Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2015., 11:20   #1
Bolovanje na teret HZZO-a

Molim Vas pomoć. Prvi puta imam slučaj da radim bolovanje preko 42 dana pa ako mi netko može objasniti proceduru.
Naime, radnik je zaposlen kod nas od 10/2014. Sa 07.02.2015. otišao je na bolovanje uslijed prometne nesreće...
Jasna mi je isplata plaće za 02. mjesec ali koji su moji slijedeći koraci?

Znači zanima me kako i kada ispunjavam obrazac R1, s obzirom da nije radio 6 mj kod nas i Kada se šalje zahtjev za refundacijom?

Molim ako mi netko može pobliže to objasniti a ja se zahvaljujem unaprijed...
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 11:59   #2
Da li je prije vas radnik negdje drugdje radio?
Ako je radio negdje drugdje onda ti radiš obrazac za svoj dio, a ona druga firma za svoj dio.
Osnovicu računaš zbrajanjem ta dva obrasca.

Zahtjev za refundaciju šalješ nakon isplate i prilažeš:
Obrazac R1, kopiju virmana da se vidi da je bolovanje isplaćeno i jedan primjerak doznake.
Neka ti sam obrazac Zahtjev za refundaciju bude u 2 primjerka, kako bi ti jedan ovjereni vratili.

S obzirom da to radiš prvi put, predlažem da nazoveš referenticu kojoj ćeš to slati da ti ona sve provjeri i da budeš sigurna da si dobro popunila i obračunala.
jer ak fulaš, to je poslije cijela procedura za ispravljanje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 12:42   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da li je prije vas radnik negdje drugdje radio?
Ako je radio negdje drugdje onda ti radiš obrazac za svoj dio, a ona druga firma za svoj dio.
Osnovicu računaš zbrajanjem ta dva obrasca.

Zahtjev za refundaciju šalješ nakon isplate i prilažeš:
Obrazac R1, kopiju virmana da se vidi da je bolovanje isplaćeno i jedan primjerak doznake.
Neka ti sam obrazac Zahtjev za refundaciju bude u 2 primjerka, kako bi ti jedan ovjereni vratili.

S obzirom da to radiš prvi put, predlažem da nazoveš referenticu kojoj ćeš to slati da ti ona sve provjeri i da budeš sigurna da si dobro popunila i obračunala.
jer ak fulaš, to je poslije cijela procedura za ispravljanje.
ne, prije nas bio je na burzi.
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 13:07   #4
S obzirom da mu je bolovanje otvoreno 07.02. uzimaš mu prosjek onih nekoliko plaća koje su mu isplaćene u sječnju 2015, prosincu i studenom 2014 (pretpostavljam da su redovno isplaćene) i na osnovu njih računaš prosjek. Ostale retke na obrascu ostavljaš prazne.
Bitno ti je samo da je bila isplata najmanje 2 plaće, a to je kod tebe slučaj.

Da je radniku isplaćena samo jedna ili niti jedna plaća onda bi obračunavala prema minimalnoj osnovici za doprinose koja za 2015 godinu iznosi 2.780,05 umanjenoj za doprinos MO jer u tim slučajevima HZZO samo to i refundira.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 16:03   #5
Kako sad ide procedura s ozljedom na radu?
Desilo se polovinom veljače, poslan je zahtjev za ozljedu na radu (sa svim potrebnim prilozima) ali odgovora još nema.
Kako napraviti isplatu za veljaču budući da će se sve morati mijenjati kad stigne rješenje o ozljedi na radu...
i ima li uopće kakav rok za slanje tog rješenja?
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 16:07   #6
Nazovi svoju referenticu u HZZO kojoj i inače šalješ zahtjeve za refundaciju.
Pročitat ćeš joj broj osigurane osobe ili oib radnika pa će ona u sistemu vidjet da li je ozljeda već priznata.
Vjerovatno je. Oni to brzo priznaju, samo im treba sto godina dok pošalju papire.
Ako referentica vidi u sistemu da je ozljeda priznata, obračunaj bez problema kao ozljedu na radu (bez obzira što piše na doznaci). Naknadno joj možeš poslati ispravljenu doznaku.
Ja tako radim non stop i nikad nema problema. Imam dobru tetu u HZZO-u
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 16:16   #7
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nazovi svoju referenticu u HZZO kojoj i inače šalješ zahtjeve za refundaciju.
Pročitat ćeš joj broj osigurane osobe ili oib radnika pa će ona u sistemu vidjet da li je ozljeda već priznata.
Vjerovatno je. Oni to brzo priznaju, samo im treba sto godina dok pošalju papire.
Ako referentica vidi u sistemu da je ozljeda priznata, obračunaj bez problema kao ozljedu na radu (bez obzira što piše na doznaci). Naknadno joj možeš poslati ispravljenu doznaku.
Ja tako radim non stop i nikad nema problema. Imam dobru tetu u HZZO-u
Super, baš ti hvala zvat ću u ponedjeljak...
Doznaku za ozljedu na radu izdaje doktor opce medicine radnika ili doktor medicine rada od firme?
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 16:25   #8
Doznaku izdaje onaj dr kod kojeg je radnik pacijent. Pretpostavljam da ju izdaje na osnovu medicinske dokumentacije koju mu radnik donese.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 16:57   #9
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Doznaku izdaje onaj dr kod kojeg je radnik pacijent. Pretpostavljam da ju izdaje na osnovu medicinske dokumentacije koju mu radnik donese.
Super znači to je isto kao i prije....
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 11:31   #10
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
S obzirom da mu je bolovanje otvoreno 07.02. uzimaš mu prosjek onih nekoliko plaća koje su mu isplaćene u sječnju 2015, prosincu i studenom 2014 (pretpostavljam da su redovno isplaćene) i na osnovu njih računaš prosjek. Ostale retke na obrascu ostavljaš prazne.
Bitno ti je samo da je bila isplata najmanje 2 plaće, a to je kod tebe slučaj.

Da je radniku isplaćena samo jedna ili niti jedna plaća onda bi obračunavala prema minimalnoj osnovici za doprinose koja za 2015 godinu iznosi 2.780,05 umanjenoj za doprinos MO jer u tim slučajevima HZZO samo to i refundira.
Nije mi jasna Potvrda o plaći R1. ..HELP!

Koje razdoblje upisujem u obrazac ( na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu). Ako je otišao na bolovanje 05.02.2015, da li upisujem 01.07.2014-31.01.2015. ili ? I koje isplate upisujem (one zadnje 6 ) s obzirom da je zaposlen tek u 10/2014.

Zaposlen je na minimalac. I sad u 3 mjesecu, završava mu bolovanje na naš teret, tj 19.03 je još na naš teret, a 20.03 ide na teret HZZO. Na koji način isplačujem plaću i koji iznos tražim za refundaciju?
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 12:23   #11
Quote:
studen2211 kaže: Pogledaj post
Ako je otišao na bolovanje 05.02.2015, da li upisujem 01.07.2014-31.01.2015. ili ? I koje isplate upisujem (one zadnje 6 ) s obzirom da je zaposlen tek u 10/2014.
Osnovicu ti čini prosječni iznos plaća isplaćenih u posljednjih 6 mjesci prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje.
Znači, ako je prvi dan bolovanja 05.02. onda računaš prosjek prema isplatama u periodu 01.08.2014 - 31.01.2015.

S obzirom da ste mu isplatili do tada više od dvije plaće računaš na gore spomenuti način, s tim da mjesece u kojima mu niste plaću isplaćivali jer nije niti radio kod vas ostavljaš prazne ili napiši 0.

Osim, ako nije prije vas radio kod nekog drugog, tada i taj bivši poslodavac treba R1 za svoj dio razdoblja.

Popuniš R1 i tamo te obrazac vodi da izračunaš satnicu. A i u programu plaće, gdje uvodiš to bolovanje trebala bi dobiti dobar izračun ako staviš ispravno razdoblje za izračun osnovice. Dakle 08/2014 - 01/2015 godine.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2019., 11:42   #12
Darsey, HELP... PLS. Dakle ovako...

Prethodno bolovanje (višemjesečno) na teret HZZO-a, zaključeno je s 13.02.2019.

Dakle, od 14.02.2019. radnik radi.

Dakle, za veljaču 2019., isplaćena je 07.03.2019. za period od 01.02.2019. do 13.02.2019 naknada za bolovanje na teret HZZO-a te plaća za period od 14.02. do 28.02.2019.

Radnik je radio cijeli ožujak 2019. i plaća za ožujak isplaćena je 01.04.2019.

Potom...

15.04.2019. radnik ponovo ide na bolovanje. Tako da mu je za travanj isplaćena plaća 02.05.2019. za period od 01.04.2019 do 14.04.2019., a za period od 15.04. do 30.04.2019 naknada za bolovanje na teret poslodavca.

U svibnju 2019., radnik je još na bolovanju pa će se naknada bolovanja za period od 01.05. do 26.05. isplatiti na teret poslodavca, a za period od 27.05.2019. na teret HZZO-a.

Kako popuniti R1 obrazac?
Ulazi li u njega samo isplata koja je bila u ožujku za veljaču 2019. (što radniku nikako ne odgovara) ili se upisuje i isplata za ožujak koja je bila 01.04.2019. (pri čemu je obračun za radnika puno povoljniji)?

I kako obračunati sve, u slučaju da se navodi samo isplata u ožujku za veljaču...? Odnosno, koliko uopće naknade za bolovanje na teret HZZO-a radniku isplatiti za svibanj u lipnju?

Dodatak:
Zaboravila sam spomenuti, da je radniku bolovanje otvoreno 15.04.2019. po jednoj šifri dijagnoze, a od 02.05.2019. bolovanje je nastavljeno s drugom šifrom dijagnoze.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2019., 16:08   #13
Za svaki mjesec postoje kolone plaća, isplaćena plaća i radni sati.
Tako svejedno da li je radnik radio 48 ili 172 sata u mjesecu, plaća i isplaćena plaća se dijeli sa brojem odrađenih sati, za svaki mjesec i podaci se zbrajaju za toliko mjeseci koliko je radnik zaradio prije slučaja bolovanja, najviše 6.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:29.