Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2013., 12:13   #8201
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Ali u biti to i nije neki problem,to što neće dobiti uporabnu dozvolu.
Jer kuća neće biti za prodaju nego za moje osobne potrebe,niti za hipoteku.
U slučaju da jednog dana ipak poželim prodati moram izgraditi taj kat.
Druge nedostatke ne vidim?
U tom slučaju to neće biti nikakav problem ako se nema uporabnu dozvolu odnosno kuća nije ucrtana. Samo je pitanje hoće li se tada od katastra moći dobiti kućni broj ?
nikicam2 is offline  
Old 19.08.2013., 12:43   #8202
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
U tom slučaju to neće biti nikakav problem ako se nema uporabnu dozvolu odnosno kuća nije ucrtana. Samo je pitanje hoće li se tada od katastra moći dobiti kućni broj ?
Da,i kućni broj je problem,ne mogu prijaviti prebivalište ili boravište...
prije se moglo jer se vodilo kao bb,ali novogradnje izgleda moraju biti tip top sređene sa fasadom da bi se došlo do uporabne dozvole.

Inače kad smo kod fasade ne treba zaboraviti da se na jesen sprema novi(za sad samo prijedlog) zakon:

Ministarstvo graditeljstva otvorilo je javnu raspravu do 20. lipnja o prijedlogu novog Zakona o gradnji i građevinskoj inspekciji, kojim se npr. predviđaju kazne za one vlasnike koji nisu izradili fasadu kuća.

Ako ovaj prijedlog zakona prođe, vlasnik kuće će imati pet godina od početka gradnje da završi fasadu ili mu prijete novčane kazne u iznosu od 3.000 kuna “koje komunalni redar izriče rješenjem u istom iznosu jednom mjesečno do izvršenja rješenja”, prenosi Dnevnik.hr. Dakle, kazne se neće dobivati jednokratno, nego svaki mjesec, sve dok vlasnik kuće ne ispuni zahtjev da dovrši fasadu.

http://www.profitiraj.hr/novosti/ned...e-ne-dovrsite/
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Old 19.08.2013., 12:52   #8203
Možda bi bolja solucija bila izmjena građevinskog projekta/dozvole,zna li netko koliko to košta i isplati li se to uopće?
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Old 19.08.2013., 15:26   #8204
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post

Inače kad smo kod fasade ne treba zaboraviti da se na jesen sprema novi(za sad samo prijedlog) zakon:

Ministarstvo graditeljstva otvorilo je javnu raspravu do 20. lipnja o prijedlogu novog Zakona o gradnji i građevinskoj inspekciji, kojim se npr. predviđaju kazne za one vlasnike koji nisu izradili fasadu kuća.

Ako ovaj prijedlog zakona prođe, vlasnik kuće će imati pet godina od početka gradnje da završi fasadu ili mu prijete novčane kazne u iznosu od 3.000 kuna “koje komunalni redar izriče rješenjem u istom iznosu jednom mjesečno do izvršenja rješenja”, prenosi Dnevnik.hr. Dakle, kazne se neće dobivati jednokratno, nego svaki mjesec, sve dok vlasnik kuće ne ispuni zahtjev da dovrši fasadu.

http://www.profitiraj.hr/novosti/ned...e-ne-dovrsite/
Nisam pravnik, ali takava odredba povlaći za sobom, puno drugih stvari pa neznam kako će uspjeti složiti tako nešto, a da ne padne na ustavnom sudu.

Kao prva stvar do sada je uvijek bilo da kuću imaš pravo graditi u nedogled, odnosno onoliko kako ti financijska situacija dopušta. A kuća bez fasade se može smatrati nedovršenom, pa je po tome u redu da nemožeš dobiti uporabnu dozvolu, ali nemožeš nekome opaliti kaznu zato što nema novaca za dovršenje kuće.

Također Da li će se to odnositi na sve kuće ili samo na novo izdane građevinske dozvole jer u jednom slučaju stavljaš vlasnike u neraravnoprani položaj, a u drugom primjenjuješ zakon retroativno na one koji su dobili dozvolu pod drugim uvjetima.

Mislim da bi Linić trljao ruke kad bi u Hrvatskoj kao u Barceloni bila "Bazilika Svete Obitelji" koja se gradi već više od 100 godina
nikicam2 is offline  
Old 19.08.2013., 16:58   #8205
Pozdrav svima,

zamolio bi ako netko zna ili je radio projekt da mi pošalje nekakav kontak ili preporuku arhitekta na PP. (područje Slavonije ako je moguće)

Hvala.
RTG is offline  
Old 24.08.2013., 08:47   #8206
Pozdrav! Dakle, dragi i ja možemo sveukupno skupiti 60000€ uz dizanje kredita na manji dio tog iznosa. Imamo svoj plac, na kojemu se trenutno nalazi montažna prizemnica koja ima sve papire (a i dovedeni su svi priključci). Prizemnica je gotovo sličnih gabarita planiranoj kući (također prizemnici) koju želimo sagraditi na njenom mjestu (radilo bi se o malim preinakama gdje bi nova kuća dužom stranom izašla za 1,5 metar van gabarita postojeće prizemnice koja se mora srušiti do temelja- te mi je jasno da bi se za tih par kvadratnih metara moralo još doplatiti papirologije)Pitanje glasi, je li nam taj novac dovoljan za 'ključ u ruke' , te može li se takva gradnja voditi pod renoviranjem/obnavljanjem obzirom da je postojeća montažna zgrada u vrlo lošem stanju.
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Old 24.08.2013., 10:14   #8207
Misliš li dizati klasičnu kuću ili montažnu?
bruce80 is offline  
Old 24.08.2013., 10:26   #8208
Klasičnu kuću...ne sviđaju nam se montažne kuće...
__________________
lose your dreams and you will lose your mind

Zadnje uređivanje pebbles : 24.08.2013. at 10:56.
pebbles is offline  
Old 24.08.2013., 11:28   #8209
Ja osobno dižem montažnu..barem imam plan.
Za sada je ovakva situacija, 108 kvadrata životnog prostora mi dođe 60000eura. Tu ne spadaju troškovi temelja, instalacija vode struje, podova.
Uglavnom najbolje ti je staviti okvirno sve na papir. Ja sam ugrubo stavio sebi na papir i useljiva kuća sa dnevnim boravkom, kuhinjom, jednom spavaćom sobom u kupaonom će me doći cca.120000eura.
Komplet kuća cca 140000eura.
bruce80 is offline  
Old 24.08.2013., 11:53   #8210
120 000 EUR ?? i to montažna...a gdje je nestala ona cifra od 530Eur/m2 za ključ u ruke? hm...to mi zvuči jaaako puno...dođe mi da odustanem od cijele pomisli o gradnji... mislila sam obzirom da smo lišeni svih tih plaćanja papira, dovođenja priključaka i td. da će to biti puno jeftinije...
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Old 24.08.2013., 12:07   #8211
Zatraži ponudu od par izvođača pa ćeš biti najsigurnija.
Ja sam u fazi da čekam drugu ponudu, nadam se da će biti barem jeftiniji za trošak kuhinje..valjda..
Ja sam sve stavio na papir, već zadnjih dva mjeseca stavljam sve u exel tablicu koliko me dođe. Jebiga to je sirova stvarnost i realni troškovi..
Ja neću urediti kuću do kraja..ali svejedno mi treba 120t eura..
bruce80 is offline  
Old 24.08.2013., 12:21   #8212
Uf...morat ću tako i ja...hvala ti puno na info! Molila bih i ostale da iznesu mišljenje, zanimaju me tuđa iskustva...
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Old 24.08.2013., 17:14   #8213
Imam još par pitanja! Pokušala sam jednostavno nacrtati kakvo je stanje kod mene. Dakle obzirom da bi se gabariti malo mjenjali, koja će mi papirologija ipak biti potrebna? Komunalni doprinos ću morati doplatiti za nove m2, a što je s glavnim i izvedbenim projektima, obzirom da se postojeća kuća ruši do temelja i iznova zida u sličnim gabaritima? Dakle, s mojom situacijom, koje ću papirologiju izbjeći, a koju ipak moram imati?

Mali grafikom mog trenutnog stanja i planiranje izgradnje:

http://i44.tinypic.com/15qxb4n.jpg
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Old 25.08.2013., 19:44   #8214
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ja osobno dižem montažnu..barem imam plan.
Za sada je ovakva situacija, 108 kvadrata životnog prostora mi dođe 60000eura. Tu ne spadaju troškovi temelja, instalacija vode struje, podova.
Uglavnom najbolje ti je staviti okvirno sve na papir. Ja sam ugrubo stavio sebi na papir i useljiva kuća sa dnevnim boravkom, kuhinjom, jednom spavaćom sobom u kupaonom će me doći cca.120000eura.
Komplet kuća cca 140000eura.
140000 eura za montažnu kuću od 108 kvadrata nije li to malo preskupo? Znači kuća sama košta 60000 eura a ti ćeš još toliko morati potrošiti da možeš useliti u nju?
Microban is offline  
Old 25.08.2013., 20:13   #8215
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ja osobno dižem montažnu..barem imam plan.
Za sada je ovakva situacija, 108 kvadrata životnog prostora mi dođe 60000eura. Tu ne spadaju troškovi temelja, instalacija vode struje, podova.
Uglavnom najbolje ti je staviti okvirno sve na papir. Ja sam ugrubo stavio sebi na papir i useljiva kuća sa dnevnim boravkom, kuhinjom, jednom spavaćom sobom u kupaonom će me doći cca.120000eura.
Komplet kuća cca 140000eura.
Domus plus za ključ u ruke(najskuplja varijanta)traži 750 e/m2,bez kuhinje i namještaja,za montažnu kuću neki prosjek.
Kod tebe ispada skoro 1300 e/m2,ako tu nije uračunata i cijena zemljišta to je debelo previše.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Old 26.08.2013., 00:04   #8216
Nije uračunata cijena zemljišta..
A sad da li je debelo previše..nažalost roškovi su ti koji jesu..kako sam napisao zadnja dva mjeseca stavljam sve na papir i teško se ide dolje sa tom cijenom. Ako netko može puno jeftinije proći..ok ali ja to ne vidim..
Jedino što sam napravio je to da sam na ukupne troškove dodao 10% nepredvidivih troškova što bi značilo cca 12t eura.
Teško je reći da je njihova varijanta 750eura/m2..ovisi o tvom projektu tj.kakvu želiš kuću..
Uglavnom cca.50t eura mi treba za uređivanje kuće..tu mi dođe, mostić preko kanala, temelji, sve komunalije i priključci, hidroizolacija i betoniranje estriha tj.poda, kuhinja komplet sa pločicama, kupatilo komplet sa pločicama, instalacija struje, vode, plina, instalacija centralnog na plin, spavaća soba sa parketom..
bruce80 is offline  
Old 27.08.2013., 21:44   #8217
Imam pitanje
Sta je jeftinije prizemnica ili katnica? Planiramo prizemnicu bruto povrsine 150 kvadrata (manje-vise) uracunata garaza i terasa. Sad smo u dilemi graditi prizemnicu ili ipak katnicu. Hvala na odgovoru.
__________________
De, de bona sjeti se
*mrtva_hladna* is offline  
Old 27.08.2013., 21:44   #8218
Quote:
pebbles kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Dakle, dragi i ja možemo sveukupno skupiti 60000€ uz dizanje kredita na manji dio tog iznosa. Imamo svoj plac, na kojemu se trenutno nalazi montažna prizemnica koja ima sve papire (a i dovedeni su svi priključci). Prizemnica je gotovo sličnih gabarita planiranoj kući (također prizemnici) koju želimo sagraditi na njenom mjestu (radilo bi se o malim preinakama gdje bi nova kuća dužom stranom izašla za 1,5 metar van gabarita postojeće prizemnice koja se mora srušiti do temelja- te mi je jasno da bi se za tih par kvadratnih metara moralo još doplatiti papirologije)Pitanje glasi, je li nam taj novac dovoljan za 'ključ u ruke' , te može li se takva gradnja voditi pod renoviranjem/obnavljanjem obzirom da je postojeća montažna zgrada u vrlo lošem stanju.
Ključ u ruke IMO ti je najskuplja opcija. Jeftinije budeš prošla ako budeš ako budeš materijal tražila sama, a dogovorila samo posao.
Savjet je da sa jednim majstorom dogovoriš Roh bau do pod krov, a za ostale faze tražiš odgovarajuće ponude od istog ili drugog majstora (struja, voda, žbukanje, stolarija, podovi, grijanje i dr).

Uglavnom, trebat ćeš novi projekt za kuću što je sa troškovima geodeta cca 3000E. Nećeš trebati plačati komunalne i vode doprinose ako je postojeća montažna kuća legalna, kao ni priključke (struje/vode/kanalizacije/plina i sl.) ako ih postojeća kuća već posjeduje.

Neznam kakav ti je plan za kuću, ali sa nekih 65 000 eura, ako budeš pažljivo trošila i ne birala baš najskuplje materijale možeš bez problema sagraditi i urediti prizemnu kuću ( od cca 100tinjak kvadrata) do faze useljivosti.

Da imam vremena potrošiti par sati na računanje, mogao bih ti približno reći koliko bi ti bilo dovoljno...
nikicam2 is offline  
Old 28.08.2013., 22:16   #8219
nikicam2 Hvala ti puno na ovako opsežnom odgovoru!! puno mi to znači...odlučila sam otići u jednu građevinsku firmu i tražiti ponudu za kuću pod krov i prije nego si mi ovo napisao, jer sam u međuvremenu saznala ovo što mi i ti savjetuješ...isto tako sam odlučila i da ću ja kupovati materijal, jer mi je jedna kolegica rekla kako je njezina sestra uspjela puno jeftinije proći kupujući na zimu kada su akcije na građevinski materijal...a sutra idem kod jednog arhitekta da mi pogleda moj "laički" nacrt i pukne neku cijenu otprilike Hvala puno i za ove informacije o papirologiji...znači, ti misliš da neću morati platiti komunalne i vodne doprinose bez obzira što ću malo izaći iz sadašnjih gabarita kuće koja je legalna?
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Old 28.08.2013., 22:19   #8220
napravila sam mali grafikon sadašnjeg i budućeg tlocrta da se vidi razlika u gabaritima...

http://i44.tinypic.com/15qxb4n.jpg
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.