Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2006., 15:19   #61
Quote:
-Daniel- kaže:
Stvar je u tome da Bog je imao SVOJ ZAKON za svaku generaciju svojeg saveza sa ljudima:

1. s Adamom (incest nije grijeh)
2. s Noom (incest nije grijeh)
3. s Izraelom (prvo put se spominje Božji Zakon o incestu kao GRIJEHU)

znači tek sa mojsievim Zakonom incest je grijeh...a pošto je nama usađeno od malih nogu da je incest grijeh, naravno je da se mnogi zražaju na to...no ne znači da bi se zgražali na to kada bi živjeli u Adamovo vrijeme i bili jedan od Adamoih sinova/kćeri
Recimo da su svi vjernici na ovom forumu u pravu. Ja onda za Vas imam pitanje: Kako to da kad sam ja svog vjeroučitelja pitao odgovore na neka pitanja on bi mi reko nešto tipa "Zato jer je nebo plavo!" a vi svi ovdje imate 1000000 odgovora. I nije to svečenik bio lijen nego svi tako odgovaraju. Možda su svi lijeni.
__________________
Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall.
Confucius
Incorporated is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 15:34   #62
ljudi koji tako odgovaraju ne znaju... ako je vjera zacinjena sa neznanjem i ubijedjenoscu da je osoba u pravu (umjesto vjerske nesigurnosti, stalnog trazenja istine), tada govorimo o fanatizmu.

pravi odgovori ne mogu biti komplicirani niti teski za prihvatiti (mozda teski za sprovesti)...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 15:35   #63
Quote:
Taroth kaže:
ljudi koji tako odgovaraju ne znaju... ako je vjera zacinjena sa neznanjem i ubijedjenoscu da je osoba u pravu (umjesto vjerske nesigurnosti, stalnog trazenja istine), tada govorimo o fanatizmu.

pravi odgovori ne mogu biti komplicirani niti teski za prihvatiti (mozda teski za sprovesti)...
Kolko poznajem tih fanatika samo.....
__________________
Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall.
Confucius
Incorporated is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 15:38   #64
sve je okej dok znas prepoznati razliku izmedju fanatika i nekog tko nesto ima za reci
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 15:40   #65
ljudi su takvi da uvijek idu lakšim putem, a lakše je reći da je zemlja nestala onako kako piše u bibliji nego pokušati shvatiti kako je stvarno nastala.
dejo6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 15:55   #66
Quote:
Incorporated kaže:
Recimo da su svi vjernici na ovom forumu u pravu. Ja onda za Vas imam pitanje: Kako to da kad sam ja svog vjeroučitelja pitao odgovore na neka pitanja on bi mi reko nešto tipa "Zato jer je nebo plavo!" a vi svi ovdje imate 1000000 odgovora. I nije to svečenik bio lijen nego svi tako odgovaraju. Možda su svi lijeni.
stvar je u tome da nitko zapravo ne zna ništa ali želi reći ono što zna, a to je malo...

stvar je u tome da bi ljudi htjeli znati SVE, i ako ne dobiju odgovor na neko pitanje onda im se čini da sve ne valja, i to je jedna bitna negatiovnost ovog foruma

svi žele znati sve, a nitko ne traži odgovore, a kad traži odgovore onda traži ono negativno u tome, odnosno s ciljem da diskreditira to, a ne da traži pozitivno...a zašto?

zato jer čovjek u svojoj pobunjenosti protiv Boga ne želi priznati sam sebi da Bog koji se u objavio u Bibliji zapravo postoji i da je takav kakav se objavio, već želi stvoriti svog Boga koji paše dotičnom čovjeku, ili pak tražiti negativnosti koji govore da zapravo Bog ne postoji već da je čovjek vladar svega i da upravlja svime...

stvarno se ljudi nisu promjenili još od babilonske kule, niti od Kaina čak...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 15:56   #67
Quote:
dejo6 kaže:
ljudi su takvi da uvijek idu lakšim putem, a lakše je reći da je zemlja nestala onako kako piše u bibliji nego pokušati shvatiti kako je stvarno nastala.
ne lakše se ponašati prema svojim vlastitim pravilima nego prema Božjim, stvar je unutarnje prirode a ne vanjske i oko toga se sve vrti...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 14:27   #68
Da je čovjek potekao od Adama i Eve, tada bi svi ljudi to znali. Neki su se pokušali izvuči od ovog pitanja pa su rekli da je u bibliji zapisana povijest izabranog naroda a ne cijelog svijeta, međutim kako je biblija napisana to nije baš točno, jer je opet prema bibliji to isto.

Zapravo svi mi znamo odgovore na moja pitanja, samo se neki na ovom forumu izvlače na razne načine. A odgovor je evolucija. Čovjek je nastao evolucijom. Svi narodi su imali svoje bogove, zašto, to nije potpuno objašnjeno, a onda se pojavila ideja o jednom bogu.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 14:44   #69
Već sam dosadna s ovima ,ali Bibliju je pisao čovjek! Svatko ko želi čitati Bibliju iz zabave mora pročitati i uvod i objašnjenje koje je napisano u svakom primjerku Biblije.

Naravno da znamo da je čovjek nastao evolucijom, ali to se prije 2500 godina kada se počela pisati Biblija bila nepoznanica. Naravno da znamo da je na zemlji bio opći potop, da su se zemljine površine odvojile, da su nastali kontinenti, ali kako je to ostalo u predanju ljudi. Kako i na koji način se te činjenice vremenski poklapaju.

Za vjernika sva su saznanja i otkrića od Boga. Dinamit, nuklearno oružje (otkriće atoma), transplatacije, kloniranje sve je to trebalo biti u našu korist, ali pitanje je tko je ta sva vrhunska otkrića okrenuo ne protiv Boga nego protiv nas?

U Bibliji (SZ) veću važnost ima poruka o Adamu i Evi, a ne kako su nastali.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 00:24   #70
Quote:
šuš kaže:
Već sam dosadna s ovima ,ali Bibliju je pisao čovjek! Svatko ko želi čitati Bibliju iz zabave mora pročitati i uvod i objašnjenje koje je napisano u svakom primjerku Biblije.

Naravno da znamo da je čovjek nastao evolucijom, ali to se prije 2500 godina kada se počela pisati Biblija bila nepoznanica. Naravno da znamo da je na zemlji bio opći potop, da su se zemljine površine odvojile, da su nastali kontinenti, ali kako je to ostalo u predanju ljudi. Kako i na koji način se te činjenice vremenski poklapaju.

Za vjernika sva su saznanja i otkrića od Boga. Dinamit, nuklearno oružje (otkriće atoma), transplatacije, kloniranje sve je to trebalo biti u našu korist, ali pitanje je tko je ta sva vrhunska otkrića okrenuo ne protiv Boga nego protiv nas?

U Bibliji (SZ) veću važnost ima poruka o Adamu i Evi, a ne kako su nastali.
Slažem se s tobom.

Biblija,Tora,Kuran...itd su odlično polazište ako Vas zanimaju pitanja morala,ljubavi,ma svega pozitivnog.No tu prestaje moj interes za doslovnim shvaćanjem svega što piše u njima.

Većina ljudi misli da je Biblija prva i jedina "Sveta Knjiga".No prava istina je da je Biblija jako jako neorginalna knjiga.A slično tako i Kuran i Tora.Imao sam prije par mjeseci pročitati prvih par poglavlja jedne knjige koja se bavila prvim organiziranim civilizacijama.Bili biste zapanjeni koliko je stvari preuzeto iz drugih religija.Stvaranje Svijeta u 7 dana,žrtva pojedinca (Isus) za iskupnjenje grijeha svih ljudi,veliki potop...ugavnom jako puno toga.

Eh sad ima nekoliko objašnjenja.

1.Tradicionalni vjernici će zaključit da očito da su se svi ti događaji stvarno dogodili ako ih sve te religije spominju.Zanemarit će činjenicu da su te priče prenošene s generacije na generaciju prije nego li se Sin Božji rodio.

2.Ateisti će likovati i zaključiti da je to dokaz da su sve religije obične izmišljotine i mitovi koje su ljudi od davnina izmišljali da suspregnu misli od ideje da je čovjekov boravak na Zemlji besmislen.


Moje razmišljanje je slijedeće.Svete knjige nisu pale s oblaka.Bog ih nije vlastitom rukom ispisao i dao ljudima da čitaju.Isus je sigurno postojao;no da je mogao hodati po vodi,da je imao sposobnost liječenja,da je uskrsnuo je jako upitno.Dok za njegovo postojanje ima više nego dosta dokaza,za njegova čudesna djela baš i nema osim usmene predaje. Biblija ima jako lijepu priču koja nas uči mnogim ispravnim stvarima.No ona nije ništa više nego poučna bezvremenska priča.Priča koja će se moć primijeniti na današnji stil života i na onaj za 1000 godina jer govori o nečemu što se ne mijenja;o ljubavi,o emocijama, o konačnoj pojedinca za spas mnogih.

Ne želim govoriti o organiziranoj religiji tj. Crkvi,Islamu,Židovstvu,jer ništa dobrog nisu donijeli.Sve tri imaju više nego plemenite namjere,no stvorile su daleko više zla nego dobra,iz više razloga koje mi se sad ne da navodit.Jest da je lijepo molit se zajedno sa prijateljima i zamišljat boga kao bradatog starca,ali kad istovremeno samo postojanje te religije stvara patnje drugima onda mora da je tu nešto pogrešno.Ne u religiji,nego u čovjeku koji je propovijeda i koji ju je stvorio.

Ajde da zaključim ovo više Moje osobno mišljenje je da Bog mora postojati i moju Vjeru u to ništa ne može pokolebati.Čak mi je žao napisati ovo "mišljenje" ,ali ne znam kako bi se drugačije izrazio. Viša sila postoji,pogledajte i osvrnite se oko sebe.Naša okolina,mi kao živa bića samo toliko savršeni i toliko planski izrađeni da je to moglo nastati jedno i samo intervencijom više sile.Danas kad je Lucasova "The Force" skoro pa znanstveno dokazna.Ne mislim da na mogućnost da skočimo visoko ili da pravimo luda salta,nego da nas okružuje živo biće.Bog je u nama,mi smo Bog tip odnosa.Da zrak nije tek prazan prostor nego da je prepun energije,svaka stanica našeg tijela je puna energije,ma svaki i najmanji dio bili kojeg elementa je pun energije.

Ispričavam se ako sam otišao previše u širinu,no zaista smatram da ovakvu temu i treba uvijek promatrati šire i kompleksnije nego se na prvi pogled čini.
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 00:45   #71
biblija ima neke priče koje se ne mogu održati...to je činjenica.......ali također ima i neke priče koji se odnose na današnje vrijeme.....npr..."ako čujete da su me našli u pustinji začepite uši;ako vas pozivaju da me vidite u ložnici ne izlazite" (evanđelje po Mateju) veoma čudno ako se to primjeni na svitke s Crnog Mora i na teoriju o mariji magdaleni i Kristovim potomcima
__________________________________________
Nothing remains of the western front
civillian dreams vanished over night
the mask unveiled now they realize
armaggeddon has seized the land!
__________________
He who is bitten by a wolf and lives
Likantrop is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 00:56   #72
Quote:
Taroth kaže:
sto se tice pobornika biblije, mene zanima nesto drugo:

ako je potop naveden u bibliji bio globalan kako to da:
- je prezivjela kineska civilizacija
- je Noah strpao sve zivotinje i biljke u svoj brod... a nije mogao spremiti biljke koje nisu bile poznate, a to su grah, kukuruz, krumpir i mislim (nisam siguran) paradajz.
Naime, to su biljke cije sjemenje poprilicno lako truli u vodi (nemaju koru niti ljusku bas neku), pa ako ih nije Noa sacuvao, tko je?
Mene zanima još nešto.

Kako je moguće da Isus i Pavao drže Noinu barku s dinosaurima i svjetski potop činjenicom koja se dogodila?

Isus Krist osobno:
" I kao što bijaše u dane Noine, tako će biti i u dane Sina Čovječjega: jeli su, pili, ženili se i udavali do dana kad Noa uđe u korablju. I dođe potop i sve uništi.
Luka 17,26

Petar:
Vjerom Noa, upućen u ono što još ne bijaše vidljivo, predano sagradi korablju na spasenje svoga doma. Time osudi svijet i postade baštinikom vjerničke pravednosti.
Poslanica Hebrejima

Zaključak:

a.) Isus je idiotai (grčka riječ za neuki)
b.) Petar je idiotai (grčka riječ za neuki)
c.) obojica su idiotai (grčka riječ za neuki)

Dopuna:
Novi Zavjet kaže da su Petar i Ivan idiotai:

Kad vidješe neustrašivost Petrovu i Ivanovu, a znajući da su to ljudi nepismeni i neuki, bijahu u čudu;

Grčki: / anthropoi agrammatoi kai idiotai /
Djela 4, 13


Ostaje još samo pitanje: Je li i Isus bio idiotai?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 11:01   #73
moguce objasnjenje je:

- dobar dio starog zavjeta (adam i Eva & co.) su pokupili iz Egipatske i Perzijske mitologije
- potop jest bio, i bio je 'lokalni'. Da, moguce je da su neki zaista pravi potomci Adama i Eve zivjeli na podrucju sjeverne turske i da je bio potop koji je npr. poplavio ono podrucje do te mjere da je noina arka ostala zarobljena na Araratu (tamo postoje njene fotografije).

na taj nacin je moguce da je evetualno jedna podrasa ljudi koja je mogla iznimno dugo zivjeti izumrla. No, Noa je prezivio, te bi trebali i njegovi geni. A njih nema...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 11:22   #74
Quote:
Taroth kaže:
moguce objasnjenje je:

- dobar dio starog zavjeta (adam i Eva & co.) su pokupili iz Egipatske i Perzijske mitologije
Istina.

Quote:
- potop jest bio, i bio je 'lokalni'. Da, moguce je da su neki zaista pravi potomci Adama i Eve zivjeli na podrucju sjeverne turske i da je bio potop koji je npr. poplavio ono podrucje do te mjere da je noina arka ostala zarobljena na Araratu (tamo postoje njene fotografije).
Ma nema takvih fotografija. Koliko treba vode da se prekrije planina Ararat a da bude "lokalna poplava"?

Quote:
na taj nacin je moguce da je evetualno jedna podrasa ljudi koja je mogla iznimno dugo zivjeti izumrla. No, Noa je prezivio, te bi trebali i njegovi geni. A njih nema...
... nema pa nema.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 18:29   #75
Quote:
Randall Flagg kaže:
Slažem se s tobom.

Biblija,Tora,Kuran...itd su odlično polazište ako Vas zanimaju pitanja morala,ljubavi,ma svega pozitivnog.No tu prestaje moj interes za doslovnim shvaćanjem svega što piše u njima.

Većina ljudi misli da je Biblija prva i jedina "Sveta Knjiga".No prava istina je da je Biblija jako jako neorginalna knjiga.A slično tako i Kuran i Tora.Imao sam prije par mjeseci pročitati prvih par poglavlja jedne knjige koja se bavila prvim organiziranim civilizacijama.Bili biste zapanjeni koliko je stvari preuzeto iz drugih religija.Stvaranje Svijeta u 7 dana,žrtva pojedinca (Isus) za iskupnjenje grijeha svih ljudi,veliki potop...ugavnom jako puno toga.

Eh sad ima nekoliko objašnjenja.

1.Tradicionalni vjernici će zaključit da očito da su se svi ti događaji stvarno dogodili ako ih sve te religije spominju.Zanemarit će činjenicu da su te priče prenošene s generacije na generaciju prije nego li se Sin Božji rodio.

2.Ateisti će likovati i zaključiti da je to dokaz da su sve religije obične izmišljotine i mitovi koje su ljudi od davnina izmišljali da suspregnu misli od ideje da je čovjekov boravak na Zemlji besmislen.


Moje razmišljanje je slijedeće.Svete knjige nisu pale s oblaka.Bog ih nije vlastitom rukom ispisao i dao ljudima da čitaju.Isus je sigurno postojao;no da je mogao hodati po vodi,da je imao sposobnost liječenja,da je uskrsnuo je jako upitno.Dok za njegovo postojanje ima više nego dosta dokaza,za njegova čudesna djela baš i nema osim usmene predaje. Biblija ima jako lijepu priču koja nas uči mnogim ispravnim stvarima.No ona nije ništa više nego poučna bezvremenska priča.Priča koja će se moć primijeniti na današnji stil života i na onaj za 1000 godina jer govori o nečemu što se ne mijenja;o ljubavi,o emocijama, o konačnoj pojedinca za spas mnogih.

Ne želim govoriti o organiziranoj religiji tj. Crkvi,Islamu,Židovstvu,jer ništa dobrog nisu donijeli.Sve tri imaju više nego plemenite namjere,no stvorile su daleko više zla nego dobra,iz više razloga koje mi se sad ne da navodit.Jest da je lijepo molit se zajedno sa prijateljima i zamišljat boga kao bradatog starca,ali kad istovremeno samo postojanje te religije stvara patnje drugima onda mora da je tu nešto pogrešno.Ne u religiji,nego u čovjeku koji je propovijeda i koji ju je stvorio.

Ajde da zaključim ovo više Moje osobno mišljenje je da Bog mora postojati i moju Vjeru u to ništa ne može pokolebati.Čak mi je žao napisati ovo "mišljenje" ,ali ne znam kako bi se drugačije izrazio. Viša sila postoji,pogledajte i osvrnite se oko sebe.Naša okolina,mi kao živa bića samo toliko savršeni i toliko planski izrađeni da je to moglo nastati jedno i samo intervencijom više sile.Danas kad je Lucasova "The Force" skoro pa znanstveno dokazna.Ne mislim da na mogućnost da skočimo visoko ili da pravimo luda salta,nego da nas okružuje živo biće.Bog je u nama,mi smo Bog tip odnosa.Da zrak nije tek prazan prostor nego da je prepun energije,svaka stanica našeg tijela je puna energije,ma svaki i najmanji dio bili kojeg elementa je pun energije.

Ispričavam se ako sam otišao previše u širinu,no zaista smatram da ovakvu temu i treba uvijek promatrati šire i kompleksnije nego se na prvi pogled čini.

Pa upravo to što se ponavlja u svim svetim knjigama potvrđuje da je Bog jedan i jedinstven. Ja duboko vjerujem da je način na koji se molim i vjerujem ispravan, ali ne priječim nikom drugom da osjeća i tvrdi isto sve dok me time ne ugrožava. Baš kad ideš tako u širinu dođeš do zaključka da bi toj energiji dobrote trebalo dati ime.
Kada bi se Knjiga postanka u Bibliji mogla dopisivati sigurno bi bilo dodano kako je Bog primjetio da smo užasno zimogrozni i lijeni pa se dosjetio i zbog zagađenja odlučio da se zemlja počne zagrijavati ...
Tako nekako su se na temelju usmenog predanja te biblijske knige i pisale. Vjerovanje slijepo u sve što u Svetim knjigama piše vraćanje je u srednji vijek, ne bez razloga nazvan mračnim.
To što ljudi imaju sve manje opće kulture (umjesto da je obrnuto) doista nema veze sa vjerom i Bogom.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 09:30   #76
Quote:
šuš kaže:
Pa upravo to što se ponavlja u svim svetim knjigama potvrđuje da je Bog jedan i jedinstven. Ja duboko vjerujem da je način na koji se molim i vjerujem ispravan, ali ne priječim nikom drugom da osjeća i tvrdi isto sve dok me time ne ugrožava. Baš kad ideš tako u širinu dođeš do zaključka da bi toj energiji dobrote trebalo dati ime.
Kada bi se Knjiga postanka u Bibliji mogla dopisivati sigurno bi bilo dodano kako je Bog primjetio da smo užasno zimogrozni i lijeni pa se dosjetio i zbog zagađenja odlučio da se zemlja počne zagrijavati ...
Tako nekako su se na temelju usmenog predanja te biblijske knige i pisale. Vjerovanje slijepo u sve što u Svetim knjigama piše vraćanje je u srednji vijek, ne bez razloga nazvan mračnim.
To što ljudi imaju sve manje opće kulture (umjesto da je obrnuto) doista nema veze sa vjerom i Bogom.
Šta se to ponavlja ?

U kojim knjigama se ponavlja. ?

Toru, Bibliju i Kuran moramo izuzeti, jer su sve tri nastale na istom prostoru i jasno je kako se one ponavljaju, a i neke druge, poput Epa o Gilgamešu, ali zapravo izvan ovog prostora nema mnogo argumenata za ponavljanje.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 11:45   #77
tocno... uzimamo li u obzir bibliju koja je protekla iz starog zavjeta, Toru, koja je dio njega, Kuran, koji isto potjece iz starog zavjeta...
ili uzimamo i dharme, bavaghat gitu, taoizam i sl?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 18:07   #78
Quote:
Taroth kaže:
tocno... uzimamo li u obzir bibliju koja je protekla iz starog zavjeta, Toru, koja je dio njega, Kuran, koji isto potjece iz starog zavjeta...
ili uzimamo i dharme, bavaghat gitu, taoizam i sl?

Ne razumijem ili ipak razumijem, ti hoćeš reći da i drahme itd govore isto. Stvarno navedi mi onda primjer.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:51.