Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2013., 20:36   #41
Sinulo mi još nešto, ali da bacam u edit jer sam već puno napisao.
Fizičar je objasnio i da čovjek može "zapesti" u sporom doživljaju vremena.
Takve ljude zovemo "sporijima", "mutavima" i sl.
No radi se o tome da pojedinac sporije doživljava vrijeme i onda na svakodnevne životne situacije koje traže brzu reakciju ispadaju priglupi.
Pa to je i sam test inteligencije, jedan od ključnih faktora u testu je brzina koja se mjeri vremenom.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 21:04   #42
Quote:
alohae kaže: Pogledaj post
Fizičari možda imaju odgovor. Gledao sam dokumentarac na discovery u vezi vremena i jedan fizičar se dotako teme bržeg prolaska vremena kroz godine.
Doživljavaj vremena je prije svega subjektivan iako imamo mjerne jedinice koje vrijeme svode na objektivnost.

Čim više starimo tim nam vrijeme brže prolazi zbog iskustva.
Mozak više ne procesuira brdo inforamacija kod ponavljajućeg eventa, već samo procesuira ono što mu treba. I time dolazi do doživljaja bržeg protoka vremena.
Tako su barem objasnili.
Recimo za test pogledaj isti film dva puta, prvi put zapiši koliko je vremena prošlo, te ga pogledaj drugi put i onda zapiši koliko je vremena prošlo.
No važno je da imaš interesa u film. Django od Tarantina recimo

Sa druge strane opet vrijeme može subjektivno usporiti.
Recimo ako putuješ na jednoličnoj autocesti, ništa se ne događa, subjektivni dojam vremena će biti iznimno spor.
Ne sjećam se kako su to objasnili no mislim da je bilo zbog jednoličnosti, mozak ne radi ništa i vrijeme za njega stoji.

Neznam, to je koliko se sjećam u magli ali uglavnom na ovu temu su se zabavljali i fizičari.
Mislim da discovery bio a serija se bavila što je to vrijeme.

Fizičar je otišao toliko daleko da je probao šizofreniju objasniti krivom percepcijom vremena.
Odnosno da mozak ne doživljava vrijeme linijski. I uz to je ponudio i jedan jednostavni experiment u kojem je dokazao da i "zdrav mozak" može imati problema sa linijskim doživljajem vremena.

A eksperiment je bio jednostavn repetirajuće ponavljajuće akcije sa istim redosljedom, u jednom trenutku se zamjeni redosljed izvršavanja ali čovjek to ne primjeti, za njega je redosljed izvršavanja ostao isti.



Veliki napredak postignut danas više ljudi imaju mogučnosti postavljati pitanje zašto, istraživati samog sebe dok su jučer ili prekjučer bili isključivo vođeni mišlju kako preživjeti.
Ima smisla. Pogotovo ovo zadnje što si napisao!
... što čovjek toga više zna,spoznaje, to se više opterećuje, okupira i samim time "nabrijava" tijek vremena. Znanje je dvosjekli mač.
Evo, toliko toga se spoznalo i postiglo u tehnološkom smislu, i olakšalo nam život u mnogim segmentima, a opet vremenski sve na knap.
Uzalud nama što je sve na "dugme" kad ima brdo toga za obavit!
Meni postala i nedjelja, koju ne radim, nekako brzopotezna! ...a baš samo odmaram. Čudno malo!
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 17:09   #43
Bilo bi dobro kada bi se po zakonu uveli testovi koji bi bar približno pokazali kolika je emoc. (ne)zrelost :
političara, prosvjetnih radnika, sudaca, policajaca,šefova i direktora,liječnika,svećenika.
Mnogima je emo.intelig. ravna nuli, a ipak se nalaze na visokom nivou društvene hierarhije te kao takvi žive kao paraziti hraneći se onima ispod njih, kojih je jako puno.
Kako paradoksalno. Deformacija društva kakvog vidimo zato i jeste neminovna! ...i što je najgore, nitko ni ne pomišlja pozabaviti se našim emocijama, a koje su toliko važne. Ni škole ni crkve ni ostale odgojno-obrazovne ustanove. Uče nas toliko gluposti a ono bitno izostavljaju. Djeca kad odrastu postaju emocionalni invalidi. I sam se osjećam žrtvom svega navedenog.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 17:45   #44
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
političara, prosvjetnih radnika, sudaca, policajaca,šefova i direktora,liječnika,svećenika.
Mnogima je emo.intelig. ravna nuli, a ipak se nalaze na visokom nivou društvene hierarhije te kao takvi žive kao paraziti hraneći se onima ispod njih, kojih je jako puno.
Zašto misliš da pobrojani "žive kao paraziti hraneći se onima ispod njih"?

Tko onda ne živi kao parazit - samo poštena radnička klasa?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 18:23   #45
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da pobrojani "žive kao paraziti hraneći se onima ispod njih"?

Tko onda ne živi kao parazit - samo poštena radnička klasa?
...oni koji rade i pošteno žive od toga. Paraziti žive tako da iskorištavaju druge. Čast izuzecima među nabrojanim, ali sustav (čitaj država- zakon) im to omogućava...političari- najbolji primjer rečenog. ...po kratkoj definiciji- politika je samoj sebi svrha, ne da služi narodu kao što bi trebala.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 09:41   #46
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Thx.

U povezanosti sa ovim, isto tako zanima me, da li muškarci uopće "smiju " zaplakati nekada, koliko često, i da li je to sramota??? Postoji li neki parametri u psihologiji koji mogu to procijeniti i dati odgovor? Meni se često nakupe oči suzama, i zaplačem...pa ne znam jel to uopće normalno?
Meni prijateljica radi na psihijatriji u bolnici. pričala mi je baš vezano za muškarce. Kaže da su mnogi zakinuti odgojem, jer ih se često odgajalo da ne smiju zaplakati, biti emotivni, osjećajni....
Ona kaže da radi toga masu muškaraca u jednom trenutku pukne, jer dugo potiskuju emocije i guraju ih pod tepih radi takvog odgoja.
Pogotovo kad ih život pritisne s nekim jačim problemima.

Čim ti razmišljaš o tome, to je super. Ti sebe osvješćuješ, a ne guraš pod tepih. Radiš na sebi i svaka pohvala za to. Samo tako dalje ...sretno...
__________________
Karakter je sudbina čovjeka - Heraklit
dalekojemore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 13:15   #47
Slažem se!
Puno toga kasnije u životu proizlazi upravo iz odgoja i kućne atmosfere.
Ako imaš tatu koji je socijalac, psovač, pijanica,nasilnik-agresivac,zlostavljač,psihopat...onda njegova djeca doista moraju fest uložiti trud i boriti se da funkcioniraju u životu i izvršavaju obaveze te se suočavaju sa izazovima odraslog čovjeka u svijetu prepunom prepreka! Puno više se troše nego oni koji su imali kvalitetniji odgoj i kućni ambijent.
Recimo, sa mnom tata nikada nije pričao kao otac sa sinom, uvijek neka nabrijanost, vika, pogrdan govor...ma ludara! Koliko puta sam se pitao : gdje sam ja to došao i tko su moji roditelji???

Mama opet, u silnoj želji da nam "nadoknadi"ono što tata nije , previše nas učinila osjetljivima, labilnima, nestabilnima...što isto nije dobro... posljedice su kasnije neminovne...
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 10:30   #48
Primjetio sam u izbacivanju svoje emocionalne nestabilnosti određene situacije. Identične, pokupio situaciju iz djetinstva.
Ti ljudi bi za mene postali u tome trenu mrtvi, što je stvarno nezrelo.
Odlučio sam pustiti ljude i situaciju neka ostanu tamo gdje su i nastali.
Što želim reći da uzrok emocionalne nezrelosti može biti u situaciji ili situacijama i onda se u tom određenom trenutku aktivira vaša emocionalna nezrelost.
Nažalost problem ne staje samo na trenutačnom izbacivanje emocionalne nezrelosti već se problem počinje protezati, previše razmišljanja zašto, traženje krivih razloga. Gubitak samopouzdanja jer niste sigurni kad će se opet isto dogoditi.

I trigger ne tražiti u konkretnoj situaciji već što ta situacija znaći za vas.

I ono najvažnije do čega sam došao, koliko god banalna situacija bila, ozbiljno ju razmotrite.
Jer nekom je životna prepreka završiti fakultet a nekom je životna prepreka otvoriti pivu upaljačem. A končani ishod kod dvije osobe može biti isti.
Jer to otvaranje pivske boce upaljačem možda vuče hrpu govna koja je pod tepihom.

I na kraju ako pronađete razlog nemojte ga pokušati pobjediti, samo pustite situaciju da bude ono što jest, bez ikakvog znaćenja za vas.

Zadnje uređivanje alohae : 17.04.2013. at 10:38.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 15:47   #49
HTML Code:
I ono najvažnije do čega sam došao, koliko god banalna situacija bila, ozbiljno ju razmotrite.
da, ali gdje ću dospjeti kad bi sve to svako malo analizirao...i ovako previše toga motam po mozgovini!!!

...mislim da, roditelje koji nam prave probleme, a mi već odrasli i samostalni, treba držati na distanci i svesti sve na minimum. To je moj zaključak.
Nema sentimentalnosti. Nije lako ali to je nužno. Mene moj stari ne može pratiti ni u čemu, pa kome da ja non stop objašnjavam nešto i crtam kad je glup, tup i neupotrebljiv. Momak se oženio zelen a mama opet tražila bjeg od svojih pod svaku cijenu i naletila na budaletinu od mog tate. Divno!
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 16:18   #50
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
HTML Code:
I ono najvažnije do čega sam došao, koliko god banalna situacija bila, ozbiljno ju razmotrite.
da, ali gdje ću dospjeti kad bi sve to svako malo analizirao...i ovako previše toga motam po mozgovini!!!
da to je problem ako se prečesto događa, ja sam naučio izbjegavati situacije koje bi me uopće dovele do tako nečeg.
trebao bi se početi malo češće nalaziti u takvim situacijama, pa da onda vidim koliko je sati.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 17:14   #51
a razmišljao sam si da ima to neke veze sa emocionalnom angažiranošću.
inače uvijek nešto radim sa nekakvog granicom, no kad u nešto uđem 100% zbog nekog i onda mi taj se posere po mojem angažmanu, onda poludim.
sva sreća što to ipak ne gubim kontrolu nad ponašanjem ali nemogu kontrolirati fizičku reakciju jednom sam čak počeo i mucati.
znala mi se promjeniti boja glasa jednostavno u grlo uđe knegla i izmjeni se glas.
i da se "oslobodim" takvih situacija sa tim ljudima (da me opet ne zajebu) jednostavno ih prestanem emocionalno doživljavati, kao da pričam sa aparatom za kavu.
ne volim to raditi, mislim da nije dobro, ali jednostavno nema druge.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 19:53   #52
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Ali koliko vidim,Goleman govori o skladu naša dva uma - emocionalnog i racionalnog. Pa to je ravno savršenstvu Koliko ljudi to uspjeva , mislim jako malo!
Sličnu teoriju ima i Zeland u Transurfingu... Nema veze s psihologijom kakva je na ovom pdf, ali ima veze sa životom općenito. Baci pogled na pdf Duhovnost, imaš tamo temu o Transurfingu. A možeš i guglat, ako imaš volje. Možda ti i taj pristup bude blizak za razumijevanje ili rješavanje dvojbi koje osjećaš.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 22:19   #53
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
...oni koji rade i pošteno žive od toga. Paraziti žive tako da iskorištavaju druge. Čast izuzecima među nabrojanim, ali sustav (čitaj država- zakon) im to omogućava...političari- najbolji primjer rečenog. ...po kratkoj definiciji- politika je samoj sebi svrha, ne da služi narodu kao što bi trebala.
Da...a narod ih je sam izabrao...
Koji paradoks...
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 23:36   #54
Quote:
Silencium kaže: Pogledaj post
Sličnu teoriju ima i Zeland u Transurfingu... Nema veze s psihologijom kakva je na ovom pdf, ali ima veze sa životom općenito. Baci pogled na pdf Duhovnost, imaš tamo temu o Transurfingu. A možeš i guglat, ako imaš volje. Možda ti i taj pristup bude blizak za razumijevanje ili rješavanje dvojbi koje osjećaš.
zanimljivo, ali klatno postići, sa zvijerima u okruženju...mission impossible! Puno tu treba energije i zahtjeva akciju, da se i drugi oko nas mijenjaju na taj način...ali teško!... previše je tu nižih bića sa duhovnom zaostalošću! ,,,a dok je tako , i ja kao individua mogu samo relativno biti sretan i osjećati.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 00:04   #55
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
zanimljivo, ali klatno postići, sa zvijerima u okruženju...mission impossible! Puno tu treba energije i zahtjeva akciju, da se i drugi oko nas mijenjaju na taj način...ali teško!... previše je tu nižih bića sa duhovnom zaostalošću! ,,,a dok je tako , i ja kao individua mogu samo relativno biti sretan i osjećati.
zašto tvoji "osjećaji" moraju biti nešto dobro a ne nešto loše.
većina zombija koje znam (iako mene vole tako zvati) su apsolutno nesposobni samostalno funkcionirati. njih da se bojim....
onih kojih se bojim su oni koji su prihvatili svoje emocije, koji su spremni prihvatiti tuđe emocije, oni su uvijek mrtvi hladni.
najveća zvijer u okruženju je ona koja ima najviše emocija u sebi, koga boli briga za šupljegavog zombija koji traži zadovoljenje svojih potreba na najbrži mogući način.
osoba koja svojom plitkošćku dokazuje nešto nekome, kome plitkima.
jel mačka slatka mala maca ili predator koji je spreman da ubije slabijeg radi gušta?
odnosno postavio si osjećanja stereotipno.
vidi tigra jel vidiš nekog tko nema emociju pa će uhvatiti srnu ili netko čije emocije su toliko jake da srna nema šanse
ono što želim reći ne postoji jedan smjer. osjećaji koliko god dobrog čovjeka bile spremne učiniti boljim, toliko su i spremne lošega učiniti još boljim lošijim.

Zadnje uređivanje alohae : 18.04.2013. at 00:34.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 14:47   #56
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
sa zvijerima u okruženju...
svi poznajemo ponekog muškarca ili poneku ženu koju bi mogli okarakterizirat rječju zvjer, ali jedno ne razumijem

kad toliko ljudi koristi taj izraz za druge, jel vama to znači nešto dobro ili nešto loše?

mislim, znam dosta ljudi, i među njima je malo zvjeri, zbilja jako malo
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 15:09   #57
Quote:
Miškica kaže: Pogledaj post
Da...a narod ih je sam izabrao...
Koji paradoks...
Nije narod izabrao, nego mu je pružen privid da ima mogućnost izbora. Igrokaz koji se zove 'demokracija' ima jaku propagandu, puno novaca iza sebe, medije za pranje mozga i sve ostalo...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 18:27   #58
Ja ne znam u kojem smjeru ti khari namjeravas raditi na sebi, bazirano na kojim osnovama?
Na osnovi kulturoloski odredjenog stereoptipa muskarcine?

Covjece, danasnja zena je sposobna samu sebe materijalno zbrinuti, kao i samoj sebi obezbjediti blindiranu fizicku zastitu. Ono sto njoj treba je muskarac na njenom emotivnom nivou senzibilnosti, koji osjeca osjecaj, koji je, bas upravo kao ti sto si - svjestan reljefa svojega emocionalnog pejsaza

Njoj treba muskarac koji cijeni svoju emotivnost izljevajuci ju pred nju na svoj autentican nacin, muskarac koji isto kao i ona upravo sve dozivljava i treperi iz svoga gutsa nad svime. Muskarac vjecno emocionalno gladan, muskarac sa sto vecim emocionalnim potrebama. Njoj treba muskarac prijateljica, na istom, ili visem emotivnom nivou nego sto je ona sama

Danasnji muskarac jos nije dozreo za tako nesto, a i onaj koji jeste, tj onaj koji ima izrazenu emocionalnost, taj o sebi milsi da je cudoviste jer su ga kulturoloski trenirali u smjeru odredjenog masculine identiteta, zajedno sa svim tim 'zdravim' psihicima koji tako to kvalificiraju.
Tradicionalni 'u kontroli' muskarci su samo needy, i takvi nemaju pojma o svojim emocionalnim needs-ima. Oni su ti koji su emocionalno nezreli, a ne tavi kao sto je pokretac ove teme

khari, ne treba brkati anger management sa hipersenzibilnoscu i sa osjetljivoscu na sve i sva. Problem anger managementa i potreba za anger managementom bi nesala da slobodnije ispoljavas, i zadovoljavas, svoje emotivne potrebe.

A one se zadovoljavaju na intomnom nivou s partnericom s kojom ne samo da dijelis, tjelesne, intelektualne i duhovne - vec i svoje emocionalne potrebe. Upravo te senzibilne, emocionalne na prvom mjestu, jer one su glavna spona u intimnom odnosu sa danasnjom self-sufficient zenom kojoj, ponavljam, nikaj drugega ni ne treba vec emocionalno zadovoljenje, njoj treba bond na senzibilnom nivou jer ona je zena vise no sto je ikad bila. A to joj ne moze pruziti tradicionalni sirovi muskarac s nerazvijenim emocijama i bez spektra emocija, vec to moze bas ovakav kakav si ti s kojim ce ona u medjusobnim varijantama – zajedno, partnerski plakati, cmoljati, praskati u smijeh itd itd

Zadnje uređivanje todaytonight : 18.04.2013. at 18:37.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 18:46   #59
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nije narod izabrao, nego mu je pružen privid da ima mogućnost izbora. Igrokaz koji se zove 'demokracija' ima jaku propagandu, puno novaca iza sebe, medije za pranje mozga i sve ostalo...
Lijepo vas molim da ovime završimo s politikom
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 20:43   #60
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Covjece, danasnja zena je sposobna samu sebe materijalno zbrinuti, kao i samoj sebi obezbjediti blindiranu fizicku zastitu. Ono sto njoj treba je muskarac na njenom emotivnom nivou senzibilnosti, koji osjeca osjecaj, koji je, bas upravo kao ti sto si - svjestan reljefa svojega emocionalnog pejsaza...
.
.
.
Potpisujem svaku tvoju riječ.
Opisala si upravao ono što mislim tako precizno i slikovito da se nema što dodati!!!
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.