Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2010., 14:20   #41
Mozda nam samo treba neki nacin da prihvatimo da se sranja desavaju, vjerojatno je lakse reci da je netko nesto napravio nego prihvatiti da nas zivot nosi kao malu ladjicu u oluji i da cesto nemamo nikakve kontrole...osim nacina na koji cemo prihvatiti to sto se desava.
Netko ima srece, netko nema...misliti da ce zivot biti njezan prema nama i da se nece dogadjati sranja jer smo"dobre" osobe je kao misliti da te nece napasti podivljali bih u toreadorskoj areni samo zato sto si vegetarijanac.
Shit happens. A sto se tice proricanja sudbine, postoji nesto sto se zove cold reading. Ne sumnjam da ima ljudi s darom, ali ima puno sarlatana...a ne moras imati doktorat iz psihologije da znas da onaj tko potrazi pomoc u nekom zabitom mjestu dolazi jer mu sve ide naopako...i najcesce jer ima ljubavnih problema.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 15:52   #42
Slazem se sa tobom da je zivot tezak odnosno da mnogi od nas ne mogu prihvatiti zdrave pameti to sto im se desava...

Takodje mi je jasno da nije tesko pogoditi da neko ide negde jer cim je dosao ima i problem...pa onda krece zavrzlama...jel'jeste jel' nije...idi mi dodji mi...

Poenta je u sledecem - od kad je sveta i veka zlo postoji, da li kao ontoloska kategorija ili ne, ne znam...ali je vidno...i svako normalan to moze da pojmi i kroz svoj zivot i kroz zivot svojih bliznjih.

Ako gledamo teoloski - bese borba na nebu - jel' tako? I onda behu zbaceni na zemlju ti isti koji se pobunise iz gordosti prema Tvorcu...po Svetim Ocima oni su u podnebesju...tj. nalaze se nama nevidljivi ali su tu...i onda mi nije nejasno da se njima sluze...jer opet naglasavam zlo je prisutno i tamo gde je dobro geometrijskom progresijom krece odnosno jos je vece zlo...to se moze i istorijski gledati...kroz ratove, kroz narode, kroz patnje, kroz iskusenja pojedinaca u raznim situacijama, itd.

Ako gledamo energetski - znamo da energija ne nestaje i da se pretvara u drugi oblik, ali je i dalje prisutna...retki su pojedinci koji se mogu izboriti u jednom dahu sa nabojem negativne energije...jer ih polomi ili ih isisa ili vec nesto...

Ako gledamo bioloski - koliko znamo o mozgu? Koliko o nama samima...zivot je cudo...mozak je i dalje enigma...ma koliko se trudili naucnici...jer covek kao kruna Tvorca je najsavrseniji i kao takav je stvoren od Istoga...ali...tu onda nastaje dilema...da li taj "savrseni" covek koji ipak nije toliko savrsen jer mu je oduzeta besmrtnost bas zbog gordosti...moze da se zove "savrsenim" jer u svakome je usadjena klica dobra i zla...i negde davno procitah - sto vise gledas u zlo - pocinjes ga i sam nesvesno ciniti/pravdati itd...a to je upravo poenta da mi u stvari ne znamo mnogo toga...jer ne mozemo ih dokuciti/spoznati/pojmiti u okvirima naseg ogranicenog.

Dalje, Crkva kroz istoriju ima primere (i Pravoslavna i Katolicka) da je postojalo vracanje/bajanje/anatemisanje itd...i time se borila kroz molitve, vodu, zavete, itd...u cilju ublazavanja ako ne i skidanja...ali retki su bili pojedinci koji su to zaista mogli i da "vide"...ali je verni narod nazalost to mogao da "kusa"...

Tako da racionalno objasnjenje onako kako ga mi poimamo je, po meni, i dalje u stvari iracionalno...jer postoji zlo koje vuce ka zlu...energijom, ljudima, medijumima, u svakom slucaju ne bi li se postigao cilj.

Nazalost
interglossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 18:38   #43
Quote:
interglossa kaže: Pogledaj post
Slazem se sa tobom da je zivot tezak odnosno da mnogi od nas ne mogu prihvatiti zdrave pameti to sto im se desava...

Takodje mi je jasno da nije tesko pogoditi da neko ide negde jer cim je dosao ima i problem...pa onda krece zavrzlama...jel'jeste jel' nije...idi mi dodji mi...

Poenta je u sledecem - od kad je sveta i veka zlo postoji, da li kao ontoloska kategorija ili ne, ne znam...ali je vidno...i svako normalan to moze da pojmi i kroz svoj zivot i kroz zivot svojih bliznjih.

Ako gledamo teoloski - bese borba na nebu - jel' tako? I onda behu zbaceni na zemlju ti isti koji se pobunise iz gordosti prema Tvorcu...po Svetim Ocima oni su u podnebesju...tj. nalaze se nama nevidljivi ali su tu...i onda mi nije nejasno da se njima sluze...jer opet naglasavam zlo je prisutno i tamo gde je dobro geometrijskom progresijom krece odnosno jos je vece zlo...to se moze i istorijski gledati...kroz ratove, kroz narode, kroz patnje, kroz iskusenja pojedinaca u raznim situacijama, itd.

Ako gledamo energetski - znamo da energija ne nestaje i da se pretvara u drugi oblik, ali je i dalje prisutna...retki su pojedinci koji se mogu izboriti u jednom dahu sa nabojem negativne energije...jer ih polomi ili ih isisa ili vec nesto...

Ako gledamo bioloski - koliko znamo o mozgu? Koliko o nama samima...zivot je cudo...mozak je i dalje enigma...ma koliko se trudili naucnici...jer covek kao kruna Tvorca je najsavrseniji i kao takav je stvoren od Istoga...ali...tu onda nastaje dilema...da li taj "savrseni" covek koji ipak nije toliko savrsen jer mu je oduzeta besmrtnost bas zbog gordosti...moze da se zove "savrsenim" jer u svakome je usadjena klica dobra i zla...i negde davno procitah - sto vise gledas u zlo - pocinjes ga i sam nesvesno ciniti/pravdati itd...a to je upravo poenta da mi u stvari ne znamo mnogo toga...jer ne mozemo ih dokuciti/spoznati/pojmiti u okvirima naseg ogranicenog.

Dalje, Crkva kroz istoriju ima primere (i Pravoslavna i Katolicka) da je postojalo vracanje/bajanje/anatemisanje itd...i time se borila kroz molitve, vodu, zavete, itd...u cilju ublazavanja ako ne i skidanja...ali retki su bili pojedinci koji su to zaista mogli i da "vide"...ali je verni narod nazalost to mogao da "kusa"...

Tako da racionalno objasnjenje onako kako ga mi poimamo je, po meni, i dalje u stvari iracionalno...jer postoji zlo koje vuce ka zlu...energijom, ljudima, medijumima, u svakom slucaju ne bi li se postigao cilj.

Nazalost
Od kada je svijeta i vijeka mi ono sto je za nas neugodno ili nas plasi tumacimo kao zlo.

Mislim da je ono sto se uistinu desava van domasaja nase percepcije i da mozemo stati samo na tome da priznamo da je agnosticizam najvisi stupanj do kojeg mozemo ici.

Tko zna sto bakterije misle o nama

Zlo je odsutstvo dobra, stvari se jednostavno desavaju, nacin na koji ih tumacimo je nasa sudbina. Netko ce se fokusirati na zlo, pa ce vjerovati da ga je netko urekao, netko na dobro pa ce brijati na Secret i zakon privlacnosti.

Nisu mi jasne price crkve koje spominjes i price o urocima, ciscenju koljena nazad, kada Isus lijepo kaze da nas je on otkupio. I da bez rijeci njegova Oca nam nitko nista ne moze.
Znaci ako si u vjeri ne bi trebala vjerovati u bajalice i magiju ni ici nekome da prorice sudbinu ili gleda u ugljevlje ili sto god, jer si onda u grijehu i kao takva podlozna raznim utjecajima. Jer Biblija kaze svoje i o tome.
Ako je to tvoj sustav vjerovanja. I trebala bi biti zasticena od raznih utjecaja samo time sto zivis u vjeri i sto te sakramenti stite.

To sto je crkva radila kroz povijest...spaljivala je i vjestice, tako da to i nije neka referenca.

Nedavno je netko na forumu napisao da zlo stoji tamo gdje ga nesto hrani Negativna energija se gomila tamo gdje je nesto hrani. A svi mi u sebi nosimo i andjele i demone, sposobnost za dobro i sposobnost za lose, na nama je da izaberemo sto cemo hraniti, na koji nacin cemo vibrirati i privlaciti slicno.

Melem u patnji je imati kriviti nekoga za svo zlo koje se desava, treba puno snage i hrabrosti za pogledati se u ogledalo i reci, sami si kriv. Ili jos gore, osvrnuti se oko sebe i prihvatiti da nitko ne intervenira i zivot je to sto je, nema deus ex machina koji ce uskociti i rijesiti stvar, zivot nije Hollywoodski blockbuster.

Vjerujem da ima slucajeva kada se nesto izvana aktivira i lupa loncice, ali puno cesce se radi o strahu i praznovjerju koji se uplete u misaone procese i onda se stvori zacarani krug.

O mozgu suvremena neuroznanost zna jako puno.

Ne znam da li bih se slozila da je Covjek najsavrsenije bice Tvorca, jer nismo promilili nos ni iz vlastitog suncevog sistema, kamo tek da znamo sto se desava u ostatku svemira. Mislim da Covjekovu Egu jako pase da vjeruje da je tako.

Sto se tice opsjednuca...super mi je jedna zen budisticka pricica iz knjige Krava koja je plakala...kada su opatu samostana doveli zenu iz sela koja je bila opsjednuta, nekoliko snaznih muskaraca ju je jedva savladavalo koliko se zloduh u njoj ritao, psovala je, klela i pjena joj je isla na usta.
Opat je povikao da brzo iskopaju rupu 2x2 metra u zemlji i da zagriju kotao kipuce vode jer je jedini nacin da se zloduh istjera da se zenu baci u rupu i zalije kipucom vodom, poginuti ce, ali ce joj se spasiti dusa....
Treba li napomenuti da se zena umirila prije nego je voda zavrila i da je sasvim mirno nakon blagoslova otisla kuci?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 20:12   #44
Ma u celoj istoriji monastva imas susrete sa onostranim tj. demonima...

agnosticizam je sasvim drugi pojam i nije vezan za vernike ako razumes sta hocu da kazem

Naravno da Biblija prica o magiji i uopste uticaju zlog...to niko ne spori...ali time se ne dokazuje da iste nema...naprotiv...svest o tome da postoji se kroz Bibliju i propoveda da se ne bi islo u greh...

to sto kazes odlazenje tamo amo naravno da znam da crkva osudjuje ali moram priznati da o tome imam neko svoje misljenje...naravno verovatno subjektivno...jer npr. na odredjenim mestima sam doslovce citala da ljudi znaju da im je nesto uradjeno...obrate se manastiru/crkvi/svesteniku/monahu...ali on ne preduzima nista vec jednostavno kaze - moli se Bogu...tj. retki su oni koji znaju sta treba da se radi...

a s druge strane postoje i oni koji jesu pri crkvi pa znaju da npr. kazu da se prokletsvo vuce do treceg kolena, da ide sa zenske linije na zensku decu i obratno, da treba u to ime davati pomen/parastos tim umrlima, da im se trebaju citati 40 Liturgija za pokoj duse...itd...

dakle crkva ima svoje nacine...ali ne znaju tj. ne primenjuju svi koji su u njoj...

to ne umanjuje moj "greh" odlaska tamo samo kazem da sam izuzetno puno citala o tome...kao i da me neki od odgovora nisu zadovoljili - odnosno nisu mi delovali uverljivo...

opravdavati neke ruzne stvari samim zivotom...to se moze donekle...ali iza svake ruzne stvari stoji zlo u svom prvotnom obliku...

sto se monaha tice ...ko god je iole citao o njihovom zivotu morao se susresti sa time da oni imaju mnogo vise susreta te vrste...neko biva isiban od demona, nekome se prividja kao utvara, nekome kao sama Djeva ili svetitelj...ali posto se svi slazu da mi nismo dostojni videti andjele...onda se i zna od koga im ovako lazne slike...te mnogi od njih bivaju kasnije liseni blagodati zbog svoje gordosti...ali to je posebna tema...

ono sto sam s pocetka htela da kazem je da mi mnogo toga ne znamo...jer smo ograniceni umom...a da racio ili sholasticizam odnosno racionalizovanje svega ne znaci da smo "pametni" vec naprotiv da smo daleko od shvatanja tih istih sila/energija prosto zato sto nam nije dato...
interglossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 00:09   #45
Quote:
interglossa kaže: Pogledaj post
Ma u celoj istoriji monastva imas susrete sa onostranim tj. demonima...

agnosticizam je sasvim drugi pojam i nije vezan za vernike ako razumes sta hocu da kazem

Naravno da Biblija prica o magiji i uopste uticaju zlog...to niko ne spori...ali time se ne dokazuje da iste nema...naprotiv...svest o tome da postoji se kroz Bibliju i propoveda da se ne bi islo u greh...

to sto kazes odlazenje tamo amo naravno da znam da crkva osudjuje ali moram priznati da o tome imam neko svoje misljenje...naravno verovatno subjektivno...jer npr. na odredjenim mestima sam doslovce citala da ljudi znaju da im je nesto uradjeno...obrate se manastiru/crkvi/svesteniku/monahu...ali on ne preduzima nista vec jednostavno kaze - moli se Bogu...tj. retki su oni koji znaju sta treba da se radi...

a s druge strane postoje i oni koji jesu pri crkvi pa znaju da npr. kazu da se prokletsvo vuce do treceg kolena, da ide sa zenske linije na zensku decu i obratno, da treba u to ime davati pomen/parastos tim umrlima, da im se trebaju citati 40 Liturgija za pokoj duse...itd...

dakle crkva ima svoje nacine...ali ne znaju tj. ne primenjuju svi koji su u njoj...

to ne umanjuje moj "greh" odlaska tamo samo kazem da sam izuzetno puno citala o tome...kao i da me neki od odgovora nisu zadovoljili - odnosno nisu mi delovali uverljivo...

opravdavati neke ruzne stvari samim zivotom...to se moze donekle...ali iza svake ruzne stvari stoji zlo u svom prvotnom obliku...

sto se monaha tice ...ko god je iole citao o njihovom zivotu morao se susresti sa time da oni imaju mnogo vise susreta te vrste...neko biva isiban od demona, nekome se prividja kao utvara, nekome kao sama Djeva ili svetitelj...ali posto se svi slazu da mi nismo dostojni videti andjele...onda se i zna od koga im ovako lazne slike...te mnogi od njih bivaju kasnije liseni blagodati zbog svoje gordosti...ali to je posebna tema...

ono sto sam s pocetka htela da kazem je da mi mnogo toga ne znamo...jer smo ograniceni umom...a da racio ili sholasticizam odnosno racionalizovanje svega ne znaci da smo "pametni" vec naprotiv da smo daleko od shvatanja tih istih sila/energija prosto zato sto nam nije dato...
Bojim se da smo offtopic.

Mislim da imas svoje tumacenje religije i uzimas ono sto ti pase a odbacujes ono sto ti ne pase.

Pa sto ce reci svecenik ili redovnik pravom krscaninu nego da se moli Bogu? Ne pise li u Bibliji nesto u smislu da ni jedna vlas s glave njegovima nece pasti ako on to ne dozvoli?
Vjera spasava ljude.

A to sto ima u redovima crkve ostataka praznovjerja i sto se ljudi jos dan danas rado uticu seoskom folkloru jer ne mogu vjerovati da nesto tako jednostavno kao iskrena molitva moze pomoci to je drugi par rukava.

Nekima treba cijeli ritual da bi se doveo u stanje duha kada vjeruje da je sve u redu i da mu zlo ne moze vise nista, nekome je dosta reci : idi, vjera te tvoja spasila. Zamisljam si prizor u Evadjelju da je odgovor bio: idem ja kod nekog drugog, ovaj ne zna sto prica

Cemu uopce vjerniku molitve za pokojnike i mise za pokojnike, nece li se svakome suditi na sudnji dan po njegovim djelima, a ne po onom sto je obitelj izmolila za njega?

A kad smo kod patnje-Sto je Job trebao napraviti? Ici kod susjeda da mu gleda u grah i poklati pola jata golubova da se ocisti njegova loza s muske strane?

Sad smo skroz offtopic.

A kad smo kod dokaza magije...recimo da imam kucu koju ne uspijevam prodati, ako netko izmadjija da se proda za cijenu na koju je procijenjena uplatim 10% kamo god odredi.

To bi po meni bio neki dokaz magije a zlo dodje i samo.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 23:46   #46
Quote:
Kamael kaže: Pogledaj post
Nazalost tvoje probleme ti ne moze niko rijesiti ,djabe si do sada bacala pare,bolje da si pomogla prosjaku nekom ...Puna si sumnje sto je sasvim normalno ,ocekivala si previse ,dobila si onoliko koliko ti je bilo potrebno da izadjes iz problema,ali nisi vidjela ....sada trazis dokaz da magija postoji ,otidji gdje u prirodu kraj rijeke sa porodicom ,sa deckom,sa psom nebitno sama ,nalozi vatru uzivaj odmaraj .
Ovo gore nece rijesiti tvoje probleme al ce te sigurno opustiti i neces po forumu traziti dokaze o magiji,potrazi oko sebe

Pa sta se onda treba traziti na forumu i to na podforumu Magija i mistika????
zasto onda postoji ovaj podforum, ako cemo svaku temu povezanu megijpm i mistikom traziti svugdje drugdje samo ne tu?
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 14:30   #47
Ritualnu magiju dokazujes tako sto se ocituje manifestacijom ritualne operacije.
Misli u drugima nemozes dokazati ipak znamo da samo misaona bica i rad mislima je magija. Magija je svaki fizicki rad... direktno posredstvo
Komunikacija, razmjena misli
emocije, emotivna povezanost...

Po meni je magija i sprovodjenje svoje volje, utjecanje na desavanja, vrijeme i prostor.
Smaragdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 20:16   #48
samo da kažem, ako oćete nešto čarati, vračati, morate znati da se uvik obračate demonima znači negativnoj energiji, osim u nekim posebnim slučajevima
lovacnadlovcima is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 19:22   #49
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ako zelis vidjet prvo moras naucit gledat
Hehehe
4L0n3.l33t is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:05.