Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2009., 21:50   #1
Dubinska pumpa za bunar

Imam bunar s dubinskom pumpom Pedrollo (9 godina, ne znam tip, trebala bi vući do 60m) i hidroforom. Do danas radilo OK, hidrofor podešen na 3 bara, voda trenutno na 8 metara, ima je dosta. Danas pumpa ne može nabiti više od 2 bara.
Znači li to da je pumpa otišla ili ima kakve pomoći?
Zahvaljujem
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 19:54   #2
A da ju izvadiš i.....kao prvo očistiš!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 22:18   #3
Prvo isprika što nisam ništa odgovorio, ali evo, popravljam propušteno i pitam dalje.
Na pumpi (Pedrollo 5SKm/100, 075kW, stara 10 godina) lokalni majstor promijenio "lamelu" (kotačić s lopaticama), ali nije baš bilo bitnog poboljšanja. Dugo vuče vodu u hidrofor. Bunar je dubok cca 13m, pumpa je na cca 10m, stupac vode je cca 10m, osim ljeti, kad dosta padne i trenutno pumpa ne može nabiti pritisak (3 bara) u hidrofor. Dopisivao sam se s Elektrokovinom i oni kažu da je potrebno promijeniti tijelo crpke i pokrov crpke što je cca 900,00 kn. Preporučuju novu pumu 4 BLOCK 2m/10.
E sad je gledam te pumpe, ima slična 4SR 2m/10. Cijena slična (Termometal), karakteristike i slične i različite.
Što predlažete? Popravljati staru ili kupovati novu? Koju izabrati od ove dvije ili neku treću?
Napomena: kuća je katnica, dvije obitelji (tri kuhinje, dvije kupaonice, dva WC-a).
Zahvaljujem na odgovorima. Više ljudi više zna.
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 20:43   #4
Quote:
boromir kaže: Pogledaj post
....Na pumpi (Pedrollo 5SKm/100, 075kW, stara 10 godina) lokalni majstor promijenio "lamelu" (kotačić s lopaticama), ali nije baš bilo bitnog poboljšanja.....
Ta "lamela" tzv. rotor se vjerojatno poderao, kao i kučište u kojem se vrti - nastao je preveliki razmak!
Nije dovoljno samo zamijeniti rotor, iako i to donosi poboljšanje, već treba i "približiti" kučište.

I još nešto! Kad pumpa radi, provjeri da stupac vode nije pao do usisa pumpe!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 18:29   #5
https://www.ikoma.hr/hr/vodovodni-ma...-min-nac-7399/


Da li se ovakva pumpa može koristiti za bunar dubok 17m? Način korištenja je punjenje bačve koja se nalazi kraj bunara, ništa više.

Važno je samo da ima dovoljno snage da diže vodu na toliku visinu i da zadovoljava svrhu.

Gledam one skuplje potopne pumpe od 2500kn, one imaju ogroman protok, a to nije potrebno, važno je ići na jeftiniju varijantu sa malim crijevom od 1/2'' ali da ispunjava svrhu, tj da ima snage pumpati vodu u bačvu kraj bunara.
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 18:33   #6
Pa na njoj piše koliko metara ili bara može dignuti stupac vode!
68 metara ili 6,8 bara, jedino je kabel 10m! Mislim da ta ruska pumpa može raditi 30 minuta!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 19:16   #7
Alcro, imaš ih na njuški takvih koliko hoćeš za 170-200kn, novih i s garancijom.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 22:52   #8
Ma bio sam malo skeptičan da toliko može dići. Tnx obojici!
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 00:12   #9
@alcro

Imaš ih i s 400W, a ne ovu s pišljivih 280W isto po njuškalima, a nekad sam kupovao po sajmovima. Uglavnom izdrži oko 5 godina i onda krepa. Tako da ti u principu ne treba jamstvo od godinu ili dvije jer to može izdržati.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 15:48   #10
Ima i jačih, evo jedna od 600 W za 180 kn.

https://www.njuskalo.hr/pumpe-kompre...oglas-30186747
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 23:54   #11
Quote:
alcro kaže: Pogledaj post
Ma bio sam malo skeptičan da toliko može dići. Tnx obojici!
Moj ti je savjet da si uzmeš kinesku "raketa" pumpu. Dođe ti 300 kn, a ima daleko veći kapacitet od ruske pumpe:

https://www.facebook.com/svibitobrzo...590629/?type=3

Evo ova od 1200 W.

Ako te muči fi, možeš ga reducirati spojnicom.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:25.