Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2005., 21:00   #21
Ne razumijem zašto su sada svi iznenađeni fojbama. Pa šte ste mogli očekivati od partizana nakon Bleiburga?
Bundy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 23:50   #22
Ne razumijem zasto se bas sad poteglo to pitanje oko fojbi..nije li to valjda radi usalka Hrvatske u EU
Cini mi se da smo mi proklet narod, mislim stalno izranjaju neka nerazrijesena pitanja iz proslosti. Nebi imao nista protiv da povijesnicari vode rasprave oko toga, da se prepiru svadjaju. Zivot mi se smuci kada vidim politicare kako vjesto koriste neke nerazjasnjene probleme iz proslosti kako bi skrenili paznju sa aktualnih tema, ili onih tema koje oni nisu u stanju rijesiti.
Gledao sam Latinicu i onaj prilog iz kazalista Verdi, mislim one uniforme dans stvarno izgledaju smijesno ili recimo zastave Mussolinijeve 10. brigade.

Ovo je tipicn manipuliranje zrtvama s obaju strana radi nekih smijesnih toboze politickih ciljeva.
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 23:57   #23
Quote:
Osorkon kaže:
Ne razumijem zasto se bas sad poteglo to pitanje oko fojbi..

Zivot mi se smuci kada vidim politicare kako vjesto koriste neke nerazjasnjene probleme iz proslosti kako bi skrenili paznju sa aktualnih tema, ili onih tema koje oni nisu u stanju rijesiti.
Eto sam si sebi odgovorio. Nema to toliko veze sa Slovenijom , Hrvatskom , EU ... nego sa nadolazećim izborima u Italiji.

Šta`š , desnica svuda ista.


"Srce u jami" ti je talijanski "Četverored"
Urpanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 00:11   #24
Quote:
Urpanus kaže:
Eto sam si sebi odgovorio. Nema to toliko veze sa Slovenijom , Hrvatskom , EU ... nego sa nadolazećim izborima u Italiji.

Šta`š , desnica svuda ista.


"Srce u jami" ti je talijanski "Četverored"
Da sad me zanima hoce li i njemacka desnica napraviti svoj "Cetverored" i hoce i oni traziti neku odstetu...Recimo poznato je da su iz Slavonije i Srijema protjerane mnoge njemacke porodice i da im je oduzeta zemlja...
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 00:16   #25
Neće. Jer u Njemačkoj je odnos prema nacizmu bitno drugačiji nego u Italiji odnos prema fašizmu.

Švabo ga je pušio do kraja , a Talijani krenuli na jednoj , završili na drugoj strani ... nešto ko Niko Kranjčar.
Urpanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 00:19   #26
Quote:
Urpanus kaže:
... nešto ko Niko Kranjčar.

Istina ,istina
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 09:36   #27
Quote:
Osorkon kaže:
Da sad me zanima hoce li i njemacka desnica napraviti svoj "Cetverored" i hoce i oni traziti neku odstetu...Recimo poznato je da su iz Slavonije i Srijema protjerane mnoge njemacke porodice i da im je oduzeta zemlja...
postoji jedna taka grupa u njemačkoj, ex-prusi traže odštetu od poljske za imovinu koju su izgubili protjerivanjem iz pruske, šlezije i istočne pomeranije, al ih njemačka javnost ne podržava
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 14:30   #28
Što mislite kako su nazivali mjesto na kojem su živjeli oni koji su protjerani i/ili ubijeni, mislim baš generalno svi, jesu li to zvali doma, ili privremeni smještaj u tuđoj zemlji?
guest is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 08:28   #29
Kako to ispada da su Italijani proterivani i ubijani samo zato što su Italijani a u isto vreme postoji italijanska partizanska jedinica Garibaldi. Njen komnadant gine u oslobađanju jednog crnogorskog grada i sat u Rimu neka ulica ili trg u centru nosi njegovo ime. Dakle lažu u Italiji.

A zar oni koji su se borili do poslednjeg dana nisu bili najžešći fašisti? To je bilo 2 godine posle kapitulacije i borili su se za Musolinija i Švabe. Slično je na kraju ostao najgori šljam u četama i stašama.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2005., 04:19   #30
Quote:
Au197/79 kaže:
Kako to ispada da su Italijani proterivani i ubijani samo zato što su Italijani a u isto vreme postoji italijanska partizanska jedinica Garibaldi. Njen komnadant gine u oslobađanju jednog crnogorskog grada i sat u Rimu neka ulica ili trg u centru nosi njegovo ime. Dakle lažu u Italiji.
Da samo Garibaldi.... okosnica 43. istarske divizije su bili deklarirani talijani ili talijani hrvatskog porijekla. Evo malo statistike:
Formed on 29 June 1944 from 1st, 2nd and 3rd Istrian Brigade. On the day of the forming division had 3.521 soldiers out of which:
* 2.532 Croats
* 311 Italians
* 11 Slovenians
* 10 Serbs
* 4 others nationalities

Jedan od partizanskih narodnih heroja bio je Pino Budicin, rovinjez

Kasnije je osnovan talijanski partizanski bataljon Pino Budicin u sklopu 43. istarske divizije kao dio 1. brigade Vladimir Gortan.

Talijani nikada nisu raskrstili sa fasizmom. U stvari, potajno, oni barem jednim dijelom podupiru fasizam i fasisticke teznje koje govore o mocnoj, imperijalistickoj italiji. Samim time, oni nastoje na svakom koraku isticati svoje daljnje imperijalisticke teznje i aspiracije prema 'iskonskoj' talijanskoj zemlji na istocnoj obali jadrana. Naravno, pri takvom ponasanju treba sakriti vlastite povijesne mrlje tako da se isticu mrlje protivnicke strane.

Nevinih zrtava je sigurno bilo i od strane partizana. No, to se ne moze usporedivati sa zrtvama talijanskog terora - i po broju ubijenih civila, i po broju spaljenih kuca, i po kulturocidu, etnocidu i nacionalizaciji koju su talijani ucinili u 30 godina svoje vladavine.

Istra je oduvijek bila pod vlascu stranaca. No, niti jedan stranac nije nanio toliko zla istarskim ljudima kao fasisticka italija. To je cinjenica.

Prije rata istarski narod je raseljavan diljem italije. Svi fakultetski obrazovani hrvati su ili umirovljeni, ili po sluzbenoj duznosti rasporedeni u talijanske gradove. Moj djed je zbog toga zavrsio u Firenzi, i tek se pred pocetak rata vratio kuci. Ovo uglavnom govorim iz njegovih prica, a ne na temelju nekih povijesnih cinjenica.

Prvi antifasisticki pokret u svijetu pojavio se u Istri pocetkom 20-ih godina, a prva je sluzbena zrtva Vladimir Gortan, strijeljan u Puli. Hrvatski jezik je u Istri zabranjen, u skole uveden iskljucivo talijanski. U Istru su se naseljavali - kolonizirali najortodoksniji fasisti, koji su dobrovoljno krenuli u sveti krizarki rat potalijancavanja barbarskih slavena. Sva prezimena su potalijancena. Ja se ne sjecam da je ikoji dio bivse Jugoslavije zivio pod toliko represijom.

Nije to opravdanje za zlocine, ali mozete se zamisliti kada su odjednom potlaceni preuzeli vlast, i kada su im pod pusku dosli okorjeli ultrafasisti, kolonizirani iz sjeverne italije. Isto tako nije ni cudo da su ti isti talijani bjezali glavom bez obzira. Nije ih nitko trebao tjerati, ponajmanje partizani. Bjezao bi svatko tko je masakrirao 20 godina jedan cijeli narod. Jesu li Nijemci bjezali iz poljske, i dovodi li danas netko njihov bijeg u pitanje?

Kada nekome pobijete cijelu porodicu, a izgubite vlast, ne preostaje ti nista drugo nego bjezati jer bi te mogla dostici osveta. Tako to funkcionira u ratu. Hvatanje talijana za glavu doista nema smisla.

A sto se tice samih zlocina - nije mi jasno kako su partizani uspjeli napraviti toliko zlocina u tako kratkom razdoblju, uzevsi u obzir koliko su operacije trajale i koliko su brzo nakon zavrsetka operacija dosli amerikanci i razvojacili cijelu istru.

Isto mi tako nije jasno kako su to partizani uspjeli poharati Porestinu 1943. godine kada u to vrijeme nije postojalo niti jedne organizirane borbene skupine. Tko je to haracio? Pa tzv. borbena formacija koja se suprotstavila Rommelovim oklopnim divizijama imala je svega jedan mitraljez i nekoliko pusaka i pistolja, a ostatak je bio naoruzan vilama!

Gdje su to razularene partizanske horde do zuba naoruzane koje harace i ubijaju talijane?

BTW, i moj djed i cijela njegova familija su talijani. Nitko ih nikada nije pipnuo. Njegova majka nikada nije naucila hrvatski (a umrla je prije 10 godina u Puli), a on ga je znao ocajno slabo. Price o ugrozenosti talijana koje se provlace iz prica o fojbama su stvarno idiotizam. Oni su oduvijek imali povlasten polozaj manjine.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:01   #31
Uglavnom gledam na to kao i El Tomo.
Samo sa talijanskim (neo) fashizmom imam druga iskustva: moj suludi hobi (vidi mi sajt) me dosta povlachi po talijanskoj povijesti onog doba, ali mogu skupiti dosta malo informacija: ekipi nije drago govoriti o onom dobu i o svojoj fashistickoj proshlosti. A to je ekipa koja ce mi inache bez obzira na to shto sam "Slavo" pokazivati talijanske ex-Nato utvrdjene polozhaje na granici prema ex-Jugoslaviji, ne tako davno totalna top secret roba...
I josh, u jednom talijanskom povijesnom chasopisu ("Novecento"), u broju upravo posvecenom fojbama, navodi se dosta zanimljiva chinjenica: namely, spominje se da je ona chuvena foiba u Basovizzi (Bazovici) zapravo...prazna! Sluzhbeni podaci uz taj "monumento nazionale" inache spominju 500 m3 tijela, tj. cca 2000 zhrtava...
Uglavnom, zhrtve fojbi bi pripisao "revolucionarnom" nasilju, ali ne bi ishao tako daleko kao oni shto spominju planirano etnichko cischenje. A oni koji napuhuju brojke zhrtava s bilo koje strane, njima velim da u tome pokazuju koliko zapravo mrze svoj vlastiti narod.
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 23:40   #32
Quote:
lappino kaže:
namely, spominje se da je ona chuvena foiba u Basovizzi (Bazovici) zapravo...prazna! Sluzhbeni podaci uz taj "monumento nazionale" inache spominju 500 m3 tijela, tj. cca 2000 zhrtava...
Uglavnom, zhrtve fojbi bi pripisao "revolucionarnom" nasilju, ali ne bi ishao tako daleko kao oni shto spominju planirano etnichko cischenje.
Bazovicka jama je jedan veliki talijanski mit o fasistima i esulima kao zrtvama. Stvarno je tuzno vidjeti kako se povijest izvrce i kako krvnici postaju zrtve. Jesu li Madari bjezali iz rijeke nakon pada austro-ugarske? Nisu, jer niti priblizno nisu cinili ono sto su talijani ucinili slavenskim narodom. Italija kao da zaboravlja Rizanu (zloglasni fasisticki zatvor-logor pored Trsta), rapski konc-logor, a niti rijecki zatvor popularno nazvan 'via roma' nije na puno ljepsem glasu.

Doista, koliko talijanska djeca zna o svojoj vlastitoj povijesti 20. stoljeca, koliko o talijanskom fasizmu uci u skolama?

A sto se tice Bazovice - stvarno je frapantno vidjeti sto talijanske vlasti rade oko te jame. Jama je zatvorena, zacementirana, ne zna se da li u njoj ima ljudskih kostura. No, to nije sprijecilo talijanske desnicare da oko te jame sagrade cijeli mit o slavenskom genocidu nad neduznim talijanima i fasistima. A da stvar bude jos bolja, sluzbena drzavna politika cuva leda takvim mitovima i takvim desnicarima braneci bilo kakva istrazivanja ili iskopavanja oko i u toj jami. Oni su jamu jednostavno zacementirali i na njoj podigli spomenik navodnim zrtvama koje nitko nikada nije ni vidio ni prebrojao.

Slovenska Mladina donosi lijepi clanak o toj jami. Inace, pstoji velika vecina talijana koja se ostro protivi takvoj drzavnoj politici i nastupu neofasisticke desnice, i traze i zahtjevaju provjeru povijesne istine i iskopavanje jame. Nekoliko talijanskih povjesnicara je trazilo iskopavanje jame, jedan talijanski odvjetnik je cak sudski pokusao postici iskapanje jame pod izlikom da tamo leze neprijavljena mrtva tijela, sto je ilegalno u italiji.

Inace, Bazovicka jama uopce nije ni jama ni fojba, vec okno propalog rudnika u kojeg je bacano sve i svasto, a najvise zeljezarija i mrtve zivotinje. Nakon dolaska engleza u istru, oni su takoder naculi kako u toj jami leze mrtvi talijanski civili i krenuli su iskopavati jamu. Pronasli su desetak mrtvih tijela njemackih vojnika i gomilu zeljeza. Nastavili su kopati, no nisu pronasli nista vise od gomile konjskih kostiju. I kasnije su ljudi kopali po toj jami u potrazi za starim zeljezom, no nikada niti jedan ljudski kostur vise nije pronaden.

Toliko o 'najvecoj talijanskoj kosturnici civila'.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 14:50   #33
Quote:
El Tomo kaže:
nisu pronasli nista vise od gomile konjskih kostiju.


Toliko o 'najvecoj talijanskoj kosturnici civila'.
Pa? Zar ti konji nisu bili civili?
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.