Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2013., 14:15   #1
Potvrda o psihičkoj spremnosti pri zapošljavanju

Ovako, imam F41. 2 dijagnozu. čuo sam nedavni primjer gdje je pri zapošljavanju poslodavac tražio liječnika opće prakse potvrdu o psihičkoj spremnosti za obavljanje posla (za posao nastavnika), i doktorica opće prakse je napisala tu dijagnozu. zar to ne bi trebala biti tajna ukoliko se ne radi o duševnoj bolesti?, a ovo je anxiozno depresivni poremećaj koju prema statistikama ima svaki 3 hrvat. koje se F-dijagnoze upisuju u takvu procjenu sposobnosti? i da li je netko od vas imao zbog duševnih smetnji problema pri zapošljavanju?
ddl903x is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:20   #2
imam i ja anksiozno-depresivni poremećaj. ali meni dr. nije to nikad pisala. mada se za moje poslove nikad nije ni tražila "psihička spremnost" nego samo da ne bolujem od nikakvih fizičkih ili psihičkih bolesti.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:24   #3
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
imam i ja anksiozno-depresivni poremećaj. ali meni dr. nije to nikad pisala. mada se za moje poslove nikad nije ni tražila "psihička spremnost" nego samo da ne bolujem od nikakvih fizičkih ili psihičkih bolesti.
problem je što neki doktori opće prakse pišu f41.2 na tu potvrdu za poslodavca, a ne bi trebala ništa napisati koliko ja znam. kako je definirana psihička bolest?
ddl903x is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:28   #4
Neka zanimanja imaju propisano da ih osobe sa određenim bolestima ne smiju obavljati.Nikada.
Ukoliko je tvoje zanimanje te vrste nećeš raditi kao nastavnik apsolutno nikada.
Ukoliko nije onda nema zapreka.

Ne postoje tajne bolesti,ukoliko je propisan uvid u karton.
Ako postoji propis da za tvoje zanimanje osoba mora biti psihički zdrava,onda bi taj posao mogao obavljati jedino ako si psihički zdrav,osim eventualno ako ti bolest dođe uslijed rada,primjerice zanimanje ti je vojnik pa radi sudjelovanja u ratu dobiješ akutni ptsp..onda ide bolovanje i liječenje,a ako te ne mogu izliječiti i pređe u kronični ,onda umirovljenje.
Quote:
ddl903x kaže: Pogledaj post
čuo sam nedavni primjer gdje je pri zapošljavanju poslodavac tražio liječnika opće prakse potvrdu o psihičkoj spremnosti za obavljanje posla (za posao nastavnika)
U tom slučaju bi to procjenjivao psihijatar,a ne liječnik opće prakse.
To što će liječnica eventualno prepisati neku dijagnozu ili dati na uvid to samo znači da ju imaš, a da je nemaš ona ju logično ne bi imala na temelju čega dat (ukoliko ne postoji).

Ne znam da li je zakonom propisano dal se smije ili se pak mora tražiti glede zapošljavanja u školstvu.
Ja sam radila u zaštitarstvu i nama su tražili da je sve čisto ko suza,jer je tako propisano.

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 24.02.2013. at 14:57.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:35   #5
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Neka zanimanja imaju propisano da ih osobe sa određenim bolestima ne smiju obavljati.
Ukoliko je tvoje zanimanje te vrste nećeš se zaposliti kao nastavnik.Nikada.
Ukoliko nije onda nema zapreka.
Ne postoje tajne bolesti,ukoliko je propisan uvid u karton.
uvid u karton je koliko ja znam tajna, i to nema nitko pravo osim liječnika. nisam valjda bio dovoljno jasan. zanima me da li netko zna da anxiozno-depresivni poremećaj ulazi u tu kategoriju? jedno je imati psihozu a drugo je anxioznost. zanima me koji su F-ovi problematični kod zapošljavanja?
ddl903x is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:44   #6
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Neka zanimanja imaju propisano da ih osobe sa određenim bolestima ne smiju obavljati.Nikada.
Ukoliko je tvoje zanimanje te vrste nećeš se zaposliti kao nastavnik.Nikada.
Ukoliko nije onda nema zapreka.
Ne postoje tajne bolesti,ukoliko je propisan uvid u karton.
Ako postoji propis da za tvoje zanimanje osoba mora biti psihički zdrava,onda bi taj posao mogao jedino obavljati ako si psihički zdrav,osim eventualno ako ti bolest dođe uslijed rada,primjerice zanimanje ti je vojnik pa radi sudjelovanja u ratu dobiješ ptsp..onda ide bolovanje i liječenje,a ako te ne mogu izliječiti umirovljenje.
Pusti PTSP. Ako sam dobro shvatila - čovjeka zanima SMIJE li doktorica navesti anksioznost kao psihičku bolest, iako ona to zapravo NIJE? (a mogla bi naškoditi pri zaposlenju, zbog neznanja poslodavca)
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 15:02   #7
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Pusti PTSP. Ako sam dobro shvatila - čovjeka zanima SMIJE li doktorica navesti anksioznost kao psihičku bolest, iako ona to zapravo NIJE? (a mogla bi naškoditi pri zaposlenju, zbog neznanja poslodavca)
U medicini je sve što ima slovo i brojku definirano ko bolest,jer ulazi u dijagnostiku,neovisno o kojem se slovu ili brojci radi.

I to ne da liječnik smije navest,nego je dužan-mora...samo ne znam kakvi su propisi za nastavništvo.

Poslodavcu bi bez problema trebalo bit utući bilo koju šifru u google.

Quote:
ddl903x kaže: Pogledaj post
zanima me da li netko zna da anxiozno-depresivni poremećaj ulazi u tu kategoriju? jedno je imati psihozu a drugo je anxioznost. zanima me koji su F-ovi problematični kod zapošljavanja?
Gle, jedna je stvar raditi kao nastavnik,a druga kao pilot,policajac,zaštitar,vojnik i slično.
U drugoj skupini ne smiju raditi odnosno ne mogu dobiti licencu ukratko psihotici,shizofreničari,psihopati,odnosno poremećaji ličnosti i ovisnici...a po logici takvi ne bi mogli biti ni nastavnici jer se u boljem slučaju očekuje da bi bili često po bolovanjima i time neproduktivni,a u gorem slučaju kod nekih gorih stanja tipa psihopatija ili npr. paranoidne shizofrenije napraviti nešto đacima ili studentima.

Nije to sve određeno za bezveze.
Da te ja zapošljavam,normalno da bi mislila kako ćeš funkcionirati sa đacima i hoćeš li raditi stabilno ili svaki čas liječniku i kući na odmaralište...i ne znam,hoće li te zaplašiti agresivan učenik ili više njih i hoćeš li radi stresa počiniti samoubojstvo,što se često veže uz tvoju dijagnozu.

Nisu te stvari izmišljene da bi se eliminiralo potencijalne zaposlenike nego da bi se osiguralo optimalno funkcioniranje radne okoline i spriječili mogući problemi.

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 24.02.2013. at 15:27.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 17:36   #8
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
U medicini je sve što ima slovo i brojku definirano ko bolest,jer ulazi u dijagnostiku,neovisno o kojem se slovu ili brojci radi.

I to ne da liječnik smije navest,nego je dužan-mora...samo ne znam kakvi su propisi za nastavništvo.

Poslodavcu bi bez problema trebalo bit utući bilo koju šifru u google.

Gle, jedna je stvar raditi kao nastavnik,a druga kao pilot,policajac,zaštitar,vojnik i slično.
U drugoj skupini ne smiju raditi odnosno ne mogu dobiti licencu ukratko psihotici,shizofreničari,psihopati,odnosno poremećaji ličnosti i ovisnici...a po logici takvi ne bi mogli biti ni nastavnici jer se u boljem slučaju očekuje da bi bili često po bolovanjima i time neproduktivni,a u gorem slučaju kod nekih gorih stanja tipa psihopatija ili npr. paranoidne shizofrenije napraviti nešto đacima ili studentima.

Nije to sve određeno za bezveze.
Da te ja zapošljavam,normalno da bi mislila kako ćeš funkcionirati sa đacima i hoćeš li raditi stabilno ili svaki čas liječniku i kući na odmaralište...i ne znam,hoće li te zaplašiti agresivan učenik ili više njih i hoćeš li radi stresa počiniti samoubojstvo,što se često veže uz tvoju dijagnozu.

Nisu te stvari izmišljene da bi se eliminiralo potencijalne zaposlenike nego da bi se osiguralo optimalno funkcioniranje radne okoline i spriječili mogući problemi.
nije baš tako kako pišeš. psihički poremećaj i bolest nije jednako.a jedno i drugo ima dijagnozu. Gotovo svaki 3 čovjek je anksiozan, što da se po tome gleda svaki 3 ne bi radio. ja sam jasno postavio pitanje, i ovo je tvoje mišljenje, a mene zanimaju činjenice.
ddl903x is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 21:23   #9
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Pusti PTSP. Ako sam dobro shvatila - čovjeka zanima SMIJE li doktorica navesti anksioznost kao psihičku bolest, iako ona to zapravo NIJE? (a mogla bi naškoditi pri zaposlenju, zbog neznanja poslodavca)
Anksioznost je simptom a ne bolest.

Mislim da bi se ljudi trebali prestati brinuti, jer Folnegovicka nam je na predavanju rekla da u RH ima 4 psihijatra sa shizofrenijom (dobili su je vec kad su postali psihijatri), i oni normalno piju svoje lijekove, i rade kao psihijatri.

Ne znam zasto mislite da su psihijatrijski bolesnici neki perverznjaci koji jedva cekaju prestati piti lijekove, i zele izbombardirati skolu ili se javno spaliti u bolnici.
Previse gledate znanstvenu fantastiku. Psihijatrijskim bolesnicima je u interesu imati bolest pod kontrolom, bas kao je to u interesu osobama
s dijabetesom, rakom, Hiv-infekcijom ili bilo kojom drugom kronicnom bolesti.

Prestanite demonizirati psihijatrijske bolesnike.
Najvise kriminalnih i sadistickih radnji naprave osobe koje se ne mogu vaditi na psihijatrijski poremecaj tijekom sudskog postupka, nego psihicki zdravi ali moralno propali ljudi (npr. Hitler, Paravinja ili onaj na Marjanu koji je odrezao glavu Meksikanki. To su slucajevi za klinickog psihologa, a ne za psihijatra. Jer psihijatar im ne moze naci nista vise od ''asocijalnog poremecaja licnosti'' sto je najcesce zapravo strucni naziv za kriminalca).

Zadnje uređivanje Sandiran : 04.03.2013. at 21:38.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 18:16   #10
Prepucavanje je završeno. A sad se vratite na temu i odgovorite na pitanja autora teme ako znate.

LP!
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:36   #11
Ne znam kako je to pravno regulirano, ali recimo znam kako je kod polica životnog osiguranja. Ako se ide na neku naplatu, uvid u tvoj karton je legalan jer , kad si potpisivao policu si pristao na to. U tom slučaju oni mogu tražiti tvoj karton od tvog osobnog liječnika i tamburat po tome.

Meni je to recimo glupo. Meni je žena dala antidepresive nakon smrti bliske osobe, jer su mi realno i trebali. Odmah poslije sprovoda sam morala ići raditi, što je bilo totalno nehumano od poslodavca, i nekoliko mjeseci nakon toga sam "pukla" i nisam bila u stanju prestat plakati. Ja antidepresive tad uopće nisam pila, samo sam bila mjesec dana na bolovanju i poslije sam nastavila normalno dalje. Ali u kartonu to ne piše, da ih nisam pila. Piše da sam ih dobila. Ista stvar se dogodila ponovno jer je jako brzo uslijedila smrt druge bliske osobe i još neke druge okolnosti. Treći put sam dobila lijekove za smirenje kad sam bila bila mobingirana na poslu i dobila otkaz. TAd sam ih i pila, ali povremeno i kratko, samo da se odmorim i naspavam. Ali realno u kartonu piše da sam 3 puta "uzimala" lijekove. Jesam li ja onda bolesna osoba koja npr. ne može raditi u školi i predavati djeci ili ne? Tko će suditi o tome? I što bi meni napisala na potvrdi za posao?

Bila sam privatno kod psihijatrice koja mi je rekla da sam u potpunosti zdrava osoba i nisam išla na terapiju. Nakon nekolg vremena sam došla kod iste te psihijatrice (koja me zaboravila) jer me nešto mučilo, uglavnom vezano uz moju staru, pa sam htjela popričati. Taj put me proglasila skoro pa ludom. Ista baba, ja ista, sve skoro isto. Uglavnom, tad sam shvatila da je to sve sranje. I treba se boriti da vam što manje toga uđe u karton, jer jednom kad udje - zaboravi, najebo si. Možeš ti poslije objašnjavat, al džabe. Radije kupujte lijekove privatno i idite kod privatnih terapeuta, samo da ne ostaje trag nigdje. I nemojte o tome govoriti svojoj osobnoj liječnici, jer kad jednom to negdje upiše, teško ćete se toga riješiti.

To je moja preporuka svima koji se još nisu uvalili u drek da im se to upiše u karton.
cica2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:45   #12
Quote:
cica2014 kaže: Pogledaj post
Radije kupujte lijekove privatno i idite kod privatnih terapeuta, samo da ne ostaje trag nigdje. I nemojte o tome govoriti svojoj osobnoj liječnici, jer kad jednom to negdje upiše, teško ćete se toga riješiti.

To je moja preporuka svima koji se još nisu uvalili u drek da im se to upiše u karton.
nažalost, slažem se. mi smo dosta primitivna država i to očito treba skrivati.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:28   #13
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
nažalost, slažem se. mi smo dosta primitivna država i to očito treba skrivati.
Nažalost, i ja se slažem. No, kad je stanje ozbiljno, a ne radite, nemate sredstva - idete kamo možete. Hebiga.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2021., 10:49   #14
Quote:
cica2014 kaže: Pogledaj post
Uglavnom, tad sam shvatila da je to sve sranje. I treba se boriti da vam što manje toga uđe u karton, jer jednom kad udje - zaboravi, najebo si. Možeš ti poslije objašnjavat, al džabe.
Slažem se, i mene zaje tako radi svega nekoliko odlazaka na psihoterapiju radi anksioznosti, bez lijekova. Mogla sam i privatno, ionako nije bilo previše korisno, a sad imam "liječila se" u kartonu i za neke stvari jako smeta
merak etme is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2021., 11:26   #15
Quote:
merak etme kaže: Pogledaj post
Slažem se, i mene zaje tako radi svega nekoliko odlazaka na psihoterapiju radi anksioznosti, bez lijekova. Mogla sam i privatno, ionako nije bilo previše korisno, a sad imam "liječila se" u kartonu i za neke stvari jako smeta
Ja sam otišao jedan put kod psihijatrice, izgleda da je sreća što više nisam iša
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2021., 12:16   #16
Quote:
merak etme kaže: Pogledaj post
Slažem se, i mene zaje tako radi svega nekoliko odlazaka na psihoterapiju radi anksioznosti, bez lijekova. Mogla sam i privatno, ionako nije bilo previše korisno, a sad imam "liječila se" u kartonu i za neke stvari jako smeta
Zato psihijatre treba izbjegavati.
Ja sam isto imao teških problema jer sam se obratio za pomoć. Dijagnoza depresija itd.

Treba to napustiti i probati ako je ikako moguće pomoći sami sebi. A nije lako.
Psihijatri će ti u suradnji sa doktorom obiteljske medicine napraviti ogromnu štetu kao što su i meni napravili.

Ići privatno ako se ima novaca, ako se nema probati skupiti snage pa bježati iz zemlje jer ti nitko u Hrvatskoj pomoći neće ako taj netko radi za državu.

Ja sam pao na liječničkom za posao nakon što sam već godinu dana radio u toj firmi a prvi puta sam prošao.

Onda su me poslali kod drugog doktora za medicinu rada pod napomenom da se ne spominje da sam uzimao bilo kakve antidepresive i sl. i tamo sam prošao, ali svugdje te čekaju problemi jer ti kad jednom odeš kod psihijatra za sustav više nisi ljudsko biće.

Hrvatski psihijatri se iživljavaju na nemoćnima i onima koji pate u životu.
Najviše se iživljavaju nad onima koji trpe nasilje u obitelji i nasilje u školi.
Cyrus The Great is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 13:19   #17
Postavljena dijagnoza trebala bi znaciti postojanje psihicke bolesti ili poremecaja. To su dva naziva za istu stvar, ali nije isto kao i kad se kaze da netko ima psihicke poteskoce ili probleme ili simptome nekog poremecaja. Postoje tocno odredjeni kriteriji po kojima se to gleda, a sad, sto u praksi neki psihijatri rade i na temelju cega donose dijagnoze to mi je fascinantno ali ne bih u to ulazio.
srebrni1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 21:20   #18
Quote:
srebrni1 kaže: Pogledaj post
Postavljena dijagnoza trebala bi znaciti postojanje psihicke bolesti ili poremecaja. To su dva naziva za istu stvar, ali nije isto kao i kad se kaze da netko ima psihicke poteskoce ili probleme ili simptome nekog poremecaja. Postoje tocno odredjeni kriteriji po kojima se to gleda, a sad, sto u praksi neki psihijatri rade i na temelju cega donose dijagnoze to mi je fascinantno ali ne bih u to ulazio.
Medicina razlikuje psihicki poremecaj i psihicku bolest.
Svatko ziv na ovoj zemlji ima neku psihijatrijsku dijagnozu.
Jedino u slucaju da dijagnoza onemogucava normalno socijalno i radno funkcioniranje, takva dijagnoza onda ima klinicku vaznost.
U ostalim slucajevima, sve psihijatrijske dijagnoze se mogu ''uklopiti'' u crte licnosti osobe.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 17:03   #19
Ja se još uvijek nadam da će se javiti netko tko je išao na pregled na medicinu rada ili morao donijeti potvrdu od svojeg liječnika opće prakse, a imao je idjagnozu već. Da vidimo kako je to riješio. Znam da takvih ima na forumu, ajde, nemojte biti škrti na informacijama!

Autoru teme - jesi riješio što?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 17:17   #20
a ja ne znam stvarno. išla sam kod psih. privatnika, ali moja dr. zna za anksioznost. ne od njega nego od mene. nemam pojma jel mi išta tamo kod nje piše, jer ipak nisam ja njoj donijela nikakvu dijagnozu na papiru.

tako da mi nije ništa pisala na toj potvrdi.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.