Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2014., 22:48   #141
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Posebni odjeli postoje za djecu s djelomičnom integracijom (bliže blagoj mentalnoj retardaciji) i oni pohađaju posebnu nastavu tri dana tjedno, što je za njih odlično i stvarno super napreduju u takvom okruženju.
Jel ovo tipfeler? Jer je brojka bliže tri sata dnevno.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 22:50   #142
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
odluku o promijeni skolskog programa donosi lijecnik skolske medicine, an temelju dokumentacije neke zdravstvene ustanove koja je radila procjenu, a u cijem je timu bio i psiholog.
Zapravo, rješenje donosi povjerenstvo od više članova, liječnik je samo jedan. Po novom pravilniku, rješenje će donositi povjerenstvo pri lokalnom uredu za obrazovanje - što će posebno veselo izgledati ako ih masovno ujedine ili ukinu.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 22:56   #143
Quote:
rh4ps0dy kaže: Pogledaj post
Jel ovo tipfeler? Jer je brojka bliže tri sata dnevno.
Ne, kod mene tako idu.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 08:05   #144
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
WTF ne mislim to, mislim upravo obrnuto, kao što sam gore i napisala.
ja sam shvatila da ti pricas samo o ucenicima koji "nisu bas za skolu" ja pricam o svima, i odlikasima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 09:37   #145
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
znaci ti mislis da je program skroz ok i da nema nepotrebnih dubina u programu osnovne skole?
sasvim ti je uredu ucenje kemijskih jednadzbi, masenog udjela, linearnih funkcija... u osnovnoj skoli? ovo je sad iz glave, srecom dugo nisam vidjela knjige niti razgovarala s djecom visih razreda osnovne skole.
WTF?! U čemu je problem?

To gradivo ne uči se na način da odmah moraju znati izvesti nizove DNK i računati molekularne spojeve, nego uče osnovno, a jednadžbe, funkcije i maseni udjeli govore mnogo o postanku svijeta, da sve proizlazi iz neke definicije, uče važnost izvođenja matematičkih zaključaka i potkrjepljivanja dokazima...

I to na bazičnim primjerima.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:00   #146
cemu? to za mene nije osnvno znanje kemije. ja ne kazem da to nije nikome potrebno ali sukladno mom misljenju da bi u osnovnim skolama program trebao biti siri i plici, smatram da kemjiskim jednadzbama i masenom udijelu tu nema mjesta.
ako je netko super zainteresiran za kemiju, trebalo bi mu biti omogucene radionice. i tako iz svakog predmeta.
s tzime da bi ja jos dodala u osnovnu skolu predmeta. kako kazem, puno sire, puno plice i puno vise prakticnog i puno vise povezivanja predmeta.
to je moje misljenje
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:14   #147
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
cemu? to za mene nije osnvno znanje kemije. ja ne kazem da to nije nikome potrebno ali sukladno mom misljenju da bi u osnovnim skolama program trebao biti siri i plici, smatram da kemjiskim jednadzbama i masenom udijelu tu nema mjesta.
ako je netko super zainteresiran za kemiju, trebalo bi mu biti omogucene radionice. i tako iz svakog predmeta.
s tzime da bi ja jos dodala u osnovnu skolu predmeta. kako kazem, puno sire, puno plice i puno vise prakticnog i puno vise povezivanja predmeta.
to je moje misljenje
To ZA MENE mi je kao ono s mišljenjima i šupcima...

Daj neki primjer tih predmeta, baš me zanima.

I zanima me koliko vas je ovdje samo roditelja, a koliko stručnih ljudi i roditelja
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 09:34   #148
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
To ZA MENE mi je kao ono s mišljenjima i šupcima...

Daj neki primjer tih predmeta, baš me zanima.

I zanima me koliko vas je ovdje samo roditelja, a koliko stručnih ljudi i roditelja
Moje misljenje je da vecina prolazi kroz sustav bez da kasnije se uopce sjeca tih istih osnova,bezobzira koliko su plitke ili duboke...

Das djetetu TV i ono nauci engleski.. posaljes ga 8 godina kroz osnove obrazovanja i jedva zna dvije rijeci engleskog.

E sad ides pretpostavkom da neka djeca ne mogu zavrsit tj biti uspjesna u osnovnom obrazovanju po defoltu ali i dalje stoji cinjenica da vecina se ne sjeca niceg sta je radila u osnovnoj i nema koristi od toga.

Ili ces stvarno tvrdit da u razredu od 30 ucenika njih 15 sjeca icega o kemiji i kem. jednadjabama? Ako njih 5...

Ne mora se odmah mjenjat cijeli predmet.. ali fond sati mozda.. izbacit neki predmeti koji su nepotrebni? Promjenit nacin nastave?

P.S. zar bitno ko je strucan a tko nije? da ti nebi slali diplome na PP
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 10:12   #149
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Moje misljenje je da vecina prolazi kroz sustav bez da kasnije se uopce sjeca tih istih osnova,bezobzira koliko su plitke ili duboke...

Das djetetu TV i ono nauci engleski.. posaljes ga 8 godina kroz osnove obrazovanja i jedva zna dvije rijeci engleskog.

E sad ides pretpostavkom da neka djeca ne mogu zavrsit tj biti uspjesna u osnovnom obrazovanju po defoltu ali i dalje stoji cinjenica da vecina se ne sjeca niceg sta je radila u osnovnoj i nema koristi od toga.

Ili ces stvarno tvrdit da u razredu od 30 ucenika njih 15 sjeca icega o kemiji i kem. jednadjabama? Ako njih 5...

Ne mora se odmah mjenjat cijeli predmet.. ali fond sati mozda.. izbacit neki predmeti koji su nepotrebni? Promjenit nacin nastave?

P.S. zar bitno ko je strucan a tko nije? da ti nebi slali diplome na PP
Vidiš, uopće nisi shvatila što želim reći...

Možda se neće sjećati detalja, ali će ustanoviti da svijet ima postanak koji se može izvesti zaključkom, onom posebnom logikom svakog predmeta bavljenja... Bitan je postupak, ne sam sadržaj, ono što mnogima nedostaje danas.

Pitala sam za stručnost jer mnogi ne vide da nije za svakoga svaka tema, a svakamo bi se pačali... Bez poznavanja osnova sustava, bez imalo namjere da sustav upoznaju i onda iznutra pokušaju djelovati ili s razumijevanjem dati prijedloge za poboljšanje ovoga što imamo, a ne davanjem nekih vilinskih svjetova na razmatranje.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 12:54   #150
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
To ZA MENE mi je kao ono s mišljenjima i šupcima...

Daj neki primjer tih predmeta, baš me zanima.

I zanima me koliko vas je ovdje samo roditelja, a koliko stručnih ljudi i roditelja
evo ja sam strucna.
sto vise radim sa klincima koja pokazuju predelinkventno i delinkventno ponasanje, sigrunija sam da i skola, tj sustav u koji smo ih gurnuli je itekako odgovoran za to. i da se naglaskom na vaznost obrazovanja, djecu gura iz skola na ulicu, da se utjece na njihovu sliku o sebi (losu) i da, kad vec ne mogu zadovoljiti kriterije dobrog ucenika, mogu zadovoljiti kriterijedobrog delinkventa.

prije nego se forumski profesori uvate obiteljskih vrijednosti, ja zaista mislim da je obitelj baza i da hrpu ponasanja djeca donesu od doma. ALI hrpu ponasanja djeca pokupe u skoli i hrpu ponasanja pokupe za vrijeme dok tu skolu imaju potrebu izbjeci.
a imaju potrebu izbjec skolu jer to za njih nije mjesto niti ucenja, niti istrazivanja, nego mjesto gdje su losi i gdje se njihovi talenti, interesi i vjestine ne cijene. gdje se trazi od njih nesto sto oni ne mogu i ne zele.

najveca zabluda generacije nasih roditelja (i baka i djedova) je bila da salju djecu u skolu, kako se ne bi morali muciti kao i oni (u prevodu, dobro uci i upisi faks, pa ces imati lijep uredski posao, neces se morati muciti u "fuj fuj zanatu" ili nedaj boze na poljoprivredi)

a jbg, niti su sva djeca za uredske poslove niti tih poslova ima dovoljno.
uz to, tj sve vecu stopu nezaposlenosti, potplacnosti VSS-a, meni je sasvim razumljivo da danasnji klinci ne cijene obrazovanje. ne treba im se nista posebno objasnjavati, jebote, djeca vide da su VSS roditelji nezaposleni ili potplaceni.

al ono najtuznije, postoje djeca, koju kroz igru zaista zanimaju razni poslovi.
pa pogledajte klince u preskolskoj dobi (osim onih kojima su starci dali tablet sa 3g):
zanima ih kako se sto sadi, zanima ih posao graditelja, elektricara, stolara, krojaca, kuhara, vatrogasaca, frizera....
djeca budu znatizeljna i promatraju svijet oko sebe...i sami bi to htjeli isprobati kroz igru.
onda ih posaljemo u skolu, gdje rade uglavnom sto?
sjede, mrino i poslusno sto im netko govori. i moraju uciti. najcesce, napamet. i cesto im se govori da moraju grijati stolicu, moraju zapeti, moraju....
ne vidim nista lose u opismenjavanaju, pruzanju razlicitih informacija, u ucenju trazenja informacija, dok god istovremeno poticemo djecu da razvijaju svoje interese. a to se cesto ne radi - "ne mozes na nogmet dok ne napises zadacu, ne mozes ujaku pomagat popravljat auto dok ne procitas lektiru, ne mozes sa dedom raditi police, jer nisi ispunio radnu biljeznicu iz zemljopisa, ne mozes sa bakom saditi luk ovaj vikend jer te cekaju testovi u skoli cijeli tjedan, skola je na prvom mjestu....i tako dalje. ovo su recenice koje sam nerjetko cula od roditelja djeci, nerjetko dobivaju i podrsku nastavnika za takav stav, i najcesce se desi da dijete kojem se uvjetuje da moze nesto, ali tek nakon sto napise zadacu, zapravo, niti ne ode raditi, niti ne napise zadacu.
i dok to dijete dodje do 8. razreda, izgubi interes za obicnim zanimanjima, al niti ne postigne nista u skoli.
(ovo uvjetovanje se ne odnosi na zgubidanjenje oko kompa ili ekipe iz ulice, nego zaista, za zanimanja koja rade neki njihhovi vazni; roditelji, rodbina, susjedi, djeca zaista pokazuju razne interese)

nemaju svi interese za poeziju, niti geografiju i neke zaboli sto se desilo prije 20 ili 200 gdoina....
ko sto mene nije zanimalo tenicko crtanje, tako mog drugara iz klupe nije zanimala knjizevnost.
ja sam citala knige i pisala lektiru (sebi i njemu), a on je meni ispunjavao radnu biljeznicu.
oboje smo imali petice iz jednog i drugog.
i sto smo naucili iz toga?
ja sam naucila varati i zaobilaziti sustav.uz to, uzivala sam citajuci.
zapravo imali smo srece, da smo imali jedno drugog, i da smo mogli mijenjati uslugu za uslugu, i da smo cineci jedno drugome uslugu, zapravo uvjezbavali vjestine u podrucuju nasih interesa.
danas predmete koji djeci nejdu uglavnom rjese roditelji ili se plate instrukcije, ili se plati nekome da ti napise lektira.
i meni je to lose.
a i dalje se potice varanje i zaobilazenje.


nerjetko dobijem izvjesce skole da dijete nema radne navike (uz hrpu problmaticnih ponasanja koja pokazuje).
i zaista, dijete nema naviku bubetanja cinjenica. nema naviku doci doma i napisati zadacu, procitati lektiru, dodatno nesto citati.
medju tim klinaca ima onih koji zgubidane pred kompom/tvom ili na ulici, al isto tako, medju njima se nadje klinaca koji vole sastaviti rastaviti taj isti komp, kuze se u mehaniku automobila (ok meni mogu svasta prodati pod znanje o mehanici, al ta djeca najcesce i imaju nekog svog sa kojim to rade, nekoga koga gledaju dok popravlja auto u radionici)....

i da, mozete reci da djeca imaju priliku birati sa 14/15 godina neki zanat.
imaju.
nerjetko i izaberu.
i nerjetko su uspjesni na praksi, al i dalje nejdu u skolu (sto nam to tocno govori, trebamo li zaista toliko profesora i predmeta po strukovnim srednjim skolama?)
ali ima i onih, koji na tom putu do 15te zaglibe u losem drustvu, koji izgube interese, nikad ne razviju radne navike (niti za strebanje niti za odlazak u skolu, a niti za neki zanat), i koji obilaze institucije i kojima se stalno salje poruka kolko su losi.

i zato mislim da ne bi trebalo sa smjeravanjem cekati do 15godine, nego poceti ranije.
i/ili barem smanjiti satnicu povijesti, zemljopisa, knjizevnosti, biologije (btw, ja se sjecam da smo mi masu toga kroz gimnaziju samo ponavljali, pa mi se cini logicnim da se vecina toga pocne uciti tek u gmnaziji)
a fizika, kemija, tehnicki....to treba biti iskljucivo prakticna anstava u OS.
(popracena sa par teorijskih naputaka, al defitnitivno drukcije od ovoga danas)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 17:49   #151
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Das djetetu TV i ono nauci engleski.. posaljes ga 8 godina kroz osnove obrazovanja i jedva zna dvije rijeci engleskog.
staviš dijete pred tv i ono pasivno upije nešto riječi i fraza na engleskom, razumije nešto, što je daleko od znanja. provjeriti po testovima "use of english" za certifikate koji vrijede vani. jezik treba učiti sustavno.

slažem se sa nosorog. svako dijete ima područja u kojem je jače i treba tamo staviti naglasak. ako dijete nije zainteresirano za široko opće obrazovanje.

baš sam jučer bila kod frendice, ona tužna , nećak koji je bio prosječni učenik izabrao je trogodišnju strukovnu školu. nije da mu se sviđa taj zanat, već ne voli učiti. nije glup, nije delikvent, nije lijen, trenira fizički zahtjevan sport tri sata svakodnevno. jednostvano mu se zgadilo učenje onoga što nudi većina škola.
za takvu djecu, koja su u biti prosječna, treba ponuditi grupu sadržaja u kojima se mogu pronaći, npr. par sličnih zanata koji se daju izučiti u četiri godine pa nek kasnije odabere. kod nas za uspjeti moraš biti ili lumen ili fah idiot.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 18:07   #152
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
evo ja sam strucna.
sto vise radim sa klincima koja pokazuju predelinkventno i delinkventno ponasanje, sigrunija sam da i skola, tj sustav u koji smo ih gurnuli je itekako odgovoran za to. i da se naglaskom na vaznost obrazovanja, djecu gura iz skola na ulicu, da se utjece na njihovu sliku o sebi (losu) i da, kad vec ne mogu zadovoljiti kriterije dobrog ucenika, mogu zadovoljiti kriterijedobrog delinkventa.
je, je, notorna je činjenica da među učenicima 5. gimnazije ima puno više klinaca problematičnog ponašanja nego među učenicima trogodišnjih strukovnih škola

zapravo, kod nas se važnost obrazovanja uopće ne naglašava. i da, obrazovanje nije bubetanje činjenica.

inače, među zemljama s najvišim postotkom visoko obrazovanih su finska, norveška, usa, japan, južna koreja, kanada, velika britanija..... mislim da to dovoljno govori.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 18:49   #153
ne gura ih sustav na ulicu, već ih ne spriječava da tamo završe. a mogao bi da onima koji ne vole učiti ponudi druge programe (aktivnosti, rad, praksa). sustav ne nudi alternativu, a klinci nađu pogrešnu. ako nemaju roditelje koji ih usmjere u sport ili upregnu doma

ono što mene ljuti je to što djeci nitko ne kaže - ti nisi za to! mijenjaj smjer. imamo učenika turističko-hoteljerske koji iz njemačkog i engleskog imaju dvojke (kakav će to biti radnik u turizmu?), kao i onih koji idu za geodete, a iz matematike, fizike i nacrtne geometrije jedva prolaze. prvi se mogu provlačiti s ocjenama iz matematike, drugi iz jezika. obrnuto ne vodi ničemu. ili vodi ka stalnom visenju na burzi rada jer te konkurencija pregazi.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 19:16   #154
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
ne gura ih sustav na ulicu, već ih ne spriječava da tamo završe. a mogao bi da onima koji ne vole učiti ponudi druge programe (aktivnosti, rad, praksa). sustav ne nudi alternativu, a klinci nađu pogrešnu. ako nemaju roditelje koji ih usmjere u sport ili upregnu doma

ono što mene ljuti je to što djeci nitko ne kaže - ti nisi za to! mijenjaj smjer. imamo učenika turističko-hoteljerske koji iz njemačkog i engleskog imaju dvojke (kakav će to biti radnik u turizmu?), kao i onih koji idu za geodete, a iz matematike, fizike i nacrtne geometrije jedva prolaze. prvi se mogu provlačiti s ocjenama iz matematike, drugi iz jezika. obrnuto ne vodi ničemu. ili vodi ka stalnom visenju na burzi rada jer te konkurencija pregazi.
konkurencija su, pretpostavljam, oni obrazovaniji

gle, stvari nisu tako jednostavne - pitaj klince iz osnovne škole što žele biti, pa ćeš čuti kako žele biti pjevačice, nogometaši, glumci u sapunicama i slično. ili ne žele ništa. ili ne znaju što žele.
mislim da klinci u osnovnoj školi trebaju dobiti nekakvo solidno obrazovanje da bi uopće mogli i znali izabrati ono što žele.
a to, uglavnom, izabiru upisom u srednju školu.

i kako to misliš da klincima nitko ne kaže "ti nisi za to"? pa ako u ugostiteljskoj imaju (jedva) dvojke iz stranih jezika, onda je to prilično jasna poruka. jedino je zeznuto ako im, uz to, ne ide ni matematika. ni prirodni predmeti. a nisu ni nešto spretni s rukama.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 19:33   #155
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post

baš sam jučer bila kod frendice, ona tužna , nećak koji je bio prosječni učenik izabrao je trogodišnju strukovnu školu. nije da mu se sviđa taj zanat, već ne voli učiti. nije glup, nije delikvent, nije lijen, trenira fizički zahtjevan sport tri sata svakodnevno. jednostvano mu se zgadilo učenje onoga što nudi većina škola.
za takvu djecu, koja su u biti prosječna, treba ponuditi grupu sadržaja u kojima se mogu pronaći, npr. par sličnih zanata koji se daju izučiti u četiri godine pa nek kasnije odabere. kod nas za uspjeti moraš biti ili lumen ili fah idiot.
sorry, ali ovu tužnu priču ne kužim: zašto nije izabrao neku drugu trogodišnju, tj. neki zanat koji mu se sviđa?

a što se tiče te famozne prosječnosti: da, velika većina ljudi je prosječnih sposobnosti. ako netko izabere školu ili zanat koji voli pa u tome bude uspješan, to ne znači da je lumen. niti fah idiot. uostalom, fah idioti se i stvaraju tako da se ljudima uskrati širina u obrazovanju.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 19:52   #156
pod konkurencija sam mislila na one koji će se javiti za isto radno mjesto i imaju bolje znanje koje je bitno za struku. ne mora biti formalno.

dvojka kao poruka? ne razumiju to ni roditelji. uglavnom su krivi profesori - sadašnji su prestrogi, oni iz osnovne nisu njihovim genijalcima dali dovoljno dobru podlogu.

nije neka tužna priča, samo je odrasli dio obitelji tužan jer dijete ne teži boljem. mali je kao i mnogi, zamrzio učenje i otišao tamo gdje je čuo da se najmanje uči, tj. gdje je najmanje teorije. djeci koja misle izabrati zanat treba približiti zanate, škola im treba pokazati kako što izgleda u praksi, koji sve postoje, koje su specifičnosti, pružiti im priliku da probaju. zanat nije nešto što se može zavoljeti tako što si usput vidio što majstor radi kad su ga roditelji pozvali doma ili odveli stroj na popravak. treba probati. toga kod nas nema, djeca skuže u čemu je stvar tek na praksi.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 21:42   #157
Djeci se ponudi posjet tvornicama. Animiraju se sve oš. Preko tisucu djaka osmasa.
Prijave se tri grupe s ukupno 20 djaka??? Jebi ga, svi ce biti doktori, sta bi gledali sljakere...

Ja cuh da rusija ima najveci udio visokoobrazovanih... Sad cu to malo prosurfati.

Nego, mene nesto drugo zanima: kome da se zalim sto moj petas sutra nosi 8kg na ledjima u skolu. A pazi, danas je bila i teza.
Ozbiljno pitam, kojem jebenom ministarstvu da pisem da sam bijesna sto mi dijete toliko tegli? 8 kg??? Peti razred???????? Ludi smo doma!
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 00:03   #158
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
je, je, notorna je činjenica da među učenicima 5. gimnazije ima puno više klinaca problematičnog ponašanja nego među učenicima trogodišnjih strukovnih škola

zapravo, kod nas se važnost obrazovanja uopće ne naglašava. i da, obrazovanje nije bubetanje činjenica.

inače, među zemljama s najvišim postotkom visoko obrazovanih su finska, norveška, usa, japan, južna koreja, kanada, velika britanija..... mislim da to dovoljno govori.
je, a u taj postotak visoko obrazovanih, barem u kanadi, VB, skandinavija, ulazi i povelik komad dovoljno pametnih balkanaca koji su iz svoji maticnih zemalja otisli

sto se tice ponasanja gimnazijanaca, hmmmmm....dakle iz pete, koja ima cca 500 ucenika, ima vise problematicnih nego u svim strukovnim zajedno
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 08:10   #159
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
sto se tice ponasanja gimnazijanaca, hmmmmm....dakle iz pete, koja ima cca 500 ucenika, ima vise problematicnih nego u svim strukovnim zajedno
U kom smislu su problematični, rješavaju diferencijalne jednadžbe po fasadama?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 09:04   #160
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
evo ja sam strucna.
sto vise radim sa klincima koja pokazuju predelinkventno i delinkventno ponasanje, sigrunija sam da i skola, tj sustav u koji smo ih gurnuli je itekako odgovoran za to. i da se naglaskom na vaznost obrazovanja, djecu gura iz skola na ulicu, da se utjece na njihovu sliku o sebi (losu) i da, kad vec ne mogu zadovoljiti kriterije dobrog ucenika, mogu zadovoljiti kriterijedobrog delinkventa.

prije nego se forumski profesori uvate obiteljskih vrijednosti, ja zaista mislim da je obitelj baza i da hrpu ponasanja djeca donesu od doma. ALI hrpu ponasanja djeca pokupe u skoli i hrpu ponasanja pokupe za vrijeme dok tu skolu imaju potrebu izbjeci.
a imaju potrebu izbjec skolu jer to za njih nije mjesto niti ucenja, niti istrazivanja, nego mjesto gdje su losi i gdje se njihovi talenti, interesi i vjestine ne cijene. gdje se trazi od njih nesto sto oni ne mogu i ne zele.

najveca zabluda generacije nasih roditelja (i baka i djedova) je bila da salju djecu u skolu, kako se ne bi morali muciti kao i oni (u prevodu, dobro uci i upisi faks, pa ces imati lijep uredski posao, neces se morati muciti u "fuj fuj zanatu" ili nedaj boze na poljoprivredi)

a jbg, niti su sva djeca za uredske poslove niti tih poslova ima dovoljno.
uz to, tj sve vecu stopu nezaposlenosti, potplacnosti VSS-a, meni je sasvim razumljivo da danasnji klinci ne cijene obrazovanje. ne treba im se nista posebno objasnjavati, jebote, djeca vide da su VSS roditelji nezaposleni ili potplaceni.

al ono najtuznije, postoje djeca, koju kroz igru zaista zanimaju razni poslovi.
pa pogledajte klince u preskolskoj dobi (osim onih kojima su starci dali tablet sa 3g):
zanima ih kako se sto sadi, zanima ih posao graditelja, elektricara, stolara, krojaca, kuhara, vatrogasaca, frizera....
djeca budu znatizeljna i promatraju svijet oko sebe...i sami bi to htjeli isprobati kroz igru.
onda ih posaljemo u skolu, gdje rade uglavnom sto?
sjede, mrino i poslusno sto im netko govori. i moraju uciti. najcesce, napamet. i cesto im se govori da moraju grijati stolicu, moraju zapeti, moraju....
ne vidim nista lose u opismenjavanaju, pruzanju razlicitih informacija, u ucenju trazenja informacija, dok god istovremeno poticemo djecu da razvijaju svoje interese. a to se cesto ne radi - "ne mozes na nogmet dok ne napises zadacu, ne mozes ujaku pomagat popravljat auto dok ne procitas lektiru, ne mozes sa dedom raditi police, jer nisi ispunio radnu biljeznicu iz zemljopisa, ne mozes sa bakom saditi luk ovaj vikend jer te cekaju testovi u skoli cijeli tjedan, skola je na prvom mjestu....i tako dalje. ovo su recenice koje sam nerjetko cula od roditelja djeci, nerjetko dobivaju i podrsku nastavnika za takav stav, i najcesce se desi da dijete kojem se uvjetuje da moze nesto, ali tek nakon sto napise zadacu, zapravo, niti ne ode raditi, niti ne napise zadacu.
i dok to dijete dodje do 8. razreda, izgubi interes za obicnim zanimanjima, al niti ne postigne nista u skoli.
(ovo uvjetovanje se ne odnosi na zgubidanjenje oko kompa ili ekipe iz ulice, nego zaista, za zanimanja koja rade neki njihhovi vazni; roditelji, rodbina, susjedi, djeca zaista pokazuju razne interese)

nemaju svi interese za poeziju, niti geografiju i neke zaboli sto se desilo prije 20 ili 200 gdoina....
ko sto mene nije zanimalo tenicko crtanje, tako mog drugara iz klupe nije zanimala knjizevnost.
ja sam citala knige i pisala lektiru (sebi i njemu), a on je meni ispunjavao radnu biljeznicu.
oboje smo imali petice iz jednog i drugog.
i sto smo naucili iz toga?
ja sam naucila varati i zaobilaziti sustav.uz to, uzivala sam citajuci.
zapravo imali smo srece, da smo imali jedno drugog, i da smo mogli mijenjati uslugu za uslugu, i da smo cineci jedno drugome uslugu, zapravo uvjezbavali vjestine u podrucuju nasih interesa.
danas predmete koji djeci nejdu uglavnom rjese roditelji ili se plate instrukcije, ili se plati nekome da ti napise lektira.
i meni je to lose.
a i dalje se potice varanje i zaobilazenje.


nerjetko dobijem izvjesce skole da dijete nema radne navike (uz hrpu problmaticnih ponasanja koja pokazuje).
i zaista, dijete nema naviku bubetanja cinjenica. nema naviku doci doma i napisati zadacu, procitati lektiru, dodatno nesto citati.
medju tim klinaca ima onih koji zgubidane pred kompom/tvom ili na ulici, al isto tako, medju njima se nadje klinaca koji vole sastaviti rastaviti taj isti komp, kuze se u mehaniku automobila (ok meni mogu svasta prodati pod znanje o mehanici, al ta djeca najcesce i imaju nekog svog sa kojim to rade, nekoga koga gledaju dok popravlja auto u radionici)....

i da, mozete reci da djeca imaju priliku birati sa 14/15 godina neki zanat.
imaju.
nerjetko i izaberu.
i nerjetko su uspjesni na praksi, al i dalje nejdu u skolu (sto nam to tocno govori, trebamo li zaista toliko profesora i predmeta po strukovnim srednjim skolama?)
ali ima i onih, koji na tom putu do 15te zaglibe u losem drustvu, koji izgube interese, nikad ne razviju radne navike (niti za strebanje niti za odlazak u skolu, a niti za neki zanat), i koji obilaze institucije i kojima se stalno salje poruka kolko su losi.

i zato mislim da ne bi trebalo sa smjeravanjem cekati do 15godine, nego poceti ranije.
i/ili barem smanjiti satnicu povijesti, zemljopisa, knjizevnosti, biologije (btw, ja se sjecam da smo mi masu toga kroz gimnaziju samo ponavljali, pa mi se cini logicnim da se vecina toga pocne uciti tek u gmnaziji)
a fizika, kemija, tehnicki....to treba biti iskljucivo prakticna anstava u OS.
(popracena sa par teorijskih naputaka, al defitnitivno drukcije od ovoga danas)
Evo naprimjer s većinom se slažem, samo željeh reći da izbacivanje kemijskih jednadžbi koje su bitne za praktičnu nastavu neće uroditi dobrim
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.