Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2012., 13:06   #3241
Quote:
VISA SILA kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje. mora li se odraditi otkazni rok i koliko ako cura da otkaz,radi u kaficu 4 mjeseca i vidjela je da to nije za nju i nasla je bolji posao, cuo sam da ne treba ako ne radis duze od 6 mjeseci? hvala i pozz!
kad sam zadnji put proučava zakon o radu, ako radiš manje od 6.mj. otkazni rok je 2 tjedna, u suprotnom mjesec dana. ali možda ga nećeš morat ni odratit...ovisi o poslodavcu...
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 08:34   #3242
pozdrav,
evo imam jedno pitanje u vezi poslovno uvjetovanog otkaza (ona opcija kad nema vise posla, firma usla u krizu...).. 5.9 ce biti 7 godina da radim na ovom mjestu (manji privatni ured) i sve mi se cini da firma ide na listu 'umrlih'...

imam li pravo na neku otpremninu? i jel se to računa kao min. 1/3 place po godni staza?
napominjem da nemamo neki koketivni ugovoro i sl..
hvala
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 15:58   #3243
Trebao bi jedan odgovor do ponedjeljaka ako je moguce, jer tada je action.

Poslodavac mi je dao zadatak koji nema veze sa mojom profesijom ili pozicijiom na koju sam zaposlen. Odbio sam. Zeli otkazati ugovor o radu. Ja nemam nista protiv. ( nije mi ponudio edukaciju, niti drugo mjesto..nista ). Ali nema veze, ne smeta mi otkaz. Samo me zanima da li me moze shebat radi naknade na birou rada. Onih 70% place prvih tri mjeseca sto imam pravo.
Ja naravno nista mu ne potpisujem, nikakve sporazumne itd. Samo me zanima to. ( I kaze da ne moram odraditi otkazni rok...jel to mora mi napismeno dati ili stA? ) Hvala puno
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 21:31   #3244
Quote:
The Loki kaže: Pogledaj post
Radio sam u zadarskoj poslovnici tomatonea/mexspresa/media distribucije (ili kako se već sad zovu... već po mijenjanu imena je očito o kakvoj se firmi radi), jedno mjesec dana... U zadru se poslovnica ugasila, najviše zbog nemarnosti i neodogovornosti šefova u zg.... Nisam bio zaposlen na ugovor ni nikako, u tih mjesec dana su stalno obećavali da će biti sljedeći tjedan...
I sad, da skratim priču, ostali su mi dužni plaću, 2400 kn, i bilo je rećeno do 20.12. će biti na tekućem...
Još nema ništa, zovem ih na telefone, ne javljaju se... Zanima me ima li koje državno tijelo kome da se obratim, da ne moram otići u zg i na silu izvući te pare???? jer ako mi ne plate uskoro odoh ja u zg po pare sam!!!
Je li mogu saznat da li si dobio tu plaću, pošto sam ja radila tamo i još mi kasni plaća pa me znaima hoću li ju ikad vidjet pošto sam kasno shvatila kako firma loše posluje.
Hvala
mi§t is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 21:38   #3245
Quote:
tina 64 kaže: Pogledaj post
Ima li ko kakvih istustava sa firmom Media distribucija d.o.o. posto puno obecavaju a od obecanja o prijavi nista nego samo zavlace ljude
Mislim da smo u istome sosu, nažalost i ja već dosta dugo čekam plaću pa nikako ju dobiti, mislim da se i na glavu postavim da ću ju vidjeti jako kasno ako i tada....ne shvaćam kako oni tako loše drže tu firmu, čisto izrabljivanje ljudi na veliko,a plaće od nikuda....shvaćam da je kriza u državi, ali svejedno to nebi trebali raditi.
Oni ljudi koji čitaju ovaj post BJEŽITE O MEDIA DISTRIBUCIJA, rad na crno bez pokrića!!!!

Zadnje uređivanje mi§t : 06.07.2012. at 21:46.
mi§t is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 12:42   #3246
1999 i 2000 godine firma mi je ostala duzna djelove neisplaćene plaće,,u međuvremenu promjenilo se ime tvrtke i vlasnik kod kojeg sam ponovno zasnovao radni odnos 2006 god.! uvjetovano mi je da potpišem da se odričem potraživanja !!što mislim da sam i potpisao,,te nakon par mjeseci dobio otkaz!! molim nekog da mi da savjet što mogu učiniti da me isplate !! i dali imam ikakva prava ako sam potpisao da se odričem potraživanja(uvjetovano)
shucuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 13:21   #3247
Zastara za materijalna potraživanja iz radnog odnosa nastupa u roku 3 godine od dana dospijeća svakog pojedinog potraživanja, dakle tebi je taj rok prošao. Ne znam šta si čekao dosad.
__________________
I´m not grouchy. Everyone else is too happy.
chegrtusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 07:35   #3248
Pozdrav, imam jedno pitanje.
Radim u državnoj firmi po zamjenama, produživali su mi ugovor i evo sada ima već godina dana da radim bez prekida. Velika je vjerojatnost da dobijem stalni posao ali ako mi se slučajno dogodi trudnoća ove godine i odem na komplikacije pa na porodiljni da li onda istekom te tri godine dobivam automatizmom ugovor na neodređeno ili ne?
Hvala na odgovoru.
gottawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 07:38   #3249
Ne, nisu ti dužni produžiti ugovor na određeno bez obzira na trudnoću, porodiljni....
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 22:43   #3250
Recite mi što ako poslodavac ne želi dati papire radniku nakon otkaza? Jos par dana i izgubit cu pravo za prijavljivanje na biro i hzzo, a poslodavac mi ne da papire?
Gorštak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:16   #3251
pozz...imam slicn pitanje kao iznad netko...
22.11.2009. zaposlila sam se u jednoj firmi, ugovori su bili sve na odredjeno i sad zadnji mi je do 21.11.2012. dakle dan prije famoznih 3 god tj ugovora za stalno

e sad,ja sam na cuvanju trudnoce a kasnije i prodiljnom od 6mj 2011., na posao bi se trebala vratit 26.11.2012.

PITANJA:
1.) ako mi se produzi ugovor tada on treba biti za stalno?tj. dal se porodiljni vodi kao da sam to vrijeme radila u firmi?

2.) ako mi ne produze dal ja imam pravo na kakav godisnji ili isplatu godisnjeg?

3.) koliko bi na burzi rada mogla ostvarivat nakandu?

hvala unaprijed na odg
black-butterfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 17:07   #3252
CityEX d.o.o.

Pozdrav svima,

Imam jedan problem...radim u CityEx-u već 3 god. i prošli mjesec sam potpisao ugovor na neodređeno vrijeme, sa min. bruto plaćom od 3200kn. Danas su nam svima stigli novi ugovori jer je CityEX odlučio svima u Hrvatskoj smanjiti min. bruto plaću sa 3200kn na 3000kn i povodom toga...novi ugovori. Uz nove ugovore su nam poslali i "sporazumni raskid ugovora o radu" kojeg također trebamo potpisat, da bi raskinuli stari ugovor. Danas je 17.07.2012, a u "novim" ugovorima na piše da otpočinjemo sa radom od 01.06.2012...znači mjesec i pol dana kasnije su nam poslali "nove" ugovore da ih potpišemo, a već su nam uplatili 3000kn plaće na račun po ovim "novim" ugovorima, kojeg mi nismo uopće bili potpisali. U "sporazumnom raskidu ugovora o radu" piše mi da sam dao otkaz 31.05.2012, i naravno to isto treba potpisat.

Sad me zanima, pošto već imam potpisan "ugovor o radu na neodređeno" vrijeme"...trebam li ja potpisat "sporazumni raskid ugovora o radu" i "novi" ugovor i koje su posljedice ako ne potpišem.
Rockshow2oo8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 19:57   #3253
Imam problem slican kao post gore.
Naime potpisali smo sporazumni otkaz sa starom tvrtkom i potpisali novi ugovor sa novom tvrtkom. Oboje su isti vlasnici. Isto radno mjesto. Naravno ociti razlog je tome nemogucnost poslodavca da isplati drzavi pare i tako dalje.
Ako sad dam izvanredni otkaz pod navodnicima "novoj firmi" iako su dugovanja placa (2 place, neisplata prijevoza, prekovremenih= na pod navodnicima "starom tvrtkom" da li to znaci da to ne vrijedi jer je sad to nova firma iako je ustvari ista i novi pravni subjekt iako ima istog vlasnika te ustvari nemam pravovaljan razlog da dajem otkaz zbog neisplate place pa moram odradit otkazni rok?
Volimzivotne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 03:33   #3254
Brzo jedno pitanje za otkazni rok.
Poslovni uvjetovani otkaz, tehnoloski visak. Poslodavac ne zeli da se odrađuje otkazni rok i to navede u otkazu. Recimo da uruci otkaz 25.7.2012 , preda knjizicu itd.
Koliko je zakonom predviđeno vrijeme da on isplati taj otkazni rok. ( posto ga mora platiti po zakonu iako je naveo da ga se ne mora odraditi )
Hvala
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 16:01   #3255
Lijepo molim da mi netko odgovori, pokušavam pomoći mami koje se firma želi riješiti do 1.11. ove godine.
28.10. će imati uvjete za prijevremenu mirovinu i očito se poslodavac riješava svih "viškova". S tim datumom će imati 31 godinu i 3 mjeseca radnog staža. Koja joj je najbolja opcija? U slučaju osobno uvjetovanog otkaza, ima li pravo na naknadu s burze u iznosu 70% plaće prva 3 mjeseca? Nalazim na neke oprečne informacije, netko kaže da je dobio naknadu, a netko ne. Nakon 3 mjeseca na burzi, mislila je podnijeti zahtjev za prijevremenu mirovinu.
Ponuđena joj je otpremnina, iz Zavoda za mirovinsko osiguranje je netko rekao da bi bilo dobro kad bi ostala na poslu do kraja godine jer tada u obračun mirovine ulazi i otpremnina (?), rekla je direktoru, no tad je rečeno da bi joj se u tom slučaju smanjila otpremnina.

Zadnje uređivanje Tena85 : 23.07.2012. at 16:11.
Tena85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 23:08   #3256
otac u problemu

znaci pitam u u njegovo ime;
radio je u jednoj građevinskoj firmi,posao nasao preko burze,i tako jedno 3 tjedna bez ikakvog ugovora i prijave na mirovinsko i zdrastveno uz stalna obećanja poslodavca da ce ga prijaviti,i nakon skoro mjesec dana odugovlacenja napokon ga je prijavio,al onda se nađe problem sa isplatom plaće.
po tom ugovoru plaća je trebala bit do 10. u mjesecu,jos nije uplaćena uz stalno obećavanje sutra sutra.e sad je doslo do tog da mu se poslodavac uopće ne javlja i nemoze naplatit svoja potrazivanja a ni doc do radne knjizice.sta da radi?
zaboravih napomenuti da je otac presao 50 god tak da je poslodavac vjerovatno dobio potporu drzave za zaposljavanje starijih i jos onaj poticaj sta si zaposlio covjeka s burze.
ima li nacina da naplati svoj rad?

Zadnje uređivanje PERO-ZDERO : 24.07.2012. at 23:40.
PERO-ZDERO is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 10:52   #3257
Ne znam u koju temu bi strpala ovaj upit ali evo:

Na ugovoru ne piše koliku plaću imam nego to oni meni usmenom predajom i još 2 razl. priče čujem i od mene se skrivaju podaci. kojeg zakona je kršenje to kaj ne piše na ugovoru ako i jest?
Emigrantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 10:01   #3258
Quote:
Tena85 kaže: Pogledaj post
Lijepo molim da mi netko odgovori, pokušavam pomoći mami koje se firma želi riješiti do 1.11. ove godine.
Osobno uvjetovani otkaz se daje radniku koji zbog bolesti više nije sposoban obavljati ugovorne poslove.
Za naknadu od HZZ-a nisam sigurna, najbolje da nazovete direktno njih i pitate.

Quote:
Emigrantica kaže: Pogledaj post
Ne znam u koju temu bi strpala ovaj upit ali evo:
Zakon o radu, članak 17 - Obvezni sadržaj pisanog ugovora o radu, odnosno pisane potvrde o sklopljenom ugovoru o radu
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 08:12   #3259
Ako dam izvanredni otkaz uz nekakvu tužbu radi neredovite plaće u smislu da se isplaćuje u kapljicama kao džeparac kolike su šanse da dobijem slučaj?

sprave o plaći, naknadi plaće i otpremnini

Članak 91.

(1) Prilikom isplate plaće, naknade plaće i otpremnine poslodavac je dužan radniku uručiti obračun iz kojeg je vidljivo kako je utvrđen iznos plaće, naknade plaće i otpremnine.

(2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknade plaća ili otpremnine radniku uručiti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti.


(3) Obračuni iz stavka 2. ovoga članka su ovršne isprave.


- može mi netko boldano pojasniti?

Zadnje uređivanje Emigrantica : 27.07.2012. at 08:29.
Emigrantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 08:47   #3260
Izvanredni otkaz zbog neisplaćenih plaća možeš dati nakon što ti poslodavac ne uplati tri plaće (ako se nije nešto promijenilo, ali mislim da nije), i onda imaš pravo na naknadu s biroa (ako ispunjavaš sve ostale uvjete, naravno).

Što se tiče tužbe, najbolje da se posavjetuješ s odvjetnikom.

Boldano ti znači da ti je poslodavac dužan dati isplatni listić (onaj obračun plaće) iako ti nije isplatio plaću.
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.