Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2006., 16:58   #1
Šarplaninac

Zna li netko kakve su naravi šarplaninci?Htjela bi nabaviti jednog za dvorište, al imam 2 klinca( nisu jako mali) pa se bojim da ih ne napadne.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 18:01   #2
pas nikada nece napasti dijete ako je normalno odgojen, pruzena mu je ljubav, paznja, osjeca se clanom "copora"
to bi ti bio prvi pas?nadam se da ga ne mislis drzati na lancu ili tako nesto s obzirom da ce biti u dvoristu?smatram da sarplaninac nije za pocetnike...treba puno rada...
kao i svi pastirski psi vrlo je nepovjerljiv prema strancima i stiti svoj copor...
evo tu je link s malo vise informacija: http://www.pasoddy.com/dog/sarplaninac_.htm
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 20:12   #3
moze pitanje? pozdrav

Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
pas nikada nece napasti dijete ako je normalno odgojen, pruzena mu je ljubav, paznja, osjeca se clanom "copora"
to bi ti bio prvi pas?nadam se da ga ne mislis drzati na lancu ili tako nesto s obzirom da ce biti u dvoristu?smatram da sarplaninac nije za pocetnike...treba puno rada...
kao i svi pastirski psi vrlo je nepovjerljiv prema strancima i stiti svoj copor...
evo tu je link s malo vise informacija: http://www.pasoddy.com/dog/sarplaninac_.htm
imam sarplaninca ali me zanima jel ima razlike ako je na lancu na kojem nemoze dalje od npr 5metara, ili na lancu koji ima sajlu i moze se kretati duzinom cjeloga dvorista od prilike neki 50 metara...
patrik kevin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 18:26   #4
Ne bi mi bio prvi pas. I sad imam jednu vrlo dragu i odgojenu pudlicu koja nažalost previše voli ljude da bi i pomišljala čuvati kuću. I ne , ne mislim ga držati na lancu. To mi je stravično. Bojim se da šarplaninac ne napadne djecu koja nam dođu na igranje ili nekog tko mi je došao u goste. razmišljam i o tornjaku kao alternativi.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 17:01   #5
Quote:
ANUŠKA kaže:
Ne bi mi bio prvi pas. I sad imam jednu vrlo dragu i odgojenu pudlicu koja nažalost previše voli ljude da bi i pomišljala čuvati kuću. I ne , ne mislim ga držati na lancu. To mi je stravično. Bojim se da šarplaninac ne napadne djecu koja nam dođu na igranje ili nekog tko mi je došao u goste. razmišljam i o tornjaku kao alternativi.
Ako uzmeš tako velikog psa, onda to može biti nezgodno za pudlu. Šarplaninci tornjaci su velikii teški, a pudle tako male i krhke. U igri može bez pol beda biti polomljenih kostiju, a i gorih stvari
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 18:39   #6
mozda bolje tornjak?
iako...i to je pastirski pas...opcenito su takvi psi nepovjerljivi prema strancima...
pas nece biti agresivan prema tvojoj djeci,sigurno...
imas problem...zelis cuvara,a ne zelis da on bude agresivan prema strancima...to bas ne ide zajedno
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 19:01   #7
Fakat si u pravu. He-he. Ne znam kaj da velim. Volim dobroćudne ,mucaste pese koji ne bi mrava zgazili , al trebam i nekaj da mi čuva kuću. Možda bi trebala nabaviti robota ( ko iz crtića) ili ugraditi alarm. Ipak, ako je neko imao ili ima šarplaninca , zanima me u kojojh mjeri su agresivni.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 19:09   #8
mozda ima kraljevskog pudla..kaj znas..
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 19:43   #9
Quote:
zlo kaže:
mozda ima kraljevskog pudla..kaj znas..
svejedno
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 08:37   #10
Ako zelis psa cuvara za dvoriste i sarplaninac i tornjak su odlican izbor.Ja vise volim sarplanince ali samo je stvar izbora jer su dvije pasmine dosta slicne i namjena im je ista.Ipak ako zivis u gradu i zelis iskljucivo cuvara kuce mozda bi ti boje bilo uzeti rotvajlera ili dobermana a ako si malo izvan grada ili na selu di ima dosta prirode toplo preporucam sarplaninca.Sta se dice tice ko pas normlno odrasta uz dicu nebi smilo biti problema ali ipak napominjem niti jedan se pas ne smi ostavljati nasamo sa malom dicom.
maestro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 08:51   #11
sarplaninac ima specifican karakter, ne gleda gazdu kao gospodara vec kao ravnopravnog kompanjona.
ako on hoce lijevo a gazda desno, ici ce se lijevo ili ce sta stajati na mjetu
tvrdoglavi su.
midlim da bi tornjak bio bolji izbor, pogotovo zbog djece.
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 13:38   #12
Quote:
Bocca della Verita kaže:
sarplaninac ima specifican karakter, ne gleda gazdu kao gospodara vec kao ravnopravnog kompanjona.
ako on hoce lijevo a gazda desno, ici ce se lijevo ili ce sta stajati na mjetu
tvrdoglavi su.
midlim da bi tornjak bio bolji izbor, pogotovo zbog djece.
Jel to govoriš iz osobnog iskustva ili si tako samo čuo od drugih? Do sada sam
čula puno sasvim oprečnih mišljenja. Od toga da su to krvoločne zvijeri koje
moraš hraniti sa štapom do toga da su preslatke ,medene maze. Inače ja baš
ne vjerujem u to da je sve u odgoju. Imala sam puno životinja koje su se
sasvim različitro ponašale iako sam ja bila prema svima OK. Osim toga imam dva sina koji su potpuno različite osobe iako primaju istu ljubav i pažnju.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 14:21   #13
uzmi svakako zenskog psa. zenke jace cuvaju dvoriste a pazljive su prema ukucanima.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 14:25   #14
Nabavi si labradora ili retrivora..lijepi,obiteljski psici a opet sluze svrsi
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 14:41   #15
Za ono sta njoj treba retriveri ne sluze svrsi.Sarplaninac nije maza i to moras shvatiti,to je ozbiljan pas koji strance nece tolerirati,osim naravno ako su svama.Ako ima puno dice oko kuce sigurno da postoji sansa da mu neko uleti u dvoriste jednog dana.Mozda je ipak tornjak bolji za tebe jer je dobar cuvar ali je blazi od sarca.
maestro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 18:53   #16
Quote:
M3NT4L kaže:
Nabavi si labradora ili retrivora..lijepi,obiteljski psici a opet sluze svrsi
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 20:41   #17
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Do sada sam čula puno sasvim oprečnih mišljenja. Od toga da su to krvoločne zvijeri koje moraš hraniti sa štapom do toga da su preslatke ,medene maze. Inače ja baš ne vjerujem u to da je sve u odgoju.
Pa nije sve u odgoju, ali je jako puno.
Sarplaninac - krvolocna zvijer. Da. Upoznala sam nekolicinu, na zalost. I to su postali zahvaljujuci govnima koja su bila njihovi vlasnici. Sarplaninac je prirodni cuvar. Sarplaninac ne treba , naglasavam, NE TREBA, posebne "dresure" i poticanja na agresivnot. Sarplaninac je pas koji je izuzetno teritorijalan, izuzetno inteligentan i izuzetno svoj. Zato se smatraju "tvrdoglavima" ili jos gore "glupima". To nije pas kojim se moze manipulirati ili ga potkupiti ili bilo sta slicno, sasvim nesto pedeseto naspram pudlice (ovime ne zelim podcijenjivati pudle, jer su mi to jako dragi psi). Ako u svome gospodaru prepozna vodju, prijatelja, pratioca, slijedit ce ga slijepo svukud, bez obzira na prepreke.
Mnogi ljudi zato sto su culi da je sarac strasan i dobar cuvar jos vise potenciraju tu nazovimo "agresivnost". Zavezu psa za sljivu da im cuva kokice, hrane ga otpacima, ne secu, ne socijaliziraju, nerjetko tuku, draze, ukratko - krivo odgajaju i po mom misljenju, maltretiraju. Sarplaninac na lancu ili skucenom prostoru tipa boxa, bez redovnog, normalnog kontakta sa ljudima i drugim zivim bicima postaje gotovo uvijek "krvolocna zvijer".
Taj pas treba puno setnje, puno bavljenja njime, puno kontakta od malena sa ljudima i zivotinjama, stabilan i normalan suzivot sa njima i sve je ok.
A sarplaninac koji je u svom dvoristu i ponasa se kao "zvijer" prema dosljacima... jbg. Nije dovoljno socijaliziran ili cak uopce, a plus toga stiti svoj teritorij, sto mu u svakom slucaju, ne smijes zamjeriti.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 20:43   #18
Quote:
Bocca della Verita kaže: Pogledaj post
sarplaninac ima specifican karakter, ne gleda gazdu kao gospodara vec kao ravnopravnog kompanjona.
ako on hoce lijevo a gazda desno, ici ce se lijevo ili ce sta stajati na mjetu
tvrdoglavi su.


Eh da je moja ljubav jos uvijek ziva pa da ti dokazem TOTALNO suprotno....
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 01:13   #19
Ne bih rekla da bi šarplaninac ikad napao svoju obitelj. Ali s drugom djecom bi ipak mogao biti problem. Slično je i s tornjakom. Imaju moji susjedi dvoje male djece i tornjakicu koja ih obožava, ali kad dođu gosi zatvore ju u boks. Mislim da to nije loše rješenje. Siguran si da se neće ništa odogditi a psu neće biti ništa u boksu sat ili dva.
Ja sa svojim njemačkim ovčarom isto tako radim. Kad si gosti odrasli, vani je. Ali kad dođu djeca koja trčkaraju po dvorištu ide u boks. Ja fakat ne mogu biti sigurna da se n neće zaletiti za djetetom koje bezveze trči okolo i možda dira neke "njegove" svari. To naravno ne vrijedi za moje dijete, njoj neće ništ.
Tako da je po meni boks jako dobar za veće pasmine.
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 01:14   #20
Inače sam više puta čula da je šarplaninac pas za prostranstva i da zapravo ne voli malo dvorišta. Pa ne znam dal je to istina?
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.