Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2015., 10:18   #1981
Dobar dan svima,

Nas dvoje živimo u unajmljenom stanu.

Zanima nas da li nam pri prijavi boravišta u MUP-u trebaju dvije izjave od stanodavca - za svakog posebno ovjerena - ili je dovoljna jedna gdje se navode zajedno naši podaci.

Imamo ugovor o najmu koji glasi na jednog od nas i ugovoru se ne navode podaci drugog.

Stanodavac živi u drugom gradu pa ne postoji mogućnost da nas dođe osobno prijaviti.


Molim vas provjerenu info.

Puno hvala!
loop22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 12:02   #1982
loop22, ponesete ugovor o najmu i vjenčani list, ili ako niste u braku, napišite neku izjavu da ste u izvanbračnoj vezi i živite zajedno. Mi smo ponijeli vjenčani list, jer ugovor glasi samo na mene, a i suprug se prijavljivao naravno na tu adresu i radili smo OI.
Izjavu od stanodavca jedino trebaš ako se npr.useljavaš kod nekoga kome ne plaćaš podstanarstvo, pa on svojojm Izjavom potvrđuje da ćete tamo živjeti, u suprotnom je dostatan samo ugovor o najmu. I onaj njihov zahtjev u MUPu ispuniti.
Lee Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 15:30   #1983
Malo kasnim s temom, ali...
Ugovor o najmu stana kupljen negdje na kiosku ne valja ništa, ja sam napravio svoj ugovor na papiru A4 i u njemu naveo da je najmoprimac XY osoba i da će stan koristiti osobe XQ, XW sa datumima rođenja, u jednoj točki ugovora napisao da je najmodavac suglasan da najmorimac i osobe koje stan koriste prijave prebivalište ili boravište na adresi stana, ugovor ovjerio u JBU i poreznoj i naplatio im ga 50 kuna.
S takvim ugovorom su bez problema mogli regulirati svoj status.
Ali samo to.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 09:07   #1984
Pozdrav,

da li najmoprimac treba placati tv pristojbu?
da li je ta tv pristojba vec placena od strane najmodavca koji ima kod kuce gdje zivi svoj tv za koji vec placa pristojbu?

hvala
Cona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 10:32   #1985
1. Pristojbu plaća korisnik televizora. Najmoprimac ima status tog korisnika.

2. Bez obzira da li najmodavac kod kuće plaća tv pristojbu, u stanu koji se nalazi različito od kuće najmodavca tv pristojba se mora plaćati ako prijemnik u tom stanu postoji.

Ja plaćam tv kod sebe doma, a za tv u stanu nek se moj najmoprimac sam snalazi. Mnogi najmoprimci niti imaju i niti koriste televizore.

Zadnje uređivanje nsut : 06.09.2015. at 10:48.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 10:45   #1986
Quote:
Cona kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

da li najmoprimac treba placati tv pristojbu?
da li je ta tv pristojba vec placena od strane najmodavca koji ima kod kuce gdje zivi svoj tv za koji vec placa pristojbu?

hvala
I ako ti pokuca na vrata i pita te imaš li TV, a ti kažeš "ne", a dobiješ pitanje "A imate računalo?" opet odgovori "Ne" ili im se nasmij i zatvori vrata...jer i za računalo bi trebao plaćati pristojbu
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 21:05   #1987
tražim i pregledavam i vjerojatno je već bilo sličnih pitanja, ali ako netko ima vremena i volje odgovoriti... prije dva tjedan sam doselila u Zg, dobila posao u državnoj službi i sada me traže da prijavim boravište. Doselila sam u mali stančić s dečkom, točno ono što smo tražili, gazdarica ok, ispravni ljudi, nikakav prigovor, ali od početka su rekli kako nas neće prijaviti. Kako me poslodavac sada ipak traže da prijavim boravište ne znam niti koja je procedura (navodno moram i na policiju i u poreznu), a uz sve to moram i s gazdama to dogovoriti. ja sam im rekla, pa su rekli kako će vidjeti. Kako su do sada bili stvarno ok, i mi se ne bi htjeli seliti, zanima me, što ako oni odbiju. može li me prijaviti neki rođak ili prijatelj? ukoliko me prijavi rođak, ima li on obavezu plaćati porez? kakva je procedura...unaprijed hvala na odgovoru.
MrzimPratiSuđe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 22:41   #1988
neznam zasto ti uopce treba prijava u zagrebu.pa imas osobnu iz grada iz kojeg vec jesi i na poslu te vode pod tom adresom. ali ako bas inzistiras da mora biti zg adresa onda ovako: prijava na poreznoj nema nikakve veze niti je ikako povezana sa prijavom na policiji. sto znaci da i dalje mozete biti podstanari na "crno" i imati prijavljeno boraviste na toj adresi.
Znaci za prijavu boravista vi kao najmoprimac i vlasnica kao najmodavac idete skupa u petrinjsku na salter. treba vam objema osobna iskaznica. dobit cete formular (pod kaznenom odgovornoscu ja vlasnica bla bla potvrđujem da vi živite na toj adresi) i to traje 5min. ta potvrda vrijedi 1 godinu i moze se produzvati. sa tom prijavom imate prijavljeno boraviste. ta prijava ne govori da ste vi podstanar niti vas odnos sa vlasnicom (to se policiju ne tice, on samo govori da vlasnica potvrđuje da vi živite na toj adresi).

Prijava na poreznoj se vas uopce ne tice i to nije vasa stvar, niti mozete ikako znati da li ste prijavljeni ili ne na poreznoj. Najmodavac (vlasnik) ako ostvaruje neku dodatnu zaradu (npr od najma svog stana) mora poreznoj prijaviti iznos zarade i na to dobije racun za placanje poreza. mozda ste i prijavljeni a da ni neznate, a to niti nemorate znati. prijava na policiji nema veze sa prijavom na poreznoj.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 00:16   #1989
Krivo
Itekako mozes znati jesi li ili nisi prijavljen na poreznoj
Vlasnik stana treba odnijeti 3 primjerka ugovora sto na poreznoj ovjere
Jedan njima jedan tebi jedan vlasniku
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 00:49   #1990
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Krivo
Itekako mozes znati jesi li ili nisi prijavljen na poreznoj
Vlasnik stana treba odnijeti 3 primjerka ugovora sto na poreznoj ovjere
Jedan njima jedan tebi jedan vlasniku
krivo! vlasnik odnese ugovor poreznoj i to je to. porez se dalje vise ne tice najmoprimca
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 18:36   #1991
Quote:
MrzimPratiSuđe kaže: Pogledaj post
tražim i pregledavam i vjerojatno je već bilo sličnih pitanja, ali ako netko ima vremena i volje odgovoriti... prije dva tjedan sam doselila u Zg, dobila posao u državnoj službi i sada me traže da prijavim boravište. Doselila sam u mali stančić s dečkom, točno ono što smo tražili, gazdarica ok, ispravni ljudi, nikakav prigovor, ali od početka su rekli kako nas neće prijaviti. Kako me poslodavac sada ipak traže da prijavim boravište ne znam niti koja je procedura (navodno moram i na policiju i u poreznu), a uz sve to moram i s gazdama to dogovoriti. ja sam im rekla, pa su rekli kako će vidjeti. Kako su do sada bili stvarno ok, i mi se ne bi htjeli seliti, zanima me, što ako oni odbiju. može li me prijaviti neki rođak ili prijatelj? ukoliko me prijavi rođak, ima li on obavezu plaćati porez? kakva je procedura...unaprijed hvala na odgovoru.
Poslodavac traži prijavu boravišta kako nebi tražila prijevoz do svog grada. A za to trebaš biti prijavljena na policiji a potom ideš sa svojom PK karticom (nalazi se kod poslodavca) i potvrdom o prijavi prebivališta u poreznu gdje ti se mijenja adresa na PK kartici. Temeljem toga poslodavac će ti obračunavati prirez i isplaćivati visinu zagrebačkog prijevoza.

Što se tiče prijave na policiji, mogu reći iz osobnog iskustva da sam i sama bila prijavljena kod prijateljice a živjela u podstanarstvu na drugoj adresi. Prijateljica nikada nije imala nikakvih problema sa poreznom ili policijom.

A što se tiče hoće li stanodavac kod kojeg sada stanuješ odnijeti ugovor na poreznu i plaćati porez ti ne možeš utjecati. To što je stanodavac tebe prijavio na policiji ne znači da će on plaćati porez.
Istina, time krši zakon ali tebe boli briga za to jer je obveza stanodavca plaćanje poreza i ti nikako ne može utjecati na to.

Zadnje uređivanje snowy_day : 20.10.2015. at 18:48.
snowy_day is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 18:46   #1992
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
neznam zasto ti uopce treba prijava u zagrebu.pa imas osobnu iz grada iz kojeg vec jesi i na poslu te vode pod tom adresom. ali ako bas inzistiras da mora biti zg adresa onda ovako: prijava na poreznoj nema nikakve veze niti je ikako povezana sa prijavom na policiji. sto znaci da i dalje mozete biti podstanari na "crno" i imati prijavljeno boraviste na toj adresi.
Znaci za prijavu boravista vi kao najmoprimac i vlasnica kao najmodavac idete skupa u petrinjsku na salter. treba vam objema osobna iskaznica. dobit cete formular (pod kaznenom odgovornoscu ja vlasnica bla bla potvrđujem da vi živite na toj adresi) i to traje 5min. ta potvrda vrijedi 1 godinu i moze se produzvati. sa tom prijavom imate prijavljeno boraviste. ta prijava ne govori da ste vi podstanar niti vas odnos sa vlasnicom (to se policiju ne tice, on samo govori da vlasnica potvrđuje da vi živite na toj adresi).

Prijava na poreznoj se vas uopce ne tice i to nije vasa stvar, niti mozete ikako znati da li ste prijavljeni ili ne na poreznoj. Najmodavac (vlasnik) ako ostvaruje neku dodatnu zaradu (npr od najma svog stana) mora poreznoj prijaviti iznos zarade i na to dobije racun za placanje poreza. mozda ste i prijavljeni a da ni neznate, a to niti nemorate znati. prijava na policiji nema veze sa prijavom na poreznoj.
Ali nju poslodavac traži prijavu boravišta baš zbog toga da promjeni adresu na PK kartici, te će plaćati zagrebački prirez i on će joj isplaćivati prijevoz za Zagreb. Tako da u ovom slučaju prijava na policiji ima veze sa prijavom na poreznu.

Poreznu ne interesira kod koga je ona prijavljena i to ne zna jer na potvrdi o boravištu samo piše da je xxx prijavljena na xxx adresi. Nigdje se ne spominje kod koga je prijavljena.
snowy_day is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 20:51   #1993
Krivo. Tice se jer prvo
1. Zakonski moras prijaviti najam
2. Najmoprimac ima pravo traziti dokaz odnosno ovjereni ugovor da je prijavljen jer eto, ima ljudi koji ne zele probleme
3. Ako mu dode inspekcija na vrata on ima dokaz da je prijavljen iako tesko da ce doci al nek se nade

I sama imam podstanare i uvijek tako radim
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:32   #1994
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Krivo. Tice se jer prvo
1. Zakonski moras prijaviti najam
2. Najmoprimac ima pravo traziti dokaz odnosno ovjereni ugovor da je prijavljen jer eto, ima ljudi koji ne zele probleme
3. Ako mu dode inspekcija na vrata on ima dokaz da je prijavljen iako tesko da ce doci al nek se nade

I sama imam podstanare i uvijek tako radim
izmisljas!
zakonski dohodak od najma prijavljuje onaj tko prima novce (u ovom slucaju najmodavac) i najmoprimca se ne tice da li je nja najamninu placen porez ili ne.
najmoprimac naravno ima pravo traziti ovjeren ugovor o najmu (ugovor moze biti ovjeren jedino kod javnog biljeznika i to opet nije nikako povezano sa prijavom dohotka na poreznoj) ali i po dogovoru nemora biti ovjeren ugovor.
kome bi dosla inspekcija? kakva to inspekcija ulazi u privatne stanove????
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 23:52   #1995
Odustajem. Radi kako hoces
Zaista ne mislim gubiti vrijeme da nekog uvjeravam u nesto
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 02:49   #1996
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Krivo
Itekako mozes znati jesi li ili nisi prijavljen na poreznoj
Vlasnik stana treba odnijeti 3 primjerka ugovora sto na poreznoj ovjere
Jedan njima jedan tebi jedan vlasniku
totalno si zabrijala.

najmodavac i najmoprimac sklapaju ugovor o najmu i mogu ga ali i ne moraju ovjeriti kod javnog bilježnika, kao što ga mogu ali i ne moraju solemnizirati.

takav ugovor najmodavac prijavljuje na poreznoj upravi, odnosno prijavljuje svoj prihod od najma na oporezivanje. to oporezivanje se NE tiče najmoprimca, i ne postoji nikakva obaveza da se primjerak ovjeren na poreznoj daje najmoprimcu. baš me zanima odakle ti ta ideja.

o kakvim problemima i inspekcijama govoriš? prijavi boravišta, ili... ?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 08:24   #1997
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Krivo. Tice se jer prvo
1. Zakonski moras prijaviti najam
2. Najmoprimac ima pravo traziti dokaz odnosno ovjereni ugovor da je prijavljen jer eto, ima ljudi koji ne zele probleme
3. Ako mu dode inspekcija na vrata on ima dokaz da je prijavljen iako tesko da ce doci al nek se nade

I sama imam podstanare i uvijek tako radim
Ako će ikome doći inspekcija onda je to tebi kao stanodavcu da vide da li plaćaš porez na dodatni prihod od najma. Podstanar može potpisati ugovor i biti prijavljen na policiji ali to mu opet ne jamči da ti kao najmodavac plaćaš porez. Plaćanje poreza je na najmodavcu i podstanar nema ama baš nikakve zakonske obveze po tom pitanju.

A podstanar može jedino imati problem ako mu dođe policija na vrata iz nekog razloga i traži ga dokaz da ima pravo stanovati u tom stanu. Ali to se također može riješiti ugovorom o najmu (govorim iz osobnog iskustva) i neće imati nikakvih problema dalje.
To što ti kao najmodavac plaćaš porez i prijavio si sve u poreznu policiju se ne tiče.
snowy_day is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 22:13   #1998
Pozdrav,

nisam siguran jeli ovo prava tema. Trenutno sam više od mjesec dana u Zagrebu kao podstanar. Imam ugovor o najmu stana s najmodavcem, ali ja nisam prijavio boravište koje je trebalo prijaviti u roku od 15 dana od dolaska. Sada bi se prijavio, ali ne znam zbog ovih 15 dana moram li platiti kaznu jer se nisam prijavio na vrijeme ili se to može izbjeći?
sram te bilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 19:48   #1999
Ma nećeš platiti nikavu kaznu, neće te nitko ništa pitati od kad si tamo
Sunčica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 13:26   #2000
koja oštećenja bi trebao snositi stanoprimac?

Imam pitanje vezano za stanodavce, ali isto tako se mogu stanoprimci javiti sa svojim iskustvima.
Naime iznajmio sam stan u novogradnji, novouređen, sad je već godina dana kako je osoba u najmu i u stanu ima oštećenja i po mojem mišljenu nebrige oko stana.
Zanima me koje bi troškove trebao snositi stanoprimac i kakva su vaša iskustva u takvim situacijama. Radi se o par stvari:

-rubovi zidova su izbijeni na više mjesta, konkretno na 4 ruba zida ima na svakom po par manjih rupa. Također su izgrebani zidovi povlačenjem sušila za veš i slično, ne tu i tamo koja crtica nego na jednom mjestu 10 crta jedna ispod druge dužine 30-40cm. I tako na par mjesta.

-parket na jednom mjestu ima nekoliko desetaka crnih udubljenih točkica, kao da se nečim lupalo po njemu. Također se ogulio na 2 mjesta i postao crn. Na jednom mjestu je skroz oguljen od vučenja elementa. Ne govorim o standardim obrisima linija na parketima uslijed svakodnevnog korištenja.

-kuhinja je cijela masna po svim elementima, izvana i iznutra, ispod jednog elementa je sasušena lokva masnoće, puna prašina i dlaka. Tu se radi o nebrizi, ali obzirom da je bijela kuhinja, a ta masnoća nije mjesecima vjerojatno čišćena, pitanje je kakve će mrlje i tragovi ostati nakon pranja.

-wc skoljka je skroz pocrnila na onom dijelu gdje curi voda, ista takva je bila i prije koji mjesec, pa pretpostavljam da se nije uopće čistilo.

Ima još par stvari koje su oštećene ali u to neću ulaziti jer mi je ovo najviše upalo u oko, pa me zanimaju vaša iskustva i mišljenje.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.