Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2011., 20:24   #161
http://www.fornobravo.com/commercial...a2G140_ok.html

Po meni jedan od najboljih proizvodjaca krusnih peci ili pica peci.
Da bi krusna pec dobro funkcionirala mora imati proporcionalne dimenzije, odnos sirine i visine stropa itd.
Ja sam zidao sa ovim dimenzijama i funkcionira bez problema, samo sto neko rece ne isplati se loziti tolika drva za 2-3 pice, bolje se isplati peka, po mogucnosti od keramike, sto sma negdje na pecenjarama vidio.
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 21:05   #162
Krušna peć je nešto posebno. (Jedino se u krušnoj peći hrana istovremeno termički obrađuje konvekcijom,ionizaciom i kondukcijom.)
Kad se naloži i postigne visoka temperatura prvo se peku lepinje-pizze.
Kad temperatura malo padne peku se kruhovi i savijače.Kruh se može peći u kalupu ili na kupusovom listu.Može i na listu hrena.
Nakon kruha peče se meso.Meso se pokriva po želji,na žar sa strane se pred kraj pečenja baci ružmarina,kadulje,borovice ili nekog drugog aromatičnog bilja.
Mesni složenci u zemljanim posudama se poklope i poklopac zabrtvi s tijestom...
Kad temperatura padne na cca120-110 C može se staviti meso na "prekonoćno pečenje".Začinjeno meso se zatvori u peć (bez žara uz potpuno zatvoren dimnjak).Ujutro sljedećeg dana,nakon 8-10 sati,meso je gotovo.Zamislite ukusno pečenje koje možete jesti žlicom.
Peć ohlađena na 50-ak C (ili niže) služi za sušenje voća,povrća i gljiva.Nije samo temperatura ta koja suši, već tona cigle nastoji povući vlagu koju je izgubila tjekom loženja pa sad dehidrira sve što stavimo unutra.
U pravu ste kad kažete da krušna peć nije optimizirana za 3 pizze. Pizza je ionako samo predjelo.

Nekada su temperaturu kontrolirali s kokošijim perom, ako se pero zapali ili počme dimiti bez doticaja s ciglom tad je temperatura previsoka, a ako se pero počinje sporo deformirati temperatura je OK.

Sad temp. kontroliram modernije:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=...mometer&_rdc=1

Tu je yt link s prikazom moje samogradnje:
http://www.youtube.com/watch?v=_crx9TZ4p0Y
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 00:29   #163
Ja bi radila krušnu peć u stanu, oću reć u kući ne u dvorištu na otvorenom, nego neku manju za u kuhinju da služi za grijanje stana.
Ima li ko kakav nacrt i isplati li se to ili da kupim peć? Planiram preseliti u stan, a to mi je žlja da ga sredim po starinski kako je nekad bio prije sto godina...
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 11:02   #164
Znam da dižem temu iz mrtvih, ali ako ima neki znalac krušnih peći, molim za savjet


Ovo je slika unutrašnjosti krušne peći, gdje se na označenom mjestu skinuo gornji sloj zgarišta. Interesira me da li se to može zapuniti običnim cementom, ili su potrebni neki posebni materijali? hvala
nomadsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 17:42   #165
Quote:
nomadsoul kaže: Pogledaj post
Znam da dižem temu iz mrtvih, ali ako ima neki znalac krušnih peći, molim za savjet
http://i61.tinypic.com/1608qy8.jpg

Ovo je slika unutrašnjosti krušne peći, gdje se na označenom mjestu skinuo gornji sloj zgarišta. Interesira me da li se to može zapuniti običnim cementom, ili su potrebni neki posebni materijali? hvala
materijali na bazi cementa neće izdržati niti jedno loženje jer će ispucati, za ovo ti treba smjesa staklene vode i šamotnog brašna, kojom pregletaš ložište i ostaviš nekoliko dana da se osuši i stegne

Zadnje uređivanje Majstor : 10.03.2015. at 20:14. Reason: Postavljanje linka umjesto slike
mijant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 09:43   #166
hvala na odgovoru, i mislio sam da je potreban posebni materijal. vidi se na slici da je cijelo ložište dosta ispucalo pa pretpostavljam da je i to napravljeno od nekog običnog materijala...vjerojatno je najbolje da pregletam cijelu površinu.

može li se ta smjesa kupiti negdje "na malo"?
nomadsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 11:10   #167
u zg imaš u Bauhausu ,mislim da imaš šamotnog brašna po 5 kg i staklenu vodu na litre, pa vidi,ovo staro i ispucfano treba otuči i očistiti i onda pregletat ovom smjesom cca 2 cm debelo,ostaviti 7-10 dana da se osuši i onda ložiti

Zadnje uređivanje Majstor : 11.03.2015. at 13:51. Reason: Skraćivanje quotanja
mijant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 11:16   #168
ok, hvala puno na savjetu!

Zadnje uređivanje Majstor : 11.03.2015. at 13:51. Reason: Skraćivanje quotanja
nomadsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 16:03   #169
Izrada krušne peći

Krenio bih u izgradnju krušne peći (130×90 cm) pa me zanima da li netko ima možda neki link za izgradnju?Radio bih od prijesne cigle krušnu peć,zanima me da li je dovoljno za izolaciju da svod obzidam sa prijesnom ciglom (usitnjenu prijesnu ciglu uz dodatak obične vode bih koristio kao malter) i još bih omazao sa ostatkom prijesne cigle u debljini od 5 cm izvana?Ako bih pravio šablonu od lesonita,da li bi bila prejaka vatra za prvo paljenje da zapalim taj lesonit da izgori?Molim vas tko ima iskustva u izgradnji krušne peći za koji korisan savjet.Unaprijed zahvaljujem..
mijat3108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 08:44   #170
Quote:
mijat3108 kaže: Pogledaj post
Krenio bih u izgradnju krušne peći (130×90 cm) pa me zanima da li netko ima možda neki link za izgradnju?
vidi tu:
xxxxxxxxx
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!

Zadnje uređivanje fermina-daza : 09.10.2016. at 17:58. Reason: obrisana reklamna stranica
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 09:13   #171
Zanima me kod zidanja dimnjaka za krušnu peć,da li dimnjak mogu zidati običnom ciglom i običnim malterom i da li mora još u takav zidani dimnjak ići željezna cijev ili može i bez?
mijat3108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 10:45   #172
Quote:
mijat3108 kaže: Pogledaj post
... da li je dovoljno za izolaciju da svod obzidam sa prijesnom ciglom...Ako bih pravio šablonu od lesonita....
Moja je 160x120 cm, visine svoda 60 cm,

https://www.forum.hr/showthread.php?t=435103&page=135

mi smo za malter koristili "masnu" žutu zemlju ( na beton složi 4 daske u krug, zemlja+voda, bose noge i samo gazi )
Kasnije je svod 2 puta premazan sa istom tom zemljom pomješanom sa pljevom i slamom, cca. 3-4 cm ( možeš ubaciti i svinjsku dlaku, ali to smrdiiiii), i završno premazano sa mješavinom kreča i pepela ( jer zemlja sušenjem ispuca, pa treba zapuniti otvorene fuge).
Naša šablona je bila od sitnih dasaka od paleta, ali svjedeno može i od lesonita, ionako peć trpi jake temperature.
Dimnjak je zidan običnim mortom i sve drži uredu, a već ložimo 6 godina.Ne treba ti željezna cijev.

Ne zaboravi iza ostaviti "rupu" i zadnjem dijelu peći ( kao što ja imam riješeno dimovodom ili sl.), jer zbog toga detalja ugrije zadnji dio peći, možda i više nego prednji.

Smisli dobra vrata ( moja su od debljeg lima, ali je zato "štok" od felge kamiona i mislim da nikad neće izgoriti).

Sretno
tommy8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 16:22   #173
Hvala puno na savjetu..
mijat3108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 21:55   #174
Da li bih mogao unutrašnjost krušne peći (dno) umjesto šamotnih cigli staviti prijesnu ciglu?Zanima me jer šamot upija dosta topline a ako bih pekao npr. pizzu ili kruh da mi nebi od ispod pocrnila pizza ili kruh zbog prevelike topline?
mijat3108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 07:28   #175
Nažalost ne bih znao. Nisam koristio niti prijesnu ciglu niti šamot.

Na linku možeš vidjeti kako sam radio sa starom ciglom ( 30x14x7 cm),
dno je izvedno tako da je na beton položeno 5cm lomljenog stakla i cca.2 cm pijeska da to poravna, i onda je posložen jedan red stare cigle. Malo su brusilicom poravanti rubovi koji su stršili ( da može lopata za kruh kliziti).
tommy8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 07:50   #176
Quote:
mijat3108 kaže: Pogledaj post
Da li bih mogao unutrašnjost krušne peći (dno) umjesto šamotnih cigli staviti prijesnu ciglu?Zanima me jer šamot upija dosta topline a ako bih pekao npr. pizzu ili kruh da mi nebi od ispod pocrnila pizza ili kruh zbog prevelike topline?

Za pizzu i treba velika temperatura, prije će se dogoditi da nije dovoljno zagrijana podloga, nego da je. Pizza iz krušne izlazi van za minutu, minutu i pol ako je idealna temperatura. Sve drugo je mučenje, isušivanje, lošiji proizvod. A upravo podloga je ta koja ispeče tijesto, otvoreni plamen samo daje boju odozgora i malo zapeče rubove i sastojke. Kad ti nju nadigneš lopatom ona mora dobiti boju odozdola, ako je bijela ko sir ne valja. Tako da daleko lakše je riješiti problem velike temperature, nego nedovoljne. Može se staviti i dalje od vatre tijesto, a ako se peče dvije, tri, deset za redom bez brige, površina će se nakon prve ohladiti, a kod veće serije će biti i problem uz najveću vatru imati dovoljnu temperaturu. (čest slučaj u bukiranim pizzerijama kada izlazi 60, 70 komada u sat vremena pa se ne pazi i onda dobiš neispečeno odozdola, samo nitko ne gleda)

Za kruh kako god okreneš (bolje pogače) će biti prevelika, pa se stavi na malo trave ili crijep i svakako dalje od vatre.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 08:07   #177
akumulacija temperature je proporcionalna težini cigl , tako smo barem nedugo ovdje zaključili
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 11:21   #178
Potencijalna, moguća količina akumulirane temperature. Koliko će stvarno biti akumulirano ovisi kako će se ložiti i koliko debela će biti vanjska obloga, kolika vrata i dali će uopće biti vrata, smještaj i debljina dimnjaka. Za nešto kućne izrade šta se spominje ne treba brinut, velim prije će se dogoditi da fali temperature. Kvalitetna krušna peć se uopće ni ne može bez dva, tri sata pošteno zagrijat.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 15:32   #179
Hvala svima na pomoći,uskoro krećem sa gradnjom...
mijat3108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 14:59   #180
Quote:
ferdofantastiko kaže: Pogledaj post
Krušna peć je nešto posebno. (Jedino se u krušnoj peći hrana istovremeno termički obrađuje konvekcijom,ionizaciom i kondukcijom.)
Kad se naloži i postigne visoka temperatura prvo se peku lepinje-pizze.
Kad temperatura malo padne peku se kruhovi i savijače.Kruh se može peći u kalupu ili na kupusovom listu.Može i na listu hrena.
Nakon kruha peče se meso.Meso se pokriva po želji,na žar sa strane se pred kraj pečenja baci ružmarina,kadulje,borovice ili nekog drugog aromatičnog bilja.
Mesni složenci u zemljanim posudama se poklope i poklopac zabrtvi s tijestom...
Kad temperatura padne na cca120-110 C može se staviti meso na "prekonoćno pečenje".Začinjeno meso se zatvori u peć (bez žara uz potpuno zatvoren dimnjak).Ujutro sljedećeg dana,nakon 8-10 sati,meso je gotovo.Zamislite ukusno pečenje koje možete jesti žlicom.
Peć ohlađena na 50-ak C (ili niže) služi za sušenje voća,povrća i gljiva.Nije samo temperatura ta koja suši, već tona cigle nastoji povući vlagu koju je izgubila tjekom loženja pa sad dehidrira sve što stavimo unutra.
U pravu ste kad kažete da krušna peć nije optimizirana za 3 pizze. Pizza je ionako samo predjelo.

Nekada su temperaturu kontrolirali s kokošijim perom, ako se pero zapali ili počme dimiti bez doticaja s ciglom tad je temperatura previsoka, a ako se pero počinje sporo deformirati temperatura je OK.

Sad temp. kontroliram modernije:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=...mometer&_rdc=1

Tu je yt link s prikazom moje samogradnje:
http://www.youtube.com/watch?v=_crx9TZ4p0Y
Sto ste koristili za izolaciju, kamenu vunu? Sto prije i poslije kamene vune? Folija?
kizina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:35.