Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2008., 21:45   #41
Objektivno testiranje ima jednu veliku manu: ne samo da učenici uče za test, nego s vremenom i nastavnici počinju poučavati samo za test. Jer o učeničkim rezultatima na testu ovisi percipirana kvaliteta učitelja.

Objektivni bi testovi, dakle, morali biti puno teži od gradiva koje se predaje, kako bi se što više učenika smjestilo u srednji dio Gaussove krivulje.
Koliko mi je poznato, gdje god da postoji standardizirano, objektivno testiranje, moguće je osvojiti maksimalan broj bodova.

Ah, da: koliko se sjećam s psihologije, idealni bi sustav ocjenjivanja imao tri razine: pao, prošao, izvrstan. Tako se najmanje osjeća pristranost nastavnika.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 21:54   #42
pa, recimo, jedan od načina za povećanje objektivnosti je imat unaprijed pripremljena pitanja koja učenik izvlači (tako se eliminira postavljanje pitanja za koje nastavnik pretpostavlja da je vjerojatnije da ih učenik zna ili ne zna), i, dosta drvoubilački doduše, pripremljeni odgovori na ta pitanja s nekom rubrikom sa strane, pri čemu nastavnik stavlja kvačice kraj elemenata odgovora koje je učenik znao ili odgovora koje je učenik znao (nemam pojma koliko bi ovo bilo komplicirano) - da se ne može dogoditi da netko na prva četiri pitanja brljavi da ti slabo dođe, a na idućih pet pitanja odgovori fantastično, i dobije četvorku, a na pismenom bi dobio dva.

pa postojanje ujednačenih kriterija (isti nastavnik isti ispit može ocijeniti različitom ocjenom - pismeni)

dakle, objektivnost se može povećat.
pogotovo kad se uzme u obzir da je određen broj nastavnika namjerno subjektivan.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 23:25   #43
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
to o čemu pričaš baš i nisu strategije učenja i upamćivanja.
prerijetko, slažem se.ovo se pretpostavljam odnosi na sedmaše i osmaše koje sam ja spominjala?
moja greška, krivo se izrazih. tipovi orijentirani na različite vrste podržaja, što onda ima veze i s učenjem.


Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
mnemotehnike su samo jedna kognitivna strategija, k tome se koriste uglavnom za jednostavnije sadržaje, zašto si zapeo baš za njih?
jer školski programi sadrže mnoštvo podataka koje treba točno memorirati.

Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
koliko pak ja znam, članarina u knjižnici svugdje iznosi manje od 1oo kuna godišnje, pa se za sitnu lovu može pročitati podosta knjiga o strategijama koje olakšavaju učenje. tako da roditeljima omogućuju da nauče kako svoju djecu naučiti da bolje i lakše uče, a i malo starijim učenicima .

naravno, bilo bi više nego lijepo kad bi se to učilo u školi, bit ću jako sretna ako se to jednom dogodi, ali može se čovjek snaći i bez toga. ako želi.
kognitivne strategije morale bi se učiti u školama. jer ovako dolazi do diskriminacije među učenicima. djeca obrazovanih roditelja su u prednosti, jer naučiti učiti mogu kod kuće. djeca siromašnih i neukih roditelja, te siročad u domovima ostaju bez spomenutih saznanja i vještina. i tako su zakinuta ne samo u socijalnom, već i u akademskom smislu.
uostalom, o rečenim strategijama nije dovoljno pročitati u knjizi, treba ih uvježbati na konkretnom gradivu.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 23:40   #44
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
jer, srećom, postoje kompjuteri dovoljno inteligentni da sami kreiraju testove
jasno da ne. ali, kreirati testove, u raznim varijantama, može grupica nastavnika u suradnji sa informatičarima, a onda ih primjenjuju sve škole. i tu je ušteta rada - ostali nastavnici ne moraju sami smišljati pitanja.

Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
meni nikad neće bit jasno zaš ljudima nije jasno da upotreba suvremene tehnologije sama po sebi ne znači da je nastava na višem nivou. mogu se u nastavi koristiti i kompjuteri i kamere i može u svakoj učionici u svakoj školi bit plazma ekran, a da se obrazovanje u školama sastoji od "nauči šta sam ti ja rekao jer sam ti ja rekao da je to važno i nemoj slučajno razmišljat svojom glavom il reć nešto što ne piše u knjizi i odgovori točno onim riječima kojim piše u knjizi".
u pravu si. samo, žalosno je da još ima takvih nastavnika. zašto struka trpi nekvalitetne ljude u svom okrilju?
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 00:00   #45
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Objektivno testiranje ima jednu veliku manu: ne samo da učenici uče za test, nego s vremenom i nastavnici počinju poučavati samo za test. Jer o učeničkim rezultatima na testu ovisi percipirana kvaliteta učitelja.

Objektivni bi testovi, dakle, morali biti puno teži od gradiva koje se predaje, kako bi se što više učenika smjestilo u srednji dio Gaussove krivulje.
Koliko mi je poznato, gdje god da postoji standardizirano, objektivno testiranje, moguće je osvojiti maksimalan broj bodova.
može se postići gaussova krivulja i testovima. npr. nastavnik izvrsno predaje engleski i većina učenika ima pet. kako riješiti problem? tako da se učenicima dade jedan test na francuskom, koji se uči fakultativno. većina će dobiti negativnu ocjenu, proći će onih par koji uče francuski, a jedan ili dvojica učenika možda čak i jako dobro znaju, pa će dobiti peticu.
i kad se ta ocjena zbroji i podijeli sa ostalim ocjenama, onima iz engleskog, dobije se gaussova krivulja. jednostavno, zar ne?
jer ako 'testovi moraju biti teži od gradiva koje se predaje', zašto ne pitati bilo što? ili još jednostavnije, izvlačiti ocjene iz bubnja, tako da gaussova krivulja ostane besprijekorna? ionako životni uspjeh prilično ovisi o sreći, posebno u neuređenim državama.

Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ah, da: koliko se sjećam s psihologije, idealni bi sustav ocjenjivanja imao tri razine: pao, prošao, izvrstan. Tako se najmanje osjeća pristranost nastavnika.
zvuči interesantno.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 01:44   #46
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
može se postići gaussova krivulja i testovima. npr. nastavnik izvrsno predaje engleski i većina učenika ima pet. kako riješiti problem? tako da se učenicima dade jedan test na francuskom, koji se uči fakultativno. većina će dobiti negativnu ocjenu, proći će onih par koji uče francuski, a jedan ili dvojica učenika možda čak i jako dobro znaju, pa će dobiti peticu.
i kad se ta ocjena zbroji i podijeli sa ostalim ocjenama, onima iz engleskog, dobije se gaussova krivulja. jednostavno, zar ne?
jer ako 'testovi moraju biti teži od gradiva koje se predaje', zašto ne pitati bilo što? ili još jednostavnije, izvlačiti ocjene iz bubnja, tako da gaussova krivulja ostane besprijekorna? ionako životni uspjeh prilično ovisi o sreći, posebno u neuređenim državama.
Ne trkeljaj bezveze.

Imao sam nekoliko fantastičnih nastavnika u životu, ali nikad još nisam vidio nastavnika čiji bi učenici većinom imali petice, i to još prema kakvom objektivnom kriteriju.

Nema toga.

Ako imaš fantastičan razred, radit ćeš stvari koje bi njima bile izazovne — ili nećeš raditi ništa, jer plan i program prolaziš tek toliko.

Razred čistih petica je statistički nevjerojatniji događaj od dobitka na lotu.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 02:10   #47
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
jer školski programi sadrže mnoštvo podataka koje treba točno memorirati.
i postoji više strategija od te jedne na koju si ti navalio, koje u tome mogu pomoći. i ne samo da mogu pomoći, nego se mogu koristiti i za složenije sadržaje od onih kod kojih se mogu koristiti mnemotehnike.
Quote:
kognitivne strategije morale bi se učiti u školama
i točka. jer je važnije da škola nauči učenike kako učiti, nego sve o beli četvrtom. i dugoročno korisnije. i olakšava učenje svakog budućeg sadržaja koji će se u toj školi učiti - i na svim sljedećim stupnjevima obrazovanja. jer olakšava posao nastavnicima. jer olakšava posao učenicima. jer olakšava posao roditeljima. jer

Quote:
jer ovako dolazi do diskriminacije među učenicima. djeca obrazovanih roditelja su u prednosti, jer naučiti učiti mogu kod kuće. djeca siromašnih i neukih roditelja, te siročad u domovima ostaju bez spomenutih saznanja i vještina.
ovo bi bio odličan argument kad članarina u knjižnici ne bi koštala 5o kuna. sori, al mislim da svatko kog zanima može dat toliko. a mislim i da oni ljudi kojima roditelji to nisu omogućili, već u višim razredima osnovne mogu otić učlanit se u knjižnicu.

Quote:
uostalom, o rečenim strategijama nije dovoljno pročitati u knjizi, treba ih uvježbati na konkretnom gradivu.
i tko ijednom učeniku brani da to radi sam?


Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
jasno da ne. ali, kreirati testove, u raznim varijantama, može grupica nastavnika u suradnji sa informatičarima, a onda ih primjenjuju sve škole. i tu je ušteta rada - ostali nastavnici ne moraju sami smišljati pitanja.
tu je i ušteda rada učenicima - vjerujem da bi se rezultati dilali mejlom ogromnom brzinom. al bar bi porasla informatička pismenost školaraca.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 21:06   #48
Da li netko ima iskustvo sa komisijskim ispitavanjem djeteta u OŠ kada roditelj (ili dijete) nije zadovoljan sa ocjenom? I kako pokrenuti proceduru za provjerom ispravnosti ocjene.

Nama se događa da smo nezadovoljni sa ocjenom, a pošto je dijete u sedmom razredu i ocjene su bitne za upis u srednju školu voljni smo se potruditi da se dobije bolja ocjena.
SINDBAD POMORAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 21:16   #49
Quote:
SINDBAD POMORAC kaže: Pogledaj post
Da li netko ima iskustvo sa komisijskim ispitavanjem djeteta u OŠ kada roditelj (ili dijete) nije zadovoljan sa ocjenom? I kako pokrenuti proceduru za provjerom ispravnosti ocjene.

Nama se događa da smo nezadovoljni sa ocjenom, a pošto je dijete u sedmom razredu i ocjene su bitne za upis u srednju školu voljni smo se potruditi da se dobije bolja ocjena.
Nemoj ovo shvatiti kao napad, ali danas je 24.5. Do kraja školske godine ima manje od mjesec dana. Sada ste zaključili da ste nazadovoljni ocjenom?
__________________
Život je ono što se događa dok ti planiraš
gwendolynD is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 21:20   #50
Ako se netko treba potruditi da se dobije bolja ocjena, to niste vi, nego vaš klinac/klinka.
Uostalom, pošaljite zahtjev učiteljskom vijeću da se odobri komisijsko ispitivanje pa vidi kako će to proći.
Nadam se da ćete riješiti stvar na opće zadovoljstvo.
__________________
Život je ono što se događa dok ti planiraš
gwendolynD is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 21:46   #51
Nije točno da se treba potruditi dijete. Jer kod nas je čudna situacija. Ako nitko, baš nitko (od 34 učenika u razredu) nema odličan iz: hrvatskog, matematike i kemije može se zaključiti da nešto nije u redu. Nije kasno da se reagira. Ja znam da će zaključna ocjena biti nezadovoljavajuća. Znači sada se treba pripremiti prije nego nastavnici odu na odmor.
Da li djeca ne znaju dovoljno ili su uvjeti neodgovarajući pošto ih je puno u razredu, ja ne znam, ali znam da se trebam pobrinuti da se djete upiše u školu gdje pripada (opet uzimam u obzir ili loše uvjete ili previsok kriterij).
SINDBAD POMORAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 08:15   #52
Mala od frendice je išla na komisiju iz zemljopisa. Sa razrednicom su otišli kod ravnateljice i oformila se komisija u roku od dva dana i ispit je održan. Morali su samo sastaviti kratku zamolbu u kojoj su obrazložili zašto se traži izlazak pred komisiju. Ispit je isključivo usmeni, ispituje se cijelo gradivo, u komisiji su tri člana, pitanja su unaprijed sastavljena i odobrena od svih članova komisije, ne postavljaju se podpitanja nego se vrednuje odgovor koji daš. U razredu su uz komisiju sjedili i ravnateljica, pedagogica i razrednica (dozvolili su i mami da bude tamo). Ocijena koja se zaključi je finalna i ona se upisuje u imenik-više nema mogućnosti žalbe na istu(barem nema na razini škole). Sve u svemu vrlo jednostavna procedura...
__________________
I blizu tebe možda neko ide, baš istim putem,ali s maglom je sliven, potpuno za te i tebi sakriven...
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 08:55   #53
Hvala na odgovoru. Sada još moram vidjeti sa djetetom da li je spremno za tako nešto.
Nezgodno je u tim prenapućenim školama jer se sve odvija jako bešćutno. Nastavnici se muče sami sa sobom i udaljavaju se od učenika. Ustvari, svi odnosi u školi postaju neosobni.
Nažalost ako se odlučima na takav potez, morati ćemo i misliti o preseljenju u drugu školu.
SINDBAD POMORAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 10:38   #54
Wink

Ma nadam se da neće preseljenje biti opcija.
Htjedoh ti samo ukazati na to da je trebalo ranije reagirati ako niste zadovoljni. Sumnjam da je nezadovoljstvo isplivalo prije tjedan dana, ako se loše radi, loše se radi od početka, a i na polugodištu ocjena očito nije bila zadovoljavajuće. Zašto čekati kraj godine. Stekla sam dojam da je vama stalo isključivo do ocjene, tj. brojke u imeniku. A vjeruj mi, ako ocjena ne odgovara znanju, vlastitom djetetu radiš medvjeđu uslugu. U srednjoj će ga satrti a ono neće znati onoliko koliko kaže ocjena iz osnovne.
A ako ti junior/ka zna bolje negoli to kaže ocjena, go for it.
Ako razrednica nije za komunikaciju, odite ravno do ravnatelja sa unaprijed napisanom zamolbom za komisijski ispit i rješena stvar.
Komisijski ispit stvarno nije bauk, ali morate biti sigurni
da je znanje veće od trenutne ocjene.
Sretno
__________________
Život je ono što se događa dok ti planiraš
gwendolynD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 13:13   #55
Treba čitati napisano!

Radi se o bodu za upis u srednju školu!

Radi se o najboljoj učenici u razredu!

Radi se o tome da nitko nema tu ocjenu (5)!

Niti iz matematike, niti iz kemije! Da li trebamo zaključiti da su DJECA GLUPA ili se radi o lošim uvjetima u školi.

Po zakonu su ocjene 1 - 5. I neka izvole takve ocjene i davati.

A vi izvolite čitati jer je sve to gore i napisano.

Iz ove poruke možete zaključiti i ponešto od mog karaktera, ali pričamo o školi!
SINDBAD POMORAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:40   #56
Mi smo imali profesora fizike koji se držao onog bog-za-5-ja-za-4-vi-za-3-ako-imate-sreće. Razrednica je imala brdo privatnih problema i jedva da je znala da postojimo. Pa smo ga sami prijavili prosvjetno-pedagoškoj inspekciji. Poslije toga smo se odjednom "opametili".

Ali to je bilo u srednjoj školi.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:44   #57
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Mi smo imali profesora fizike koji se držao onog bog-za-5-ja-za-4-vi-za-3-ako-imate-sreće. Razrednica je imala brdo privatnih problema i jedva da je znala da postojimo. Pa smo ga sami prijavili prosvjetno-pedagoškoj inspekciji. Poslije toga smo se odjednom "opametili".

Ali to je bilo u srednjoj školi.
Pitam se jesmo li imali istog profesora iz fizike Samo naš se nije opametio dok sam ja još bila u školi I tako učenici koji imaju sve ili većinom petice jedva mogu dobiti 3 iz fizike To znači da nije problem u učenicima već u profesoru.
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 20:25   #58
Ma, da. Šteta je što su nastavnici postali svrha sami sebi. Oni smatraju da škole postoje radi njih. Ne daju dio sebe toj djeci koja im dolaze. Često vode represivnu nastavu: 'prepišite iz knjige, slijedeći sat pitam!'

Treba li spomenuti da kada dođete na informacije nastavnici žele pričati samo o ocjenama. Njima su te ocjene obrana od roditelja. Kada ih pitate da li je djete sretno u školi, ne znaju što bi vam odgovorili. A baš je to svrha cijelog svijeta, a možda i šire: da nam djeca budu sretna!
SINDBAD POMORAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 20:30   #59
Quote:
SINDBAD POMORAC kaže: Pogledaj post
Treba čitati napisano!

Radi se o bodu za upis u srednju školu!

Radi se o najboljoj učenici u razredu!

Radi se o tome da nitko nema tu ocjenu (5)!

Niti iz matematike, niti iz kemije! Da li trebamo zaključiti da su DJECA GLUPA ili se radi o lošim uvjetima u školi.

Po zakonu su ocjene 1 - 5. I neka izvole takve ocjene i davati.

A vi izvolite čitati jer je sve to gore i napisano.

Iz ove poruke možete zaključiti i ponešto od mog karaktera, ali pričamo o školi!
Ne želim ti pametovati, ali komisija ti provjerava znanje koje je predviđeno programom. Na komisiji ne postoji odgovor "nismo to radili". Ako ti je dijete imalo loše profesore postoji mogućnost da na komisijskom ispitu pokaže i manje znanje nego je trenutna ocijena. Ne znam koliko si ti potkovan iz matematike i kemije, ali probaj ju onako izrešetati (ili zamoli nekog profesora ili studenta koji daju instrukcije) da se vidi konkretno o čemu se radi. Uistinu je čudno da baš nitko nema 5, ali ako se radi o lošim profesorima i nekvalitetnom prenošenju znanja komisija bi mogla i spustiti ocijenu...
__________________
I blizu tebe možda neko ide, baš istim putem,ali s maglom je sliven, potpuno za te i tebi sakriven...
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 08:24   #60
Na komisiji te opet ispituje tvoj nastavnik, a ostatak komisije čine još jedan nastavnik tog predmeta i razrednik/ravnatelj/pedagog/netko.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.