Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Pogledaj rezultate ankete: Da li plaćate "Naknadu za općekorisnu funkciju šuma" OKFŠ?
Da, plaćam, osobno se brinem o tome 21 55.26%
Da, plaćam, knjigovođa se brine o tome 4 10.53%
Možda, vjerojatno se knjigovođa brine o tome 0 0%
Ne, ne plaćam, ali znam za to 7 18.42%
Ne, ali nisam ni znao/znala da se to mora plaćati 3 7.89%
Ne, nikad čuo/čula za to 3 7.89%
Glasovatelji: 38. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2015., 22:43   #1
Da li plaćate "Naknadu za općekorisnu funkciju šuma"?

Čini se da je jako malo ljudi čulo za taj parafiskalni namet i obvezu plaćanja za sve koji "obavljaju gospodarsku djelatnost":

Zakon o šumama, članak 62.
(1) Pravne osobe i fizičke osobe koje u Republici Hrvatskoj obavljaju gospodarsku djelatnost plaćaju naknadu za korištenje općekorisnih funkcija šuma.
(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka plaća se u visini 0,0265% od ukupnog prihoda ili ukupnih primitaka i uplaćuje se na poseban račun za namjene iz članka 64. ovoga Zakona, tromjesečno i po završnome računu.


Bilo bi zanimljivo vidjeti koliko je poduzetnika čulo za to i kako se odnose prema tome.

Dakle, molio bih da anketu ispune oni za koje vrijedi obveza plaćanja naknade, dakle isključivo vlasnici ili suvlasnici trvtki, odnosno oni koji obavljaju samostalne djelatnosti, kako bi anketa dala realnu sliku.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 00:30   #2
Redovito plaćam već 10 godina koliko imam firmu.
Svaki knjigovođa bi morao upozoriti vlasnike da moraju platiti taj besmisleni namet.

Oni koji ne plaćaju, prije ili kasnije, će dobiti ovrhu.
dj108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 05:19   #3
Ja redovno plaćam sve za što mi uplatnice i/ili rješenje pošalje mila mi i predraga PU (da, ista ona koja ima i zanimljivu nagradnu igru imena "Bez računa se ne računa" ).
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:15   #4
Plaćam samo kasnim ohohooooo. a ponekad to i na rate platim (nikakve kamate ne računam) i pitam se čemu. To nitko živ ne kontrolira, nitko nikad nije ni pitao za to, pa čak niti revizija, niti porezna inspekcija.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 13:12   #5
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Plaćam samo kasnim ohohooooo. a ponekad to i na rate platim (nikakve kamate ne računam) i pitam se čemu. To nitko živ ne kontrolira, nitko nikad nije ni pitao za to, pa čak niti revizija, niti porezna inspekcija.

Nisam sigurna..pred par godina jednom klijentu je dosla ovrha za šume
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 13:21   #6
Meni su prije nekoliko godina ovrsili za 4-5 godina odjednom, tako nekako.
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 14:58   #7
Ne kasnim baš toliko Pazim da se ne približim roku zastare
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 16:50   #8
Ma nismo znali uopce za to. Znam da sestra obracunava ali ne znam placamo li.
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 22:56   #9
Quote:
ivanvk7 kaže: Pogledaj post
Meni su prije nekoliko godina ovrsili za 4-5 godina odjednom, tako nekako.
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne kasnim baš toliko Pazim da se ne približim roku zastare
Nije li rok (relativne) zastare za naknade i doprinose 3 godine?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 23:03   #10
niti porezna uprava to kontrolira niti su šume poslale kakvo rješenje. zašto bi plaća?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 23:34   #11
Mozda je 3, ima vec koja godina od toga, znam da je u tom trenutko bilo dosta novaca sa odvjetickim racunom, ako se ne varam preko 20tkn.
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 01:17   #12
Fiju!
Dobru lovu si ti onda bio dužan, nije čudno da su se išli naplatiti.

Ali odvjetnički račun? To ide uz ovrhu?!

Pitam se da li ovrhe pokreću za sitne dugove ...
To je super lova za odvjetnike:
Dug 200kn
Kamate 30kn
Odvjetnik 5000kn

Sigurno bi se našlo par tisuća malih firmi i obrta sa dugom za OKFŠ ...
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 14:47   #13
Rekao sam u firmi da pronadju taj prijedlog sto je dosao od odvjetnila pa stavim ovdje detalje.
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 15:15   #14
Plaćam naravno. Još mi nisu rekli u knjigovodstvu pa sam to par godine kad je uvedeno za obrtnike plaćao svaki mjesec i tak četiri mjeseca jer nisam izvode nosio u knjigovodstvo pa me nisu ni upozorili. Pisao sam Vladi da je sramota to plaćati jer je to doslovno porez na zrak. OK kad je bilo ratno stanje pa je trebalo namaknut što više novaca na razne načine, ali je po meni ovo budalaština. Da se razmemo, cifra nije nekaj posebno, ali je stvar principa.
__________________
Guard your honor. Let your reputation fall where it will. And outlive the bastards.

The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.
RiderInTheSky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 19:49   #15
Da, 0,05 ili tako nekako na dobit ili promet, ne sjecam se tocno. Problem je sto takvih nameta ima par stotina.
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 19:50   #16
0,0265 % na primitke kod obrtnika ,odnosno na prihod kod doo-a
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 22:14   #17
Quote:
ivanvk7 kaže: Pogledaj post
... Problem je sto takvih nameta ima par stotina.
Ima toga još!?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 13:26   #18
Mene recimo nervira što već i ove osnovne stvari koje plaćam (mirovinsko, zdravstveno) traže pet različitih uplatnica. Recimo za "ozljede" plaćam 15,89 kn, a banka će uzeti 2 kn za transakciju. To znači da čak 11% od ukupno uplaćenog novca za ozljede odlazi bankama.

Umjesto da se sva lova za HZZO uplaćuje preko jedne uplate pa da si oni interno to raspoređuju po računima. Isto tako jedna uplata za mirovinsko bi mogla biti.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 13:33   #19
Znam da su poloprivrednici u sustavu PDV-a plačali pred dvije godine. sigurno i sad.

Ja nisam u sustavu, ali imam OPG, , dakle, samozaposlena sam, ali plačam nešto manje od pedeset kuna mjesečno za nekakav fond za zapošljavanje.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 23:55   #20
@revelator, @JOHABI
To što spominjete spada u doprinose i jasno je definirano, a i automatski j ekontrolirano od PU.
Naravno da bi bilo bolje kad bi sve doprinose mogli platiti u komadu i ne financirati banke , no to nije poanta.

OKFŠ namet nije baš tako jasan i nije automatski kontroliran (za sada).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.