Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2018., 10:48   #161
Mene to apsolutno ne zanima i ne kužim zakaj se već 3 stranice piše o tome.
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:59   #162
Kako ti to pristojno objavljuješ, bila sam sigurna da će netko uletit s "jebalavasmamadavasjebaladosadne" priopćenjem.
__________________
Jednadžba nikada neće biti jednačba!
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 11:31   #163
Vjerno prati knjigu? Osim onog 20 or so years later, eh?
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:47   #164
Do tada je sve što treba biti tu na mjestu. Odluka da se taj zadnji dio koji će podcrtavati očito i već pokriveno, pa i razvodnit sve skupa izbaci iz scenarija je pametna i za svaku pohvalu.
__________________
Jednadžba nikada neće biti jednačba!
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 01:25   #165
Meni je cijela ta situacija s ocem još uvijek misterija, ali mi nekako više smisla ima da otac žali što nije doživio homoseksualno iskustvo/ljubav i da pitanje zapravo znači zna li Eliova majka da on nije doživio takvu ljubav?
Pink Day is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 01:19   #166
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Imajući u vidu da su mama i tata inteligentni ljudi, rekao bih da je tata znao da mama zna onog trenutka kad im je čitala i prevodila priču koja je napisana na njemačkom jeziku; to je, ako se ne varam, svojevrsna uvertira za očev monolog.
Zašto mislš da je baš to uvertira za očev monolog? Ne ide li odmah nakon te scene ona kraj spomenika kada se Elio razotkriva Oliveru potaknut majčinom pričom.

Ja sam stekao dojam da roditelji od početka znaju, što se hintovalo i prije nego što će ih poslati na odmor (što je bila majčina ideja), i da mi trebamo shvatiti kako su roditelji tu odigrali jako bitnu ulogu.

Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Dosta ljudi ovo prigovara redatelju, al osim sto film navodno vrlo vjerno prati knjigu, a u knjizi je takav setting, ne mogu zapravo ni zamisliti ovu pricu bez te 'slobodoumni intelektualci u fensi ljetnikovcu' podloge. Oliver je morao biti arogantni doktorand da bi privukao malog, mali je morao biti multitalentirano i obrazovano derle, k tome mentorov sin, da bi privukao Olivera, Elijevi roditelji morali su biti takvi da bi stvar uopce funkcionirala i da bi ovo bila 'bas lijepa prica o gej romansi bez konflikata i osudjivanja'... A njihov mali raj na zemlji je mjesto slobode, zastita od vanjskog svijeta. Cim je zakoracio van, Oliver je promijenio plocu, a Elio se tek treba suocit sa stvarnim svijetom. Tako da mi je ovaj put, za razliku od mlitavog filma prethodnika, Lukicino prenaglasavanje cijelog tog konteksta itekako imalo smisla.
Ti si u pravu, to je ta priča, nije neka druga. Naglasak je stavljen na roditeljie i njihov specifičan odgoj. Oliver je formirana osoba i davno se pronašao u svom okruženju, a Elio će voditi drugačiji život u svom okruženju. Ne mislim da je ovaj ili onaj svijet lažan odnosno stvaran, neka je i konstrukt. U I am love taj svijet je sve suprotno od ovog tu i mogu povjerovati da je i jedan i drugi za svoje likove stvaran. No, ja imam problem sa samom pričom, isto kao i sa Bigger splas, zato što se film bavi "problemima" koji isplivavaju na ljetnom odmoru i tu ostaju; odnosno sa bavljenjenjem problemima koji su unutar zone komfora, a što naravno mogu sebi priuštiti jedino baš takvi ljudi iz takvog miljea. Zašto bi me bilo briga za njih i za njihovu priču? Ljudi koji se svojim zanimanjem mogu baviti i na odmoru, tj. kojima je odmor ujedno i zanimanje... Nadam se da sam dobro objasnio.

Btw. Bigger splash mi je postao puno bolji film kada je doprijelo do mene na koje sve načine se Fiennesov lik panično trudi ponovo se svidjeti svojoj bivšoj i da je to jednako dirljivo koliko i abnoxious. Ali i dalje je loš od ova tri njegova koja sam pogledao.
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 16:47   #167
Imam par pitanja pa vas molim ako mi netko može odgovoriti. Puno hvala!


Zašto je Oliver bez razloga ljut na Elia što mu ovaj želi namjestiti Chiaru? Oliver je bahato reagirao, bez potrebe (ona scena u autu)

Je li Oliver skužio da Elio masturbira kada mu je naglo ušao u sobu ili? Jel ga namjerno primio baš za tu ruku?

Zašto je Oliver uopće poljubio Elia ako nije htio ići dalje od poljupca i još ga je uz to poslije pošteno ignorirao?

U sceni kod kipa kada se Elio otvara, Oliver govori: "Are you saying what I think you sayin'?" ... Što konkretno njemu Elio želi reći?


Puno pitanja, ali meni se nekad treba crtati, mislim
Leto69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 19:53   #168
Quote:
stumper kaže: Pogledaj post
Zašto mislš da je baš to uvertira za očev monolog? Ne ide li odmah nakon te scene ona kraj spomenika kada se Elio razotkriva Oliveru potaknut majčinom pričom.

Ja sam stekao dojam da roditelji od početka znaju, što se hintovalo i prije nego što će ih poslati na odmor (što je bila majčina ideja), i da mi trebamo shvatiti kako su roditelji tu odigrali jako bitnu ulogu.

Mislim da si u pravu.

Zato i napisah u svom prvom upisu da mi nije legao taj očev monolog na kraju. Također, zanima me, što misliš kako bi film bio dočekan da je umjesto sina - kćerka?
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 22:27   #169
Quote:
Leto69 kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja pa vas molim ako mi netko može odgovoriti. Puno hvala!

Zašto je Oliver bez razloga ljut na Elia što mu ovaj želi namjestiti Chiaru? Oliver je bahato reagirao, bez potrebe (ona scena u autu)

Je li Oliver skužio da Elio masturbira kada mu je naglo ušao u sobu ili? Jel ga namjerno primio baš za tu ruku?

Zašto je Oliver uopće poljubio Elia ako nije htio ići dalje od poljupca i još ga je uz to poslije pošteno ignorirao?

U sceni kod kipa kada se Elio otvara, Oliver govori: "Are you saying what I think you sayin'?" ... Što konkretno njemu Elio želi reći?

Puno pitanja, ali meni se nekad treba crtati, mislim
1)/3) Oliver je od prvog dana isto bio lud za Eliom. Zato si nije mogao pomoći i na kraju ga je odlučio poljubiti, ali mu nije dao povod za dalje i htio je sve srezati u korijenu putem ignoriranja.

2) Ne zna se, ali Elio u knjizi misli da je Oliver shvatio zato što je rekao hajde nađemo se dolje, jer kad bi ostao u sobi Elio bi se ustao i vidjelo bi se, jel...

4) Elio njemu želi reći da je lud za njim i da je Oliver barem djelom toga svjestan što se i pokazalo točnim kada ga Oliver pita govoriš li to što mislim da govoriš.

Quote:
Pink Day kaže: Pogledaj post
Meni je cijela ta situacija s ocem još uvijek misterija, ali mi nekako više smisla ima da otac žali što nije doživio homoseksualno iskustvo/ljubav i da pitanje zapravo znači zna li Eliova majka da on nije doživio takvu ljubav?
Nije misterija. Iz knjige je potpuno jasno da Elia zanima zna li mama za Olivera i njega. Problem nastaje u tome što film prikazuje mamu kako kupi uplakanog Elia na kolodvoru i vozi ga doma, pa se odmah pretpostavlja da mama zna. No u knjizi te scene uopće nema već se Elio vraća doma sam s vlakom i bez suza. Odmah tu večer otac i Elio razgovaraju i Elio shvati da otac zna za romansu te se Elio premišlja da pita oca kako je saznao, ali ga samo pita zna li i mama. I još kad otac kaže da misli da ne zna Elio pomisli kako je to otac rekao s tonom čak i kad bi znala da su imali aferu ne bi joj smetalo.

Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Vjerno prati knjigu? Osim onog 20 or so years later, eh?
Pa zapravo film vjerno koliko-toliko prati knjigu sve do Eliovog i Oliverovog odlaska na izlet prije nego se Oliver vrati u SAD. U knjizi oni uopće ne odu negdje u neki nepoznati kraj već u Rim i tamo imaju kao druženje sa grupom umjetnika i pisaca. Elio se tijekom večeri napije i povrati (što je i u filmu ali u potpuno drugom kontekstu). No to je važno jer Elio misli kako je upropastio cijelu večer, ali ga Oliver prisloni uz neku crkvu i strastveno poljubi. Kasnije se Elio prisjeća kako je prilikom svakog posjeta Rimu prošetao do te crkve i sjećao se kako ga je Oliver strstveno ljubio te noći i vrate mu se sjećanja. U knjizi uopće nema rastanka na kolodvoru niti mama dolazi po Elia na kolodvor, čak štoviše, Elio se vraća sam i još komentira kako je sve kao na početku ljeta kada Oliver nije postojao. No pogodi ga kad dobije svoju sobu nazad bez Oliverovih stvari. Kasnije onda ima cijeli set manjih događaja i sastanaka u budućnosti pred kraj knjige.

Žao mi je što je iz filma izbačena razglednica koja prikazuje Monetovu sliku nekog pejzaža, koja se koristi kao asocijacija kroz knjigu na mjesto gdje se Oliver i Elio prvi put poljube, koju Oliver ukrade iz Eliove sobe kao uspomenu. Zanimljivo je da je Eliu to poklonio Oliverov prethodnik od prije dvije godine na kojoj je Eliu napisao "sjeti me se nekada" - svi su bili ludi za Eliom. 15 godina nakon romanse Elio iznenada posjeti Olivera koji je sad sveučilišni profesor. Oliver ga povede u svoj kabinet, a Elio tamo pronađe Monetovu razglednicu koju Oliver nikad nije bacio.
SiXo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 00:29   #170
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Mislim da si u pravu.

Zato i napisah u svom prvom upisu da mi nije legao taj očev monolog na kraju. Također, zanima me, što misliš kako bi film bio dočekan da je umjesto sina - kćerka?
Pa ne bi bilo razlike, odnosno ne bi trebalo biti, jer autor ne pravi razliku. Nema razloga zašto ti likovi ne bi bili maloljetnica i stariji muškarac, pogotovo sa tim monologom koji realitvizira baš sve. A na tragu toga je ono što meni smeta kod tog monologa.
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 10:24   #171
SiXo, nisam čitala knjigu, ali nakon pročitanog tvog opisa razvoja situacije u knjizi sviđa mi se kako se sve odvijalo. Slažem se da bi bilo super da su prikazali razglednicu.
Pink Day is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:33   #172
Ne znam samo jel ovom redatelju neki đir natrpat gomilu pseudošarmantnih sličica - od nabreklih marelica do vožnji biciklom uz ledine i jezera i najjače od svega - pronalazak antičkog kipa - a ispod toga samoživi i totalno nezanimljivi likovi kojima će ćaća na kraju pokušati (neuspjelo) dati bar još jednu dimenziju.

Marelice
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 08:42   #173
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Ne znam samo jel ovom redatelju neki đir natrpat gomilu pseudošarmantnih sličica - od nabreklih marelica do vožnji biciklom uz ledine i jezera i najjače od svega - pronalazak antičkog kipa - a ispod toga samoživi i totalno nezanimljivi likovi kojima će ćaća na kraju pokušati (neuspjelo) dati bar još jednu dimenziju.

Marelice
Breskve
Ipak su malo veće od marelicav

Sve ostalo za Guadagnina stoji i to su upravo razlozi zbog kojih mi ide na jetra. Vjerojatno će po tom principu iskasapiti "Suspiria". Ono, trpaj art kadrove, boeme i intelektualce, lijepa mjesta i imaš film na koji se publika i kritičari međunarodno rajcaju. Mrš
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 12:10   #174
Da, ali vidite za razliku od Bigger Splash, meni ovdje takvo pseudointelektualno i pretenciozno prekenjavanje baš pašu.
Atomic Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 16:07   #175
dali netko zna koji su fonts na opening credits od call me by your name?

jako mi se svidaju slova :klap:
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 08:22   #176
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Vjerno prati knjigu? Osim onog 20 or so years later, eh?
Kako je već netko naveo uglavnom prati knjigu a taj dio sa 20 years later, kada bi se sve to utrpalo u jedan film (ako bi se uopće moglo) predugo bi trajalo. A i snimat će se i nastavak koliko sam čitao i obrađivat će se ta tematika. Glavna dva glumca su izrazili interes, James Ivory koji je pisao screenplay, njega to ne zanima.

Pa će se i obraditi valjda ta AIDS moguća tematika, iako meni to nije padalo na pamet tokom gledanja film.

Film mi je krasan. A i zadnja scena je baš bilo to neko uništenje i prikazivanje svih emocija od očaja, tuge, svega na izrazu lica plus onaj line I have loved you for the last time Sufjan reže žile moment. lol
__________________
Mysterious Skin
MatthewDear is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 11:07   #177
Quote:
SiXo kaže: Pogledaj post
Žao mi je što je iz filma izbačena razglednica koja prikazuje Monetovu sliku nekog pejzaža, koja se koristi kao asocijacija kroz knjigu na mjesto gdje se Oliver i Elio prvi put poljube, koju Oliver ukrade iz Eliove sobe kao uspomenu. Zanimljivo je da je Eliu to poklonio Oliverov prethodnik od prije dvije godine na kojoj je Eliu napisao "sjeti me se nekada" - svi su bili ludi za Eliom. 15 godina nakon romanse Elio iznenada posjeti Olivera koji je sad sveučilišni profesor. Oliver ga povede u svoj kabinet, a Elio tamo pronađe Monetovu razglednicu koju Oliver nikad nije bacio.
Damn! Zašto je to izbačeni dio? Quite a shame.
__________________
Mysterious Skin
MatthewDear is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 18:35   #178
A jbmu šta to više ne igra u blitz cinestar kinima? jopet homofobija A baš sam imao besplatnih 100kn odnekud (od obitelji i vipa) i mislio sam ići gledati tu prekrasnu filmsku fotografiju tako da manipualtivnim akrobacijama pozovem/častim prijatelja (koji je hercegovac koji voli sport pa nebi bilo lako a pripremo sam se).

Tako mi i treba kad ne pratim kinoprikazivačku kulturu. Kakva je "kinematografija" (tj platno, atmosfera i ostalo u kinu "Europa" gdje vidim samo 25kn dodje)?

(Btw film ima i u videotekama (pauci, vrbani i sl.) i vidim da su dobili novu verziju neki dan.
Patak15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 00:45   #179
Oliver mi se odmah u startu činio baš kao ljigav i iritantan lik, i ponašanjem i odjećom i pipanjima Elija

Toliko su prikazali i spomenuli marelice i breskve da su mi se strašno jele, a onda je došla ona scena
__________________
tinyurl.com/pobjednikATD8
tinyurl.com/pobjednikTuthankopa21
tinyurl.com/pobjednikBaltiCopa23
sesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 11:31   #180
Quote:
sesve kaže: Pogledaj post
Toliko su prikazali i spomenuli marelice i breskve da su mi se strašno jele, a onda je došla ona scena
Dokoni pubertetlija i voćke krsti

A dokoni autor nazove likove Elio i Oliver, jer nedajbože da se Mike i Steve zajebavaju po talijanskim jezerima
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.