Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2005., 14:25   #1
Question Kako se radi domaci kravlji sir?

Jel neko zna kako kumice rade onaj obican domaci kravlji sir. Mama mi je rekla da misli da se mlijeko treba skiseliti i onda se to procijedi ali nije bas sigurna. Koliko mlijeka da ispadne npr. pola kile sira?
U ovoj stranoj zemlji gdje zivim nijedan sir ne slici nasemu.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 14:42   #2
Joj ja sam ovo znala...gledala sam kako se radi.
Ostavi se mlijeko da se ukiseli,skine se kajmak sa vrha,kiselo mlijeko se stavi na tihu vatru da se usiri (izdvoji se surutka) pa to onda procijedis kroz gazu i dobijes grudvu sira.
Kajmak mozes iskoristiti na razne nacine,surutku za pravljenje pogace.
Samo ovo je od domaceg mlijeka...ono odmah iz vimena

Pitat' cu za detalje pa ti javim
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 14:53   #3
Hmm, da a gdje ce tu nabaviti domace mlijeko? Jel bi to mozda uspjelo s ovim pasteriziranim mlijekom?
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 15:50   #4
ja sam pravila s obicnim mlijekom.alpskim

uzmes mlijeko,malo ga zgrijes...ne previse...tek toliko da osjetis da se stoplilo.uspes 1 zlicu sirila(kupuje se u dm) i stavis na toplo mjesto.nakon par sati procjedis kroz gazu,u gazi ostaje sir...vodeni ostatak je surutka,kazu super zdrava.gazu stegnes i oblikujes u kuglu,pritisnes tanjirom da se jos cijedi i imas mladi sir.

nekad mi i ne uspije,ne znam zasto...uvijek radim po istom postupku,al...nece.


ipak pokusaj s domacim mlijekom,razlika je ocita.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 18:53   #5
S pasteriziranim mlijekom neide na prirodan nacin.

Ide onak kak je Samantha opisala sa sirilom. Imam isti prombem kao i ona, nekad uspije, nekad ne. Neznam u cemu je kvaka, no cekam, mozda se javi neko iskusniji...........
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 20:59   #6
Sirenje domaceg mljeka.

Stvit na toplo mjesto (vise od 20 stupnjeva) nakon 5-6 sati na vrhu se stvori vrhnje (kiselo) lagano ga pokupis sa zlicom i odvojis u frizider, postupak se moze ponoviti vise puta ovisno koliko je masno mlijeko (masnoce opadaju s vremenom proteklim od teljenja), kad se na povrsini formira sirutka, bljedo zelenkasta ili zuckasta tekucina onad s velikim nozem razrezes masu u kvadrate 2x2 cm i ostavis dok ne potone, almo rec 20 minuta. U cjedilo stavis gazu i istreses smjesu, ostavljajuci je da se iscjedi i to je to.

Kod obranih mljeka, pahuljanje se vrsi u sitnijim cesticama pa ti projure kroz cjedilo, zato kupis sirilo (ima u svakoj apoteci). Sirilo je jako agresivno i vrlo brzo koagulira mlijeko, treba pazit da ga dodajes u vec zagrijano mlijeko i da ga dobro razmjesas (ja ga prvo zamjesam s mljekom u salici), sto ti je temperatura konstantnija to ce bolje uspjeti. Vec za pola sata imas vrlo zilavu smjesu koju rasjeces nozem i dalje ide ko gore.

MOZZARELA

Mljeko zagrijati na 35 stupnjeva (preciznost je bitna - pomoci ce alkoholni toplomjer), dodati sirilo, ostavit dva sata.
Podsireno mljeko razrezat na kocke, ostavit 10min. cijedit 1/2sata, okrenut formirani sir i ostavit 48 sati na sobnoj temperaturi, ocjedeni sir stavit u 15% slanu otopinu par sati i osusit na zraku.
Zrenje sira je tjedan dana na 10-15 stupnjeva C.

SIR RIBANAC

Sirutka, ne mjesajuci zagrijat na 75 do 80 stupnjeva C. 30-60 minuta,15 minuta ostavit da se hladi.
Obrat gornji sloj (pahuljice sira) stavit u gazu i vezati ostavit 6-12 sati natemperaturi 6-12 stupnjeva da se ocjedi.
nasolit
24 sata stajat na temperaturi 15-18 stupnjeva
posolit iostavit jos 24 sata
obrisat sir i satvit u mrezu 3-4 tjedna na tem 10-15 stupnjeva.

Doziranje sirila pise na bocici i ovisi o vrsti mlijeka: kravlje, ovcje, kozje, moze se probat sirit i sa limunovim sokom ili octom, majstora cini vjezba i jako je bitno da svo sude bude cisto.

Ako ocete vise recepata odgovaram dalje.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 21:28   #7
Daj ti nama recept kak napraviti sir od mlijeka iz kutije (onog dugotrajnog). Ovdje nemres nabavit pravo domace mlijeko ni da ti treba za lijek
Fakat sam se zazelila pravog domaceg sira!
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 21:31   #8
Pa svi ovi recepti sa sirilom mogu i od tog pakiranog mlijeka, samo moras kupit ono najmasnije.
Obicno ide 9-10 litara za 1 kg, s ovim konzumnim dobis manje i nema vrhnja. Ima tu i cura kaj je radila u mljekari ona valjda zna vise o tome s tehnoloske strane.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 21:33   #9
Baj d vej, pitala sam "strucnjaka" na www.coolnarika.com kak se dobije sir od dugotrajnog mlijeka pa mi je dao odgovor kak se radi od domaceg mlijeka (ono, pravimo se ludi) a posebno sam napomenula i napisala velikim slovima "dugotrajnog".
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 21:35   #10
Quote:
d@d@ kaže:
Pa svi ovi recepti sa sirilom mogu i od tog pakiranog mlijeka, samo moras kupit ono najmasnije.
Ma ponekad uspije, isto kak je i Samantha gore opisala a neznam zasto ne uvijek. Iako, (cini mi se bar) radim uvijek po istoj proceduri.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 21:38   #11
Quote:
d@d@ kaže:
Sirenje domaceg mljeka.

Stvit na toplo mjesto (vise od 20 stupnjeva) nakon 5-6 sati na vrhu se stvori vrhnje (kiselo) lagano ga pokupis sa zlicom i odvojis u frizider, postupak se moze ponoviti vise puta ovisno koliko je masno mlijeko (masnoce opadaju s vremenom proteklim od teljenja), kad se na povrsini formira sirutka, bljedo zelenkasta ili zuckasta tekucina onad s velikim nozem razrezes masu u kvadrate 2x2 cm i ostavis dok ne potone, almo rec 20 minuta. U cjedilo stavis gazu i istreses smjesu, ostavljajuci je da se iscjedi i to je to.

samo ja sam sigurna da kiselo mlijeko nakon sto skines vrhnje ide na laganu vatru da se sir fino odvoji od surutka pa se onda cijedi kroz gazu
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 21:43   #12
Greska moze bit u temperaturi, vremenu stajanja mlijeka, nacinu na koji je pasterizirano (kaj nema za kupit mlijeko koje nije trajno nego polutrajno - ono s rokom trajanja do tjedan dana). Neznam ja nisam te struke, ovo su recepti iz prakse imala sam krave a poslje koze.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 15:19   #13
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
d@d@ kaže:

Sirenje domaceg mljeka.

Stvit na toplo mjesto (vise od 20 stupnjeva) nakon 5-6 sati na vrhu se stvori vrhnje (kiselo) lagano ga pokupis sa zlicom i odvojis u frizider, postupak se moze ponoviti vise puta ovisno koliko je masno mlijeko (masnoce opadaju s vremenom proteklim od teljenja), kad se na povrsini formira sirutka, bljedo zelenkasta ili zuckasta tekucina onad s velikim nozem razrezes masu u kvadrate 2x2 cm i ostavis dok ne potone, almo rec 20 minuta. U cjedilo stavis gazu i istreses smjesu, ostavljajuci je da se iscjedi i to je to.

Kod obranih mljeka, pahuljanje se vrsi u sitnijim cesticama pa ti projure kroz cjedilo, zato kupis sirilo (ima u svakoj apoteci). Sirilo je jako agresivno i vrlo brzo koagulira mlijeko, treba pazit da ga dodajes u vec zagrijano mlijeko i da ga dobro razmjesas (ja ga prvo zamjesam s mljekom u salici), sto ti je temperatura konstantnija to ce bolje uspjeti. Vec za pola sata imas vrlo zilavu smjesu koju rasjeces nozem i dalje ide ko gore.

MOZZARELA

Mljeko zagrijati na 35 stupnjeva (preciznost je bitna - pomoci ce alkoholni toplomjer), dodati sirilo, ostavit dva sata.
Podsireno mljeko razrezat na kocke, ostavit 10min. cijedit 1/2sata, okrenut formirani sir i ostavit 48 sati na sobnoj temperaturi, ocjedeni sir stavit u 15% slanu otopinu par sati i osusit na zraku.
Zrenje sira je tjedan dana na 10-15 stupnjeva C.

SIR RIBANAC

Sirutka, ne mjesajuci zagrijat na 75 do 80 stupnjeva C. 30-60 minuta,15 minuta ostavit da se hladi.
Obrat gornji sloj (pahuljice sira) stavit u gazu i vezati ostavit 6-12 sati natemperaturi 6-12 stupnjeva da se ocjedi.
nasolit
24 sata stajat na temperaturi 15-18 stupnjeva
posolit iostavit jos 24 sata
obrisat sir i satvit u mrezu 3-4 tjedna na tem 10-15 stupnjeva.

Doziranje sirila pise na bocici i ovisi o vrsti mlijeka: kravlje, ovcje, kozje, moze se probat sirit i sa limunovim sokom ili octom, majstora cini vjezba i jako je bitno da svo sude bude cisto.

Ako ocete vise recepata odgovaram dalje.

_________________
Dada, daj reci koliko treba staviti octa (umjesto sirila).
Hvala. Mon.

Samantha, Sanja1, a sta vam onda ispadne "kad ne uspije" jel ipak nesto jestivo?
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 16:07   #14
Bude nekakva cudna tekucina. Mislim da je to sirutka sa jako finim cesticama sira. Kad to izlijem u cjedilo bude onak rastresita smjesa (niti slicna siru). Bas bljak! I od tog pol prodje kroz cjedilo (i gazu).
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 21:40   #15
Quote:
Sanja1 kaže:
Bude nekakva cudna tekucina. Mislim da je to sirutka sa jako finim cesticama sira. Kad to izlijem u cjedilo bude onak rastresita smjesa (niti slicna siru). Bas bljak! I od tog pol prodje kroz cjedilo (i gazu).
Ja sam radila s lanenom krpom i onda objesim da se iscjedi, nazalost rezultati znaju biti i porazni, sir je jako osjetljiv. Nesto bolji rezultati su kad je vani toplo, mislim ljeti. Inace od 3 puta 1 fulam. Na siru se stvori korica zuto-narancasta, namreskana ovdje vele "zgrencavil se", kroz koju prode prst i smrdi, to su bakterije, a koliko sam primijetila jako su ovisne o vlaznosti zraka.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 11:39   #16
Domaći jogurt / sir

kako se proizvodi jogurt?
da li ga je moguce napraviti kod kuce i od kakvog mlijeka? kakav bi onda ispao?

jel ima netko iskustva?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 12:41   #17
moja mama radi jogurt. u obichno mlijeko na sobnoj temperaturi umijesha par zhlica jogurta. pokriveno pusti preko noci ne u hladnjaku.

ujutro ima jogurt i to onakav kao nekad, chvrst, da ga mozhesh zhlicom grabit.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 14:04   #18
ispadne fin. radi i moja mama po ljeti ponekad.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 15:11   #19
Quote:
magic kaže:
moja mama radi jogurt. u obichno mlijeko na sobnoj temperaturi umijesha par zhlica jogurta. pokriveno pusti preko noci ne u hladnjaku.

ujutro ima jogurt i to onakav kao nekad, chvrst, da ga mozhesh zhlicom grabit.
ovako rade i moja mama i moja baka (ne znam svrhu, mislim da se radi o igranju ). cista prakticna mikrobiologija
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 15:47   #20
koliko masno mora biti mlijeko za to?

koji jogurt stavljate?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.