Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2014., 16:03   #1
Ravnopravni clan obitelji

Zanima me jedna stvar.
Zasto se uvijek govori o kucnim ljubimcima kao o ravnopravnim clanovima obitelji? Inace obozavam zivotinje, narocito macke, a i ponosan sam vlasnik jedne male hrčkave princeze. No, zašto mnogi govore da su zivotinje ravnopravni član obitelji? Za mene su kućni ljubimci dio moje obitelji, dio obitelji koji nas uveseljava i kojima mi uljepsavamo zivot. No, oni nisu ljudi. Ne može pekinezer ili maltezer biti rqvnopravan djetetu, majci, bratu. Ta nece pas ili macka sudjelovati u važnim obiteljskim odlukama! Neće se pas brinuti o meni kad budem bio star i spreman za staracki dom, već moja djeca. A usto, procitao sam kako se prema psima i ne treba ponašati ravnima sebi. Naime, psi su ipak vukovi te imaju potrebu za čoporom, a kako su toliko dugo s ljudima, oni ne vide razliku između ljudi i pasi. Tako oni u sbojoj glavi stvaraju čoporsku hijerarhiju u obitelji u kojoj žive. A ako se prema njima ponašamo kao prema djetetu, onda će oni nas smatrati podređenima, pas će pomisliti da je on alfa mužjak, gazda u kući, bio on ovčar ili pekinezer. Stoga će mu svako ponašanje koje bi uključivalo vikanje ili ukore prema njemu značilo napad na njegov tron.
Ugl, smatrate li vi svoje ljubi ce ravnopravnim članovima obitelji ili ne?
khnum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 16:32   #2
Quote:
khnum kaže: Pogledaj post
Naime, psi su ipak vukovi
Temu će ti obrisati no....prije....

psi su vukovi kažeš? to neka nova studija ili?
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 16:42   #3
Psi su vukovi, a ljudi majmuni
Sta ti je tu cudno?
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 16:48   #4
Ah niš; i to kaj veliš

A to jesu li ii nisu ravnopravni naši sustanari pseći......

Kako za nas ; tako i za njih mora biti jela/pila; mora biti brige za psihofizičko stanje.

Sudjeluju u planiranju godišnjih odmora/izleta/našeg boravka vani bez njih utoliko što idemo tamo gdje mogu i oni ići te izbivamo iz kuće bez njih samo onoliko kolko je fer da oni budu solo.

Nitko od nas nebi smio/trebao tvrditi tko će se brinuti o nama kada za to dođe vrijeme; nekima se ne "posreći" pa se ni vlastita djeca za njih ne brinu dočim nekome psi donose šlape, otvaraju vrata, dižu očale s poda i tako to.

Ne znam....sve je to stvar nas samih i kako gledamo na druga živa bića.

Ravnopravni su naši životinjski sustanari i utoliko kaj ih se ne odričemo kada se desi neki problem već idemo dalje uz prilagodbu.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 17:26   #5
Btw, zakaj bi mi obrisali temu? Ne razumijem.
Psi i vukovi.... Hm... Sistematika možda, Carl von Linné? Latinski stručni naziv za vuka je Canis lupus. Ako idemo na analizu pojedine riječi tog pojma, dolazimo do sljedećeg. Canis znači pas, a lupus vuk. To znači da je vuk pas, tj. pas je vuk. A naziv za našeg domaćeg psa, bilo pekinezera, maltezera, ovčara ili šarplaninca jest Canis lupus familiaris, a to znači u prijevodu domaći vuk. Ne brini, latinski sam imao u malom prstu dok sam ga učio. A biologija mi je druga ljubav pored moje dragane.
Naravno, ima svakakve djece, ali zašto se često na oglasima za udomljavanje životinja kaže da su oni ravnopravni? Po čemu bi recimo pas tvoje majke bio ravnopravan tebi? Ja ne govorim protiv životinja, ne protiv niti protiv ljudi koji imaju životinje, samo me zanima zašto se često navoda ta sintagma "ravnopravan član obitelji".
khnum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 17:37   #6
Ajd, ako teman naavi smisleno...moguće da je nebudu pobrisali; a možda postove i prebace na srodnu/sličnu temu.

Vele da je pas nastao od vuka; a ti si napisao da pas JE vuk - a to nije.

Zašto ljudi vele da su psi ravnopravni članovi obitelji - pa napisah ti gore. JEr za njih treba biti jela i pila, zdrastvene skrbi, treba ih pružiti što je njima potrebno i odgovorni vlasnici ne rade razlike.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 18:20   #7
Naravno da im treba jelo i piće, živa su bića.
Ali bi li se ti uvrijedio kad bi ti bio ravnopravan svom psu u kući? Jednostavno mi se potreba za hranom i pićem ne čine baš vjerodostojne mjere. Po tome su i moje kućne biljke ravnopravne. Ali meni izraz "ravnopravan" znači da ima sva jednaka prava kao čovjek. Ako pas ugrize nekoga, vlasnik je kriv. Ako dijete nešto napravi, recimo razbije vazu u igri, tko je kriv? A kad pas ugrize dijete, dijete je krivo jer pas ne može rasuđivat kao čovjek. Kako onda može biti ravnopravan čovjeku ako nema najosnovniju stvar koja razlikuje čovjeka od životinje?
khnum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 18:33   #8
Da li je malo dijete koje se jos ne moze samo brinuti za sebe i koje ne razmislja 'logicki' isto ravnopravni clan obitelji ili su to samo starija djeca?
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 18:34   #9
Malo dijete može razmišljati
khnum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 18:50   #10
Quote:
khnum kaže: Pogledaj post
Malo dijete može razmišljati
A jel? I čitaš mu Kanta prije spavanja? Ili možda ipak slikovnicu?

Kad smo već kod toga, moj je prvi pas naučio piškiti vani uz Horacijeve Ode. Pa si ti misli.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:05   #11
Quote:
khnum kaže: Pogledaj post
Malo dijete može razmišljati
A pas ne moze??

Dokazano je da je pas na razini djeteta od 3godine, tako da ja ne vidim zasto bi malo dijete moglo bit rvanopravni clan obitelji a pas ne moze.
Ni malo dijete ne sudjeluje u vaznim obiteljskim odlukama! Hranis ga, das mu pit, vodis ga van, igras se s njim.. Isto radis i sa psom.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:13   #12
Da je dijete pas zvalo bi se pas. Da je pas dijete zvao bi se dijete. Pas je dio kucanstva sa svojim spefificnim potrebama. Svako kmekavo dijete smije u restoran, pas ne smije.
Pas ima ogranicenja a nama je da se u njima snalazimo kako najbolje mozemo.
Integriret svojeg doma necu kompromitirat zbog neljubitelja psa, tudji postujem
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:16   #13
Je li netko reako da je pas dijete ili dijete pas??
Citat s razumijevanjem!
Ja sam samo rekla da pas, KAO i dijete, moze biti ravnopravan clan obitelji!!!
Mozda nije svima (zapravo, sigurno nije), ali MOZE bit!
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:42   #14
evo moj pas je ravnopravni član obitelji. ljetovanje se određuje prema njoj (mjesta na obali koja imaju plaže pogodne za pse), isto tako vikend izleti na mjesta gdje mogu psi. da imam priliku kupit nekretninu, birala bih neki pet friendli kvart. isto tako, da imam priliku, kupila bih auto koji je dovoljno velik da preveze komotno psa.
uostalom, tu na forumu je jako puno forumaša već pokazalo i dokazalo kako je njihov pas ravnopravni član. traže podstanarske stanove u kojima su dozvoljeni ljubimci, kupuju kuće tako da njihovi ljubimci imaju kvalitetniji život. ovo je divan primjer kako je nekome njegov ljubimac rčo

kad ljudi imaju pse da im samo čuvaju posjed ili da bi samo mogli zarađivati na štencima... to nisu ravnopravni članovi obitelji, to su samo životinje koje imaju u posjedu
malikali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:45   #15
Svako kmečavo dijete? Oprosti ali to dijete ce mozda jednog dana biti doktor ili znanstvenik koji ce spasavat zivote. A koliko ce biti pasa koji ce nekoga spasiti?
khnum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:45   #16
Quote:
khnum kaže: Pogledaj post
Ali bi li se ti uvrijedio kad bi ti bio ravnopravan svom psu u kući?
Nebi se uvrijedila ukoliko bi moji sustanari/vlasnici brinuli o meni kao što ja brinem o svojim psima.

Mislim, kaj se oće ovime postići? Ravnopravni? Da, nemogu ići glasati, ne smiju na mnoga mjesta.....al evo, ravnopravno dobiju smokić koji upravo grickamo.....ravnopravno u mjeri koja je za njih dobra.

Došlo bu vrijeme kad bude neka druga vrsta vodila ovakve razgovore ; al u naslovu bude Čovjek!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:49   #17
Quote:
khnum kaže: Pogledaj post
Svako kmečavo dijete? Oprosti ali to dijete ce mozda jednog dana biti doktor ili znanstvenik koji ce spasavat zivote. A koliko ce biti pasa koji ce nekoga spasiti?
Da se izgubis na nekoj planini ili padnes u provaliju mislis da bi te djete naslo? Ili znanstvenik?
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:52   #18
Quote:
khnum kaže: Pogledaj post
Svako kmečavo dijete? Oprosti ali to dijete ce mozda jednog dana biti doktor ili znanstvenik koji ce spasavat zivote. A koliko ce biti pasa koji ce nekoga spasiti?
oprosti ali ima jako puno pasa koji spašavaju i 'spašavaju' ljude.

od policijskih i vojnih, preko GSS i vatrogasnih pasa, sve do terapijskih i pasa vodiča slijepih osoba

da ne govorimo o psima koji služe za rehabilitaciju, koji otkrivaju inzulinske i epileptične napade do pasa koji kroz razne vježbe pomažu oboljelima od alzheimera ili djeci s problemima u ponašanju

psi ne diskriminiraju, ne osuđuju i nije im bitno jesi li doktor ili blagajnica

to rade ljudi
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 20:11   #19
Quote:
khnum kaže: Pogledaj post
Oprosti ali to dijete ce mozda jednog dana biti doktor ili znanstvenik koji ce spasavat zivote. A koliko ce biti pasa koji ce nekoga spasiti?
Oprosti ti, ali jesi li upućen u to koliko psi spašavaju živote LJUDI? Nalaze ljude u planinama, u grmlju? Nauči ih se da nanjuše STANICE RAKA koje ti nijedan test neće pokazati? Ljudima kojima imaju dijabetes signaliziraju kad im je šećer prenizak/previsok?

Dijete jednog dana postan doktor kako bi izlječilo drugog čovjeka, ali pas može biti prvi zbog čega je ta osoba uopće dospjela do doktora!!!
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
psi ne diskriminiraju, ne osuđuju i nije im bitno jesi li doktor ili blagajnica

to rade ljudi



Moja Bella je isto ravnopravan član obitelji. Svuda ide s nama (gdje može), po njoj mi je isplaniran cijeli dan, rutina, godišnji. Prema njoj tražimo kuću u koju bismo se preselili, negdje gdje će biti zelenila, dvorišta, gdje me neće gledati ko smeće jer imam psa.

Moja Bella je ravnopravan član moje obitelji. Kaj to tebe ili IKOGA dira kaj si ja mislim i imam? Neka ekipa si naručuje lutke na napuhavanje i takvu lutku smatraju curom. Pa kaj?

Moj život, moja odluka. Budući da tom odlukom nikome ne smetam, koji kuki to tebe tako smeta?
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 20:27   #20
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Neka ekipa si naručuje lutke na napuhavanje i takvu lutku smatraju curom. Pa kaj?
Upišah se!!!

Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Moj život, moja odluka. Budući da tom odlukom nikome ne smetam, koji kuki to tebe tako smeta?
No, ne se dizati odmah na zadnje; nekak mi se vidi da je autor teme čist razuman i voljan normalno raspravljati o temi koja ga je zaintrigirala.

Budi dobra; nećemo sve nove otjerati. Ili bum ti stavila halti ko Sori !
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.