Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2006., 23:51   #21
Quote:
..a unda kaže:

..dezulovic poceo po drugim topikima pisat.
u piće da do božića otvara topic
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 01:22   #22
Quote:
newcomer kaže:
A ti ces na Knjizevnosti a?

Ajme sta su ljudi senzitivni kad im se na ikone nesta zalijepi. No, bitno je imat 'stav' koji se zove 'meni se svidja'.

...ma nisi se ti valjda na mene naljutio...a ja se zezam

....doooobro, necu se vise saliti...
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 16:29   #23
Quote:
xavierkat kaže:
...ma nisi se ti valjda na mene naljutio...a ja se zezam

....doooobro, necu se vise saliti...
Uh ispricavam se... mislim da je do mene. Tek sam sad skuzio cemu onaj -- link na Ms. Connelly -- double

Sve ostalo kazano ostaje
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 13:15   #24
ako dozvolite malo strebersko uplitanje, rekao bih samo da je izgled publikacija nekada bio reguliran medjunarodnim biblioteckih sporazumima, kojih je jugoslavija bila potpisnik. kako nisam u hrvatskoj, ne mogu reci je li to i dalje tako, ali, sudeci po gornjim upisima, cini se da nije. ili da ne jebe ni te, kao ni druge medjunarodne norme. kakva vlast, takvi hrbati, sta da se radi.
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 14:00   #25
Quote:
rompepe kaže:
ako dozvolite malo strebersko uplitanje, rekao bih samo da je izgled publikacija nekada bio reguliran medjunarodnim biblioteckih sporazumima, kojih je jugoslavija bila potpisnik. kako nisam u hrvatskoj, ne mogu reci je li to i dalje tako, ali, sudeci po gornjim upisima, cini se da nije. ili da ne jebe ni te, kao ni druge medjunarodne norme. kakva vlast, takvi hrbati, sta da se radi.
Našla sam među svojim knjigama bar dvije iznimke, zapravo tri: Rimbauda, Eca i Schwaba - sve izdano tokom 80-ih. Možda je to bio izdavačev štos, jer je sva tri naslova izdao isti izdavač, nekadašnji GZH. S druge strane, Sanskrtsko-engleski rječnik nije usklađen sa zapadnim normama, možda zbog "tematike".


A i mene vrag tjera da svašta idem čitati!
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 14:26   #26
Quote:
Didi kaže:
Sanskrtsko-engleski rječnik
cesto ga koristis?
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 15:13   #27
Quote:
late bloomer kaže:
cesto ga koristis?
Više ne toliko, a i nije moj, nego posuđen na dulje vrijeme.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 15:35   #28
Quote:
Didi kaže:
Našla sam među svojim knjigama bar dvije iznimke, zapravo tri: Rimbauda, Eca i Schwaba - sve izdano tokom 80-ih. Možda je to bio izdavačev štos, jer je sva tri naslova izdao isti izdavač, nekadašnji GZH. S druge strane, Sanskrtsko-engleski rječnik nije usklađen sa zapadnim normama, možda zbog "tematike".


A i mene vrag tjera da svašta idem čitati!
Kad ne možeš izdržati,vrag ti neće znatiželju. A kako meni vječito puše z desna na lijevo,ja pravilno čitam. I koji C1, C2 ? Ali postoji još jedno rješenje osim ogledala. Namažeš ju pekmezom i baciš u zrak.Uvijek pada na težu stranu,ako ne uspije namažeš dvije knjige,istovjetne,k'o sendvič.Mora uspjeti. I k'o to noću viri baterijom i gleda da li je knjiga na leđima ili na trbuh? ;
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 15:44   #29
Stvarno ne znam gdje postaviti ovo pitanje, pa..

Oduvijek me zanimalo zašto neke knjige, na koricama kralježnice knjige imaju naslov okrenut na lijevu stranu, a neke na desnu? Naime, puno je fizički jednostavnije, dok se knjige nalaze na polici, nagnuti glavu u lijevu stranu i pročitati naslov, nego na desnu. Probajte i sami, prvo u lijevu, pa u desnu i osjetit ćete ogromnu razliku, desna je nekako "neprirodna" za razliku od lijeve, vjerojatno je povezano s funkcioniranjem mozga.

Stoga, zašto ne postoji dogovor struke oko univerzalnog pravila tiska? Zašto naslov nije okrenut samo u lijevu stranu i horizontalno, odnosno vertikalno(što je najprirodnije), nego dopušta i desnu?

Evo i primjer:

NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 16:07   #30
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Stvarno ne znam gdje postaviti ovo pitanje, pa..
Pa ovdje, naravno.

Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Naime, puno je fizički jednostavnije, dok se knjige nalaze na polici, nagnuti glavu u lijevu stranu i pročitati naslov, nego na desnu. Probajte i sami, prvo u lijevu, pa u desnu i osjetit ćete ogromnu razliku, desna je nekako "neprirodna" za razliku od lijeve, vjerojatno je povezano s funkcioniranjem mozga.
Potpuno si u krivu. Puno je prirodnije čitati odozgora prema dolje.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 16:15   #31
Aj prebaci postove na tu temu

Kako i zašto je prirodnije čitati odozgora prema dolje (izuzmimo vertikalni)? Meni nije.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 16:56   #32
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Kako i zašto je prirodnije čitati odozgora prema dolje (izuzmimo vertikalni)? Meni nije.
Zato jer kad se knjiga polegne, prirodno je da se polegne s naslovnicom prema gore i onda ako su slova na hrbatu odozdola prema gore, budu naopako.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 20:49   #33
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Zato jer kad se knjiga polegne, prirodno je da se polegne s naslovnicom prema gore i onda ako su slova na hrbatu odozdola prema gore, budu naopako.
Ima smisla, ali postoji problem. Ti pričaš o estetici, koja baš i nema nekakve veze s fiziologijom mozga.

Pogledaj sliku koju sam postavio i pogledaj prvo na jednu, pa na drugu stranu. Kako ti je lakše?
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 21:06   #34
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Ima smisla, ali postoji problem. Ti pričaš o estetici, koja baš i nema nekakve veze s fiziologijom mozga.
Pričam o praktičnosti.

Quote:
NicolasBourbaki kaže:
Pogledaj sliku koju sam postavio i pogledaj prvo na jednu, pa na drugu stranu. Kako ti je lakše?
Najlakše mi je Mausa. Ostalo mi je potpuno svejedno, samo da su sve napravljene isto, da ne moram stalno okretati glavu. Ali imam tendenciju da čitam odozgora.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 21:11   #35
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Pričam o praktičnosti.

Najlakše mi je Mausa. Ostalo mi je potpuno svejedno, samo da su sve napravljene isto, da ne moram stalno okretati glavu. Ali imam tendenciju da čitam odozgora.
Da, bilo bi idealno da su svi naslovi vertikalni kao Maus. Ok, meni je puno ugodnije nagnuti glavu na lijepu stranu, nego na desnu.

Boldano je ogroman problem, zašto ne postoji dogovor struke? Mislim, radi se o banalnoj stvari, ali svejedno.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.