Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2007., 12:21   #1
Thumbs down Osteomijelitis

Moze li mi netko pomoci i rijecnikom normalnog puka pojasniti simpome, uzroke i posljedice gore navedene bolesti ili poremecaja sto li je vec! i jos nesto -> sto je to fibrozna displazija???

Googlao sam po netu al sve je uglavnom na engleskom a ono sto je na razumljivom jeziku ne pise skoro nista ili jaaako malo...

Molim vas za pomoc...


Fala
__________________
Sell, sell, sell...
Mutavac™ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 12:42   #2
Quote:
mutavac01 kaže: Pogledaj post
Moze li mi netko pomoci i rijecnikom normalnog puka pojasniti simpome, uzroke i posljedice gore navedene bolesti ili poremecaja sto li je vec! i jos nesto -> sto je to fibrozna displazija???

Googlao sam po netu al sve je uglavnom na engleskom a ono sto je na razumljivom jeziku ne pise skoro nista ili jaaako malo...

Molim vas za pomoc...


Fala
osteomijelitis=upala kostiju
http://www.medicina.hr/clanci/osteom...pala_kosti.htm
fajterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 13:21   #3
Dobro je... Ne umire se... A sad jos da netko pojasni fibroznu displaziju...
__________________
Sell, sell, sell...
Mutavac™ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 20:43   #4
O cemu je rijec? Radi se o tebi? Gdje ti je dijagnosticiran osteomijelitis? Gdje fibrozna displazija?

OM se javlja kad na neki nacin bakterija moze uci u kost. Ili kod ranjavanja, otvaranja koze (dovoljno je da imas malo raspuknutu kozu uz gljivicnu infekciju stopala) ili kod ljudi koji koriste nesterilne instrumente (iv droge, tetovaze) ili endokarditis vezan uz lose desni.

Fibrozna displazija - pretpostavljam na kozi, oko ulazne rane: "stara rana", nikad nije zarasla, nije bas zdravo tkivo, nije jos maligno. Treba pratiti da ne postane maligno. Presadjivanje koze?

Sto kaze tvoj doktor?
Nikka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 21:49   #5
Meni je prije 2 godina dijagnosticiran tj sumnja se na OM. Radili su mi biopsiju obje kljucne kosti (tamo je i zadebljanje kosti)! PHD nalaz lici (njima) na fibroznu displaziju sa elementima maturacije procesa (prepisano iz povijesti bolesti)! Nedavno mi se opet pocela javljat bol u ljevom ramenu al specificno je sto rame nije nateceno (dosad je bilo visestruko deblje od normalnog ramena) pa sam dobio uputnicu za vadenje krvi i slikanje ramena na Merkuru!


Ovo je cisto raspitivanje te da vidim jel ima netko iskustava sa tom bolescu ili poremecajem!!!
__________________
Sell, sell, sell...
Mutavac™ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 08:32   #6
Fibrozna displazija nije na koži već na kostima.Radi se o razvojnoj anomaliji gdje vezivo zamjenjuje koštano kalcificirano tkivo tj.čvrstu kost.
Luena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 08:10   #7
nadovezat ću se ovdje da ne otvaram novu temu..

imala sam težu prometnu gdje je bio prijelom desne potkoljenice otvorenog tipa uz luksaciju desnog skočnog zgloba... postavljen je vanjski fiksator, presađivana je koža dva puta i sve jako gadno izgleda... prošle su već skoro dvije godine...
jučer sam bila u Lovranu, radi drugog mišljenja i spominjana je upala, kasnije vidim na nalazu piše osteomijelitis
zglob je u kontrakturi, pokretljivost jedva 10-15 stupnj. i užasnoooo boli! prije desetak dana je na ožiljku (presađenoj koži) procurilo nešto.. kažu da jedino što dolazi u obzir je ukočenje zgloba (vjerojatno ponovno sa vanjskim fiksatorom)

istraživala sam malo po netu o osteomijelitisu, ali ne kužim što to konkretno znači u mom slučaju? jel netko imao slično iskustvo? dali se to može izliječiti antibioticima ili kirurškim putem?
__________________
16.12.2009 došao naš mali anđeo :D
freeMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 09:09   #8
Quote:
freeMe kaže: Pogledaj post
nadovezat ću se ovdje da ne otvaram novu temu..

imala sam težu prometnu gdje je bio prijelom desne potkoljenice otvorenog tipa uz luksaciju desnog skočnog zgloba... postavljen je vanjski fiksator, presađivana je koža dva puta i sve jako gadno izgleda... prošle su već skoro dvije godine...
jučer sam bila u Lovranu, radi drugog mišljenja i spominjana je upala, kasnije vidim na nalazu piše osteomijelitis
zglob je u kontrakturi, pokretljivost jedva 10-15 stupnj. i užasnoooo boli! prije desetak dana je na ožiljku (presađenoj koži) procurilo nešto.. kažu da jedino što dolazi u obzir je ukočenje zgloba (vjerojatno ponovno sa vanjskim fiksatorom)

istraživala sam malo po netu o osteomijelitisu, ali ne kužim što to konkretno znači u mom slučaju? jel netko imao slično iskustvo? dali se to može izliječiti antibioticima ili kirurškim putem?
Osteomijelitis je upala kostiju gotovo uvijek uzrokovana bakterijskim infekcijama.Do upale u tvom slučaju je pretpostavljam došlo usred izravne inokulacije bakterija usred prijeloma(pretpostavljam da se radilo o otvorenom prijelomu).
Radi se o tome da bakteriju uđu u kost i počnu ju razarati te stvore apscesnu šupljinu(purulentnu/gnojnu).
I dobro si pretpostavila---bez kiruruške intervencije i antibiotika ,osteomijelitis može trajati godinama i nikad se ne izliječiti,a posljedično dovesti do crvenila cijelog područja upale i mehaničkih tegoba pri kretanju,a nije isključena ni vrućica.

Izlječivo je,bez brige,samo treba što prije otpočeti terapiju.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 10:39   #9
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Osteomijelitis je upala kostiju gotovo uvijek uzrokovana bakterijskim infekcijama.Do upale u tvom slučaju je pretpostavljam došlo usred izravne inokulacije bakterija usred prijeloma(pretpostavljam da se radilo o otvorenom prijelomu).
Radi se o tome da bakteriju uđu u kost i počnu ju razarati te stvore apscesnu šupljinu(purulentnu/gnojnu).
I dobro si pretpostavila---bez kiruruške intervencije i antibiotika ,osteomijelitis može trajati godinama i nikad se ne izliječiti,a posljedično dovesti do crvenila cijelog područja upale i mehaničkih tegoba pri kretanju,a nije isključena ni vrućica.

Izlječivo je,bez brige,samo treba što prije otpočeti terapiju.
hvala ti vixen27 na odgovoru..
ustvari sam sretna što je završilo ovako jer moglo je biti i gore (amputacija).. samo se bojim da do toga neće doći!

još jedno pitanje.. rekli su da bi radili ukočenje zgloba.. pretpostavljam da nemogu raditi nikakav zahvat dok se ne riješi upala??
__________________
16.12.2009 došao naš mali anđeo :D
freeMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 10:58   #10
Quote:
freeMe kaže: Pogledaj post
hvala ti vixen27 na odgovoru..
ustvari sam sretna što je završilo ovako jer moglo je biti i gore (amputacija).. samo se bojim da do toga neće doći!

još jedno pitanje.. rekli su da bi radili ukočenje zgloba.. pretpostavljam da nemogu raditi nikakav zahvat dok se ne riješi upala??
E to ti ne mogu biti sigurna...teoretski se bazira da se prvo sanira upala,a onda ide dalje u zahvate pogotovo ako se ne radi o nekom krajnje hitnom zahvatu,ali uvijek postoje iznimke od pravila,ovisno o situaciji,tako da ti stvarno ne mogu biti sigurna.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 11:04   #11
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
E to ti ne mogu biti sigurna...teoretski se bazira da se prvo sanira upala,a onda ide dalje u zahvate pogotovo ako se ne radi o nekom krajnje hitnom zahvatu,ali uvijek postoje iznimke od pravila,ovisno o situaciji,tako da ti stvarno ne mogu biti sigurna.
hvala ti a kod mene je malo složenija situacija pa nek odluče stručnjaci...
lijepi pozdrav
__________________
16.12.2009 došao naš mali anđeo :D
freeMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 16:00   #12
Osteomijelitis

Da li mi neko moze objasniti da li osteomijelitis, koji je prebolovan u djetinjstvu moze ostaviti posljedice koje ce se pokazati u zrelim godinama.
Unaprijed zahvaljujem!
fortuna9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 15:39   #13
pozdrav iz istre

da se predstavim prvo
ja sam Paolo dolazim iz istre imam 18 god dr nebitno xD
cito sam oovo o osteomelitisu i ajde da i ja napisem svoj slucaj meni je to dignosticirano prije 15 dana operiran...imo sam teski prelom femura s2 nail(tj sipku u nozi ) i kod njenog uklanjanja je doslo do infekcije kosti tj kost mi nece na jednom mjestu zarast nego imam "tunel" bakterija fecalis je unutra iz probvnog sustava i trebala bi se iskorijenit u roku od 6 mj ako ne sljedi aputacija tog djela te novo okostavanje .... nigdje niste napomenuli da osteomelitis moze bit opasan i bezopasan zavisi o vrsti bakterije koja uzrukuje infekciju a ako bakterija bezopasna rjesit cete je se brzo ako ne ljecenje traje i do 3 godine...puno srece onima koji imaju to kao i ja brz oporavak pozdrav
Paki92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 08:45   #14
pozdrav svima


da li ima neki ortoped slučajno na ovoj temi, imam malo veće probleme sa osteomijelitisom pa me zanima stručan savjet


hvala
__________________
TRGAJ GUME, ČUVAJ DUŠU
bajker23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 22:42   #15
Bajkeru, izgleda da ortopeda ovdje nema!
Moje je dijete dobilo bolnu oteklinu na ključnoj kosti, upalu grla, upaljene limfne žlijezde na vratu i temperaturu 37,6.
RTG je bio o.k., na ultrazvuku su jedva vidjeli nešto iza ključne kosti, po krvi se vidi upala, na magnetnoj rezonanci se ništa ne vidi. U međuvremenu je dobivalo antibiotike intravenozno, kvrga na ključnoj kosti se više ne vidi. Sumnjaju na blagi osteomijelitis koji je mogao doći preko ranica u ustima izazvanih aparatićem za zube. Strah me nečeg prikrivenog a vezanog za limfu.
Ako netko ima slična iskustva molila bih za informacije. Dijete mi je još u bolnici.
šinjora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 19:58   #16
ovako..
otac ima osteomijelitis već 17 godina..uzrokovan MRS-om...tzv.bolničkom klicom...do sad niej dopuštao amputaciju...već mjesec dana se nalazi u bolnici-doveli smo ga u nekoj vrsti sepse s temp 40....najprije nisu znali što je...klica je pronašla put i oštetila bubrege...potpuno nepokretan leži u jakim bolovima...slijedeći tjedan je dogovorena operacija(sad je još CRP jako visok-250)-amputirat će bu nogu do koljena...
nadam se da ovo nije nikoga preplašilo-ovo su samo činjenice dugogodišnje borbe s tom bolešću
__________________
I zauvijek sam ostao gladan ljubavi i pažnje: niko me u životu nije mogao iznenaditi grubošću, uvijek sam je očekivao, a svako me mogao pridobiti pa i prevariti pitomošću, nježnošću, prijateljstvom; pa i kad bih se prevario, opet sam uvijek bio spreman da naletim na isti mamac."
ponekadslaba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 02:54   #17
Quote:
šinjora kaže: Pogledaj post
Bajkeru, izgleda da ortopeda ovdje nema!
Moje je dijete dobilo bolnu oteklinu na ključnoj kosti, upalu grla, upaljene limfne žlijezde na vratu i temperaturu 37,6.
RTG je bio o.k., na ultrazvuku su jedva vidjeli nešto iza ključne kosti, po krvi se vidi upala, na magnetnoj rezonanci se ništa ne vidi. U međuvremenu je dobivalo antibiotike intravenozno, kvrga na ključnoj kosti se više ne vidi. Sumnjaju na blagi osteomijelitis koji je mogao doći preko ranica u ustima izazvanih aparatićem za zube. Strah me nečeg prikrivenog a vezanog za limfu.
Ako netko ima slična iskustva molila bih za informacije. Dijete mi je još u bolnici.
ako si iz zagreba potraži doktora Čička (čičak se preziva ne znam kako se zove) na glasu je kao vrhunski ortoped,
Quote:
ponekadslaba2 kaže: Pogledaj post
ovako..
otac ima osteomijelitis već 17 godina..uzrokovan MRS-om...tzv.bolničkom klicom...do sad niej dopuštao amputaciju...već mjesec dana se nalazi u bolnici-doveli smo ga u nekoj vrsti sepse s temp 40....najprije nisu znali što je...klica je pronašla put i oštetila bubrege...potpuno nepokretan leži u jakim bolovima...slijedeći tjedan je dogovorena operacija(sad je još CRP jako visok-250)-amputirat će bu nogu do koljena...
nadam se da ovo nije nikoga preplašilo-ovo su samo činjenice dugogodišnje borbe s tom bolešću
osteomijelitis kad-tad dovede do amputacije ai ja idem uskoro al dobrovoljno na moju inicijativu, isto potkoljenica
__________________
TRGAJ GUME, ČUVAJ DUŠU
bajker23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 14:51   #18
Pozdravljam srdačno sve ovdje prisutne. Imao bih pitanje, zapravo više mi toga tu nije jasno a vezano je za osteomijelitis?! Ima li smisla pisati ovdje ili da otvaram novu temu vezano na tu dijagnozu?
__________________
Bitno je očima nevidljivo,, ali je zato ušima čujno!!
Loton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 21:52   #19
Ako ti nije jasno vezano uz osteomijelitis onda piši ovdje. Ako imaš više simptoma koji nemaju veze s ovom dijagnozom onda si otvori zasebnu temu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 15:42   #20
Poz, zanima me da li neko postoji adekvatno lijecenje osteomijelitisa (bakterija stafilokoka)?
asteriks20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.