Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 17:33   #81
Question Oborinske vode s prometnice

Pozdrav,
Neki dan sam obišao svoju parcelu pored zagreba i uočio da su prilikom rekonstrukcije županijske ceste na moj posjed koji je 1.5 m ispod razine ceste iz novo napravljenih šahtova za odvod oborinskih voda s ceste na svakih 30 m izveli izljevne cijevi i sada se voda koncetrirano izljeva ravno na moj posjed bez ikakvog kanala koji bi tu vodu odvodio dalje . I do sada se voda slijevala s ceste ali ravnomjerno po parceli koja je duga oko 100 m uz cestu pa je zemlja upila tu vodu i nije bilo većih problema, no sada se na ta tri mjesta stvaraju velike bare i tlo je izrovano od vode. Zemljište je poljoprivredno. Pitanje je može li to tako i imam li se osnove žaliti / tužiti i kome/koga? Tražim po zakonima ali ne mogu naći konkretan odgovor pa bi molio ako netko ima stvarnog iskustva s tim problemom da mi napiše. Hvala.
fakebuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 18:24   #82
Mackonja, ako susjed pocne Hrvoju rusiti zid, pozove mu policiju i tuzi ga zbog ometanja posjeda. A pitanje vlasnistva rijesiti na sudu, ako ne ide drugacije.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 18:49   #83
medja

pozdrav
kupili smo kucu u 8mj, sa zemljom ispod kuce
kad smo kupovali obisli susjede upoznali se i priupitali jel ima kakvi problema
niko nista,
susjeda iza je radila zemlju jer je bivsi gazda umro
posto je bio posadjen kukuruz cekali smo s mjernikom da se kukuruz obere
medjutim susjeda obrala i poslije odmah odorala koliko joj se svidjelo
prosli tjedan bio mjernik, i susjeda uzela 3-6 m sirine cijelom duzinom od oko 350m
e sad mape stimaju, mjernik je izgleda dobro obavio posao, papiri stimaju, ali susjeda hoce vise
dio te zemlje nalazi se iza moje kuce (u njenom dvoristu) i tu su oni stavili ogradu kako im pase, i prosirili se

ja sam joj rekao da izvede svog mjernika i ja cu to postovat ali ona ...
nikako da shvati kako mogu da joj kradem 1/2 kj zemlje

sto sad dalje , kako postupiti, moze li me ona tu kako zeznuti
45torpedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 12:25   #84
Quote:
45torpedo kaže: Pogledaj post
pozdrav
kupili smo kucu u 8mj, sa zemljom ispod kuce
kad smo kupovali obisli susjede upoznali se i priupitali jel ima kakvi problema
niko nista,
susjeda iza je radila zemlju jer je bivsi gazda umro
posto je bio posadjen kukuruz cekali smo s mjernikom da se kukuruz obere
medjutim susjeda obrala i poslije odmah odorala koliko joj se svidjelo
prosli tjedan bio mjernik, i susjeda uzela 3-6 m sirine cijelom duzinom od oko 350m
e sad mape stimaju, mjernik je izgleda dobro obavio posao, papiri stimaju, ali susjeda hoce vise
dio te zemlje nalazi se iza moje kuce (u njenom dvoristu) i tu su oni stavili ogradu kako im pase, i prosirili se

ja sam joj rekao da izvede svog mjernika i ja cu to postovat ali ona ...
nikako da shvati kako mogu da joj kradem 1/2 kj zemlje

sto sad dalje , kako postupiti, moze li me ona tu kako zeznuti
Uzmi advokata i tuži je...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 13:38   #85
Quote:
fakebuster kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Neki dan sam obišao svoju parcelu pored zagreba i uočio da su prilikom rekonstrukcije županijske ceste na moj posjed koji je 1.5 m ispod razine ceste iz novo napravljenih šahtova za odvod oborinskih voda s ceste na svakih 30 m izveli izljevne cijevi i sada se voda koncetrirano izljeva ravno na moj posjed bez ikakvog kanala koji bi tu vodu odvodio dalje . I do sada se voda slijevala s ceste ali ravnomjerno po parceli koja je duga oko 100 m uz cestu pa je zemlja upila tu vodu i nije bilo većih problema, no sada se na ta tri mjesta stvaraju velike bare i tlo je izrovano od vode. Zemljište je poljoprivredno. Pitanje je može li to tako i imam li se osnove žaliti / tužiti i kome/koga? Tražim po zakonima ali ne mogu naći konkretan odgovor pa bi molio ako netko ima stvarnog iskustva s tim problemom da mi napiše. Hvala.
Tko god je radio radio je prema posebnim uvjetima izdanim od županijske uprave za ceste koja je nadležna. Slikaj sve te izljeve po mogućnosti nakon kiše, ali može i odmah.

Nazovi ŽUC koji je nadležan za tu cestu neka ti kažu tko je radio na tom dijelu ceste i što. Možda će odmah poslati nadzor i riješiti to produbljivanjem jarka pred tvojom parcelom, ako ne budu htjeli surađivati, onda napiši prigovor na radove.

U prigovoru moraš navesti, cestu broj, svoju katastarsku česticu i tražiti da se vrati stanje odvodnje s ceste na način kako je to bilo uređeno prije radova. Cijeli predmet ili predati u ŽUC-u na ruke ili poslati s povratnicom tako da budeš siguran da je uruđbirano.

Svi radovi na cestama imaju 2 godine garanciju i izvođač je dužan to popraviti, to bi ŽUC trebao izgoniti, ako ne bude išlo ovo je prvi korak, ali moja iskustva govore da bi to moglo proći i na dogovor.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 00:02   #86
Quote:
45torpedo kaže: Pogledaj post
pozdrav
kupili smo kucu u 8mj, sa zemljom ispod kuce
kad smo kupovali obisli susjede upoznali se i priupitali jel ima kakvi problema
niko nista,
susjeda iza je radila zemlju jer je bivsi gazda umro
posto je bio posadjen kukuruz cekali smo s mjernikom da se kukuruz obere
medjutim susjeda obrala i poslije odmah odorala koliko joj se svidjelo
prosli tjedan bio mjernik, i susjeda uzela 3-6 m sirine cijelom duzinom od oko 350m
e sad mape stimaju, mjernik je izgleda dobro obavio posao, papiri stimaju, ali susjeda hoce vise
dio te zemlje nalazi se iza moje kuce (u njenom dvoristu) i tu su oni stavili ogradu kako im pase, i prosirili se

ja sam joj rekao da izvede svog mjernika i ja cu to postovat ali ona ...
nikako da shvati kako mogu da joj kradem 1/2 kj zemlje

sto sad dalje , kako postupiti, moze li me ona tu kako zeznuti
Ti uvijek možeš tužiti, ali je pitanje što si ti kupio i to je uvijek prvo što će te na sudu pitati. Ovo za kukuruz još kolko-tolko, ali za ogradu?! Kako ti je bivši vlasnik rekao, gdje su međe? Što ti je pokazao? Kolko je stara ta ograda? Jel bivši vlasnik ikad prigovorio nešto oko te ograde? Čisto sumnjam da bi itko dopustio da se napravi ograda 3m u njegovom i šutio o tome.

Možeš mi na privatnu poruku poslati lokaciju, česticu?

Tužba je uvijek mogućnost, ali sudska praksa je takva da se svašta ispituje kad tužbu pokreće netko tko je tek kupio nekretninu (članak 103. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 18:46   #87
Puno hvala.
fakebuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 20:22   #88
Večer svima, da malo dignem temu iz pepela ..

Imam neki polu spor sa susjedom koji je svemirski car za međe, i zna sve u našem kraju.
Tvrdi da je ograda u mom dvorištu ušla za otprilike pola metra u njegovo, i da bi trebao kada ću raditi ponovo tu ogradu (prastara je i već se vidi da se na dijelovima malo nagnula) pomaknuti je za pola metra u moje dvorište.
Meni se malo čini da tom teorijom o pomicanju ograde želi zaštiti sebe da on nije prije 8 godina kada si je proširivao kuću ušao u našu zemlju pola metra, tada ja nisam bio tamo, i nemam nikoga tko je kompetentan za procjenu stanja gdje su prije stajali stupovi i kuća.

Generalno me boli briga, i spreman sam pomaknuti ogradu kamo on želi, samo da se ne svađamo i sudimo zbog idiotarije.
Kako je u zadnje vrijeme krenuo kenjkat zbog nekih radova koje sam radio unutar svog dvorišta (blizu te međe) me zanima, dali mjernik može točno utvrditi gdje je međa, i dali je on ušao u naše sa kućom, ili su stupovi "pobjegli u njegovo zemljište"? Netko mi je rekao da kad mjernik dođe, da u principu kaže da se dogovorimo.. iako je to možda bilo za ovo kada su satelitski snimali sve međe..

Nekak si mislim da ako pokrenem to sa mjernikom (što su i oni spomenuli), da bih mogao započeti svađe i suđenja i pizdarije?
Ili mjernik dođe i kaže to je tako i tako, i tako mora biti?

U biti sam vrlo blizu spreman se prepustiti susjedovoj procjeni i napraviti kako on hoće, ali mali dio mene želi zajebati tog ultra svemirskog cara za međe..
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 10:06   #89
E vidiiš, ovako ti to nekako ide - ja sam imala spor sa susjedom zbog međe oranice, koju smo zbog njenog nezadovoljstva išli utvrđivati uz pomoć mjerenja nekadašnjih općinskih odbornika za utvrđivanje međa. Potpisom nakon mjerenja oba susjeda potvrđivali smo da oboje priznajemo utvrđivanje međe.
No, na sudu smo završile zato jer je ona protivno dogovoru da se utvrđena međa realizira na jesen kada se kulture skinu - svatko svoje po utvrđenoj međi preore (ja sam na jednom kraju izgubila dva metra, a na drugome kraju dobila metar i pol).
No, ona je sa svojom obitelji meni jednostavno izorala i pobrala, te prodala dvije tone krumpira, na šta sam je ja tužila.
Na sudu sam, na upit sudkinje o čemu se radi ja rekla da se mjerila oraica, i da sam ja tu oranicu, pošto sam je vlasnica postala tek prije četiri godine i među sam "naslijedila" od prijašnjih vlasnika i po tome se u obradi i ravnala, i da priznajem novuodređenu, no da je dogovor bio da se međa preuredi nakon što svatko od nas ono što je posadio pobere. Pa je time ona mene pokrala.

E sada, sudkinja je rekla ovako - nikakvo mjerenje, osim sudskog mjerenja nije pravovaljano. Nemam ja šta priznavti niti njoj niti susjedu nekakvu novu među tako dugo dok sudski mjernik ne premjeri parcele i utvrdi među. A ono što mi je susjeda pobrala i prodala ćemo riješiti na način da oni općinski mjernici odu sa nama na parcelu,i da izvadimo pred njima šest redova krumpira (koliko mi je susjeda pobrala) i toliko mi ona mora vratiti ili krumpira, ili novčanu protuvrijednost za to.
Bilo je to u vrijeme kada je jedan dan u tjednu radio mirovni sudac kod kojega su se suprostavljene strane mogle dogovoriti po zakonskim okvirima kako bi se izbjegao dugotrajniji sudski postpak koji će na kraju nekoga novčano koštati.
Ovo je bilo besplatno.

Dakle, ti nikakvu novu među ne moraš priznati, ogradu možeš ostaviti gdje je ili na tim temeljima (istome mjestu) napraviti drugu,a susjed te ima pravo tužiti. Može pozvati mjernika, no tu među koju on izmjeri ako se ne slažeš sa njom ti ne moraš priznati. Samo sudska izmjera daje pravovaljano stanje, a onaj koji izgubi, platiit će sve troškove.

A kaj, teško ti je uzeti kopiju plana, izmjeriti širinu i dužinu svoga gradilišta i provjeriti koje ti je stvarno stanje?
A noću, dok on bude spavao i njegovo, pa vidjeti imaju li uopće kakvih osnova njegove tvrdnje.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 10:59   #90
Da, mislim da bi se dalo po geodetskom nacrtu skužiti gdje je međa, ali kako je susjed svemirski car za međe kojemu to netreba, sumnjam da će priznati moja mjerenja i logička objašnjenja.
Tako da misilm da je najbolje da pozovem geodetskog mjernika da on utvrdi gdje je međa.
Ako se susjed nebude slagao sa time, postaviti ću novu ogradu gdje on želi radi izbjegavanja zavade i suđenja.

Nije mi toliko bitno tih pola metra, više mi smeta to kaj će mi svako manje kenjkati i gledati me hudo jer sam ja njemu ukrao njegovo. Što se bilo potezalo prije dvije godine kada sam nekaj betonirao na tom dijelu, i ponavlja se opet sada.. I vjerojatno bude čim nekaj naslonim na taj plot.
Ovako ću barem imati dokaz stručnjaka da je u krivu, ili ću doznati da je on u pravu, pa spavati mirnije.
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 12:01   #91
Ma da, ne vrijedi se zbog malo grunta zakrviti, tako sam i ja mislila, no protek vremena te nešto nauči.
Kada sam ja kupila gradilište, bivši vlasnik mi je pokazao međe i zabili smo kolčiče.
No, usprkos tome sam ja prije postavljanja profila za iskop temelja otišla po lijevog susjeda čija je kuća već bila izgrađena, dopeljala ga i pitala jel sve ok. I lijevog,čije jue bilo još ,livada.
Zabili smo nove kolčiče, i po njima napravili temelje i postavili ogradu, i trideset godina je sve ok.
Desni je kupio parcelu do naše, nije nikoga ništa pitao prije gradnje, pa smo reagirali obzirom da se pomaknuo za širinu bandere na naše, a trebao je sa svoje strane bandere započeti mjerenje.
Ok, sredili smo to mirno. No, odvodni oluk za odvod vode je napravio na našu stranu, istinabog na svojih šezdeset centimetara, koliko ima od zida kuće,i sada se sva voda za kiša i snijega direktno slijeva u naše dvorište obzirom da se zadrži na tih šezdeset i ostane ondje. Ne možeš ti vodi reći - stop, ne smiješ dalje. I tako mi za svake jake kiše plivamo. Krošnja dva velika stabla mu prelaze jedno dva metra zračne linije međe i prekrivaju dio krova moga plastenika i grane grebu foliju.
I trpimo mi to trideset godina u ime dobrosusjedskih odnosa, ali polako se nakuplja gorčina. Evo, ima nešto manje od godinu dana kako su dobrosusjedski odnosi nakon trideset godina moga nastojanja da se ne sporimo zbog naoko banalnih sitnica održe, no, dozlogrdi stalno popuštanje oko nečega. Jednom pukneš - prije ili kasnije.
Bolje je zube pokazati prije.
Ajd ti lijepo izdvoji dvije i pol - tri tisuće kuna, pozovi sudskog mjernika, nek ti utvrdi među a on se nek slika. Ti budeš miran, a on može po trepavicama hodati - šta sud odredi, niti Svevišnji ne može pobiti. Udariš ogradu, kolce, šta god - i to je to.
Ionak ćeš skoro toliko platiti i geodeta, kojega on ne mora priznati i može te tužiti.
Tako je bilo prije, ne znam ako se šta mijenjalo zadnjih godina.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 15:23   #92
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ajd ti lijepo izdvoji dvije i pol - tri tisuće kuna, pozovi sudskog mjernika, nek ti utvrdi među a on se nek slika. Ti budeš miran, a on može po trepavicama hodati - šta sud odredi, niti Svevišnji ne može pobiti. Udariš ogradu, kolce, šta god - i to je to.
Ionak ćeš skoro toliko platiti i geodeta, kojega on ne mora priznati i može te tužiti.
Tako je bilo prije, ne znam ako se šta mijenjalo zadnjih godina.

JA sam mislio da sudski mjernik ide van tek kada je sudski spor u igri, a ne na zahtjev? Zakaj onda ljudi zovu geodete za takve stvari ako njihova izjava ne vrijedi na sudu?

Suđenje sam mislio izbjeći pod svaku cijenu .. Sin od cara međa mi se čini razumniji, pa ako se ovaj ne složi, ostavim ogradu kak je, i kada lik umre, onda se sa sinom dogovorim valjda ..



Ma hoću konačno raščistiti to kaj se skupljalo godinama prije nego kaj sam ja došao: dali su oni ušli u naše kada su dograđivali kuću, i gdje je točno međa.
NAjsmješnije od svega je kaj je to totalno neiskoristiv i nebitan komad za njih: dva metra nizbrdice između škarpe i ograde, i tu ih tih pola metra veseli ne znam kak
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 15:47   #93
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Zakaj onda ljudi zovu geodete za takve stvari ako njihova izjava ne vrijedi na sudu?
bitno je da uzmeš ovlaštenog geodeta

mi, kad smo kretali u gradnju, smo isto uzeli geodeta iako je međa bila jasna, ali kako je kuća išla točno do međe nismo htjeli fualti ni za centimetar u tuđe jer bi bilo zlo i naopako... i onda dan nakon našeg geodeta dolazi susjedov geodet koji je potvrdio jučerašnje mjerenje

naš geodet se na to samo nasmijao i rekao da oni nisu odvjetnici pa da sviraju onome tko ih plati nego da moraju nepristrano premjeriti u skladu sa knjigama ili gube dozvolu
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 16:35   #94
Postoji i SUDSKI izvanparnični postupak uređenja međe pa bi možda i to došlo u obzir.
Vidjeti čl. 103. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, ne mogu ga kopirati. :-/
Uglavnom, međa se ispravlja po katastarskom nacrtu, a ako nije moguće ili stranke ne pristanu, na temelju sporazuma, a ako ni to nije moguće onda po posljednjem mirnom posjedu ili prema pravičnoj ocjeni.
jerry-42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 16:50   #95
To, uzimanje ovlaštenog mjernika je izvanparnični dogovor.
Dakle, susjed tu izmjeru ne mora priznati, makar ona bila i točna, i može tužiti. Daqkle, tek kada sudski mjernik, napravi izmjeru u parničnom postupku to je "sveto pismo" i neoborivo.
Ja ne znam izlazi li sudski mjernik na zahtjev jedne strane prije pokrenute parnice, ili se mora tužiti i zatražiti sudska izmjera.
Isto ne znam je li se ovo pravilo zadnjih nekoliko godina mijenjalo.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 17:13   #96
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
To, uzimanje ovlaštenog mjernika je izvanparnični dogovor.
Dakle, susjed tu izmjeru ne mora priznati, makar ona bila i točna, i može tužiti. Daqkle, tek kada sudski mjernik, napravi izmjeru u parničnom postupku to je "sveto pismo" i neoborivo.
Ja ne znam izlazi li sudski mjernik na zahtjev jedne strane prije pokrenute parnice, ili se mora tužiti i zatražiti sudska izmjera.
Isto ne znam je li se ovo pravilo zadnjih nekoliko godina mijenjalo.

To što opisujete je zapravo postupak uređenja međe.
jerry-42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 18:02   #97
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ok, sredili smo to mirno. No, odvodni oluk za odvod vode je napravio na našu stranu, istinabog na svojih šezdeset centimetara, koliko ima od zida kuće,i sada se sva voda za kiša i snijega direktno slijeva u naše dvorište obzirom da se zadrži na tih šezdeset i ostane ondje. Ne možeš ti vodi reći - stop, ne smiješ dalje. I tako mi za svake jake kiše plivamo. Krošnja dva velika stabla mu prelaze jedno dva metra zračne linije međe i prekrivaju dio krova moga plastenika i grane grebu foliju.
Možeš reći vodi stop. Tj. susjedu.
Kako on ne smije kod sebe paliti da tebi ide dim, tako ne smije
niti puštati vodu na tvoj posjed.
Vidi u zakonu štetne imisije.

Grane koje su u tvome zračnom prostoru smiješ odrezati i zadržati za sebe.
Ako ti je previsoko ili se bojiš ozljede ili slično, pozoveš susjeda pismeno
da ukloni to. Ako se ne odazove, pozoveš super duper komunalno
sa 6 radnika i 3 dizalice. Oni to naprave , ti platiš a od susjeda naplatiš
tužbom.

Ako ne želiš konflikte, to je druga priča onda.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 18:07   #98
Zar postoji neovlašteni mjernik?


Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 15:37   #99
Naravno, to su svi koji posjeduju metar (neovlašteni mjernici).

INače, primjetila sam da je sve zakuhao geoportal, jer svi idu tamo gledati međe, i onda skuže da je pola susjedovog na njihovom ili pola njihovog na susjedovom i eto ti spora. Ali to je normalno, pa nećemo sad kuće pomicat jer su geoportalove snimke drugačije, stanje se uredjuje kako je bilo.

Potrebni su vam samo susjedi (ne ovi zločesti) u selu koji znaju kako je bilo, a osim toga, ako su ograde stare onda se tu nema kaj raspravljati.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 16:21   #100
Možda i meni možete pomoći..... imam teren neizgrađen i nema zidova na međi. Do mog terena susjed. Opet neizgrađen teren 14 kvadrata po dužini mojeg terena.Tereni su neravni, grbavi, nisu u ravnini s cestom.... Susjed želi izravnati teren i složimo se s tim dogovor bio i sve ok. Danas dođao bager i izravnao susjedov teren a svu zemlju i kamenje sto je bio na susjedovom terenu bacili na naš teren. Na sreću slikala sam naš teren prije ovog poravnavanja. Što mi je sada činiti ako susjed sve ovo ne makne a čini mi se da neće. Neću ja valjda plaćati da se njegova zemlja i kamenje makne s mog terena....
Iamte li kakav prijedlog????
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.