Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2010., 18:38   #2181
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Samo da se ispravim...pogrijeshila sam u brojci..
radi se o 500 mjesta unutar dzamije za mushkarce i 100 za zene..a vani ispred zgrade josh 300 mjesta...
happygoose
u džamiji blizu mene ima mjesta za oko 400 muških i 300 ženskih. Ali nekad je tako prepuno da bi i 2.000 muških mjesta bilo malo pa ljudi klanjaju ispred džamije, u hodnicima.. i sve je krcato da igla može pasti. A Žene napune svoj prostor samo kada je Petak, ili u dane praznika, ili kad ima predavanje za Žene. Uglavnom uvijek je muških više u džamiji, jer žene imaju posla po kući pa mogu klanjati i kod svoje kuće. Znači, gornja podjela koju si ti navela ima čisto praktične razloge, i stvar je procjene tamošnjeg imama i upravnog odbora te džamije. Najbolje da odeš i pitaš isto ovo pitanje, pa nam prenesi šta su ti kazali. Mene baš zanima, ali mislim da će se ispostaviti da je baš ono što smo ti ovdje napisali.

Pitanje za tebe:
Održavaju li se tamo povremena predavanja za početnike, tj. koji slabo znaju o islamu a željeli bi saznati više... ili za nemuslimane? Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 19:00   #2182
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
2) Što islam kaže za Ivana Krstitelja i njegovu ulogu.Hvala
Jahja (Ivan) je bio prvi ashab mladog Isusa i njegova desna ruka. (ashab znači pratilac, suborac, sljedbenik..)
Ujedno, on je i prvi šehid mlade vjere (tj prvi je postradao).

Jahja je bio sin starih roditelja. Njegov otac Zaharije (u časnom Kur'anu: Zekerijjah) u veoma staroj dobi, zamolio je Allaha za dijete koje bi ga naslijedilo, jer je imao gramzive rođake koji su jedva čekali da umre da mu razgrabe imetak... Njegova žena je također bila stara, k tomu je slovila i kao nerotkinja jer cijelog života su njih dvoje pokušavali dobiti dijete, ali nisu uspjevali. I oboje su zbog toga bili tužni.

Naime, Marija je bila posvećena Bogu u hramu Templ i nije ga nikada napuštala. Tu je živjela, a Zaharije je bio njen rođak koji je bio je zadužen da se brine o njoj, da joj uvijek donosi svježu hranu, itd.

Jednoga dana Zaharije je zaboravio da joj odnese hranu! Pa se tek sutra sjetio i požurio je da je obiđe i odnese joj dosta hrane, jer je znao da je gladna... Ušao je u odaje prečiste sa hranom u rukama kad ima šta vijeti?!?!? Na njenomu stolu sve razna hrana.. banane, gožđe, ananas... i nekakve čudne plodove koje nikada nije vidio.
- "Odakle ti sva ova hrana, o Marija?!"
- "Od Allaha!" - reče mu ona. "Bila sam gladna."
I tako Zaharije shvati da Bog daje kome hoće. Pa ode u drugu prostoriju, osami se i zaplaka. Tu je zamolio Boga za potomka: "O Allahu, ti svakome daješ, pa daj i meni jedno dijete...". I tu je dobio je blagovijest da će mu se roditi sin, da će mu se dati ime Jahja. To ime je bilo njemu nepoznato, jer nitko prije nije imao takvo ime. Zaharije zamoli: "Mogu li dobiti kakav znak da ću doista dobiti dijete" I znak mu je dat: "Na tri dana ćeš onijemiti.. nećeš moći ni riječ izustiti, a zdrav ćeš biti". Zaharije je pokušao da nešto kaže na glas, da provjeri je li to istina. Pa vidje da je već onijemio. I tada shvati da će doista dobiti sina i jako se obradova u srcu. Tada istrča iz hrama mašući rukama, skačući uvis od sreće.. prepun radosti! Ljudi su ga pitali iznenađeno: "Što ti je odjednom? Zašto skačeš uvis?! Što se desilo?! Zašto si nasmijan?" A on je samo prstom pozazivao u nebesa, a to je značilo: "Hvalite Boga jutrom, i navečer!!!"

Onda Zaharije otrči kući i svojoj ženi, pa rukama počne mahati pred njom.. upirući prtom u njen stomak. Hoće joj reć "Dobit ćemo dijete!". I ona skuži šta joj poručuje, pa se zastidi i pocrvene u licu: "Zar ja, stara, nerotkinja...?!" I udarala se prstima po obrazima od stida.. a bila je jako srećna. Ovime se vjernika upićuje da je Bog taj koji daje porod, a ne da ga mi sami pravimo.

Jahja je bio mladić veoma lijep u licu, plećat... mamio je poglede djevojaka. Ali, jedna udata žena (kćerka kralja-tiranina) htjela ga je na silu pridobiti za sebe iako je već imala muža, i to vjernika! On je to saznao pa je došao Jahji i rekao mu je: "Ja znam da je moja žena bacila oko na tebe. Ako hoćeš razvest ću se od nje pa je uzmi, jer ja znam da si ti došao na svijet kao Božija milost". A on mu je rekao: "Ona je tvoja! A ne brini se, meni je Josif (Jusuf) uzor u vjeri". Time mu je asocirao da je i Josif bio privlačan ženama ali da je bio bogobojazan i nikada nije htio imati posla sa udatim ženama. Ova žena je jednom došla Ivanu i rekla mu da ga hoće za sebe. On joj reče: "Bolje je za tebe ono što ti je Bog dao! Čuvaj svog muža on je čestit čovjek! A ja vjerujem u Boga!" A ona mu reče "Gdje je taj tvoj Bog! Upamtit ćeš me zbog ovoga!!!" I odatle je otišla u ljutnji, pravo kod svog oca (kralja) i tražila je da se Ivan ubije. I tako je Ivan ubijen na pravdi Boga i postao je šehid. A njen čovjek ju je prezreo i napustio. Kasnije se priključio Isusu i bio jedan od njegovih najvjernijih sljedbenika.

Vijest o Jahjinoj smrti je veoma rastužila Isusa, jer mu je Jahja mnogo pomagao i bio uvijek uz njega.
Isus mu je klanjao dženazu (to je posmrtna molitva) i zamolio je Allaha da Ivana smjesti u najljepši dio raja.
I kada je Isus ispričao družini u kakvu ljepotu je Ivan smješten svi su zaplakali od sreće.

Zadnje uređivanje Shady : 08.08.2010. at 19:06.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 19:16   #2183


Jako lijepo Shady...
petorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 19:18   #2184
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
happygoose
u džamiji blizu mene ima mjesta za oko 400 muških i 300 ženskih. Ali nekad je tako prepuno da bi i 2.000 muških mjesta bilo malo pa ljudi klanjaju ispred džamije, u hodnicima.. i sve je krcato da igla može pasti. A Žene napune svoj prostor samo kada je Petak, ili u dane praznika, ili kad ima predavanje za Žene. Uglavnom uvijek je muških više u džamiji, jer žene imaju posla po kući pa mogu klanjati i kod svoje kuće. Znači, gornja podjela koju si ti navela ima čisto praktične razloge, i stvar je procjene tamošnjeg imama i upravnog odbora te džamije. Najbolje da odeš i pitaš isto ovo pitanje, pa nam prenesi šta su ti kazali. Mene baš zanima, ali mislim da će se ispostaviti da je baš ono što smo ti ovdje napisali.

Pitanje za tebe:
Održavaju li se tamo povremena predavanja za početnike, tj. koji slabo znaju o islamu a željeli bi saznati više... ili za nemuslimane? Pozdrav


Mozda i odem...

ima centar koji se zove "Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding" http://www.cultures.ae/gallery.php i oni organiziraju predavanja, predavanja arapskog, i recimo u doba ramazana organiziraju iftar za ne muslimane...itd.

Ima velika dzamija(masjid) Jumeriah Mosque i ona je otvorena za posjete( nesjecam se vishe , ali cini mi se da se naplacuje neka sica za ulaz) i ima vodicha te se mogu postavljati pitanja...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 19:37   #2185
U posljednje vrijeme kod nas ( njemacki programi ) prikazuju se mnoge emisije u kojima se covjek u hipnotiziranom stanju prisjeca "proslog zivota". Uspiju dokazati i da je ta osoba koje se hipnotizirani prisjeca uistinu postojala.
Zanima me kakvo stajaliste islam ima po tom pitanju. Da li je ikako moguce da je netko zivio dva puta?
nepodnosljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 19:41   #2186
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Mozda i odem...
Da Pa nam prenesi što su rekli. Živi me interesira. I prenesi im selam od nas.


Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
.. Jumeriah Mosque
Šta znači ovo Jumeriah? Ima li neko značenje na eng.? Nepoznat mi je pojam. Poz.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 19:54   #2187
Jumeriah je dio grada(kvart) u kojem se nalazi dzamija... i recimo ona velika plama koju su izgradili se zove Plam Jumeirah...to je dio grada uz samu obalu/more....stariji dio grada.



__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 20:02   #2188
Hvala happygoose!
Bog te nagradio sa onim što najviše želiš ako je to dobro za tebe.

Uh, kako lijepa džamija... sad gledam veće slike. Super je.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 20:11   #2189
Hvala

ako imash vremena potrazi slike Abu Dhabi Grand Mosque...to se spremam mozda kad zahladi malo(danas je bilo samo 42 ) potegnuti do tamo...probati cu poslikati ovu nashu novu u susjedstvu pa ti postam za par dana..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 21:46   #2190
Važi, postaj kad uslikaš.
Evo našao sam dosta slika od Grand Mosque. Impozantna je al ja nekako volim male.

Svidio mi se ovaj detalj.. nekako mi odslikava rajske vrtove...

Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 18:43   #2191
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Hvala

ako imash vremena potrazi slike Abu Dhabi Grand Mosque...to se spremam mozda kad zahladi malo(danas je bilo samo 42 ) potegnuti do tamo...probati cu poslikati ovu nashu novu u susjedstvu pa ti postam za par dana..
Svrati na kafu neđe oko Aldar HQ kad si vec u komsiluku.

Nego, rekose mi ovi ovdje da je ovaj Ramadan po necemu poseban pa bi mi bilo drago ako bi tko objasnio?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 20:45   #2192
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Nego, rekose mi ovi ovdje da je ovaj Ramadan po necemu poseban pa bi mi bilo drago ako bi tko objasnio?
Svaki je ramazan poseban, pa i ovaj. To je mjesec u kojemu je počelo objavljivanje Kur'ana. Mjesec posta i mjesec u kojemu žena i muškarac posebno preispituju i kontroliraju svoje nakane i djela. Rade to i izvan ramazana, ali ovo je nešto kao mjesec treninga. U Ramazanu si napunimo baterije, pa kroz brzi tempi života nekako izguramo do sljedeće godine i sljedećeg ramazana.. Široka je tema.. ako te nešto konkretno interesira, pitaj. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 22:31   #2193
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Svrati na kafu neđe oko Aldar HQ kad si vec u komsiluku.

Nego, rekose mi ovi ovdje da je ovaj Ramadan po necemu poseban pa bi mi bilo drago ako bi tko objasnio?
sto ne kazesh

valjda ce nocas gledati nebo ne bi li vidjeli mjesec..ili nocas ili sutra navecher..uglavnom...nisam nish cula da je poseban ove godine
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 23:03   #2194
Vrlo često su nas pitali ' šta poduzimate? '

Evo jednog od odgovora:http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...icki-kamp.html
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 23:08   #2195
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
sto ne kazesh

valjda ce nocas gledati nebo ne bi li vidjeli mjesec..ili nocas ili sutra navecher..uglavnom...nisam nish cula da je poseban ove godine
Lijep je pun mjesec...a poseban je svaki Ramazan...Allah i meleci to tvrde...odabrani mjesec...da ga provedemo u Božijem Raziluku...amin!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 00:04   #2196
Quote:
nepodnosljiva kaže: Pogledaj post
U posljednje vrijeme kod nas ( njemacki programi ) prikazuju se mnoge emisije u kojima se covjek u hipnotiziranom stanju prisjeca "proslog zivota". Uspiju dokazati i da je ta osoba koje se hipnotizirani prisjeca uistinu postojala.
Zanima me kakvo stajaliste islam ima po tom pitanju. Da li je ikako moguce da je netko zivio dva puta?
Da opet podsjetim na ovo pitanje
nepodnosljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 00:06   #2197
Quote:
nepodnosljiva kaže: Pogledaj post
Da opet podsjetim na ovo pitanje
Islam to malo drugačije postavlja.

Npr. postoje džini koji najčešće govore kroz tog čovjeka tako da se stiče dojam da čovjek govori. A džin valja budalaštine i smije se a ljudi ko ljudi, stvaraju teorije o ovome ili onome.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 00:13   #2198
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Islam to malo drugačije postavlja.

Npr. postoje džini koji najčešće govore kroz tog čovjeka tako da se stiče dojam da čovjek govori. A džin valja budalaštine i smije se a ljudi ko ljudi, stvaraju teorije o ovome ili onome.
To bi znacilo da su ti ljudi opsjednuti dzinima?
Moguce ali vecina ispitanika su bili poznati ljudi koji se bave ozbiljnim poslovima. Ne djeluju nimalo "opsjednuto".
nepodnosljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 00:17   #2199
Quote:
nepodnosljiva kaže: Pogledaj post
Da opet podsjetim na ovo pitanje
Interesantno...ima svakako,istine"...ta tematika spada u Gajb...a Gajb je skriven...samo pojedinci imaju to znanje...oni su veoma rijetki i skriveni...i žive povućeni u svojim "gajbama"!

Toliko o Njima...pozzz!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 00:17   #2200
Quote:
nepodnosljiva kaže: Pogledaj post
To bi znacilo da su ti ljudi opsjednuti dzinima?
Moguce ali vecina ispitanika su bili poznati ljudi koji se bave ozbiljnim poslovima. Ne djeluju nimalo "opsjednuto".
Nije to opsjednutost takve vrste. Npr, svaki čovjek ima nekoliko hiljada džina kod sebe...Tu je i Karin, čovjekov dvojnik, a šta tek taj lupa

Uglavnom, uzmi poantu, pusti detalje...
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:43.