Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2010., 23:00   #21
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje, onaj tko ima diplomu i vještine koje su tražene radi u dobroj hrvatskoj firmi za pristojnu plaću i razmišlja ići vani:

a) radi izazova i mogućnosti usavršavanja
b) da bi zaradio velike novce na vrlo težak način (platforme, ribarstvo, varenje)

Vijesti na televiziji i malo gleda jer je zadovoljan svojom strukom, a i uvečer uči za novi certifikat.
A koja je to pristojna plaća,po tebi,za čovjeka sa VSS-om?

Nemoj o platformama i varenju,jer čim napišeš da je to težak posao,vidim da baš i nisi obaviješten previše...u ribarstvo ne ulazim,tu je #kockar# stručnjak,pa neka on progovori...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:03   #22
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
A koja je to pristojna plaća,po tebi,za čovjeka sa VSS-om?
Počinje negdje s 8000 kuna. S tim da znam ljude koji su uspješno otišli vani nakon što su ovdje došli do nekog plafona od 15.000 kuna.

Uglavnom, ako ti je dobro u Hrvatskoj -obično će te tražiti i vani. Za druge poslove postoje oni kojima je hrvatska prosječna plaća san snova. Posebno u ovo recesijsko doba. Pa mi pomalo postajemo zemlja radne imigracije, a ne emigracije.

Mislim, ako može dobiti radnu vizu - neka pokuša. Bez radne vize je - dno dna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:10   #23
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Počinje negdje s 8000 kuna. S tim da znam ljude koji su uspješno otišli vani nakon što su ovdje došli do nekog plafona od 15.000 kuna.

Uglavnom, ako ti je dobro u Hrvatskoj -obično će te tražiti i vani. Za druge poslove postoje oni kojima je hrvatska prosječna plaća san snova. Posebno u ovo recesijsko doba. Pa mi pomalo postajemo zemlja radne imigracije, a ne emigracije.

Mislim, ako može dobiti radnu vizu - neka pokuša.
Evo,ja neznam nijedno novo zaposlenog FER-ovca,FSB-ovca ili građevinca koji imaju i blizu 8k kn...u druga područja ne ulazim,govorim o sebi koliko-toliko bliskima...

A tražili su posao koz par županija...tako da baš i nije bajno kao što ti misliš...

Kada dođeš do 15k kn,nebi me netko puškom van otjerao...pa čak ni sa 10k kn...

Plaća koja je meni 2000.g. nuđena kao magistru je bila 4500kn...tu negdje,koliko me pamćenje služi...što je smijeh...

Iako sam ja otišao van iz drugih razloga...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:19   #24
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Svi ga plašite Bugarskom,Rumunjskom,Grčkom...

Ako ima diplomu i vještine koje su tražene na tržištu bez problema će naći posao u Francuskoj,Njemačkoj,Švicarskoj...

Naravno,neće se ušetati u ured,dati CV i biti odmah zaposlen,ali uz malo truda i istraživanja,brzo se pronađe željeno zanimanje...

A u skladu sa njime i primanja...
Nije mi bila namjera plašiti, nego educirati. Ali ima čovjek pravo na svoj izbor, pa neka nauči na svoj način.

Uz dužno poštovanje, svatko tko ima znanja i vještine tražene na tržištu i ne boji se raditi - može biti uspješan i u Hrvatskoj.

A ti, makar iz tvojih silnih postova nije jasno jesi li u Hrvatskoj ili u Švicarskoj, ako ćeš biti objektivan priznat ćeš da i u toj Francuskoj i Švicarskoj večina ljudi jednako teško spaja kraj s krajem kao i ova naša večina. Jedina je razlika što npr. u Švicarskoj ne kukaju o tome, dapače srame se priznati da su neuspješni i bore se do kraja. Ali dobro razmisle i biraju u kojem će dućanu kupiti meso i koliko će ga puta tjedno jesti (pa je moderno hraniti se zdravo povrćem ).
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:22   #25
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Nije mi bila namjera plašiti, nego educirati. Ali ima čovjek pravo na svoj izbor, pa neka nauči na svoj način.

Uz dužno poštovanje, svatko tko ima znanja i vještine tražene na tržištu i ne boji se raditi - može biti uspješan i u Hrvatskoj.

A ti, makar iz tvojih silnih postova nije jasno jesi li u Hrvatskoj ili u Švicarskoj, ako ćeš biti objektivan priznat ćeš da i u toj Francuskoj i Švicarskoj večina ljudi jednako teško spaja kraj s krajem kao i ova naša večina. Jedina je razlika što npr. u Švicarskoj ne kukaju o tome, dapače srame se priznati da su neuspješne i bore se do kraja. Ali dobro razmisle i biraju u kojem će dućanu kupiti meso i koliko će ga puta tjedno jesti (pa je moderno hraniti se zdravo povrćem ).
Od početka prošle godine sam u RH,za stalno,ali često pišem kao da sam u CH jer jako dobro poznanjem situaciju tamo,odrastao sam tamo i obitelj mi je tamo...

Svagdje postoje ljudi koje spajaju kraj sa krajem,ali mi smo u drugačijoj situaciji...

Kod nas ljudi koje žele raditi i rade,zato jer im se ne omogućuje bolje,jedva spajaju kraj sa krajem...

Vani je to malo drugaačije...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:25   #26
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Evo,ja neznam nijedno novo zaposlenog FER-ovca,FSB-ovca ili građevinca koji imaju i blizu 8k kn...u druga područja ne ulazim,govorim o sebi koliko-toliko bliskima...
Ili si jako tendenciozan, ili se družiš s jako inertnim ljudima. Makar bih rekla da je ovo prvo u pitanju
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:25   #27
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Evo,ja neznam nijedno novo zaposlenog FER-ovca,FSB-ovca ili građevinca koji imaju i blizu 8k kn...u druga područja ne ulazim,govorim o sebi koliko-toliko bliskima...
Do ove recesije FER-ovac s 3 godine staža i par informatičkih certifikata je bez problema imao 8000 kuna. S 5 godina i 10.000 kn, manje jedino ako bi išao u neku firmu koja je nudila baš ono 8 sati posla bez prekovremenih i neke benefite kao što je edukacija u Švedskoj. U IT-u radim, znam im plaće.

Što se tiče dipl. ing. građevine, ti su imali i preko 10.000 praktično čim bi dobili pravo na "pečat", gradilo se godinama puno više nego što se moglo školovati stručnjaka.

Sada je naravno malo drugačije, ali je drugačije svugdje u svijetu. No, i dalje se dobar IT-evac pazi i mazi.

Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
A tražili su posao koz par županija...tako da baš i nije bajno kao što ti misliš...
Posao se traži u Zagrebu, ako se želi pristojna plaća. Kome se ne ide iz svog grada - onda on nije ni za inozemstvo.

Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Kada dođeš do 15k kn,nebi me netko puškom van otjerao...pa čak ni sa 10k kn...
Sorry, ali 10.000 kn uopće nije teško u Zagrebu imati ako si stručan VSS. 15.000 malo teže i traži se dosta odricanja, ali nikako neostvarivo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:26   #28
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Od početka prošle godine sam u RH,za stalno,ali često pišem kao da sam u CH jer jako dobro poznanjem situaciju tamo,odrastao sam tamo i obitelj mi je tamo...

Svagdje postoje ljudi koje spajaju kraj sa krajem,ali mi smo u drugačijoj situaciji...

Kod nas ljudi koje žele raditi i rade,zato jer im se ne omogućuje bolje,jedva spajaju kraj sa krajem...

Vani je to malo drugaačije...
A kako je to "vani drugačije" i kako smo mi to "u drugačijoj situaciji"?

Ajde nam malo objasni. Jer ja to ne kužim.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:28   #29
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Ili si jako tendenciozan, ili se družiš s jako inertnim ljudima. Makar bih rekla da je ovo prvo u pitanju
Evo,od prijateljice sin,završio sve ispite 5.-te godine prije tjedan dana i predao diplomski na pregled...

Znači,gotov je...i to prije roka...

Ponuđena plaća,5500kn u Zagrebu...

Ali će najvjerovatnije ostati na faxu na doktoratu...

Ako je to inertan dečko,onda neznam kakvi su drugi...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:30   #30
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Evo,od prijateljice sin,završio sve ispite 5.-te godine prije tjedan dana i predao diplomski na pregled...

Znači,gotov je...i to prije roka...

Ponuđena plaća,5500kn u Zagrebu...
5500 kn za pripravnika nikako nije mala plaća...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:31   #31
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
A kako je to "vani drugačije" i kako smo mi to "u drugačijoj situaciji"?

Ajde nam malo objasni. Jer ja to ne kužim.
Zato jer vani ako želiš raditi,to će ti biti i omogućeno...i u skladu sa ostvarenim ćeš biti i plaćen...

Našim poslodavcima to još i nije najjasniji dio..

Vani su i drugačiji radni uvjeti...radiš više,ali te se više i cijeni kao čovjeka...što je meni osobno najvažnije...fućkaš plaću i sve ako se ne osjećaš dobro...

Nigdje nije bajno,da se razumijemo,ali negdje je lakše ostvariti karijeru nego u RH...

Zadnje uređivanje McAucliffe : 11.02.2010. at 23:39.
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:34   #32
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
5500 kn za pripravnika nikako nije mala plaća...
Kakav pripravnik?Čovjek ima 5 godina FER-a,praktički završenih prije roka,sudjelovao je na svim projektima koje je fax organizirao u domeni informatike,sudjelovao je čak i na stranim projektima...

Znaš reklamu za Duracel,sa onim igricama koej dobiješ kada kupiš baterije,tj. pošalješ kod,pa ti dođe igrica na mob?

Njegovih ruku djelo...i sada takome nekome ponuditi 5500kn?I onda se čuditi jer se čovjek okrene i ode?
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:36   #33
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
5500 kn za pripravnika nikako nije mala plaća...
Ma odlicna je u PM.

Studirat 5 godina za to.... steta vremena i truda.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:44   #34
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Kakav pripravnik?Čovjek ima 5 godina FER-a,praktički završenih prije roka,sudjelovao je na svim projektima koje je fax organizirao u domeni informatike,sudjelovao je čak i na stranim projektima...
I opet je - pripravnik. Ponudili su mu posao odmah, cca. 1000 kuna više nego prosječnom FER-ovcu i 2000 kn više nego prosječnom VSS pripravniku.

Ako nije zadovoljan - svijet je velik, ali - takvih baš i nema puno. Takav će i ovdje za 2-3 godine doći do pristojne plaće.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:47   #35
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Ma odlicna je u PM.

Studirat 5 godina za to.... steta vremena i truda.
Ti sigurno imaš pregršt primjera zapadnih država gdje se odmah nakon državnog faksa (da izuzmemo one s Yalea i slične) dobiva plaća iznad državnog prosjeka?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:48   #36
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Evo,od prijateljice sin,završio sve ispite 5.-te godine prije tjedan dana i predao diplomski na pregled...

Znači,gotov je...i to prije roka...

Ponuđena plaća,5500kn u Zagrebu...

Ali će najvjerovatnije ostati na faxu na doktoratu...

Ako je to inertan dečko,onda neznam kakvi su drugi...
5.500 kuna je odlična početna plaća. Ak je dobar brzo će on to poduplati. Nitko ne počinje s plaćom od 10.000 kuna.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:49   #37
Evo da se i ja javim. Moj brat je emigrirao u Švedsku iz istih razloga kao i autor topica. Ovo što piše McAucliffe je točno. Nitko nije toliko glup da kaže da vani nema sirotinje i da nije teško naći zaposlenje, ali onaj tko želi raditi bit će za svoj rad i adekvatno plaćen. Moj brat konkretno radi u Švedskoj posao od kojeg nije mogao samostalno živjeti u Hrvatskoj bez dokapavanja love sa strane od obitelji, što je sramotno za nekog s VSS, a u Švedskoj radi to isto za veće novce. Ne živi luksuzno, ali ni ne spaja kraj s krajem. Zbog recesije još uvijek traži stalno zaposlenje u tamošnjoj državnoj službu i usput radi sa strane u svojoj branši. Jednom kad tamo dobiješ stalni posao, na konju si. I Švedska je u krizi, da, ali daleko je ona od naše krize . Oni tamo kukaju zbog nečega što je nama svakodnevnica.

5500 je p*** dim od novaca, osim ako ne živiš pod roditeljskim krovom i oslobođen si plaćanja podstanarstva i sl.
beryozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:53   #38
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I opet je - pripravnik. Ponudili su mu posao odmah, cca. 1000 kuna više nego prosječnom FER-ovcu i 2000 kn više nego prosječnom VSS pripravniku.

Ako nije zadovoljan - svijet je velik, ali - takvih baš i nema puno. Takav će i ovdje za 2-3 godine doći do pristojne plaće.
A čovjek koji je primao stipendiju HEP-a,ne zato jer je bio odličan,nego je izabrao smjer koji nitko drugi nije,a i poklopile se neke druge stvari,na prvoj plaći od 6k kn...

U HEP-u...i to na puno slabijem usmjernju od računalstva...

Uz napomenu da ovaj prije ima određene certifikate dobivene u sklopu projekata na koima je radio...ali,ni to nije bitno...

Rečeno mu je da im treba netko sa radnim iskustvom...izgleda da sudjelovanje na međunarodim projektima,programiranje za međunarodnu kompaniju tipa Duracel i slično nije radno iskustvo...

To je onaj dio o kojem pričam...naši poslodavci jako puno traže od radnika,ali puno su kompliciranji kada radnika treba nagraditi...

Zadnje uređivanje McAucliffe : 11.02.2010. at 23:58.
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:55   #39
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
5.500 kuna je odlična početna plaća. Ak je dobar brzo će on to poduplati. Nitko ne počinje s plaćom od 10.000 kuna.
5500kn sa prijevozom i svime,za čovjeka koji bi svaki dan trebao putovati Klc-ZG je pomalo smiješna...

Barem meni...nisi završio za tetu u vrtiću,završio si FER prije roka...to bi se trebalo cijeniti...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:56   #40
Teško ide s papirima u zadnjih deset godina za nekvalificirane ljude. Znam za Švabiju i Austriju. Možeš imat i diplomu ali dok naučiš jezik, prošla baba s kolačima.
Doduše, u Austriji npr. ako dvoje rade i imaju dva puta po 1100 eura, mogu solidno živjeti. Živežne namirnice su jeftinije, postoji država koja štiti radnika i ne možeš bit gladan da ga je... Ako izgubiš posao, imaš 80 % od primanja 5-12 mjeseci. Ovisi.
Poslove koje možeš raditi su građevina (fizikalija), šoferirati, konobariti, čistiti ili pak šamarati tanjure. A imaš i duplu platu dva put godišnje pa je i to veliko veselje za cijelu obitelj.
Imaš i naknadu za porodiljni i dječji doplatak i sto drugih vragolija.
Bolje nego u Hrvatskoj 15 puta.
Ja ću najvjerojatnije ostati živjeti vani samo da nađem gospodžu koja će htjet sa mnom dijeliti troškove.
E da, bila je donedavno i šema da se oženiš za 10 tisuća eura, ali su i to dosta uzeli pd kontrolu.

Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.