Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2006., 11:59   #21
[QUOTE=bumbar]
Quote:
netočno, kako onda objašnjavaš da se svugdje (u svim društvima) rađaju ljudi sa jednakim osječajima i stavovima u srcu nezavisno od porijekla.
Zato što smo smo svi iste psihičke građe. Kao takvi udruženi smo u zajednici, koja funkcionira samo ako se pojedinac dobrovoljno odriče nekih stvari.
Strah od smrti je jedan od najbitnijih pokretača kao što su to i sigurnost i empatija.
Kako smo kao obične jedinke-pojedinci ugroženi udružujemo se putem pravila koje poštujemo. Stavovi unutar zajednice dakako ovise o nekim kategorijama kao što je običajeno pravo i kulturno nasljeđe, uvjeti života i materijalna stvarnost koje nas okružuje.
Zato nisi u pravu, informiraj se.

Quote:
netočno,

to je kao da kažeš neželim osječaje npr na toplinu pa da kažeš da ja želim da me to ne boli, ja biram da me ne boli, dobio si osječaj topline da osjetiš kad te vatra opeče pa da se spasiš da ne izgoriš,
To samo ti misliš. Dva istoznačajna autoriteta ne mogu biti zajedno (Svijest ionako tebi ništa ne naređuje, već religije koje barataju s Bogom) jer stvaraju konfuziju. Zato ljudski autoriteti navlače na sebe božansku odjeću i s time dobivaju Zakon.

Quote:
slično je i ovo, to je putokaz Božji, koji su dobili svi ljudi, zato da imaju svi šansu, da kasnije nemaju izgovor, jer kad got napravi nešto krivo peč če ga "savjest" (to je opčeprihvačen naziv, a zapravo su to ti zakoni Božji utkani svakome u srcu) pa če mu se i za to moč reč da je tako povrijedio Boga i da zna da je napravio loše pa se neče moč izvuč.
Bogu ne treba tvoja poslušnost jer potpadaš pod zakon karme ili ako hoćeš drugačije zakon vaganja srca. Tvoja savjest proradi ne zato što si prekršio zakon Boga već ljudske zakone i u tebi se javlja krivnja i strah od posljedica.
Svijest ne možeš povrijediti, ono je izvan tvojih i svih ljudskih zakona, već vrijeđaš sebe, svoju ljudskost jer si prihvatio život u zajednici a kršiš njena pravila dovodeći je u opasnost.

Ništa nije utkano u tvoje srce već ga ti tkaješ iskustvom svojim postupcima, a ono što misliš da jeste već apriori utkano posljedica je tvojeg straha, krivnja i savjest koja proradi zbog toga. Iskustvo jednostavno moraš proći sam, zato ga i dobivaš.
Ustvari da toga nema kao i svih iskustava života na tvrdoj materiji u strahu-grijeh-u posljedici akcija reakcija, svi bi bili na nivou životinja koje govore bez podizanja nivoa vlastite svijesti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:49   #22
nisam nikad ulazio u đzamiju
__________________
nemam potpis
gray_fox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:26   #23
Hram Božji je Hram Božji. Kršćanin sam, no upravo volim ići u džamije. Predanost Svevišnjem kojom mu se muslimani obraćaju potiče svakog vjernika.
Ne vjerujem onim kršćanima koji Boga ne zamijete i u džamiji.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:36   #24
Naravno da ne traži Bog od mene da se molim, ja se želim moliti i klanjati i vjerovati u njegovu prisutnost za vrijeme svete mise i u njegovo postojanje, ja sam ta koja mu je poželila pripadati, ali kako je on to dotakao u meni je nešto sasvim drugo.

KOd mene su na kući radili neki muslimani, jedan od njih nije htio kod nas jesti jer nije bio siguran hoćemo mu dati nešto nečisto. Uvela sam ga u kuću i pokazala mu katolička obilježja, ne zato da bi mu tupila nego da mu pokažem da sam i ja vjernik i da ću njegovo opredjeljenje duboko poštivati. Kao što na kraju i jesam. Jako smo se dobro slagali, ne zbog razlika neših vjera, nego baš zbog sličnosti.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:52   #25
Quote:
danaye kaže:
Bio sam(kao i u pravoslavnoj crkvi,uostalom) i osjećao sam se normalno.
Jedino kaj su me podsjetili da bih trebao skinuti cipele.
Lijepo je ući u bilo koji prostor posvećen božjoj službi.
Baš sam to htio napisati, a ti me preteče

Katolik sam i bio sam u Džamiji i ugodno sam se osjećao
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:59   #26
Quote:
Bosniac kaže:
Pojam,ili riječ ateizam ne postoji u svetoj Knjgi Islama,Kuranu,niti postoji u interpretciji vjere islama.[/B]
Look at me ma, Im invisible!
__________________
Jag är inte en människa. Det här är bara en dröm, och snart vaknar jag.
Brown Acid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:15   #27
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Moralni stavovi ionako ne dolaze od Boga već od duhovnosti koja nam je svima ista bez obzira kojemu Bogu pripadamo
Quote:
bumbar kaže:
moralno je ljudski naziv za Božje zakone koji su utkani u srce svakoga čovjeka.
Postoji samo jedan Bog, a religija ima više jer su drukčiji pogledi na Boga.
OK ! Nemruth Dagi toj duhovnosti ime je Bog !
Mi svi pripadamo samo Jednom Bogu,i Njemu se svi vraćamo!

OK! bumbar
Autor moralnih Zkona je sam Bog i On ih je usadio u svakog čovjeka,
svaku dušu,dok je još boravila na Nebu.
Na Nebu je sklopljen vjećni savez između Boga i čovjka.
Sad na Zemljici neko ima više,neko manje duše, (zavisi koliko je ko mogao da primi-kapacitet)
i po njoj je čovjek= čovjek!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 18.12.2006. at 14:51.
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:19   #28
Quote:
Bosniac kaže:
OK ! Nemruth Dagi toj duhovnosti ime je Bog !

Ah...u krajnosti može i tako.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 01:13   #29
Nemruth Dagi msilim da bi ovo išlo u nedogled, pišeš stalno za zajednicu, šta je s onim izlorianima?
ne postoje u svim društvima jednaka pravila, i djeca nisu svjesna zakona ljudskih niti ponašanja u zajednicama a opet imaju "savjest".
I šta je s onima koji nemaju šta izgubit, opet ih peče savjest itd. , mislim da bih mogao pisat puno na ovu temu i da bi za ovu temu trebali otvorit novi topic, nevolim ovako dokazivat jer je sve pre nedorečeno i nema več ranije dokazanih tvrdnji pa da se na njih pozvoem, a teško mi je sad pisat puno da pobijem sadašnji nauk i teze psihologa, mogu nač primjere pa onda dokaze pa zašto misliš da je ovo ovako a zašto je ovo ovako itd. Nije mi namjera na taj način dokazivat i smatram da nema koristi od takvog pobijanja i pisanja svojega, shvatio sam tvoje vidike, ja znam da su oni krivi i znam da se ovi moji teže dokazuju ida če se uvijek nešto nač da se ospori, ti misliš drukčije i tako misli večina i tako to objašnjavaju psiholozi.
Sve u svemu, neču više raspravljat o ovome na ovoj temi.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 07:58   #30
Quote:
bumbar kaže:
Nemruth Dagi msilim da bi ovo išlo u nedogled, pišeš stalno za zajednicu, šta je s onim izlorianima?
ne postoje u svim društvima jednaka pravila, i djeca nisu svjesna zakona ljudskih niti ponašanja u zajednicama a opet imaju "savjest".
I šta je s onima koji nemaju šta izgubit, opet ih peče savjest itd. , mislim da bih mogao pisat puno na ovu temu i da bi za ovu temu trebali otvorit novi topic, nevolim ovako dokazivat jer je sve pre nedorečeno i nema več ranije dokazanih tvrdnji pa da se na njih pozvoem, a teško mi je sad pisat puno da pobijem sadašnji nauk i teze psihologa, mogu nač primjere pa onda dokaze pa zašto misliš da je ovo ovako a zašto je ovo ovako itd. Nije mi namjera na taj način dokazivat i smatram da nema koristi od takvog pobijanja i pisanja svojega, shvatio sam tvoje vidike, ja znam da su oni krivi i znam da se ovi moji teže dokazuju ida če se uvijek nešto nač da se ospori, ti misliš drukčije i tako misli večina i tako to objašnjavaju psiholozi.
Sve u svemu, neču više raspravljat o ovome na ovoj temi.
Nema izoliranih osim pustinjaka u egipatskoj pustinji ili Maloj Aziji, a takve je odavno pojelo vrijeme.
"Sve što misliš o sebi ionako je društveni produkt (a ne tvoj)".
Prema tome na svim meridijanima i paralelama žive ljudi u raznim skupinama, na iste ili slične načine uz određene specifičnosti i razlike u kulturi, običajima
i sve njih tvori njihovo društvo ili zajednica u kojoj i sa kojom žive.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.