Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2012., 21:43   #21
Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
pa kad bi svi brojevi bili izvuveni jednak broj puta ili cak u rasponu da dva broja npr.41-43puta to bi naravno bilo čudno... ali opet mislim da je neobićno što je u ovim dodatnim brojevima razlika između najčešćeg i najrijeđe izvučenog broja više od 5puta...

.................................................. .................................................. .........

statistićki gledano: ako imas 10kuglica i izvlacis 10puta po jednu kuglicu(koju onda vratis u bubanj) naravno da ce se dogodit da neki brojevi neće biti izvučeni, ali ako izvlacis 1000puta a svaki broj ima jednake sanse onda bi svaki broj trebao biti izvučen priblizno jednaki broj izvlacenja...
Eh kad bi statističko očekivanje bilo intuitivno... Nažalost, nije, pa tvoje čuđenje ne znači baš ništa, moraš sjesti i izračunati kolika je šansa da bar jedan broj bude izvučen bar 5 puta više od drugog. Kad to izračunaš, onda tek možeš proglašavati nešto sumnjivim.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 21:47   #22
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Pusti ti to, jel imao on rezultata ?
Ne znam kakvi su mu rezultati bili sveukupno, ali znam da je prošle godine zaradio oko 8000 kn. U biti se to svodi na dobitke tipa 500 kn mjesečno (neto), ali mu je jednom uspjelo i 2000 kn u komadu i par mjeseci oko 1500 kn neto mjesečno. Koliko mi je rekao, nema šanse da ikada ode iznad toga i da zadnjih par mjeseci nije bilo takve sreće.

Iako, moram priznati, meni je i ovo malo čudno. Ovako intuitivno bih rekao da niti na takvim uzorcima ne bi trebalo biti ikakvih pravila, pogotovo ne takvih kakve je on uspio izvući. Dodatno, zanimljivi su mi i neke stvari oko toga sa čisto programerske strane, ali to je za drugi pdf.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 10:55   #23
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ne znam kakvi su mu rezultati bili sveukupno, ali znam da je prošle godine zaradio oko 8000 kn. U biti se to svodi na dobitke tipa 500 kn mjesečno (neto), ali mu je jednom uspjelo i 2000 kn u komadu i par mjeseci oko 1500 kn neto mjesečno. Koliko mi je rekao, nema šanse da ikada ode iznad toga i da zadnjih par mjeseci nije bilo takve sreće.

Iako, moram priznati, meni je i ovo malo čudno. Ovako intuitivno bih rekao da niti na takvim uzorcima ne bi trebalo biti ikakvih pravila, pogotovo ne takvih kakve je on uspio izvući. Dodatno, zanimljivi su mi i neke stvari oko toga sa čisto programerske strane, ali to je za drugi pdf.

Apsolutni iznos zarade nam ne govori ništa, jer ne znamo yield Tih 8000 je moglo biti 80000 da je ulagao više.

Jedna godina nam isto tako ne govori mnogo.

Što se uzoraka tiče, moguće je. Loto je pseudoslučajan, uzorci su mali. Bilo bi zanimljivo vidjeti ostatak statistike.

Njegov rad je u svakom slučaju zanimljiv. Šteta što i sam nemam više vremena za proučavanje takvih stvari. Više sa strane prikupljanja znanja, nego profita u kojeg ne vjerujem, jer sam imao stvari koje matematički stoje daleko bolje od loto igrica, a opet nisam zaradio
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:49   #24
Quote:
pc_arhe kaže: Pogledaj post
Zapravo i nije tako.
Teoretski jest, ali u praksi nije.
U praksi se pokazalo da je poprilično teško "izvlačiti" brojeve potpuno slučajno.
A loto to sigurno nije.
Za početak, prije nego se loptice ubace u bubanj uvijek su jednako posložene.
Uvijek u bubnju puše iz istog smjera, vjerojatni i iste jačine, otvor na koji izlaze loptice je uvijek na istom mjestu...
A vjerojatno ni kuglice nisu identične. Neka je možda 0.00001 mm veća, druga 0.00001 g teža.
A čak i boja kojom su napisani brojevi ima utjecaja.
Sve ovakve stvari utječu na to da izvlačenje nije potpuno slučajno.
Barem teoretski gledano.
Kad se izvlači 7 brojeva jednom ili dvaput tjedno ovi faktori baš i nemaju nekog utjecaja. Iako bi se možda i mogao pronaći uzorak, tko zna.
Tako da možemo reći da je način izvlačenja dovoljno slučajan, ali ipak ne nudi potpuno istu vjerojatnost za svaki broj.
Ali kad bi se ovako izvlačili "slučajni" brojevi za potrebe kriptografije, onda bi se pokazalo da takva teorijski neprobojna šifra i nije baš neprobojna.
Jer kad se izvlači par tisuća brojeva svakog dana pronašao bi se i uzorak.
A time bi se i šifra mogla razbiti.
Zato se pokazalo da je veliki problem naći potpuno slučajan način izvlačenja brojeva, dovoljno dobar za potrebe kriptografije.
Bubanj to sigurno nije.
Sve napravljeno na ovom svijetu dolazi s nekom greškom. Koja je tvoja procjena odstupanja rezultata u lotu od očekivanog?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:58   #25
Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
http://www.euro-millions.com/statistics.asp
evo statistike za euro milion loto. broj48 je izvućen 41puta a broj 50 -69puta, kod dodatnih brojeva stvar je još zanimljivija broj 10 je izvučen 19puta dok je broj 5 izvucen 112puta...
meni je isto logićki da svaki broj ima jednake šanse , ali upravo zbog toga po meni ne bi smijela biti takva razlika da neki broj bude 4-5puta češće izvućen ... :-)
Gledajući rezultate (5 izvučenih brojeva od 50) u 488 izvlačenja, očekivana broj izvlačenja pojedinog broja je oko 49 puta. Standardno odstupanje je približno korijen iz 49 što je 7. Znači, unutar 1 standardne devijacije (42 do 56) očekujemo 68% rezultata, unutar dvije SD (35 do 63) 95% i unutar 3 SD (28 do 70) 99.5% rezultata.

Osim dodatno izvučenih brojeva, rezultati se dobro slažu s očekivanjem.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."

Zadnje uređivanje El Ninho : 02.06.2012. at 11:40.
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 21:05   #26
Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
Ajde vi koji se kuzite u matematiku pomozite. Ako za super7micu ima cca30 000 000milja kombinacija za koliko bi se smanjio broj kombinacija ako bi izbacili
1.-8. da malo skratim - "značajne kombinacije"

Ako bi maknuli sve ove kombinacije , šta mislite koliko bi ih još ostalo za uplatit - cijena jedne kombinacije je 3kn
Ako bi ti ostalo npr. 100 kombinacija, imao bi jednako šansi kao i za 100 nasumično odabranih kombinacija, tako da se ne isplati ni trošit vrijeme na izračun. Recimo, baš je predzadnji jackpot (obična 7-ica) izvučena sa 4 broja iz iste dekade.

Quote:
pc_arhe kaže: Pogledaj post
Zapravo i nije tako.
Teoretski jest, ali u praksi nije.
U praksi se pokazalo da je poprilično teško "izvlačiti" brojeve potpuno slučajno.
A loto to sigurno nije...
Mislim da se vremena okretanja bubnja stalno mijenjaju i između svakog broja i svako izvlačenje.
S druge strane, vjerojatno bi dovoljan broj pokušaja izvlačenja uzrokovao na lopticama i bubnju veća oštečenja od eventualnih tolerancija u proizvodnji, pa opet dobiveni rezultati više ne bi vrijedili.


Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
http://www.euro-millions.com/statistics.asp
evo statistike za euro milion loto. broj48 je izvućen 41puta a broj 50 -69puta, kod dodatnih brojeva stvar je još zanimljivija broj 10 je izvučen 19puta dok je broj 5 izvucen 112puta...
meni je isto logićki da svaki broj ima jednake šanse , ali upravo zbog toga po meni ne bi smijela biti takva razlika da neki broj bude 4-5puta češće izvućen ... :-)
Odgovor:
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Gledajući rezultate (5 izvučenih brojeva od 50) u 488 izvlačenja, očekivana broj izvlačenja pojedinog broja je oko 49 puta. Standardno odstupanje je približno korijen iz 49 što je 7. Znači, unutar 1 standardne devijacije (42 do 56) očekujemo 68% rezultata, unutar dvije SD (35 do 63) 95% i unutar 3 SD (28 do 70) 95.5% rezultata.

Osim dodatno izvučenih brojeva, rezultati se dobro slažu s očekivanjem.
+ dodatak:
Računaj da standardna devijacija dopunskog broja nije jednaka kao za ostale brojeve jer si za ostale brojeve računao kao izvlačenje 5/50 brojeva. I bez računanja je očito da dopunski broj mora imati veću standardnu devijaciju (čista logika), pa možda ni on ne odudara od očekivanja.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 10:40   #27
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Računaj da standardna devijacija dopunskog broja nije jednaka kao za ostale brojeve jer si za ostale brojeve računao kao izvlačenje 5/50 brojeva. I bez računanja je očito da dopunski broj mora imati veću standardnu devijaciju (čista logika), pa možda ni on ne odudara od očekivanja.
U dopunskim brojevima nije samo stvar u stndardnoj devijaciji jer izgleda da se, kao dopunski, izvlače samo brojevi od 1 do 11 s time da dvoznamenkasti (10 i 11) imaju 5 puta manju vjerojatnost od jednoznamenkastih.

Očekivana frekvencija za 9 dopunskih brojeva je 2/9*488 = 108, a SD je oko 10 što je u skladu s izvučenim (od 87 do 112).

Za dvoznamenkaste dodatne, frekvencije su 19 i 23 što je oko 5 puta manje od jednoznamenkastih. Kao da se dodatno izvlače unutar dodatnih brojeva.

Ne znam pravila izvlačenja Euro-Millionsa pa bi pokretač teme to mogao istražiti i ukratko napisati.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 23:42   #28
Quote:
FILELEFT kaže: Pogledaj post
Ako stroj ne "ometa" izvlačenje, onda je svaka kombinacija jednako vjerojatna. A u arhivi nisi susreo/la neku neobičnu kombinaciju jer je broj uzoraka dosta manji od mogućeg broja kombinacija.

U ovoj temi ima par primjera koje si tražio:
http://www.godlikeproductions.com/fo...sage633936/pg1
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?

i jos jedno pitanje za sve, dali mislite da je vjerovatnost veca ako
netko igra uvijek teiste brojeve za razliku od nekoga sto svaki put igra nove.
zna li se nesto o tome?
sta mislite ?
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 08:41   #29
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?
Ne, vjerojatnost svake kombinacije je ista.

Da karikiram - baciš novčić i padne glava. Onda ideš opet bacati novčić. Kolko je šansa da padne glava? Naravno, 50%.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
i jos jedno pitanje za sve, dali mislite da je vjerovatnost veca ako
netko igra uvijek teiste brojeve za razliku od nekoga sto svaki put igra nove.
zna li se nesto o tome?
sta mislite ?
Zna se. Vjerojatnost svake kombinacije je ista.

Prednost igranja svaki put iste kombinacije je da ti se ne može dogoditi situacija "jao, te brojeve sam odigral prošli tjedan".
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 09:29   #30
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?
Vjerojatnost nema memoriju. Šansa za jednu kombinaciju je 1:jakopuno. Kada prođe izvlaćenje vjerojatnost se "resetira" i sve kombinacije su opet jednako moguće.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
i jos jedno pitanje za sve, dali mislite da je vjerovatnost veca ako
netko igra uvijek teiste brojeve za razliku od nekoga sto svaki put igra nove.
zna li se nesto o tome?
sta mislite ?
Isto kao i gore.

S druge strane, ako računaš 1:jakopuno (šansa za 1 pogodak) ili 1:jakopuno^2 (šansa za dva pogotka) oba broja su toliko mala da ih možeš zaokružiti na 0.

Izračun (molim ispravke ako sam fulao, prošla su desetljeća):

1. broj izvlačiš kao jedan od 39
2. broj kao jedan od 38 (jednog si izvukao)
3. broj 37
...

I sad to pomnožiš 39*38*37*36*35*34*33, pa podijeliš sa 7 (jer ti nije bitan redosljed izvlačenja brojeva) i dobiješ 11.074.274.640.

Znači šansa za dobivanje jedne kombinacije je 1:11.074.274.640 ili 0,00000000903% (imaš 8 nula iza zareza). GOOD LUCK!
__________________
Pretty women make us buy beer. Ugly women make us drink beer.
Vorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:46   #31
Quote:
Vorang kaže: Pogledaj post

Izračun (molim ispravke ako sam fulao, prošla su desetljeća):
Izračun ide:
39/7 * 38/6 * 37/5 * 36/4 * 35/3 * 34/2 * 33/1 = 15 380 937 mogućih kombinacija.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:55   #32
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Izračun ide:
39/7 * 38/6 * 37/5 * 36/4 * 35/3 * 34/2 * 33/1 = 15 380 937 mogućih kombinacija.
Onda ispravak: vjerojatnost je 1:15.380.937 ili 0,0000065% s 5 nula iza zareza.

I opet GOOD LUCK!
__________________
Pretty women make us buy beer. Ugly women make us drink beer.
Vorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 11:07   #33
Quote:
Vorang kaže: Pogledaj post
Onda ispravak: vjerojatnost je 1:15.380.937 ili 0,0000065% s 5 nula iza zareza.

I opet GOOD LUCK!
Fali ti koja nula.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 11:11   #34
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Fali ti koja nula.
Di?

Možda: Ovo su postoci, pa ima 2 nule manje od broja. Jesi to mislio?
__________________
Pretty women make us buy beer. Ugly women make us drink beer.
Vorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 12:16   #35
Quote:
Vorang kaže: Pogledaj post
Di?

Možda: Ovo su postoci, pa ima 2 nule manje od broja. Jesi to mislio?
Da, previdio sam %.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:45   #36
Ako igras stalno iste brojeve imas veće šanse - gledao neki ''dokumentarac-filmić'' o tome...

Tip je rekao da su vece sanse uvijek s istim brojevima jer onda imas jednu fiksnu varjablu(iste kombinacije) i jednu promijenjivu varjablu (izvučene brojeva), ako pak svaki put mjenjaš brojeve imas dvije varjable koje se stalno mijenjaju...
s druge strane citao jednom kako je neki tip 20tak godina igrao iste brojeve i onda prvi put promijenio i dobio jack pot :-).

Osobno sam cca6god igrao isti listić i imao sam više uspijeha od kolega s posla koj su stalno mijenjali brojeve... Sad sam i ja promijenio listić jer sam se prebacio na EuroJackpot loto pa sad kod nas igram 7/39 sa dvije kombinacije a prije sam igrao cijeli listić....
poz
KH5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:54   #37
Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
Ako igras stalno iste brojeve imas veće šanse - gledao neki ''dokumentarac-filmić'' o tome...

Tip je rekao da su vece sanse uvijek s istim brojevima jer onda imas jednu fiksnu varjablu(iste kombinacije) i jednu promijenjivu varjablu (izvučene brojeva), ako pak svaki put mjenjaš brojeve imas dvije varjable koje se stalno mijenjaju...

poz
Ovo nije točno.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 18:14   #38
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Apsolutni iznos zarade nam ne govori ništa, jer ne znamo yield Tih 8000 je moglo biti 80000 da je ulagao više.

Jedna godina nam isto tako ne govori mnogo.

Što se uzoraka tiče, moguće je. Loto je pseudoslučajan, uzorci su mali. Bilo bi zanimljivo vidjeti ostatak statistike.

Njegov rad je u svakom slučaju zanimljiv. Šteta što i sam nemam više vremena za proučavanje takvih stvari. Više sa strane prikupljanja znanja, nego profita u kojeg ne vjerujem, jer sam imao stvari koje matematički stoje daleko bolje od loto igrica, a opet nisam zaradio
da, roullette npr. Kao što kuglica na roulletteu nema memoriju, tako nemaju niti kuglice na lotu.
što se tiče 7/39 mislim da bez milion izvlačenja ne možemo govoriti o nikakvom uzorku, čak niti mikro uzorku. I taj uzorak si možete na kraju nabiti u ,da prostite, šupak. Čak i da nađete tragove nekog "sistema" za ubosti nešto, možete broj kombinacija svesti minimum na nekoliko tisuća. A svaka kombinacija košta 3 kune. Pa izvolite. Izdržite pokriti nekoliko puta za redom npr. 5 000 kombinacija )) . I kad promašite 578 puta za redom ništa čudno se nije dogodilo jer 7/39 je preveliki broj kombinacija i 578 promašaja nije baš ništa.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 19:23   #39
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?
Zapravo, ili je jednaka ili čak i veća, ovisno o tome je li izvučena čisto slučajno ili joj je neka nesavršenost bubnja išla na ruku. Međutim, to eventualno povećanje (za koje niti ne možemo znati da li postoji) je potpuno zanemarivo i nećeš ništa postići ako ga pokušaš uzeti u obzir.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 21:12   #40
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ovo nije točno.
točno je da ako igras stalno iste brojeve da imas više šansi -to je objašnjaval neki matematicar ali ne znam točne omjere pa ih nisam pisal...
KH5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.