Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2007., 23:30   #1
Question Laganje i lažljivci - zbirni topic

potrebna mi je pomoć, pomozite. ako već postoji slična tema, unaprijed se ispričavam.
dakle, stvar je u mojoj prijateljici. po mom mišljenju, koje, iako nije stručno, ja mislim da je točno, ona boluje od poremećaja patološkog laganja. to je autodestruktivan poremećaj, i mislim da joj je potrebna pomoć. i pored toga, uvijek ima potrebu izdizati se iznad drugih ljudi u posve nevažnim stvarima, da ispada glupa. ima još dosta sitnica, koje nisu toliko važne. sad i kad nešto slaže, više joj ne vjerujem, jer znam da me laže, ali mi je najbolja prijateljica, i mora potražiti stručnu pomoć, ali ona nema pojma da možda ima problema, a ja ne znam kako da joj predložim, jer ona ima primitvno mišljenje da su osobe koje idu u psihologa ili terapeuta lude, što su doista gluposti.
što vi mislite o tome?
Vamos Rafael is offline  
Old 04.07.2007., 23:57   #2
Uopče nije glupo iči kod psihologamto su ti samo one "hrvatske standardne fore"nađi nekog psihologa u tvom kraju i pomozi je jer sam imao i ja takvog frenda,samo je lagao i onda sam mu reko da mi se ne obrača jer je lažljivac
Opasny is offline  
Old 05.07.2007., 00:12   #3
ja znam jednu malu koja je patoloski lazov, slagala je u skoli da je dobila neku nagradu za neki knjizevni rad, profesori su to fino proslavili zajedno sa njom, medjutim neje bilo tacno
srce_slatko is offline  
Old 05.07.2007., 09:54   #4
imala sam i ja prijateljicu koja je stalno izmišljala neke priče tipa sapunica, nisam znala što da joj kažem, teško je s takvim ljudima.
al čini mi se da je to radila iz nekog straha da će biti odbačena ako bude ono što stvarno jest.
nažalost, ne možeš pomoći nekome tko to sam ne želi.
cherryblossomgirl is offline  
Old 05.07.2007., 10:03   #5
Quote:
cherryblossomgirl kaže: Pogledaj post
nažalost, ne možeš pomoći nekome tko to sam ne želi.
u potpunsti se slažem.
ako ona sama nije osvjestila da ima problem teško da joj itko može pomoći.
da li si joj ikad iskreno rekla u lice - zašto lažeš i navela joj cijeli primjer? možda ako ste stvarno bliske da ju pokušaš suočiti s problemom?

imam par poznanika koji spadaju u tu kategoriju.
općenito, takve ljude izbjegavam u širokom luku jer svaki puta kada ih sretnem to su priče tipa: oteli su me teroristi prošli tjedan, i sl. jedna cura je mjesecima lagala svima da ima tumor na mozgu...svi su je sažaljevali i suosjećali s njom...onda sam ju nakon par mjeseci srela pa je rekla da ima rak dojke, ja sam ju pitala kaj nije tumor na mozgu a ona se totalno zbunila...

smatram da je to ozbiljan problem koji zahtjeva stručni tretman i da takvi ljudi ako ne potraže pomoć ostaju sami.
-lavica- is offline  
Old 05.07.2007., 10:05   #6
jedan moj frend priča takve bureke da to nije normalno


lijek: postavljaj puno pitanja o tome. nek proširi temu, da vidiš kolko zapravo baca krafne

no, mozda ce ovim putem i usavršit tehniku. budi maštovita i postavljaj neka nenadana pitanja...
Weedeemer is offline  
Old 05.07.2007., 11:07   #7
Exclamation

Quote:
Vamos Rafael kaže: Pogledaj post
potrebna mi je pomoć, pomozite. ako već postoji slična tema, unaprijed se ispričavam.
dakle, stvar je u mojoj prijateljici. po mom mišljenju, koje, iako nije stručno, ja mislim da je točno, ona boluje od poremećaja patološkog laganja. ....
što vi mislite o tome?
Postoje ljudi koji su uvjereni da je laganje - dio njihovog šarma. I uživaju kad namjeste uvjerljivu facu, ispričaju laži, i kad vide da "pušiš" njihove laži. Valjda misle da na taj način dominiraju ,da su "jači" ...
Imam okolo sebe par ljudi koji lažu otkako znam za njih (već su stariji).
Rješenje je: distanciranje.
gigi4you is offline  
Old 05.07.2007., 14:31   #8
Quote:
gigi4you kaže: Pogledaj post
Rješenje je: distanciranje.
to nikako. njihov problem postoji iako se makneš od njih. po mom osobnom mišljenju (koje nema veze sa strukom) najbolje bi bilo naći načina da ju uvjeriš da ode kod doktora, a možeš pokušati i sa postavljanjem velikog broja pitanja o započetoj temi. većina njih se tada zbuni. ali mislim da ne bi trebala odustati od nje

ps
i ja samimao takvu prijateljicu
momo123 is offline  
Old 05.07.2007., 14:35   #9
ja sam upoznala više ljudi s tim problemom. al ne mogu se otet dojmu da je to dio njihovog karaktera. bar mi se tako čini. al te osobe nikad nisu govorile neke fatalne laži koje bi mogle naškoditi drugim ljudima, nego su naprosto izmišljali priče. kao da su maštali na glas.
marina_tha is offline  
Old 05.07.2007., 14:39   #10
tak smo frend i ja ... imali smo cca 14-15 godina... hodamo po novalji, pred ohoho godina i drobimo neka sranja....
kad odjednom skuzim ja da ispred nas hodaju neke dve cure(starije...)...
i tak sam nekak skrenuo razgovor, a frend skuzio

"e, kaj bu ti stari dal onda onog mercedesa"
- "ma ne, to je prodal, kupil je jahtu za ovo ljeto, nego ,reci, i dalje vozis kawasakija?"
"stari ga neš popravlja, al zato se krpam sa onom kramom od suzukija, znaš već onaj gsxr 1100"
- "a jesu tvoji prodali onu vilu na braču?"
"da, al su zato kupili na brijunima"
- "vidiš vidiš, nisam znao da sad i ti imaš kuću u istri"

.... i tak dalje....

sve do jednog trenutka kad su se cure okrenule i rekle
"E, SAD SMO FAKAT LJUBOMORNE!!!"

Weedeemer is offline  
Old 05.07.2007., 15:32   #11
znala sam ja jednu takvu, ta nikad istinu nije rekla a pričala je stalno i vjerovala u to što priča, mjesecima o tome kako nju svi bare i traže broj mobitela ali ona svog dečka nikad ne bi prevarila, a vidili smo ju par puta, ali 'nismo dobro gledali', pa onda priča kak su joj svi u obitelji teeeško bolesni i na samrti,kako su profesori u srednjoj nepravedni prema njoj i kako je prehodala 60 km jer nije bilo busa taj dan kad je imala popravak a naučila je naravno sve...i hrpa takvih nekih priča ali kad je izjavila da su ona i njeni (na samrti) roditelji sami izgradili dvokatnicu za 2 tjedna puko mi film i onda sam joj stvarno rekla da prestane srat, jebote, studiram građevinu i ne moš mi to pričat i onda sam raspravljala s njom neka 2 sata dok nije histerično počela plakat kak nju niko ne voli i niko joj niš ne vjeruje i take neke izvlačeće fore...eh, odtad ju ne viđam baš, iako smo bile susjede u to doba, sad je udata i ima djecu, koliko čujem još je takva, možda se nisam trebala petljat ali mi je bilo fascinantno koliko je ona uvjerena u svoju priču, mislim da takvim ljudima jedino stručnjaci mooožda mogu pomoći.
mičem se od takvih.
mishamu is offline  
Old 05.07.2007., 16:06   #12
ima ona knjiga 'lažeš melita'. mislim da dobro obrađuje temu patološkog lažljivca
marina_tha is offline  
Old 05.07.2007., 17:42   #13
treba razlikovat ljude koji lažu zbog zabave ili da bi bili prihvaćeni, to je kao da kažeš da se shizovreničar ponaša čudno jer želi privući pažnju. Patološki lažovi si vie ne mogu pomoći
momo123 is offline  
Old 05.07.2007., 22:55   #14
upravo tako. ja ne mislim da ona to radi namjerno, ali si ne može pomoći...
Vamos Rafael is offline  
Old 05.07.2007., 23:11   #15
Imala sam prijateljicu (naglasak na imala ) koja je bila patološki lažljivac. Vjerujem da je još uvijek takva. Ta je lagala svima, starcima, frendicama, dečku...na poslu isto.
Imala sam nesreću raditi s njom na istom mjestu neko kraće vrijeme.
Tada još nisam bila svjesna njene bolesti, a mislim da je ona nije svjesna niti danas. Lagala je dečku da je kod frendice, frendici da je sa mnom, a gdje je bila, nemam pojma. Kada bi dobila plaću, starcima je lagala o istoj (trebala je davati doma jer su njezini bili dosta lošeg financijskog stanja), dečku bi rekla da je dala starcima i potrošila na sebe, naravno.

Jednog dana je javila sva uplakana na posao da ne može doć radit jer joj je umrla najdraža teta. Histerizirala je i sve popratno i naravno ja (a i svi drugi) popušila priču. Kasnije sam ju zvala da vidim da li je dobro, ali mobitel joj je bio isključen.
Onda sam nazvala na drugi broj (koji sam joj ja poklonila zajedno s mobitelom), da bi mi se javio njen stari i kad sam ga pitala kako je ona, on mi je rekao da je na poslu.
Kakva to osoba izmisli smrtni slučaj da ne bi morala doć na posao?
Za to vrijeme sam ja odrađivala njenu smjenu. E tu sam fakat popizdila i kad se vratila istresla sam joj sve u facu na što se ona rasplakala i rekla da ne zna više šta će i da ima puno problema bla bla...da bi nakon nekog vremena opet nastavila po starom.
Jednom mi se povjerila u vezi nečeg vrlo 'osjetljivog' ali mislim da je i to izmislila samo da bih ju žalila.

Ne razumijem takve ljude jer kada laži počnu, počnu svjesno. Kasnije to prijeđe u patologiju.
eleuthera is offline  
Old 05.07.2007., 23:46   #16
Quote:
Vamos Rafael kaže: Pogledaj post
potrebna mi je pomoć, pomozite. ako već postoji slična tema, unaprijed se ispričavam.
dakle, stvar je u mojoj prijateljici. po mom mišljenju, koje, iako nije stručno, ja mislim da je točno, ona boluje od poremećaja patološkog laganja. to je autodestruktivan poremećaj, i mislim da joj je potrebna pomoć. i pored toga, uvijek ima potrebu izdizati se iznad drugih ljudi u posve nevažnim stvarima, da ispada glupa. ima još dosta sitnica, koje nisu toliko važne. sad i kad nešto slaže, više joj ne vjerujem, jer znam da me laže, ali mi je najbolja prijateljica, i mora potražiti stručnu pomoć, ali ona nema pojma da možda ima problema, a ja ne znam kako da joj predložim, jer ona ima primitvno mišljenje da su osobe koje idu u psihologa ili terapeuta lude, što su doista gluposti.
što vi mislite o tome?
Uf ko da si opisala moju prijateljicu koja u zadnjih skoro godinu dana je postala cisti patoloski lazljivac... Uzdize se iznad svih, sve preuvelicava, cesto skuzim da nes sere il laze... itd... I mi ostale (njene "dobre prijateljice") smo toga jako dobro svjesne i ulovimo je... Al ona je takva da se uvijek izvuce i nemremo joj dokazat... Al kod nje to nije poremecaj ili takvo nesto...jednostavno je cura previse egoisticna... Treba si slozit kockice u glavi jer nije uvijek bila takva... Dok nama ne pukne film i kazemo joj kaj je ide il odjebemo... Al opet, kolko nas smeta-tolko smo se i navikle...

p.s. dobra tema...
leeloo.zg.18 is offline  
Old 05.07.2007., 23:51   #17
Neko je vec napisao da su ti ljudi takvi i da im je to dio karaktera... Slazem se s tim... to nije bolest, to je vise kao mana... Neko zeli jednostavno biti u centru paznje i biti iznad svih, dok se drugi boje da nece biti prihvaceni! Dok god s takvim ljudima ne razgovaras o tome i das im "ultimatum" oni ce to i dalje radit a ako se i maknes od njih-naci ce neku novu budalu koja ce to pusit... Zacarani krug...
leeloo.zg.18 is offline  
Old 06.07.2007., 00:29   #18
Moja kolegica, bile smo super frendice dok nisam skužila da mi kenja. Nekoliko puta sam umalo zafrknula stvar na faksu jer mi je lagala ili prešutila neke informacije. Slučajno bi od drugih kolega doznala istinu. Ona se držala pobijednički i izgledalo je kao da uživa u laganju. Mislila je da ne kužim, ali polako sam se distancirala od nje. Žao mi ju je jer mislim da to ni sama ne može kontrolirat.
Čikolica is offline  
Old 06.07.2007., 06:30   #19
lažu slabići,to je po meni njgora karakterna mana-ne mislim pritom na "sitne nužne laži",koje kojiput moraš izvalit,da izbjegneš veću štetu,zaštitiš nekog,sebe...al'samo kad nema druge(i to mi je mrsko,ali društvo je takvo,da naprosto moraš kriti neke stvari-zato bolje prešutjeti,nego reći laži).laž je šuplja,i zla,a takve i osobe koje ih koriste...u laži su kratke noge.oh' moj pinokijo...trebalo bi im skresat u facu,pa da makar znaju na čemu su s tobom,jer kad ih otkriješ,plaše te se...ko'lopovi kad ih uhvate na djelu.mislim da to spada pod opsesivno-kompulzivne poremećaje(nisam stručna)...
__________________
lajf šouz no mrsi
back to black is offline  
Old 06.07.2007., 11:48   #20
Quote:
cherryblossomgirl kaže: Pogledaj post
nažalost, ne možeš pomoći nekome tko to sam ne želi.
Istina.
I ja sam imala jednu takvu nazovi frendicu(nazovi-zato jer onaj tko ti mulja ne može biti pravi frend-nema povjerenja) i nakon skoro 10 god. poznanstva sam odustala od toga.Shvatila da ona zapada sve dublje i dublje u svoj vrtlog laži ,zavisti i netrpeljivosti spram drugih ljudi(koji joj nisu niš krivi-možda imaju više love ili bolje izgledaju,itd...),itd.....i da moje vrijeme,energija i živci meni vrijede previše da bi ih trošila na nekog tko se ne želi izvući iz toga.
sretnodijete is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.