Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2004., 17:58   #21
Quote:
Roko kaže:
nemoj se ljutiti ali onaj tko postavlja OTROV cak i za svinje nije pri sebi. Takodjer koliko ja znam Supovi su mesojedi a svinje i medvjedi svejedi ali preferiraju hranu biljnog podrijetla a ne crkotine(pogotovo svinje) Zasto taj ovcar kad je vec postavljao otrov za sinje nije otrovao pomije ili neki napoj nego crkotinu??

meni tu ipak nesto ne stima.
Na to ne znam odgovor, ne poznajem ni jednog seljaka koji je postavljao otrov. Vecina ljudi je suzdrzana, da ne kazem rezignirana. Svima je jasno da divlje svinje i medvjedi nemaju sto traziti u tako malim i osjetljivim eko sredinama, ali nema nacina da to sprijece. Mozda se preorjentiraju pa cemo umjesto cuvene creske janjetine imati cresku veprovinu ili krcku medvjedu sapu!
BTW, slazem se s tobom da se otrovom zapravo nista ne rjesava. Htio sam naglasiti da je pozadina cijelog ovog slucaja znatno sira od novinske informacije, traje vec neko vrijeme i ovaj slucaj treba sagledati kroz sukob mocnog kapitala s jedne strane i poprilicno bespomocnog seljaka s druge strane. Nije fer popljuvati seljake, a ne vidjeti podlost drzave koja svojim sramotnim nedjelovanjem sudjeluje u ovoj destrukciji. I to na strani kapitala, naravno, unatoc apelima.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 22:09   #22
Quote:
Roko kaže:
Takodjer koliko ja znam Supovi su mesojedi a svinje i medvjedi svejedi ali preferiraju hranu biljnog podrijetla a ne crkotine(pogotovo svinje)
medvjed uglavnom jede biljnu hranu, al kaj se tice mesa, on je stvrinar. Svjeze meso zatrpava i konzumirat ce ga tek u stanju raspadanja. (zato se tesko nadje covjek kojeg je medvjed ubio...)
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 22:13   #23
Još supova je ubijeno
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 23:34   #24
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
osim visoke novcane kazne obavezno im oduzeti lovacku dozvolu dozivotno te zabranu posjedovanja vatrenog oruzja. Povrh svega, psihijatra na godinu dana.
I uz sve to na hlađenje u zatvor na par mjeseci.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 10:25   #25
ovdje se cijelo vrijeme pravdaju Krk i Cres a svi ovi Supovi su skoncali na Rabu. Crkotine su trovane na Rabu. Jel i na Rabu ima medvjeda??

Pitanje je kojim otrovom je trovana strvina. Nadam se da ce policija pronaci trovaca sada vec 17 supova i spremiti ga na sigurno.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 10:44   #26
Quote:
Roko kaže:
ovdje se cijelo vrijeme pravdaju Krk i Cres a svi ovi Supovi su skoncali na Rabu. Crkotine su trovane na Rabu. Jel i na Rabu ima medvjeda??

Pitanje je kojim otrovom je trovana strvina. Nadam se da ce policija pronaci trovaca sada vec 17 supova i spremiti ga na sigurno.
Tu si u pravu, samo sam pretpostavio da je za Rab isto kao i za Krk i Cres s obzirom da je obrazac isti. Izgleda da ovaj put napokon ubijanje nece biti pometeno pod tepih od strane policije. Preostaje samo cekati i nadati se da ce biti efikasni.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 11:47   #27
Prvo, otkrit će se tko je to napravio samo ako bude i interesu da se to otkrije. Jer razni su interesi u igri, a borba traje! A lako je otkrit, budući da, koliko ja nam, kad se kupuje neki otov, obavezno se moraju uzeti podaci o kupcu, adresa i sve potrebno, sa osobne iskaznice koja se mora dati na uvid.
__________________
For sale - cattle & horses
For rent - horses and rigs
Goats and donkeys neither bought nor sold
We don´t rent pigs!
Frame is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 16:23   #28
Re: Sta treba napraviti ovom liku ako ga uhvate?

Quote:
Roko kaže:
i sto se dogadja u glavi takvih manijaka?

U BLIZINI Lopara na otoku Rabu pronađeno je deset tijela bjeloglavnih supova, zakonom zaštićenih ptica kojih u Hrvatskoj ima još samo 200-tinjak. Jedan sup pronađen je živ, ali teško je ranjen i pitanje je hoće li preživjeti, piše Jutarnji list.

Tijela ubijenih supova pronašao je mještanin Lopara Antun Marušić, o čemu je odmah obavijestio Eko centar u Cresu. Leševi ptica pronađeni su razbacani na kamenjaru u krugu 30-tak metara, a teško ozlijeđeni sup prebačen je na Cres.

Na tijelima tri supa pronađene su prostrijelne rane od sačme, a biolog Damjan Nenadić, stručni suradnik Eko centra, ne isključuje mogućnost da su ptice otrovane. Nenadić je dodao kako su supovi ubijeni nedavno, prije najviše tri dana.

Očevid na licu događaja izvršili su i djelatnici rapske policije, koji pretpostavljaju da su supovi ubijeni negdje drugdje, budući da nisu nađeni nikakvi materijalni dokazi likvidacije na mjesto gdje su pronađena tijela.

"Jutarnji" piše kako u Hrvatskoj živi 120 parova bjeloglavih supova, a žive na samo četiri otoka: Cresu, Plavniku, Krku i Prviću.

Voditelj Eko centra Goran Sušić šokiran je brutalnom likvidacijom tako velikog broja zaštićenih ptica: "Riječ je o presedanu, a za ovakav čin predviđena je kazna od 400 do 500 tisuća kuna."

Sljedećeg tjedna bit će poznati rezultati obdukcije koja će se provesti na institutu za patologiju zagrebačkog Veterinarskog fakulteta, kada bi trebao biti objavljen i uzrok smrti ovih zakonom zaštićenih životinja.

Samo duži zatvorski rok takve može rashladiti. I čudimo se nestajanju mnogih životinjskih vrsta. Izgleda da je čovjek ipak jedini predator planeta i jedina istinska štetočina?
__________________
Khorovod


"Njegova Svetost I.L ikona IMF-a

Anticionist - ban na politici još uvijek nije maknut. Da cionisti mogu prodavati propagandu!"
karagod is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 07:49   #29
Za one koji nemaju priliku citati Novi List evo dio teksta koji smatram da odlicno opisuje sto se dogada:

Quote:
Sušić je istaknuo da je najveći neprijatelj supova otrov, te kako uporaba zatrovanih mamaca predstavlja velik rizik za divlje i zaštićene životinje, kućne ljubimce, pa i za ljude.
– Državne institucije, odnosno ministarstva zaštite okoliša i kulture moraju napokon priznati problem nelegalnog trovanja životinja kao jedan od najviših prioriteta u zaštiti okoliša.
– Na Županiji je da u tom smjeru načini sljedeći korak, a prvi korak je da isključi s otoka Cresa, Krka i Raba alohotnu divljač: divlje svinje, jelene lopatare i medvjede. Sve dok oni ostaju na otocima, ljudi će se boriti za svoje ovce onako kako znaju, istaknuo je Sušić.
Naglasio je kako se ne smije svaliti kolektivna krivnja na Rabljane, kao niti na creske ili rapske lovce i ovčare, već bi trebalo pronaći krivca.
Sušić je inace voditelj udruge koja skrbi o supovima.
Cijeli clanak mozete naci na www.novilist.hr.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 07:52   #30
Quote:
Frame kaže:
Prvo, otkrit će se tko je to napravio samo ako bude i interesu da se to otkrije. Jer razni su interesi u igri, a borba traje! A lako je otkrit, budući da, koliko ja nam, kad se kupuje neki otov, obavezno se moraju uzeti podaci o kupcu, adresa i sve potrebno, sa osobne iskaznice koja se mora dati na uvid.
Pa i nije bas tako, mnogo je otrova koji se kupuju bez ikakve kontrole. Iz Novog Lista:

Quote:
Nova TV u sinoćnjoj emisiji vijesti objavila je neslužbenu informaciju da je uzrok trovanja 17 uginulih bjeloglavih supova na Rabu takozvani ortofosforni otrov. Riječ je o otrovu koji se stavlja oko staja i torova kako bi se zaštitilo stoku od napada predatora. Nova TV tvrdi da se ortofosforni otrov može kupiti u svakoj specijaliziranoj trgovini bez posebne dozvole. Ako se ta informacija i službeno potvrdi značit će da supovi najvjerojatnije nisu otrovani namjerno već slučajno.
U slucajnost osobno sumnjam jer je podrucje Raba gdje su supovi nadeni pusto i nema se sto stititi, a koliko sam shvatio strvina od koje su otrovani je nadena pored njih.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 23:57   #31
evo, uhapsili tipa. šta kažete, koliko će dobit? i hoće li?
Klota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.