 mm,) protjerati kuglu kroz cijev topa (88mm Gensher (flak), 105mm spregnut s samohodkom s radarom,...). Sad toga više nema ni postrojbi ni drila... čovjeku se kosa diže na glavi dok vidiš na kaj se spalo...
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 11:43   #67
Malo po, malo i Slovenija dobila svoju prvu podmornicu. Dali za muzej ili za remont pa u more budemo vidjeli ali zato onaj lumen kojemu ja nebih sudio radi afere "Kamioni IVECO" jer oni su ipak u MORH-u i HV ih koristi.

Ali taj lumen bi meni odgovarao pred sudom radi dvije stvari onog dana kada je postao ministar obrane RH samo nakon 10 dana mandata je kazao dvije stavr za koje bih mu u Sj. Koreji otišla glava a u normalnoj državi bio smjenjen u roku od 7 minuta a to je:

a) HRM-u netreba Podmornica VELEBIT!

b) HRZ-u netreba nadzvučno zrakoplovstvo!
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 18:06   #68
I još jedan u nizu proizvoda Brodogradilišta Specijalnih Objekata Split.
Ronilica izložena na sajmu ASDA 2011.


Nešto kao u filmovima 007 Bonda!

Ali probudimo se jer i HRM-u treba podmornica dok nije kasno!
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 22:58   #69
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
A kada krenemo priko Velebita stignemo i do Save, koja je podmornica razvijana u periodu od 1978 do 1982 ali i tu veseli što ljudi iz BSO kažu da su i za nju napravili tehničku dokumentaciju i izmjene koje bih se mogle nositi s današnjim vremenom i tehnologijom.

Znamo da ni Velebit nije idealni blizanac UNE.

Tako i za napadajnu podmornicu SAVA djelo BSO postoju izmjene i dopune koje je mogu staviti ravno u 2015 godinu!



Istisnina 770 t (površinska)
964 t (podvodna)
Dužina 55,90 m
Širina 5,5 m
Gaz 4,40 (pramac)
4,65 (krma)
Pogon 2 x dizel motor

1 x elektromotor

Brzina 10 čv. (površinska)
Podvodna autonomija 32 dana
Dubina zarona 300 m
Posada 35
Naoružanje 6 x torpednih cijevi 533 mm


Pitanje je volje, želje i razumjevanja ( znanja, dokumentacije, sustava, alata i onog najbitnijeg ljudi još ima pitanje je do kada ?).
Brodogradilište BSO nije nikad napravilo projekt i dokumentaciju za gradnju podmornica. BSo je bio izvođač koji je gradio podmornice a izvedbenu dokumentaciju izradio je BRODOPROJEKT iz Rijeke, firma koja nažalost više ne postoji a bez koje su fantazije o novim podmornicama znanstvena fantastika. Sve podmornice od WW2 do 1990, izvedene su na bazi idejnog projekta koji je izveo Brodarski Institut Zgreb, a glavni projekt i radioničku dokumentaciju izradio je Brodoprojekt. Ni Brodarski Institut a još manje BSO ne mogu izraditi kompletnu projektnu dokumentaciju, to nikad nisu ni napravili. Zavaravati se da BSO to može danas znači samo ne poznavati svu složenost problematike.BDW ovi zgodni modeli ratnih brodova i podmornica uglavnom su bili vlasništvo Brodoprojekta, očito su razgrabljeni nakon uništenja firme.
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:51   #70
U kancelariji direktora BSO ima prekrasnih maketa podmornica.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 08:02   #71
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
Ni Brodarski Institut a još manje BSO ne mogu izraditi kompletnu projektnu dokumentaciju, to nikad nisu ni napravili. Zavaravati se da BSO to može danas znači samo ne poznavati svu složenost problematike.BDW ovi zgodni modeli ratnih brodova i podmornica uglavnom su bili vlasništvo Brodoprojekta, očito su razgrabljeni nakon uništenja firme.
Gospodine Trajekt BSO posjeduje dokumentaciju u cjelosti i svu građu te vas stoga molim da ne obmanjujete javnost.

Naime uz to što je Brodarski Institut u Zagrebu bio glavni projektant je istina, isto kao što je istina da je Brodoprojekt izradio izvedbenu dokumentaciju, ali dalje iznosiš neistinu o izradi podmornice P-01 Velebit, a o maketama i da ne govorim.!

I sve izložene makete koje sam ja fotografirao na sajmu naoružanja ASDA 2011 su Vlasništvo BSO iz Splita, a informacije koje ti kazujem su od moga sumještanina i bivšeg rukovoditelja BSO iz Kaštela prema tome molim ne obmanjivati javnost.

Nadalje oosobno sam rastao s Velebitom i prilikom njegove gradnje i prilikom njegovih remonta na suhom vezu u BSO moj doktor znanosti i ja.

Nitko ne osporava izvedbenu dokumentaciju koju je izradio BRODOPROJEKT iz Rijeke, ali ta dokumentacija postoji i naprotiv nije UNIŠTENA, za razliku od nekiih drugi stvari koje se sustavno uništavaju.

Zadnje uređivanje an_02 : 19.04.2011. at 08:10.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 09:36   #72
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Gospodine Trajekt BSO posjeduje dokumentaciju u cjelosti i svu građu te vas stoga molim da ne obmanjujete javnost.


Naime uz to što je Brodarski Institut u Zagrebu bio glavni projektant je istina, isto kao što je istina da je Brodoprojekt izradio izvedbenu dokumentaciju, ali dalje iznosiš neistinu o izradi podmornice P-01 Velebit, a o maketama i da ne govorim.!

Nitko ne osporava izvedbenu dokumentaciju koju je izradio BRODOPROJEKT iz Rijeke, ali ta dokumentacija postoji i naprotiv nije UNIŠTENA, za razliku od nekiih drugi stvari koje se sustavno uništavaju.

Poštovani, nisam ni rekao da BSO nije sačuvao dokumentaciju, ali imaj na umu da je projekt SAVA star oko 50 godina, a projekt VELEBIT oko 40. Misliš li ozbiljno da bi netko danas gradio podmornice po toj dokumentaciji, osim ako nebi gradio historijske replike. A to da je BSo izvršio izmjene i osuvremenio podmornice, to samo pokazuje kako govore ljudi koji ne poznaju problematiku.
Jednostavno, sviđalo se to tebi ili ne BSO kadrovski nije nikad bio, a pogotovo nije danas sposoban provesti projektne izmjene podmornice, što uopće ne umanjuje njihove zasluge i vrijednost kao ex graditelja.

Ne znam kakve to neistine iznosim o podmornici Velebit?


Uopće nije riječ o sačuvanoj dokumentaciji, ona je danas bezvrjedna gomila nacrta zastarjelih rješenja, nego o prekinutom kontinuitetu u projektiranju i izgradnji podmornica, nestali su kadrovi a to je nenadoknadiv gubitak, kadrove za razliku od nacrta ne možeš sačuvat u ladicama, a njih danas više nema ni u BI-u, ni u BP-u niti u BSO-u.

Zadnje uređivanje trajekt : 19.04.2011. at 09:43.
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 10:17   #73
Imam banalan primjer na temu gradnje na nacrtima starim po 30-40g tvornica je TPK (tvornica parnih kotlova) priča kreče sa stranim ulagačima i njihovim posjetom projektnom uredu svaka čast kvaliteti ali projektanti tamo koji rade su došli na taj posao nasljeđem znači deda,tata,sin ali je ekipa skužila da baš i nisu sposobni pokrenuti NOVI projekt običnog PARNOG KOTLA jer jednostavno ne možeš raditi nešto ako radiš ko robot od 7-15 i boli me kita plača ide još malo do godišnjeg jednostavno nema novih ideja jer je cijeli sustav razmišlja kao u SFRJ
E sad kako bi naši mudraci napravili nešto tipa MODERNE podmornice kad nismo u stanju napraviti plan za obični kotao

Zadnje uređivanje BD-zg : 19.04.2011. at 10:24.
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 10:30   #74
Vidim da ovde vlada dosta veliko nepoznavanje podmornickih i protivpodmornickij dejstava.
Osnovni zadatak podmernice je napad na transportne i ratne brodove, kao i polaganje mina i izvidjanje u protivnickim vodama, znaci nije borba protiv drugih podmornica.
U borbenim dejstvima, podmornice deliju sa torpedima, minama i raketama, kao i prenosom pomorskih diverzanata.
Borbu protiv drugih podmornica najmanje vode podmornice. Tu borbu vode protivpodmornicki brodovi (patrolni brodovi, korvete, fregate, razaraci i ostali), i protivpodmornicki helikopteri i avioni.
Najveci problem je locirati neprijateljsku podmornicu u sopstvenim teritorijalnom vodama. Kada je otkriju, onda je unistavaju uglavnom sa protivpodmornickim bombama, veoma retko sa torpedom.
Helikopteri su se pokazali kao najbolje platforme za protivpodmornicku borbu. U nekim ispitivanjima za vreme JNA, zakljuceno je da jedna eskadrila od 6 borbenih protivpodmornickih helikoptera moze ceo (tada) nas deo Jadranskog mora da prekontrolira za nekoliko (dva-tri, ne drzite me za rec, odavno sam to citao) sati, pri cemu bi locirala podmornicu i unistila je.
Evo jedan video materijal kako se tadasnja JNA obucavala za borbu protiv podmornica.

http://www.youtube.com/watch?v=awD8Ryng7tg

http://www.youtube.com/watch?v=JIOc3...eature=related

Ovo su stariji snimci, ali lepo je objasnjeno kako se vodi protivpodmornicka bitka sa helikopterima.
Samo da napomenem, da su ovo helikopteri Ka-25.
Isto tako JNA je imala i protivpodmornicke helikoptere Mi-14 i Ka-28 (izvozna verzija helikoptera Ka-27) koji su bili u sastavu 784 PPHE.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 11:04   #75
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Vidim da ovde vlada dosta veliko nepoznavanje podmornickih i protivpodmornickij dejstava.
Osnovni zadatak podmernice je napad na transportne i ratne brodove, kao i polaganje mina i izvidjanje u protivnickim vodama, znaci nije borba protiv drugih podmornica.
U borbenim dejstvima, podmornice deliju sa torpedima, minama i raketama, kao i prenosom pomorskih diverzanata.
Borbu protiv drugih borbenih protivpodmornickih helikoptera moze ceo (tada) nas deo Jadranskog mora da prekontrolira za nekoliko (dva-tri, ne drzite me za rec, odavno sam to citao) sati, pri cemu bi locirala podmornicu i unistila je.


Ovo su stariji snimci, ali lepo je objasnjeno kako se vodi protivpodmornicka bitka verzija helikoptera Ka-27) koji su bili u sastavu 784 PPHE.
Di si to procitao, u memoarima Branka Mamule?

Zasto onda svaki americki CVBG ima pridodanu SSN nego da trazi i ukloni podmornicku prijetnju?

I cime bi Oscare potapali, ili nedajboze probali kojeg boomera ulovit u Sjevernom moru?

A suvremene dizel podmornice najvece sanse ima nasnjofat upravo pasivni sonar na, opet, podmornici.
Ferrando is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 11:31   #76
Ma da je i stari projekt podmornice i da se po njemu napravi nešto tipa Velebit i da se stavi neki moderniji sonar i k tome i postoječi Velebit stavi u funkciju bilo bi bolje nego ne imati ništa... Da bi se trebalo imati bar dva ASW helikoptera trebalo bi ne samo za podmornice nego i za nadzor...
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 12:08   #77
Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
Ma da je i stari projekt podmornice i da se po njemu napravi nešto tipa Velebit i da se stavi neki moderniji sonar i k tome i postoječi Velebit stavi u funkciju bilo bi bolje nego ne imati ništa... Da bi se trebalo imati bar dva ASW helikoptera trebalo bi ne samo za podmornice nego i za nadzor...
Podmornica tipa Velebit bila je namjenjena za diverzantske akcije i kao minopolagač.
U diverzantskoj verziji prevozila je osam diverzanata i četiri dvosjed ronilice, a u minopolagačkoj verziji prevozila je četiri magnetsko akustične na dnu ležeće mine.
Čemu bi takva podmornica služila danas? Apsolutno je dobila najbolju i najprimjereniju ulogu-muzejski eksponat, bolje od toga nemože.

Podmornica jednostavno nema potencijal-istisninu/nosivost za povećanje autonomije, kakav nadzor, čega???
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 13:13   #78
ASW helikopter može služiti za nadzor i spašavanje... ili se varam
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 13:47   #79
Quote:
Ferrando kaže: Pogledaj post
Di si to procitao, u memoarima Branka Mamule?

Zasto onda svaki americki CVBG ima pridodanu SSN nego da trazi i ukloni podmornicku prijetnju?

I cime bi Oscare potapali, ili nedajboze probali kojeg boomera ulovit u Sjevernom moru?

A suvremene dizel podmornice najvece sanse ima nasnjofat upravo pasivni sonar na, opet, podmornici.
Jadna ti americka pomorska borbena grupa koju stite samo dve-tri podmornice, ne znam sta ce onda amerima toliki protivpodmornicki helikopteri i avioni na nosacima, niti zasto su stavljali PEL-ove na brodovima, kada su tu podmornice da ih stite.

Postoji i opcija kada se podmornice upotrebljavaju za lov na druge podmornice, ali to se ne primenjuje u morima poput Jadranskog, koje je previse tesno za takve stvari, vec na otvorenom oceanu, gde se zasede postavljaju na mogucim mestima gde bi se protivnicka podmornica mogla pojaviti.
U Jadranskom moru, i slicnom morima na Jadransko, mnogo je lakse i brze da se lov na podmornice organizira uz pomoc protivpodmornickih helikoptera i/ili protivpodmornickim brodovima.

Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
ASW helikopter može služiti za nadzor i spašavanje... ili se varam
Ne, ne varas se, moze posluziti i za nadzor, a po potrebi i za spasavanje na moru, mada su sovjeti razvili posebnu varijantu helikoptera Ka-27 bas za pretragu i spasavanje sa nazivom Ka-27PS
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 13:58   #80
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
U nekim ispitivanjima za vreme JNA, zakljuceno je da jedna eskadrila od 6 borbenih protivpodmornickih helikoptera moze ceo (tada) nas deo Jadranskog mora da prekontrolira za nekoliko (dva-tri, ne drzite me za rec, odavno sam to citao) sati, pri cemu bi locirala podmornicu i unistila je.
Onda funkcionira i obrnuto.
To jest, podmornice JRM dakle bi imale isto tako kratak očekivani život u prisutnosti jedne eskadrile talijanskih ili američkih helikoptera nad Jadranom.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.