Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2018., 11:40   #1
Question Posao u Slavoniji

Pozdrav ekipa, novi sam na forumu, pa pokrećem jednu temu, a nadam se da svatko od vas može podijeliti neki savjet, iskustvo.

Kako naslov teme kaže, živim u Slavoniji. Završio sam 5 godina tehničkog fakulteta, položio razliku na filozofskom za nastavnika i stekao 5 godina iskustva u realnom sektoru. Posao u školi ili državnoj firmi nisam niti tražio baš u ovih 5 godina jer sam se nadao u realnom sektoru zarađivati puno više. Nažalost to se baš i nije pokazalo istinito u ovih 5 godina i odlučio sam promijeniti stvari. Odlučio da ne želim više raditi za oko 5.000 kuna ili manje, a raditi kao mrav za svoje šefove. Vi koji ste u ZG, da, u Slavoniji je teško dobiti više od 5.000 kuna. Ima ih, ali rijetkih. Zbog toga, odlučio sam potražiti posao u državnim tvrtkama. Moje kolege koje rade u HEP-u, Vodovodima, kojekakvim agencijama, školama, domovima, i slično, svi imaju u prosjeku 7.000+ kuna, pa i 9.000 kn. A da ne kažem, da je radna subota, nedjelja ili blagdan nepoznat pojam. Ja recimo imao sam 30 dana uzastopno radnih bez ijednog dana odmora, a zbog stresa doživio prometnu i jedva ostao živ, radio Nove godine, Božiće, Uskrse,... I da, u ovih 5 godina radio sam uvijek koliko-toliko u struci, VSS poslovi.

Ono što me zanima, kako se zaposliti u HEP-u, vodovodima, državnim agencijama, školama, domovima, znači svemu što ima predznak državnog? U ovih godinu dana što sam ne zaposlen ja sam se javio na 30-ak, ako ne i više tih natječaja i ama baš niti u jednom nisam ušao u uži izbor, ili da sam počeo raditi, ili da sam dobio suvisli odgovor tko je i zašto bolji kandidat? Znači, 0 bodova. Svjestan sam da živimo u okruženju korupcije i nepotizma, ali jeli moguće da je u Slavoniji baš sve to namješteno za one s vezama?

Da ne duljim, sada će već biti godinu dana od kada sam ne zaposlen i odluka je pala da kroz kojih mjesec ili dva napustim RH sa obitelji, ako ne bude posla (tečno pričam njemački i engleski, pa to nije neki problem). Selidba u neki drugi kraj HR mi nije zanimljiv, jer tamo ako i dobijem 9.000 kuna dok platim stan, troškove života nemam više od pola plaće, pa mi je to isto kao da sam u Slavoniji za 5.000 kuna.

Dakle, vi koji ste iz Slavonije, ali i drugih dijelova HR, jeli nam država toliko u banani?

Ja nemam nikoga da me gura, vuče veze ili slično. Pola familije je vani od 70-tih godina, a ovi koji su ovdje totalno van tih voda.
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 12:16   #2
Quote:
tektako kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa, novi sam na forumu, pa pokrećem jednu temu, a nadam se da svatko od vas može podijeliti neki savjet, iskustvo.

Kako naslov teme kaže, živim u Slavoniji. Završio sam 5 godina tehničkog fakulteta, položio razliku na filozofskom za nastavnika i stekao 5 godina iskustva u realnom sektoru. Posao u školi ili državnoj firmi nisam niti tražio baš u ovih 5 godina jer sam se nadao u realnom sektoru zarađivati puno više. Nažalost to se baš i nije pokazalo istinito u ovih 5 godina i odlučio sam promijeniti stvari. Odlučio da ne želim više raditi za oko 5.000 kuna ili manje, a raditi kao mrav za svoje šefove. Vi koji ste u ZG, da, u Slavoniji je teško dobiti više od 5.000 kuna. Ima ih, ali rijetkih. Zbog toga, odlučio sam potražiti posao u državnim tvrtkama. Moje kolege koje rade u HEP-u, Vodovodima, kojekakvim agencijama, školama, domovima, i slično, svi imaju u prosjeku 7.000+ kuna, pa i 9.000 kn. A da ne kažem, da je radna subota, nedjelja ili blagdan nepoznat pojam. Ja recimo imao sam 30 dana uzastopno radnih bez ijednog dana odmora, a zbog stresa doživio prometnu i jedva ostao živ, radio Nove godine, Božiće, Uskrse,... I da, u ovih 5 godina radio sam uvijek koliko-toliko u struci, VSS poslovi.

Ono što me zanima, kako se zaposliti u HEP-u, vodovodima, državnim agencijama, školama, domovima, znači svemu što ima predznak državnog? U ovih godinu dana što sam ne zaposlen ja sam se javio na 30-ak, ako ne i više tih natječaja i ama baš niti u jednom nisam ušao u uži izbor, ili da sam počeo raditi, ili da sam dobio suvisli odgovor tko je i zašto bolji kandidat? Znači, 0 bodova. Svjestan sam da živimo u okruženju korupcije i nepotizma, ali jeli moguće da je u Slavoniji baš sve to namješteno za one s vezama?

Da ne duljim, sada će već biti godinu dana od kada sam ne zaposlen i odluka je pala da kroz kojih mjesec ili dva napustim RH sa obitelji, ako ne bude posla (tečno pričam njemački i engleski, pa to nije neki problem). Selidba u neki drugi kraj HR mi nije zanimljiv, jer tamo ako i dobijem 9.000 kuna dok platim stan, troškove života nemam više od pola plaće, pa mi je to isto kao da sam u Slavoniji za 5.000 kuna.

Dakle, vi koji ste iz Slavonije, ali i drugih dijelova HR, jeli nam država toliko u banani?

Ja nemam nikoga da me gura, vuče veze ili slično. Pola familije je vani od 70-tih godina, a ovi koji su ovdje totalno van tih voda.
Na žalost bez "debele" veze nečeš dobit posao u državnoj firmi. Takva je situacija trenutno u Hrvatskoj. Ako nemaš ženu i djecu gibaj van. Nije samo u Slavoniji sve namješteno, tako je svugdje u Hrvatskoj.
sobotka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 14:32   #3
U biti imam osjecaj da ti je sve jasno samo cekas komentare da utvrde tvoje misljenje da trebas ici van.
U slavoniji je situacija kao i svugdje u drzavi, tko je bliže vatri - bolje se grije
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 23:31   #4
pff ak si slavonac onda moras znati da je politika i veza jedini nacin za takva mjesta
đabe diplome i iskustvo

samo pogledaj koja bagra dolazi u gradske uprave, totalne budaletine neuke
a imaju 15+ godina u stranci
__________________
Grab the sword and fight the Horde !
Kukulkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 15:45   #5
Ovako, ma svjestan sam ja gadne situacije, ali iskreno nisam bio svjestan da je toliko gadno. Ovih 5 godina koliko sam radio, dakle odmah poslije faksa, pa do prije cca godine, bio sam van toga. Radio sam, imao plaću, nije me bilo niti briga tko koliko radi, gdje radi, koliko zarađuje. Sada kada se javljam na te natječaje, prosto mi je nevjerojatno da je sve to sređeno za ljude s vezama.

Pa nije ni čudo da u društvu nitko nikoga ne podnosi, čak štoviše, to su tolika ogovaranja, licemjerje, da niti nemam posla s nikim više... Nemam volje niti vremena slušati kako netko nekog ogovara zbog njegova posla. Društvo mi je veliko, ali kao što sam napisao, većina radi po državnim firmama, agencijama, vodovodima, itd. Kao društvo totalno se ide u jednosmjernu provaliju.

Ono što ja ovdje komentiram, jeli stvarno moguće da je sve unaprijed naštimano? Odnosno, isplatili se uopće javljati na tako što ili je bolje gledati i dalje privatni, realni sektor, tj. odlazak u inozemstvo?
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 17:47   #6
Sve ovisi sto zelis od zivota, al kak citam tvoje upise mislim da si ti za ici van jer si skroz razocaran - kao i svi koji nemaju nekog ovdje haha
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:43   #7
Quote:
Strangeways kaže: Pogledaj post
Sve ovisi sto zelis od zivota, al kak citam tvoje upise mislim da si ti za ici van jer si skroz razocaran - kao i svi koji nemaju nekog ovdje haha
ne razumijem tvoj post? nemaš nikoga ovdje? pa imaš (imam), obitelj, ženu, djecu, rođake, prijatelje, kumove,...

ljudi koji odlaze iz HR odlaze jer su razočarani u cijeli sustav, idu gdje je bolje. sigurno ne bi išli iz HR da je ovdje dobro. ja prvi da imam plaću od 10, 15 tisuća kuna ne bih išao. vratit se u realni sektor mogu sutra, ali zašto? napisao sam ti, plaća 5 000 kuna, možda 6 000 kn. radiš non-stop. radiš po terenu (svijetu). a s druge strane svi oko tebe u državnim firmama ispijaju kave od 10 do 14 sati, za vrijeme posla, za veću plaću od tebe. kako pišu na indexu - ne budi glup, pridruži se ili idi. ja sam donio odluku pridružiti se ili jednostavno otići. nevjerojatno mi je da svaki natječaj naštiman, pa valjda netko i to kontrolira. ako već je naštiman, ono što ja pokušavam doznati, jer nitko iskren nije, kako doći u to društvo? znanje i iskustvo, obrazovanje, očigledno nisu kriterij.
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 02:59   #8
znas one gradske radove sto daju nezaposlenima ?
I TO JE NAMJESTENO - a to je najnizi nivo "drzavnog" zaposlenja

a sve to nije nist novo... pa politika diktira zivot u ovoj jebi-drzavi vec ohoho...
evo ti, bivsi gradonacelnik iz mog kvazi-grada, otkako je kradeze na vlasti, lik nema posao
a bio gradonacelnik

ono uvazena licnost, a sad je NULA
a sta je radio prije politike, prodavao osiguranje ljudima
__________________
Grab the sword and fight the Horde !
Kukulkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 11:05   #9
Quote:
tektako kaže: Pogledaj post
ne razumijem tvoj post? nemaš nikoga ovdje? pa imaš (imam), obitelj, ženu, djecu, rođake, prijatelje, kumove,...

ljudi koji odlaze iz HR odlaze jer su razočarani u cijeli sustav, idu gdje je bolje. sigurno ne bi išli iz HR da je ovdje dobro. ja prvi da imam plaću od 10, 15 tisuća kuna ne bih išao. vratit se u realni sektor mogu sutra, ali zašto? napisao sam ti, plaća 5 000 kuna, možda 6 000 kn. radiš non-stop. radiš po terenu (svijetu). a s druge strane svi oko tebe u državnim firmama ispijaju kave od 10 do 14 sati, za vrijeme posla, za veću plaću od tebe. kako pišu na indexu - ne budi glup, pridruži se ili idi. ja sam donio odluku pridružiti se ili jednostavno otići. nevjerojatno mi je da svaki natječaj naštiman, pa valjda netko i to kontrolira. ako već je naštiman, ono što ja pokušavam doznati, jer nitko iskren nije, kako doći u to društvo? znanje i iskustvo, obrazovanje, očigledno nisu kriterij.
Nemas posao, nemas nikog. Na to sam mislio. Svi koji su otisli nisu imali nekog da ih gurne malo unutra.

S tim da postoje iznimke, osobno poznajem nekoliko ljudi koji su godinama mukotrpno svasta radili i bili dobri u svom poslu, odrzavali poznanstva sa svim i svakim i jako se trudili da bi danas dobili negdje posao na mjestu o kakvima ti pricas da bi htio tamo raditi. Ne moras se uvijek ulizivati ili imati nekoga uz sebe, nekad se kvalitetan rad i trud prepoznaju. Ne bas cesto, ali ja vjerujem u dobre stvari i svoj rad i trud i evo pokazalo se da ide samo jako sporo

Danas je mozda malo problem to sto vlada ta negativna atmosfera, svi bi htjeli odmah sve (ne odnosi se na tebe, pricam opcenito). Nitko se ne bi malo pomucio, a jos uz sve to je najgore to sto ljudi nemaju ciljeve. Znaci, sad se mucim da bi mi kasnije bilo bolje jer ako napravim to nesto, pomoci ce mi oko neceg drugog i sl.



Opcenito mi se ta atmosfera u danasnjem drustvu, pogotovo kod mladih ne svida. Svi su jako u banani, bez obzira kak je u zivotu i sve ostalo ali mislim da bi mladi trebali biti ti koji su tu da guraju, pokrecu i stvaraju. A ponajvise da budu sretni. Jebeš sve ostalo
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 19:23   #10
Quote:
Strangeways kaže: Pogledaj post
Nemas posao, nemas nikog. Na to sam mislio. Svi koji su otisli nisu imali nekog da ih gurne malo unutra.

S tim da postoje iznimke, osobno poznajem nekoliko ljudi koji su godinama mukotrpno svasta radili i bili dobri u svom poslu, odrzavali poznanstva sa svim i svakim i jako se trudili da bi danas dobili negdje posao na mjestu o kakvima ti pricas da bi htio tamo raditi. Ne moras se uvijek ulizivati ili imati nekoga uz sebe, nekad se kvalitetan rad i trud prepoznaju. Ne bas cesto, ali ja vjerujem u dobre stvari i svoj rad i trud i evo pokazalo se da ide samo jako sporo

Danas je mozda malo problem to sto vlada ta negativna atmosfera, svi bi htjeli odmah sve (ne odnosi se na tebe, pricam opcenito). Nitko se ne bi malo pomucio, a jos uz sve to je najgore to sto ljudi nemaju ciljeve. Znaci, sad se mucim da bi mi kasnije bilo bolje jer ako napravim to nesto, pomoci ce mi oko neceg drugog i sl.

Opcenito mi se ta atmosfera u danasnjem drustvu, pogotovo kod mladih ne svida. Svi su jako u banani, bez obzira kak je u zivotu i sve ostalo ali mislim da bi mladi trebali biti ti koji su tu da guraju, pokrecu i stvaraju. A ponajvise da budu sretni. Jebeš sve ostalo
Ok, sad te razumijem. Na žalost, roditelji su mi radišni ljudi van tih, recimo uhljeb pozicija, i odgojili su me kao što su i oni, no čini se da su pogriješili. Zapravo, to su svi skužili, jer nisam jedini (pogledaj koliko nam ljudi ide van). Da nije tako, ne bismo imali 300.000 ne zaposlenih, a radnika nema. Znaš ono, "car je gol", pale su plahte i svima postaje jasno u kakvom društvu živimo. Neću reći državi, jer društvo je država. Što je žalosno, jedini medij koji o tome piše je Index, kada sam čitao te njihove objave ranije mislio sam da su to kreteni kakvih nema, ono mrzitelji Hrvatske, a kada se nađeš u poziciji da to vidiš, shvatiš koliko je Index u pravu što piše, omalovažava i reći ću pljuje po društvu i državi.

Što se tiče rada i truda, evo provjereno u Slavoniji to ne drži vodu. Kolega je radio u školi, došao tamo bez ikoga, cca preko 2 godine po zamjenama u istoj školi i kada se raspisao natječaj za stalno dobio nogu. Kasnije mi je otkrio kako je ravnateljica zaposlila neku djevojku koja je prijateljica od nekog lika koji je profesor njenom sinu u školi, ili na faksu, ne bitno. Gle, kada to doživiš sigurno ti atmosfera neće biti nikakva drugačija doli loša. Što kaže taj kolega, kako da on gura kada su ga "odgurali" s radnog mjesta, a lik se baš trudio, klinci ga obožavali. Ovo što kažeš mladost gura, mladost je upropaštena od roditelja koji stvaraju upravo te uhljebe i društva koje to dozvoljava, a ona mala šačica pravih ne mogu gurati naprijed ili napraviti promjenu.

Ne vezano za temu, ako je netko gledao danas emisiju "Sjedi, odličan", to je neka emisija o profesorima u školi. Ja sam se jednostavno otkvačio. Dakle, ono svatko koga su tamo intervjuirali pola familije mu radi u školi, ono tipa mama, tata, sestra, brat, djed,... Mislim da nikakav komentar nije potreban Baš se pitam da roditelji rade u trgovini bili dijete isto radilo u trgovini.
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 22:40   #11
Quote:
tektako kaže: Pogledaj post
Ok, sad te razumijem. Na žalost, roditelji su mi radišni ljudi van tih, recimo uhljeb pozicija, i odgojili su me kao što su i oni, no čini se da su pogriješili. Zapravo, to su svi skužili, jer nisam jedini (pogledaj koliko nam ljudi ide van). Da nije tako, ne bismo imali 300.000 ne zaposlenih, a radnika nema. Znaš ono, "car je gol", pale su plahte i svima postaje jasno u kakvom društvu živimo. Neću reći državi, jer društvo je država. Što je žalosno, jedini medij koji o tome piše je Index, kada sam čitao te njihove objave ranije mislio sam da su to kreteni kakvih nema, ono mrzitelji Hrvatske, a kada se nađeš u poziciji da to vidiš, shvatiš koliko je Index u pravu što piše, omalovažava i reći ću pljuje po društvu i državi.

Što se tiče rada i truda, evo provjereno u Slavoniji to ne drži vodu. Kolega je radio u školi, došao tamo bez ikoga, cca preko 2 godine po zamjenama u istoj školi i kada se raspisao natječaj za stalno dobio nogu. Kasnije mi je otkrio kako je ravnateljica zaposlila neku djevojku koja je prijateljica od nekog lika koji je profesor njenom sinu u školi, ili na faksu, ne bitno. Gle, kada to doživiš sigurno ti atmosfera neće biti nikakva drugačija doli loša. Što kaže taj kolega, kako da on gura kada su ga "odgurali" s radnog mjesta, a lik se baš trudio, klinci ga obožavali. Ovo što kažeš mladost gura, mladost je upropaštena od roditelja koji stvaraju upravo te uhljebe i društva koje to dozvoljava, a ona mala šačica pravih ne mogu gurati naprijed ili napraviti promjenu.

Ne vezano za temu, ako je netko gledao danas emisiju "Sjedi, odličan", to je neka emisija o profesorima u školi. Ja sam se jednostavno otkvačio. Dakle, ono svatko koga su tamo intervjuirali pola familije mu radi u školi, ono tipa mama, tata, sestra, brat, djed,... Mislim da nikakav komentar nije potreban Baš se pitam da roditelji rade u trgovini bili dijete isto radilo u trgovini.
Mislim da ti to bas i nema toliko veze sa Slavonijom, svugdje ti je tako - tipa to sto pricas za lika koji je dobio nogu iz skole..
Ali kazem, treba se truditi pa kako bude. S tim da uvijek treba racunati da i vani mozes popusit, tak da se treba naoruzat sa svim u glavi i ostat stabilan. To je najvaznije
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:21   #12
Quote:
Strangeways kaže: Pogledaj post
Mislim da ti to bas i nema toliko veze sa Slavonijom, svugdje ti je tako - tipa to sto pricas za lika koji je dobio nogu iz skole..
Ali kazem, treba se truditi pa kako bude. S tim da uvijek treba racunati da i vani mozes popusit, tak da se treba naoruzat sa svim u glavi i ostat stabilan. To je najvaznije
Ma jasno, na sve treba biti spreman, a to i jesmo (ja i obitelj jer o svemu razmišljamo zajedno)
Još koji mjesec pa ako ne bude ništa ovdje, via Njemačka, a aplicirao sam i za radnu dozvolu u Švicarskoj pa ako ona upali, ode bez pozdrava

Žao mi je jedino što sam ovih 5 godina bio van svega toga, ali tolika količina licemjerja koju možeš doživjeti kada se nađeš u situaciji da tražiš posao koji ja tražim je jednostavno nečuvena. Evo primjer, zadnji razgovor za posao u jednoj školi, kaže meni osoba s druge strane "što ja kao inženjer bi htio raditi u školi, pa bolje da idem u neku privatnu tvrtku, škola je bez veze, koma". Onda, odem na kavu s osobom koja radi u toj školi i saznaš da od te žene obije kćeri rade po školama, oba zeta također, a tu je i muž, navodno i roditelji su radili. Što reći. To je samo jedan primjer.
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:28   #13
Quote:
tektako kaže: Pogledaj post
Ma jasno, na sve treba biti spreman, a to i jesmo (ja i obitelj jer o svemu razmišljamo zajedno)
Još koji mjesec pa ako ne bude ništa ovdje, via Njemačka, a aplicirao sam i za radnu dozvolu u Švicarskoj pa ako ona upali, ode bez pozdrava

Žao mi je jedino što sam ovih 5 godina bio van svega toga, ali tolika količina licemjerja koju možeš doživjeti kada se nađeš u situaciji da tražiš posao koji ja tražim je jednostavno nečuvena. Evo primjer, zadnji razgovor za posao u jednoj školi, kaže meni osoba s druge strane "što ja kao inženjer bi htio raditi u školi, pa bolje da idem u neku privatnu tvrtku, škola je bez veze, koma". Onda, odem na kavu s osobom koja radi u toj školi i saznaš da od te žene obije kćeri rade po školama, oba zeta također, a tu je i muž, navodno i roditelji su radili. Što reći. To je samo jedan primjer.
Zalosno je sto je to sve postalo toliko normalno, da se ljudi uopce vise niti ne cude tome niti trude protiv toga. Jer jednostavno shvatis da ne ide

Glup primjer, bio sam radio konobar par godina i odlucim se slozit si prekvalifikaciju za konobara (platim si sam sve) jer sam htio to imati, polozim ispite i sve ostalo i sad treba mi praksa. U skoli pitam da li oni negdje salju ili si sam moram naci, oni kazu kao pa ako si vec radio vecinom to ljudima samo netko potpise. Ja kazem okej nije mi problem, potpisat ce mi trenutni poslodavac ali ja bi svejedno htio odraditi praksu cisto jer sam imao vremena i htio sam vidjeti kak se radi dalje po restoranima.

I odem ti ja do najblizeg restorana u kojemu sam vidio u nekoliko navrata da traze konobare i ponudim poslodavcu besplatnog radnika koji zna radit - znas sto sam dobio, hvala lijepa ali nama to ne treba, mi ne uzimamo nikoga na praksu a po restoranu vidis konobara gdje pada s nogu i trci ko idiot da bi stigao sve, znaci usluga na nuli jer on to sam ne stigne. Onak, da i nisam prije taj posao radio mogao sam barem oprat case, izbacit cugu iz sanka i sl. Ali ne, njima to ne treba jer ne daj Boze da netko vidi sto se uistinu dogada u tom restoranu.

To ti je jebena Slavonija. Ni besplatno ne mozes raditi. Tak da, ja gledam na sve pozitivno ali realno nemam nikakva ocekivanja od ove situacije trenutno, a o buducnosti da ne govorim. Rupa.
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:58   #14
Quote:
tektako kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa, novi sam na forumu, pa pokrećem jednu temu, a nadam se da svatko od vas može podijeliti neki savjet, iskustvo.


Ono što me zanima, kako se zaposliti u HEP-u, vodovodima, državnim agencijama, školama, domovima, znači svemu što ima predznak državnog?

0 bodova. Svjestan sam da živimo u okruženju korupcije i nepotizma, ali jeli moguće da je u Slavoniji baš sve to namješteno za one s vezama........

Da ne duljim, sada će već biti godinu dana od kada sam ne zaposlen i odluka je pala da kroz kojih mjesec ili dva napustim RH sa obitelji, ako ne bude posla (tečno pričam njemački i engleski, pa to nije neki problem).......


Dakle, vi koji ste iz Slavonije, ali i drugih dijelova HR, jeli nam država toliko u banani?



Ja nemam nikoga da me gura, vuče veze ili slično. Pola familije je vani od 70-tih godina, a ovi koji su ovdje totalno van tih voda.
Ja sam iz Slavonije, ostali iz države nemaju pojma kako je zaista ako si u situaciji koju si opisao da nemaš nikog da te pogura. Sve je namješteno. Sve. Jedna čistačica iz Općine je pričala javno na jednoj fešti kako je primljena na posao , kako su joj dali pitanja za ona testiranja, koje su to veze teške bile, gradonačelnici i župani, kako je to učila napamet,... koma.

Isti slučaj, nemamo nikoga, odnosno nismo imali nikoga dok smo bili u Hrvatskoj. (Jednom me uhvatila inspiracija pa odi vidi na Podforum "Psihologija" temu "Kako cijeniti novac i postati škrtac"- tamo je moja priča, da ne ponavljam).

Sva obitelj emigrirala, nikakvi kumovi, rođaci, ujaci, nitko nije ostao. Bez zaleđa obitelji i moćnih prijatelja, i još bez članske iskaznice, bez posla, bez prihoda, da sam ostala još godinu-dvije, vjerujem da bi mi djeca skapavala od gladi. Ne pretjerujem

Poslala sam sve u vražju mater, okrenula se i otišla. Evo, prije 5 godina sam išla na razgovor za posao kao sezonka u jednoj poznatoj Turističkoj firmi, plaća je bila mizerna, nebitno, nisam tamo radila. Danas sam rezervirala u 8 mjesecu ljetovanje tamo za obitelj, i nakon par sati mi se dogodi bljesak, čovječe, totalno sam na to zaboravila, ...nisam si ni u ludilu mogla zamisliti da ću ikad u životu moći sebi priuštiti nešto tako, a to zaradim za tri tjedna rada (ili dva i pol, nemam pojma)

Probaj i vidi, nemoj odmah vući cijelu obitelj, polako dok se ne snađeš. Preporodit ćeš se
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:53   #15
Quote:
zlatka v kaže: Pogledaj post
Ja sam iz Slavonije, ostali iz države nemaju pojma kako je zaista ako si u situaciji koju si opisao da nemaš nikog da te pogura. Sve je namješteno. Sve. Jedna čistačica iz Općine je pričala javno na jednoj fešti kako je primljena na posao , kako su joj dali pitanja za ona testiranja, koje su to veze teške bile, gradonačelnici i župani, kako je to učila napamet,... koma.

Isti slučaj, nemamo nikoga, odnosno nismo imali nikoga dok smo bili u Hrvatskoj. (Jednom me uhvatila inspiracija pa odi vidi na Podforum "Psihologija" temu "Kako cijeniti novac i postati škrtac"- tamo je moja priča, da ne ponavljam).

Sva obitelj emigrirala, nikakvi kumovi, rođaci, ujaci, nitko nije ostao. Bez zaleđa obitelji i moćnih prijatelja, i još bez članske iskaznice, bez posla, bez prihoda, da sam ostala još godinu-dvije, vjerujem da bi mi djeca skapavala od gladi. Ne pretjerujem

Poslala sam sve u vražju mater, okrenula se i otišla. Evo, prije 5 godina sam išla na razgovor za posao kao sezonka u jednoj poznatoj Turističkoj firmi, plaća je bila mizerna, nebitno, nisam tamo radila. Danas sam rezervirala u 8 mjesecu ljetovanje tamo za obitelj, i nakon par sati mi se dogodi bljesak, čovječe, totalno sam na to zaboravila, ...nisam si ni u ludilu mogla zamisliti da ću ikad u životu moći sebi priuštiti nešto tako, a to zaradim za tri tjedna rada (ili dva i pol, nemam pojma)

Probaj i vidi, nemoj odmah vući cijelu obitelj, polako dok se ne snađeš. Preporodit ćeš se
Ma znam ja kako je raditi i živjeti vani. Moja obitelj (roditelji) mi je cijeli život vani, tako sam kao dijete naučio njemački, pa i engleski. Nisam u situaciji gladi, ili nekih velikih želja, za život se steklo zahvaljujući žrtvi mojih roditelja (oni su otišli van za vrijeme 80-tih), a meni i braći omogućili dostojan život u HR. Što zbog roditelja koji nisu imali pojma kako je u HR, a što zbog nas jer nas same to nije zanimalo, mi smo bili van svih tih tema o korupciji, nepotizmu gotovo sve ovo vrijeme do kada sam ja odlučio naći posao u HEP-u, školi. Moj otac, koji je gotovo pred mirovinom ne može vjerovati da je situacija takva (kako sam rekao, nisu nas zanimale takve teme, roditelju su dolazili u HR par puta godišnje, a ja i braća se školovali, radili, dobar dio života provodili u Njemačkoj). Da su nas roditelji kao djecu povukli za Njemačku naš trag u HR nebi postojao, zato su i odlučili raditi vani, a nas školovati u HR i da tu ostanemo. No i sami sada kažu da jednim djelom misle da su pogriješili.

Rad za 700 eura više ne dolazi u obzir (u Njemačkoj takav posao koji sam ja radio plaćen je oko 3 - 4 tisuće eura), ali meni novac nije motiv, meni je motiv biti solidno plaćen za svoj posao, a kako to ne mogu biti u Slavoniji, odlučio sam biti dio "moje" ekipe u HEP-u, ili školi. Kako sam rekao svi u prosjeku imaju oko 1.000 eura, a rade neusporedivo manje.

edit: sad sam pročitao priču, teška priča, ali tako su i moji roditelji prošli, uz još migracija po Hrvatskoj ajme. Nama su osigurali puno toga, kao što ćeš i ti svojoj djeci, ali nakon 30 godina inozemstva čovjek (moji roditelji) su mislili da će u HR biti bolje, ali nije, i nikada neće. Zato je sve bliže odluka i o mome odlasku.
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 14:48   #16
To što kažeš za svoje roditelje koji su bili izvan tih priča, isto je bilo sa mojim pokojnim svekrom i svekrvom. Obrazovani, dobri i pošteni ljudi, otišli u mirovinu i nisu uopće znali kako sve to funkcionira a sve se događalo njima ispred nosa jednostavno su živjeli mirno i povučeno, i nisu bili dio tog kruga.

Stari je smatrao da se može probiti isključivo poštenjem i stručnošću (bio je inženjer) kao što je i on u svoje vrijeme. Imali su svoje zaslužene mirovine i čudili se kako su preko noći nekadašnji skladištari postali generalni direktori, kako ja nemam posao ili im sin ne dobija plaće.

Kad je mama negdje 2006 ili 2007 rekla "Ja mislim da je za sve kriv onaj HDZ", ja sam ostala bez teksta, koliko su oni bili izvan svega i nisu znali kako stvari funkcioniraju tamo

I
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 22:05   #17
Quote:
zlatka v kaže: Pogledaj post
To što kažeš za svoje roditelje koji su bili izvan tih priča, isto je bilo sa mojim pokojnim svekrom i svekrvom. Obrazovani, dobri i pošteni ljudi, otišli u mirovinu i nisu uopće znali kako sve to funkcionira a sve se događalo njima ispred nosa jednostavno su živjeli mirno i povučeno, i nisu bili dio tog kruga.

Stari je smatrao da se može probiti isključivo poštenjem i stručnošću (bio je inženjer) kao što je i on u svoje vrijeme. Imali su svoje zaslužene mirovine i čudili se kako su preko noći nekadašnji skladištari postali generalni direktori, kako ja nemam posao ili im sin ne dobija plaće.

Kad je mama negdje 2006 ili 2007 rekla "Ja mislim da je za sve kriv onaj HDZ", ja sam ostala bez teksta, koliko su oni bili izvan svega i nisu znali kako stvari funkcioniraju tamo

I
Ma kod nas je komično da smo mi svi bili van svega toga do prije eto kakvih godinu dana Ja sam radio, braća također u svojim obavezama, roditelji vani, jednostavno nas nisu dirale te teme. Ali eto, kada se dotakneš toga brzo sve shvatiš, doživiš, upoznaš
Što je po meni još žalosnije, toliko licemjerje od ljudi mislim da nigdje na planeti ne možeš pronaći što kod nas
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 18:54   #18
Jeli netko danas gledao emisiju, nisam siguran kako se zove, ali mislim "ni da ni ne". U biti emisija pozove srednjoškolce pa tako raspravljaju o problemima, uglavnom razne teme.

Danas je bila tema o tome što studirati. Da skratim zaključci djece od kakvih 16 godina je:
- studirati ću ono gdje ću raditi u javnom sektoru
- studirati ću ono gdje budem imao vezu da me netko poslije zaposli
- i najbolje jedna mala, ako ne bude posla bavit ću se poljoprivredom (zbog poticaja)

Ja se stvarno šokiram kakva je ovo zemlja. Definitivno je netko rekao laku noć i ugasio svjetla Došlo je do toga da su već i djeca od kakvih 16 godina opterećena cijelim sustavom, strašno.
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 19:39   #19
Quote:
tektako kaže: Pogledaj post
Jeli netko danas gledao emisiju, nisam siguran kako se zove, ali mislim "ni da ni ne". U biti emisija pozove srednjoškolce pa tako raspravljaju o problemima, uglavnom razne teme.

Danas je bila tema o tome što studirati. Da skratim zaključci djece od kakvih 16 godina je:
- studirati ću ono gdje ću raditi u javnom sektoru
- studirati ću ono gdje budem imao vezu da me netko poslije zaposli
- i najbolje jedna mala, ako ne bude posla bavit ću se poljoprivredom (zbog poticaja)

Ja se stvarno šokiram kakva je ovo zemlja. Definitivno je netko rekao laku noć i ugasio svjetla Došlo je do toga da su već i djeca od kakvih 16 godina opterećena cijelim sustavom, strašno.
Razgovarao sam sa dva Hrvata (oko 40.-tih godina) koji su iz Njemačke došli graditi pogon u Hrvatskoj, Slavoniji. Trebao sam im raditi poslovni plan.
Našao se ja sa njima i mislio sam da ću se naslušati njihove kuknjave koliko je ovdje teško a u Njemačkoj lako... bla, bla...

Bila su dva super dobro raspoložena lika, zezaju se.
Meni fali kuknjave, slušam je svaki dan, U Hrvatskoj sam, pa bacim malo teme da ih navučem.
Pitam ih, što ako im biznis u koji ulažu propadne.

Oni meni cool kažu da će probati neki drugi biznis onda. Nisu sve što imaju uložili u ovaj aktualni.
Kažu oni meni da mogu otvoriti knjižaru ili voziti autobus. Citiram ih.

Kažu oni meni da se u biznisu uspijeva i propada, ako ne ide jedan, probaš drugi ili treći. I da se u životu ionako više puta moraš prekvalificirati jer je teško početi sa jednim poslom i otići sa njim u penziju.

Okani se javne službe u Slavoniji jer nemaš šanse osim ako ti se baš nešto ne potrefi.
Počni raditi bilo što od čega možeš nešto zaraditi i zidaj posao.

U Njemačkoj ćeš ionako biti fizikalac.
Proposal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 20:35   #20
Postoji mogućnost dobiti dobar posao u dobrom poduzeću i u Slavoniji, ali problem je što je ponuda takvih poslova toliko mala da je gotovo nemoguće doći do takvog posla.

Nedavno sam se tu raspravljao kako jedno poduzeće u deficitarnoj IT struci nudi plaće oko 3700-4000 kn, a iz vlastitog iskustva znam da programeri ovdje imaju plaće oko 5000 kn. To je realnost i nije čudo da djeca onda tako razmišljaju.

Mislim da sam također nedavno pisao kako mi je kolega dobio posao kao CNC operater i početna plaća mu je 5000 kn, s druge strane moj kum kao dipl. ing. i 15 godina staža dogurao do mjesta šefa i plaće od 5500 kn

Kad mi je žena dobila posao (stvarno odličan posao, još uvijek kucam u drvo ) nisam mu smio reći kolika joj je početna plaća jer bi se čovjek rasplakao od muke.

@Proposal Kako si ti očekivao da će se oni žaliti? Pa je*** led oni su došli vamo otvoriti posao, a ne tražiti posao. Imaju para, došli vidjeti hoće li što proći ovdje. Što se oni imaju žaliti? Tko kod nas ima par milijuna kuna za pokrenuti posao?

Inače, ako znaš jezik onda sigurno nećeš biti fizikalac u DE, mene rodbina svake godine zove i garantira posao u struci (bratić mi je iste struke), ali ja eto radim sam i pokušavam sve i svašta jer mi je tu obitelj/žena o kojima brinem, ali da njih nema i da nemam nikakvog posla otiša bi davno ća kako bi Dalmatinci rekli.
__________________
This is just my opinion so don't get all butt hurt.
adidasclimacool is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.