Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2009., 10:02   #1561
Oprostite ako je već bilo sličnih pitanja,ali na forumu ima toliko toga da ne mogu pronaći

Dobila sam OBAVIJEST I POČINJENOM PREKRŠAJU od policije.
Radi se o nedozvoljenom parkiranju (članak 82, stavak 1). Zanima me dali itko zna kako napisati molbu da se umjesto kazne izreče mjera upozorenja ili napisati neki prigovor na to. Rekli su mi da je to moguće ako u prethodnih godinu dana nije počinjen nikakvi prekršaj. Sa tom obavijesti sam dobila uplatnicu od 300kn i nigdje ne piše da se može žaliti. Čula sam da mi još treba doći neki prekršajni nalog i rtek se tada mogu žaliti. Pa moželi mi tko pomoći, kada se žaliti,kako pisati te žalbe, jer ja o tome neznam ništa ?
Nikit@7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 16:09   #1562
molim pomoć

Ovako, 2008. u ljeto me zaustavio policajac u nekoj zabiti kod Gradiške. Dobar dan, kontrola papira, nakon kontrole, pregled opreme, puhanje (0,0 prom.) i ja vec to je to, kad on meni s krova skode skida radar (onaj ko pistolj) i ponosno pokazuje 78km/h. dozvoljeno 50.
Odmah kazem vozio sam brze max 65 km/h.

Ja ne potpisujem nista, dobijam kaznu (1000 KN) pisem zalbu u kojoj samo navodim krivo činjenično stanje dakle nikakvo objašnjenje!!!

Nakon mjesec dana stize da je sudkinja djelomicno uvazila moj prigovor i sad je kazna 600 KN. Nista drugo, ocito od mog odlaska na sud i obrazlozenja nema nista.
Neplačam tih 600 Kn jer neosjecam se krivim, međutim sada nakon 1 god dolazi pismo da ce mi tih 600kn sjesti ovrhom.

Pitanje:

Dali moze sutkinja bez ikakvog obrazloženja smanjiti kaznu na 600Kn ili me trebala pozvati i uopće pitati šta je bilo???
Dali ima ikakvog smisla sada se boriti protiv te nepravde ili da jednostavno platim i šutim u ovoj poludržavi?

hvala
pozz
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 13:09   #1563
Quote:
Nikit@7 kaže: Pogledaj post
Oprostite ako je već bilo sličnih pitanja,ali na forumu ima toliko toga da ne mogu pronaći

Dobila sam OBAVIJEST I POČINJENOM PREKRŠAJU od policije.
Radi se o nedozvoljenom parkiranju (članak 82, stavak 1). Zanima me dali itko zna kako napisati molbu da se umjesto kazne izreče mjera upozorenja ili napisati neki prigovor na to. Rekli su mi da je to moguće ako u prethodnih godinu dana nije počinjen nikakvi prekršaj. Sa tom obavijesti sam dobila uplatnicu od 300kn i nigdje ne piše da se može žaliti. Čula sam da mi još treba doći neki prekršajni nalog i rtek se tada mogu žaliti. Pa moželi mi tko pomoći, kada se žaliti,kako pisati te žalbe, jer ja o tome neznam ništa ?
kad ti stigne nalog, onda se zali...
ovo ti je neki ogledni primjer
xxxxxx vaše ime i prezime
xxxxxx vaša adresa


xxxxxx naziv primatelja
xxxxx adresa primatelja

ž A L B A

- na rješenje broj ... od (kojeg datuma)

xxxxxxxxx pišete zašto ulažete žalbu na gornji broj rješenja (ukratko)

O b r a z l o ž e n j e

xxxxxxxxxxxx obrazložite razloge žalbe i što prilažete, dokazi xxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxx, stoga

predlažem

da xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

U zagrebu, dne xxxxxxxxx potpis (kompjuterski)
ručni potpis

A dok cekas nalog mozes uputit prigovor

Primjer prigovora

gornji lijevi kut
(vaše ime, prezime,adresa)
na sredini
puni naziv suda kome se obraćate
npr. PREKRŠAJNOM SUDU U
XXXXX

I počinjete....
Protiv rješenja prekršajnog suda u xxx broj xxxx od (datum), u zakonskom roku podnosim:
na sredini
PRIGOVOR

Gore navedeni rješenjem proglašen sam krivim zbog prekršaja ( navedite kojeg i članak ZOP-a) i osuđen sam na (navedite što).
Protiv ovoga rješenja ulažem slijedeći prigovor.
na sredini
obrazloženje

Obrazloženje nije po Zakonu potrebno, ali ukoliko ipak želite osvrnuti se na nešto posebno to onda i učinite. Možete i predložiti svjedoke koji bi mogli potvrditi vaš prigovor u tom pravcu, ili priložite kakvu dokumentaciju kojom bi recimo utjecali na odluku o kazni ako je po Vama neodgovarajuća i sl.

Na kraju (desni kut) Vaš potpis.
P.S.
Pazite na rok!!
Sunce01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:45   #1564
Thumbs up ,

Quote:
goran07 kaže: Pogledaj post
pozdrav,,,e ovako,,u subotu me zaustavi policija,(dva naucnika i jedan stariji), Jeste li sta pili od alkohola u proteklih par sati?? jesam u 23:30h dvije male bavarie,( a oni su me zaustavili u jutro u 5:00h)..jeste li voljni puhati? jesam,,,napirim ja 0,31 promila,,(ako umanjimo zakonsku toleranciju od 0,1% =0,21 promila)
nisam napravio nikakav drugi prekrsaj,,kaze meni policajac da je to prekrsaj za oduzimanje vozacke na 12 sati,,reko ok,vi radite svoj posao,,on napise zapisnik (koji ja nisam potpiso) uzme vozacku i laku noc,,ja u auto,treba i ja odosmo,,zovem za nekih pola sata kolegicu u policiji, koja mi kaze da je lik doso u postaju i dopiso jos da sam ja bio "bahat" (sto nisam) i da sam vozio "POD ZABRANOM" sto on meni nije reko da ne smijem voziti,(ok,podrazumijeva se ako ti je uzeo vozacku da ne smjijes voziti,ali njegovo je bilo da mi to kaze, + toga,auto mi radi na cesti,zmigavac desni radi,osoba u autu),,to mi je prvi prekrsaj za alkohol,popio sam dvije male pive navecer,bio u svatovima i jeo gulas,,odakle tih 0,31% promila,NEZNAm...
e sad,vozacku san dobio 08.07.2004, a prekrsaj je bio ove nedjelje 17.05.2009,,roden sam 07.07.1986..znaci ne spadam u onaj zakon "mladih Vozaca"da ne smijem voziti nabrijani auto,i bez pratnje poslje 23h..ali neznam u koji spadam sto se tice alkohola,,,

zovem policiju u Zagrebu,lik mi kaze da on meni nije mogao/trebao oduzeti vozacku za taj postotak alkohola,i da ja nisam "mladi"vozac,te da za SVE vozace vrijedi tolerancija alkohola do 0,5% promila,,,,

molima vas pomoc/savjet ko zna i kuzi se u te stvari,,,hvala puno
leleee.....1600 kn kazne,,i 6 mjeseci mi uzeli vozacku,,,,
al zalit cu se...ajd ko mi slozi prolaznu zalbu castim ga,,,,
goran07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:00   #1565
Izbjegavanje sudskog poziva

Pozdrav.
Danas mi je dosao sudski poziv za prekršaj napravljen prije mjesec dana. Tj dosao je ali mene nije bilo doma pa je postar ostavio onaj listic sa kojim ga mogu dignut na posti. Zanima me ukoliko ga ne podignem, kako to ide dalje, slijedi li novi poziv i za koliko otprilike? Stvar je u tome da idem za 10 dana na more radit, a ako ga podignem sudski poziv na posti znaci da sam obavjesten i da moram doc na ročište( ispravite me ako griješim), a sud je najvjerojatnije odredio ročište u terminu kada ja više nisam u zagrebu, pa sam mislio na ovaj način odgoditi odlazak na sud barem dva mjeseca, a sumnjam da bi mi izašli u susret da ih nazovem i pitam mogu li tek poslje mora na sud. Postoji li mogućnost da oni održe ročište iako ja nisam primio poziv na sud, i da mi odrede kaznu bez da se ja branim? Hvala svima unaprijed
carpe_noctum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:16   #1566
Quote:
carpe_noctum kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Danas mi je dosao sudski poziv za prekršaj napravljen prije mjesec dana. Tj dosao je ali mene nije bilo doma pa je postar ostavio onaj listic sa kojim ga mogu dignut na posti. Zanima me ukoliko ga ne podignem, kako to ide dalje, slijedi li novi poziv i za koliko otprilike? Stvar je u tome da idem za 10 dana na more radit, a ako ga podignem sudski poziv na posti znaci da sam obavjesten i da moram doc na ročište( ispravite me ako griješim), a sud je najvjerojatnije odredio ročište u terminu kada ja više nisam u zagrebu, pa sam mislio na ovaj način odgoditi odlazak na sud barem dva mjeseca, a sumnjam da bi mi izašli u susret da ih nazovem i pitam mogu li tek poslje mora na sud. Postoji li mogućnost da oni održe ročište iako ja nisam primio poziv na sud, i da mi odrede kaznu bez da se ja branim? Hvala svima unaprijed
Bez osobnog zaprimanja poziva, nema ikakvih sankcija za nedolazak na sud. Tek u slučaju nedolaska na ročište, nakon urednog uručenja poziva, sudac može narediti privođenje okrivljenika. U slučaju zaprimanja poziva, okrivljenici mogu neposredno uoči ročišta uputiti sudu ispriku zbog nedolaska iz opravdanih razloga, bolesti ili službene spriječenosti i učiniti privođenje pravdi i dalje krajnje neizvjesnim. Ako “opravdanih” razloga bude dovoljno, događa se željeni scenarij - zastara.
Sunce01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 12:36   #1567
Quote:
carpe_noctum kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Danas mi je dosao sudski poziv za prekršaj napravljen prije mjesec dana. ..... Postoji li mogućnost da oni održe ročište iako ja nisam primio poziv na sud, i da mi odrede kaznu bez da se ja branim? Hvala svima unaprijed
Neće se ročište održati ako ti je neuredna dostava...
Ake te ovo prvi puta pozivaju, (vjerojatno kad je prekršaj od prije mjesec dana), onda ako sad bude neuredna dostava, slijedi dostava po sudskom dostavljaču (ovisi i od suda do suda),a to isto nije baš brzo, tako da imaš bar mjesec-dva...

I kako znaš da je poziv za ročište??
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 15:43   #1568
pozdrav,
ispricavam se ako je pitanje vec bilo. frendica je zaustavljena lani sa 1 i nesto alkohola. pocetkom ovog mjeseca stigla je kazna, 1000kn + oduzimanje vozacke na 3 mj. kaznu je platila.
zanima me dali moze kako odgoditi oduzimanje vozacke posto je sezona, radi u obliznjem gradu i poprilicno joj treba , dali se moze zaliti ili nesto (iako pise da je to ublazena kazna)?
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 22:29   #1569
Lijepo li je ne biti Hrvat!
====================
Gdje je ovdje pravda? Stranci u nasoj zemlji pocine prometni prekrsaj, policajac im napise kaznu, uzme osobnu i oni odu. Iduce godine se vrate u hrvatsku, policija ih zaustavi i NE MOZE IM NISTA iako nisu kaznu platili.

1. Je li ovo istina i ako jeste, kako je to moguce?

2. Primjenjuju li se i na nas ista pravila u drugim drzavama? Imam prometnu kaznu u Italiji pa ne znam moram li je platiti.

Hvala unaprijed svima na pojasnjenju
__________________
Previše godina, previše iskustva, Previše žena, previše bančenja, Ne pitaj me ništa, ako nisi spreman/na na bešćutnu istinu!
Ero Dero is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 19:09   #1570
Quote:
Sunce01 kaže: Pogledaj post
kad ti stigne nalog, onda se zali...
ovo ti je neki ogledni primjer
...
Tnx na odgovoru
Naloga još nema, hm... možda budem te sreće pa i ne dođe...
Nikit@7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 21:42   #1571
zastara izvršenja prekršajne sankcije

Npr. počinim prekršaj 1.1.2009. i dobijem obvezni prekršajni nalog na koji se ne žalim te on postane pravomocan 8.1.2009.

20.12.2010. dolazi poziv da se javim u prekršajni sud kako bi me se uputilo na izvršenje zatvorske kazne.

Primim poziv, ali se ne javim na prekršajni sud.

Da li taj poziv prekida zastaru koja traje 2 godine?

Da li zastara nakon tog poziva počinje ponovo teći?

Ako ne pronađu mjesto u zatvoru do 8.1.2011., da li je nastupila zastara?
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 22:07   #1572
Molim pomoć,

Dobio sam od policije obavijest o zabrani upravljanja motornim vozilom B kategorije koja kreće od preuzimanja te iste obavijesti.

Prekršaj sam počinio u 3mj ove godine nisam ulagao prigovor niti platio kaznu.

Da li postoji mogućnost kakve žalbe ili je jednostavnije platiti kaznu ?

Koji je pravni slijed ukoliko ne platim kaznu ?

hvala
Mr.Anderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 14:47   #1573
Dobila neki dan s pismo Prekršajnog suda da umjesto novčane kazne mogu prihvatiti rad za opće dobro.....Prije par godina znam da je to funkcioniralo jer nije bilo definirano što bi se točno radilo, ali čitala sam da će se nešto mijenjati po tom pitanju. Da li netko zna da li se već to promijenilo?
Hvala
Vedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 16:56   #1574
dobio sam 6000 kn kazne,imam rok od 4 mjeseca za platit...cuo sm od ljudi da je bitno samo da uplacujes nesto(ne moras sve) tek toliko da na racun sjeda nesto....e sad me zanima jel to istina,i jel postoji mogucnost da bilo kako produzim ta 4 mjeseca na vise??hvala
grdobina031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 16:57   #1575
Quote:
Mr.Anderson kaže: Pogledaj post
Molim pomoć,

Dobio sam od policije obavijest o zabrani upravljanja motornim vozilom B kategorije koja kreće od preuzimanja te iste obavijesti.

Prekršaj sam počinio u 3mj ove godine nisam ulagao prigovor niti platio kaznu.

Da li postoji mogućnost kakve žalbe ili je jednostavnije platiti kaznu ?

Koji je pravni slijed ukoliko ne platim kaznu ?

hvala
pa zavisi sta si napravio,al sumnjam da ti zalba moze pomoc,ja sam svoju kaznu za motor platio i oduzeli su mi na 3 mj vozacku...cool...za ostalo neznam
grdobina031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 18:46   #1576
Pozdrav,

Da li netko ima iskustva s prekršajem vezanim za autotrolej(Rijeka)?
Uhvatila me kontrola u troleju,imao sam cvikalicu,ali sam obrisao gumicom i opet cvikao,baba prokužila to i opićila mi kaznu. Dobio sam nakin mjesec i pol kaznu na kucnu adresu,100kn.

E sad,stari mi reko da će to ić uplatiti,izgleda da je zaboravio,i sad evo danas dobio prekršajni nalog da moram platiti 1000kn,ili da mogu koristiti prigovor. Pa me zanima dali je netko već prigovarao i bio na sudu zbog ovoga?
Bone7ord is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 00:19   #1577
Alkohol

Ovako ,zaustavljen sam prije neki dan i napuhao 1.14 , policajci mi spustili na 0.94 , kao da mi se smiluju i sad vozačka mi bila oduzeta na 3 dana , i normalno sam je danas digao.Zanima me uz 1000-2000 kn kazne i 2 negativna , vjerovatno mi slijedi 3-6 mjeseci bez vozacke , al zanima me pošto mi je prvi put i student sam i puno ovisim o autu zbog više razloga, i sad ako napišem neku žalbu u kojoj sve lijepo sroćim i znam kako to ide sve , jel moguće da mi vozačka se neoduzme , a normalno platim kaznu i dobijem ta 2 boda... Ili mi uzalud ikakva žalba? Hvala
boki_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 12:55   #1578
zalba nakon dogovora

kolega je izazvao prometnu nezgodu sa neregistriranim autom i napuhao je
o.58,kad je doaao kod suca za prekrsaje plakao je i molio sto blazu kaznu.Ovaj mu je dao jedinstvenu kaznu od 5500kuna jer nije nikada kaznjavan:
E SADA,DA LI BI BILO GLUPO DA SE JOS DODATNO POZALI NA TO RIJESENJE I TRAZI JOS MANJU KAZNU??? NAPRIJED ZAHVALJUJEMO!
ninator is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.07.2009., 15:57   #1579
Poziv prekršajnog suda u Splitu---molim pomoć!

ovakvo je stanje..
Dobio sam poziv prekršajnog suda u Splitu gdje se pozivam kao okrivljenik na pripremno ročište za glavnu raspravu na dan 15.07.
e sad, ja iskreno neznam u vezi čega je to..
imam dvije opcije:
1) prije dvije godine me uhvatilo da pijem pivu u krugu stadiona za vrijeme utakmice..
2) švercanje u autobusu..imam valjda neplačenu kaznu staru 5-6 godina..

što se tiče prve opcije, zvao sam prijatelja kojega je isto to zapalo al njemu nije ništa stiglo..

15.7 nemogu nikako stići u Split na to ročište.. Studiram u Zagrebu i taj dan mi počinje obavezna ljetna praksa koju moram obaviti da bi upisao slijedeću godinu. Jel postoji način da opravdam nedolazak? mislim, praktički imam opravdani razlog, ali svejedno nebi htio da oni zovu tu firmu ili nedaj bože fakultet..?

i još..kako da doznam o čemu se tu radi..da ih zovem ili?
Dosta mi je nerazuman poziv (užasan rukopis) tako da nemogu ni sa sigurnošću reć o kojem članku zakona se radi..
piše nekako nerazumno zbog prekršaja iz članka 17.2OPJRM?????
neznam ni gdje da pogledam koji je to članak..
ajd molim vas neko rješenje mi dajte..
yeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 16:31   #1580
Ovo "2OPJRM" bi 99% moglo biti "ZOPJRM" tj. Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, a članak 17:

!Tko omalovažava ili vrijeđa državne organe odnosno službene osobe prilikom vršenja ili u vezi s vršenjem službe ili njihova zakonita naređenja, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500 do 5000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana."
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.