Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2012., 12:45   #101
@miky0 linić spominje 1.1.2013 (ali po meni je i to 'preoptimistično', BiH je nekoliko puta odgađala primjenu), još nema ni zakona, vjerojatno realizacija počinje 1.7, jer se prvo porezna uprava mora osposobiti za to. Tek zatim dolaze pisači, prilagodba softwera i drugo
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 13:49   #102
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Dali ovo sigurno stupa na snagu od 01.07.? I ako je,dali je to obavezujuce i za standove na plazama? Kako to uopce izgleda,kolikih je to dimenzija da uopce i stane na stand? Kako modem i te stvari funkcioniraju kad taj stand naravno niti nema telef.liniju!?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Ovi koje sam ja gledao u Srbiji (od firme GALEB) izgledaju kao i klasicni POS printeri samo s dvije glave (znaci kao dva pos printera jedan iza drugog) na koje se printa isti racun, s tim da je jedna glava zatvorena, a druga je kao i na obicnom printeru. Papir na koji se printa je 40 mm (koliko se sjecam) tako da su racuni duplo uzi od ovih nasih. Ne znam da li su ovi modeli imali GPRS modul u sebi.
karibu2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 14:02   #103
za GELEB-ove gprs modul je dodatni uređaj na sve to (rade ih po licenci od http://www.datecs.bg/en/products/FP-550/2/50)

ima verzija gdje je sve u jednom (i kasa i pisač i gprs). potpuno samostalni uređaj
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 15:55   #104
To znaci ako ima gprs uredjaj ne treba imat klasicnu tel liniju,te se moze ugradit na obicnom standu na moru?

Nije stand s vocem,vec su u pitanju suveniri i sl.
__________________
HDZ=SDP

Zadnje uređivanje miky0 : 22.05.2012. at 16:01. Reason: Dodatak
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 16:22   #105
yes
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 16:25   #106
samo meni i dalje nije jasno kako će ih kontrolirat da ne izdaju recimo 30% na fiskalnu i 70% ispod stola, valjda jedino ako ih uhvate da im zabrane poslovanja na recimo 5 do 10 godina, novčane kazne su se u bosni pokazale neučinkovite
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 16:36   #107
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
samo meni i dalje nije jasno kako će ih kontrolirat da ne izdaju recimo 30% na fiskalnu i 70% ispod stola, valjda jedino ako ih uhvate da im zabrane poslovanja na recimo 5 do 10 godina, novčane kazne su se u bosni pokazale neučinkovite
Ti znas da su svi koji su prijavljivali 100% promet propali?
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 17:23   #108
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
samo meni i dalje nije jasno kako će ih kontrolirat da ne izdaju recimo 30% na fiskalnu i 70% ispod stola, valjda jedino ako ih uhvate da im zabrane poslovanja na recimo 5 do 10 godina, novčane kazne su se u bosni pokazale neučinkovite
izgleda da je teško ( nemoguće?) falsificirati izgled fiskalnog računa.
a već su startali sa kažnjavanjem građana koji ne uzimaju račun, na taj način utjeruju discplinu uzimanja računa. vjerujem da će imati i kampanju o važnosti uzimanja računa.

kazne zbog računa
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 18:17   #109
Uvijek se varalo i varat će se. Ni fiskalna kasa ne znači, kao što je Ceha rekao, da će se prijavljivati sav promet.
Naš kontrolni sustav je vrlo neučinkovit, te i ovaj vid kontrole, strah me, neće polučit željene rezultate.
Biti će velik financijski teret mnogima koji jedva preživljavaju, a ima ih trenutno mnogo.

Što se tiče uzimanja računa, ja prva to ne činim
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 20:26   #110
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Ti znas da su svi koji su prijavljivali 100% promet propali?
ma nemam pojma jesu li ili ne, znam neke koji su propali zbog drugih razloga iako su upravo ovo radili (ne u tom omjeru), recimo kupnja jahti, stanova, putovanja po svijetu (na račun firme kao fol tražili nova tržišta ili dobavljače), a u međuvremenu je i konkurencija došla i ojačala, te još i pad kupovne moći i sve je otišlo u propast. Sad su ostali i bez jahti i bez stanova, a i bez tvrtke.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 20:39   #111
U BiH (ne)izdaju račune kao i prije uvođenja kasa. Ništa se nije promjenilo, barem po mojoj procjeni.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 20:46   #112
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
ma nemam pojma jesu li ili ne, znam neke koji su propali zbog drugih razloga iako su upravo ovo radili (ne u tom omjeru), recimo kupnja jahti, stanova, putovanja po svijetu (na račun firme kao fol tražili nova tržišta ili dobavljače), a u međuvremenu je i konkurencija došla i ojačala, te još i pad kupovne moći i sve je otišlo u propast. Sad su ostali i bez jahti i bez stanova, a i bez tvrtke.
On je mislio na štandere.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 21:29   #113
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
U BiH (ne)izdaju račune kao i prije uvođenja kasa. Ništa se nije promjenilo, barem po mojoj procjeni.
korisnici mog softvera svi izdaju
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 21:30   #114
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
On je mislio na štandere.
bez brige jedan od ovih i je imao štandere diljem obale
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 22:02   #115
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
korisnici mog softvera svi izdaju
Ne, nego izdaju račune koje izrade, a to ne znači da izdaju sve račune
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 00:12   #116
Od Big brother -fisskalnih kasa za sada nista, najdalje dok ne udjemo u Eu, a i onda je pitanje jer je procedura poprilicno zafrkana za uvodjenje svih tih lopovskih tehnologija.Ja se jedino uzdam u HDZ da ce zbacit ove vucibatine sa vlasti pa nek si Linic i mIlanovic kasu prikljuci zeni u supka.Toliko o mom misljenju glede tih "kasa" Evo malo iskustva iz sudsjedstva kojima je bilo dosadno pa su sed isli bavit sxanjima:

__________________________________________________ __________________________________________________ _________
Proces fiskalizacije u Hrvatskoj podrazumijeva cjelokupni proces uvođenja i funkcioniranja fiskalnih sustava. Od uvođenja Zakona koji će definirati precizno tko i kako mora koristiti fiskalne kase, do sustava kontrole korištenja istih. Dakle, ako Zakon bude definiran kao do sad postojeći Zakoni u svijetu, svaka pravna osoba morati će kupiti fiskalnu kasu, program, te svakodnevno slati podatke bežičnim putem u Poreznu upravu.
Prema odredbama Zakona o fiskalnim sistemima svaka pravna osoba koja je upisana u odgovarajući registar za promet dobara, odnosno za pružanje usluga klijentima ima obavezu evidentiranja ostvarenog prometa putem fiskalnih uređaja.
No, postoje i izuzeci, te fiskalnu kasu u BiH ne moraju koristiti osiguravajuća društva, poljoprivredni proizvođači koji svoje proizvode prodaju kod kuće ili na pijačnim tezgama i tradicionalni stari zanati, privredne komore, obrtničke komore, advokatske komore, liječničke komore i druge komore, udruženja, fondacije i niz asocijacija iz nevladinog sektora.
Zanimljivo je da je fiskalizacija stigla iz Italije, iako je uglavnom implementirana u zemlje u tranziciji, očito zbog problema u naplati poreza. Kod naših susjeda, BiH, uvođenje veće kontrole putem fiskalnih kasa do sada je pomoglo najviše trgovcima kasa i programa, dok se od cijelog projekta u ovo doba krize Država baš nije okoristila. U BiH je od uvođenja od posla odustalo preko 7000 pravnih osoba, te je cijela vojska radno sposobnog stanovništva završila na birou za zapošljavanje. Ovo između ostalog možemo zahvaliti i cijeni uređaja i programa koja iznosi nemalih 500 EUR u osnovnoj verziji te nikako nije mali izdatak u ovo krizno vrijeme. Na to treba dodati i mjesečni paušal za održavanje programa, te stalnu telefonsku ili drugu liniju za komunikaciju sa Poreznom upravom. Prema informacijama koje stižu iz nama susjedne BiH od 110 tisuća obrtnika u Federaciji očekuje se da će 35 tisuća ove godine prestati sa radom.
Kakve su posljedice gašenja 35 tisuća pravnih osoba u BiH ? Očekivano je da će ovim potezom mirovinski fondovi, zdravstveni fondovi, te fond za zapošljavanje izgubiti oko 50 milijuna EUR. Oko 25 milijuna EUR izgubiti će fondovi od doprinosa radnika kod poslodavaca, oko 15 milijuna EUR gubitka od poreza na dohodak, te se broj nezaposlenih povećava za otprilike 50.000 ljudi.
Lako moguće da bi situacija bila drugačija da je kojim slučajem trošak nabave kasa i programa na sebe preuzela Država. Na ovaj način procjenjuje se kako će od fiskalizacije nastati akumulacija od oko 90 milijuna EUR, gdje po osnovu PDV-a država očekuje 8 milijuna, telekom operateri skoro milijun, a najveću dobit očekuju dileri fiskalnih kasa, preko 80 milijuna EURa.
Uvođenjem fiskalnih kasa došlo se i do zanimljivog načina kompjuterskog kriminala, od onog osnovnog gdje su pojedinci prevareni jer im plaćena oprema nikad nije isporučena, pa sve do onog gdje su pojedincima instalirani programi koji uopće nisu imali telefonsku vezu sa Poreznom upravom.
Fiskalizacija je dakle jednostavno evidentiranje prometa dobara i usluga, kako bi Država imala uvid u promet i da bi znala koliko si u stvari prodao. U dobro uređenom sustavu, kakav je trenutno naš, nije previše jasno zašto bi fiskalnu kasu imao netko tko i tako sav promet radi isključivo preko računa, bez gotovine u rukama, no pitanje pravnih osoba koje rade direktno sa gotovinom vjerujem da bi bilo dobro kontrolirati. Iako možda malo prekasno. Vidimo kako se polako gase kafići, kako se zatvaraju poslovni prostori, kako je sve više praznih poslovnih prostora, pa se pitam da li je ovo pravo vrijeme ili je vrijeme kontrole već dugo iza nas ? Tijekom proteklih 20 godina isisan je bez ikakve kontrole novac iz Državnih poduzeća, nisam baš uvjeren da bi fiskalne kase spriječile lopovluke koji su se dešavali na visokom nivou.
A što se desilo u BiH nakon prvih godinu dana ? Kaže jedan od kontrolora: „Do sada je provedeno oko 6.000 kontrola. Otkrili smo slučajeve da vlasnici pojedinih servisa u fiskalnim uređajima koji su već fiskalizirani naknadno ugrađuju određene skrivene opcije koje omogućavaju da vlasnici sakriju promet da plate manje poreza.“
Dakle, poruka je jasna, mali obrtnici su uništeni, veliki i dalje varaju. A iz BiH nam poručuju: „Taj porez nije loš kad bi se pomagalo siromašnim osobama i izlazilo u susret socijalnim ustanovama. Ali kad je to korumpirana vlast, onda oni to ubiru sebi i troše pare u nešto drugo.“

Bas me zanima hoce li Todoric uves to govance ??
Uostalom, DOBRODSLI U 4. REICH PO RECEPTU LINICHA, JACE I OSTALIH LEGALISTA.
Jedino sto nam preotaje jest građanski bunt ako to jos uvjek pali???
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 01:46   #117
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
Bas me zanima hoce li Todoric uves to govance ??
naravno da hoće, samo će onda zatražiti malo veće poticaje od države...
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 09:46   #118
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ne, nego izdaju račune koje izrade, a to ne znači da izdaju sve račune
jok lili, preveliki su za zafrkanciju tog tipa.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 09:48   #119
pa u prvom valu velikim neće uvoditi koliko sam shvatio linića
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 10:12   #120
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
...
ray ban, moj duboki pokolon. sad od dva zla zaključujemo da je bolje ono prošlo zlo- iako mi se i ono ne sviđa. bunt, kažeš? nema šanse, od pamtivijeka je to tako sa našim narodom. često raspravljam na tu temu sa bližima i daljima- svi smo složni da nešto ne štima i da bi trebalo nešto, a onda svatko na svoju stranu. u državi kaosa nema te fiskalne kase koja će dovesti reda.sit gladnom ne vjeruje, ma pokušaj ti državnom službeniku objasniti da mali obrtnik ne može preživjeti- pa čitam komentare gdje takvi pišu; ako ne zaradiš više od 2-3 soma kuna, koji đavo radiš? kao da je to samo tako, kao da radim da bih propala, ma daj molim te. ni takvim službenicima nije lako, često su potplaćeni i zatrpani poslom. ali su sigurni na svojim radnim mjestima i često nepošteno gledaju na obrtnike koji izmišljaju toplu vodu da bi opstali, njihova plaća stiže svaki mjesec. kažem- dok god ljudi koji na izmišljenim radnim mjestima zgrću lovu, nema nade za nas male, i ne pomogne nam, ponavljam, ni milijun njihovoh kasa. a sad me streljajte, opet. živjele kase.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...

Zadnje uređivanje lili p. : 23.05.2012. at 10:33. Reason: brisan quote
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:06.