Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2014., 10:19   #3521
Imam kujicu i dečka koji će oboje ići na sterilizaciju i kastraciju. Imam i traumatično iskustvo od kastracije psa prije mnogo godina pa me zato još više strah i nisam ni htjela sterilizirati kujicu iz tih razloga, no ona sad ima tri godine i uspjela sam se nagovoriti da to učinimo, a dečko je udomljen preko udruge i treba na kastraciju. Ono što me zanima je da li da to napravimo mozda u isto vrijeme? Imat cu dva tjedna godišnjeg pa mogu ostati s njima i razmišljala sam da bi mozda bilo bolje da budu u isto vrijeme operirani jer će onda oboje mirovati, ovako me malo muči da ne bi on koji je još jako razigran skakao po njoj dok treba mirovati, a naravno da ne bi onda bilo obrnuto kad budemo operirali njega. Ili je ipak mozda bolje da idu jedan po jedan...nisam pametna.
I svejedno i dalje imam jednu dilemu, a to je ona po kojoj taj operativni zahvat navodno produljuje zdravlje životinja i smanjuje mogućnost bolesti i veliki upitnik vezan uz smanjenje hormona..pa zar to nije onda opet disbalans u organizmu koji može dovesti do problema sa zdravljem? Voljela bi cuti da je netko imao steriliziranu kujicu i da je ona živjela zdravo i sretno do prirodne smrti. Jasno mi je da za pse nije ni zdravo da su spolno zreli, a ne aktivni jer im branimo da se pare i da je to isto mučenje, samo baš me brine odluka da ih svjesno odvedem na odstranjnje dijela tijela i da možda imam krivu sliku o tome kako im pomažem...
Kilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2014., 17:26   #3522
Quote:
Kilia kaže: Pogledaj post
Imam kujicu i dečka koji će oboje ići na sterilizaciju i kastraciju.
Moram priznati da mi je na prvo čitanje prve rečenice ovo bila reakcija Ono, dečka ću dati kastrirati.


Quote:
Ono što me zanima je da li da to napravimo mozda u isto vrijeme?
Mislim da je to dobra odluka. Naime, kako oboje moraju mirovati, tako ćeš im istovremeno prilagoditi aktivnosti, a zbog bolova koje će ipak osjećati, ni sami neće biti spremni na veće hopsanje. Ja ih ne bih ostavljala bez onog plastičnog ovratnika, kako ne bi čeprkali po rani. Nečiji psi nisu dirali ranu, no, moju je Lunu, što boljelo, što svrbjelo, tako da je do vađenja konaca frustrirano živjela s tim satelitom oko glave. No, koliko god sam je žalila zbog toga, nisam joj željela priuštiti raščeprkanu ranu, eventualno još šivanja ili barem antibiotika.

Quote:
I svejedno i dalje imam jednu dilemu, a to je ona po kojoj taj operativni zahvat navodno produljuje zdravlje životinja i smanjuje mogućnost bolesti i veliki upitnik vezan uz smanjenje hormona..pa zar to nije onda opet disbalans u organizmu koji može dovesti do problema sa zdravljem? Voljela bi cuti da je netko imao steriliziranu kujicu i da je ona živjela zdravo i sretno do prirodne smrti.
Imala sam i ja dilema i trilema po tom pitanju. Nije mi bilo problem voditi računa da se ne spari prilikom tjeranja, tako da je Luna nekastrirana i nesparena dotjerala do svoje sedme godine. No, nekoliko lažnih trudnoća i otjecanje sisica dalo mi je za misliti. Nekako sam dobila dojam da osim sve izraženijih tjelesnih simptoma, sve teže i psihički podnosi tjeranje. Tada sam se, uz odvagivanje ovih dvojbi koje i tebe muče, ipak odlučila na kastraciju. Pri tom sam zamolila da joj izvade samo jajnike, a nakon što sam se posavjetovala s nekoliko veterinara.

Zahvat je besprijekorno prošao, Luna je navršila devet godina, nema nikakvih zdravstvenih problema i nadam se da će tako biti i nadalje.

Ovo je moje iskustvo, a o dugovječnosti kastriranih pasa će ti jerojatno još netko posvjedočiti.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2014., 22:02   #3523
moderatorica je rekla skoro sve.

nisam imala iskustva s nesteriliziranim kujicama, a sitne probleme tipa čuvanje i oticanje cica koje sam vidjela kod tuđih kuja mi se ne čine nekim problemom, no drama je kad dođe do piometre. baš je večeras postala cura čija je kujica jako loše. toga se grozim i zato sam svakako za sterilizaciju. znala sam par steriliziranih i zdravih do poznih godina, no ninisu prirodno umrle već je slijedila eutanazija kako bi skratili patnje u dobi koja je normalna za kraj.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 12:57   #3524
Cool

haha..paaa ne bi bilo loše imati opciju i kastracije dečka/muža )) ili bar zastrašivanje tom mogućnošću..
puno hvala na odgovorima, kao malo mi je lakše..
curka za sad nema nikakvih problema, ali vjerujem da oni dođu tek kasnije, tako da prema svemu što sam pročitala očito je bolje to spriječiti obzirom da se već ne smije pariti. miceki moji, bit će onda dva zvonca
Kilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 17:41   #3525
Danas sam sterilizirala mačku,oko 13 sati je bila gotova,dopeljali smo je doma i evo sad je 17 i ona još ne reagira,ne budi se.U zamračenoj sobi je i svi smo tiho .Jeli to normalno,veterinar je rekao da bi za par sati trebala već reagirati.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 17:41   #3526
a da nazoveš veta
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 17:48   #3527
Quote:
hellie kaže: Pogledaj post
a da nazoveš veta
Pa jesam,rekao je da je to normalno da nekima treba duže da se probude.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 18:42   #3528
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Pa jesam,rekao je da je to normalno da nekima treba duže da se probude.
Nije normalno da se zivotinja nakon operacije ne probudi!
Kak su ti opce dali da uzmes zivotinju koja se nije probudila?
Normalno je da je zivotinja pospana, zbunjena i slicno od anestezije, ali nikako nije normalno da se nije probudila!
Da je moja, isla bi s njom drugom vetu nakon sto obog pitam sto joj je za budjenje dao i u kojoj kolicini.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 19:03   #3529
Quote:
...Luciferka... kaže: Pogledaj post
Nije normalno da se zivotinja nakon operacije ne probudi!
Kak su ti opce dali da uzmes zivotinju koja se nije probudila?
Normalno je da je zivotinja pospana, zbunjena i slicno od anestezije, ali nikako nije normalno da se nije probudila!
Da je moja, isla bi s njom drugom vetu nakon sto obog pitam sto joj je za budjenje dao i u kojoj kolicini.
Meni su isto nakon sterilizacije dali macu koja je spavala još skoro 3 i pol sata nakon toga. Tako da, dok diše, sve ok, bez panike, bude se probudila.
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 21:36   #3530
Bili smo kod veta,polako se počela buditi ,diže se izgleda da su joj dalii preveliku količinu ketonala,ona ima 3 kg a dali su za 4.Tako sam se izderala na njih a oni ništa.Njima je to ko za svaki dan naviknuti su pa valjda se ne uzbuđuju previše.Noćas neće biti spavanja...
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 21:38   #3531
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Meni su isto nakon sterilizacije dali macu koja je spavala još skoro 3 i pol sata nakon toga. Tako da, dok diše, sve ok, bez panike, bude se probudila.
Bas lijepo od njih
Kako god okrenes nije normalno da ti daju zivotinju koja se nije probudila nego je normalno da se zivotinja kod veta probudi da bude siguran (naravno, pod pretpostavkom da je vetu stalo do zivotinja sto vidim danas bas nije tako cesto) da je sve proslo ok!
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 22:57   #3532
Quote:
...Luciferka... kaže: Pogledaj post
Bas lijepo od njih
Kako god okrenes nije normalno da ti daju zivotinju koja se nije probudila nego je normalno da se zivotinja kod veta probudi da bude siguran (naravno, pod pretpostavkom da je vetu stalo do zivotinja sto vidim danas bas nije tako cesto) da je sve proslo ok!
Mislim da je čak fora u tome da je maca izašla iz anestezije i da je bila sedirana, znači spavala, namjerno.
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 12:04   #3533
Kad počinju jestimačke posle zahvata?Ova moja je ljuta ko ris,cijeli dan spava ,pomalo se diže a kauč ali je većinom ispod kreveta u mraku.Koma je.Sad mi je žao šta sam ju natjerala da prolazi kroz to..
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 14:25   #3534
ma sve će biti u redu. preživit će . pusti ju 24h (od kad se probudila iz anestezije) bez jela.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 14:40   #3535
Ne znam kako za mace, ali psi kod Luninog veterinara su nakon zahvata i buđenja još dva sata ostajali kod njih. Ja sam došla pola sata ranije, pa su mi je, zajedno s dekicom, dali na ruke. Malo poslije sam je spustila na toj dekici na pod. Polako se počela dizati i hodati, čak smo izašli izvan ambulante i tu šetuckali pet minuta, ona se popiškila... i onda smo uz veterinarov blagoslov mogle poći kući.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 10:18   #3536
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Kad počinju jestimačke posle zahvata?Ova moja je ljuta ko ris,cijeli dan spava ,pomalo se diže a kauč ali je većinom ispod kreveta u mraku.Koma je.Sad mi je žao šta sam ju natjerala da prolazi kroz to..
Mi mackama koje su sterilizirane npr ko tvoja u 13 h tek sutra dan dajemo ujutro jesti i to lagano pod nasim nadzorom...sto se tice budjenja jedna mi je bila sterilizirana u 12 h i probulica se tek u 18 h....
mackamama1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 13:20   #3537
Ja sam protiv sterilizacije iz etičkih razloga. Ne čini drugom ono kaj ne želiš dea drugi čine tebi
ferkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 18:15   #3538
Quote:
ferkonja kaže: Pogledaj post
Ja sam protiv sterilizacije iz etičkih razloga. Ne čini drugom ono kaj ne želiš dea drugi čine tebi
haha, a koji su ostali razlozi?
Victory =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 14:45   #3539
Quote:
ferkonja kaže: Pogledaj post
Ja sam protiv sterilizacije iz etičkih razloga. Ne čini drugom ono kaj ne želiš dea drugi čine tebi
Ja isto ne bih da mene netko ima na lajni, kaj zato ne bih trebala svog psa vodit na njoj? Džizs, usporedbe
intervala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 12:47   #3540
Imam pitanje

Koliko bi trebalo čekati od početka tjeranja do sterilizacije?
Zanima me to zbog proširenja krvnih žila za tjeranja pa radi bojani od krvarenja.
Naime, moja se kujica od 7,5 mj. počela tjerati 21.9.
Htjeli smo ju sterilizirati još prije prvog tjeranja, tj. oko 6 mj., ali nam je veterinarka preporučila da ju pustimo da se jednom protjera radi upale koju ima, a koja će se najbolje na taj način izliječiti.
Amber12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.