Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2009., 16:44   #21
Quote:
mira-iva kaže: Pogledaj post
hvala za informaciju!!pretpostavljam da je vuković-runjić izdavačka kuća??:
je
http://www.dzepna.com/nothomb_evina.htm
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 21:00   #22
pocela sam 'Ni Evina ni Adamova'.
__________________
http://blog.vecernji.hr/iva
Blackrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 23:15   #23
ja sam njezin fan. priznajem da nisu sve knjige na vrhuncu, tj. pošteno variraju, ali jednostavno je volim. pročitala (kako su izlazile) sve osim ove zadnje. Najdraža mi je Ljubavna sabotaža. A s onim bračnim parom iz Protiv Katiline se uvijek poistovjetim kad mi se netko nakači. Bila sam bijesna dok sam je čitala. Tako bijesna!!!
ve-ra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 20:37   #24
čini mi se da ima puno nothombljubaca ovdje. možemo osnovati fan klub hahaha
__________________
http://blog.vecernji.hr/iva
Blackrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 16:50   #25
vašim ste me komentarima zainteresirali za ovu autoricu. Lani mi je slučajo u bolnici pod ruku došla njena knjiga Ljubavna sabotaža. Baš sam se zabavila čitajuć je. Nisam dugo srela autora koji tako naivno i zabavno, dječije, a opet tako duboko i ozbiljno obrađuje temu žudnje i ljubavi, odbijanja.
Upravo sam završila čitati "Kozmetika neprijatelja". Opet me je oduševila. Nisam pogriješila u svojoj procijeni. Nekima se možda čini bez beze ali ukusi su različiti i o njima se ne raspravlja.
Knjiga je tanka ali plaši. Ozbiljno sam se zamislila da li negdje u meni čuči kakav Textor i čeka nekakvo besposleno vrijeme da izviri. Vrlo lijepo i interesantno opisana ljudska podsvijest, želja da zaboravljamo neugodne stvari, da pod tepih guramo sve ono što nas žulja ili nam stvara neugodu, kratko rečeno sve ono što nam nije komotno. Ali onda u jednom trenutku, kada to najmanje očekujemo pojavi se naš Textor i zaskoči nas. Naravno da to nemoraju biti tako extremne stvari poput silovanja i ubojstva ali postoji niz drugih životnih neugodnosti koje rado potisnemo i zaboravljamo, a onda trenutak, pogled, poznata glazba, miris ili šta god, sve je opet tu živo i stvarno i naš Textor priča svoju priču. I upoznajemo sebe drugčijim nego što želimo da jesmo. Užas.
1962 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 15:47   #26
Ja obožavam amelie! Sve što sam njeno čitala me oduševilo. A zadnja, LJubavna sabotaža, mi je genijalna. Obožavam amelieeeeee!!!! Prije nje jedino me se dostojevski tako jako dojmio.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 11:48   #27
meni je Amelie odlicna . Pocela sam je citati sasvim slucajno. otisla sam u knjiznicu i po svom starom obicaju malo lutala po knjiznici i gledala knjige i izvukla sam knjigu Protiv Kataline. Toliko me zainteresirala da sam je procitala taj dan u knjiznici. To mi je i sada kada sam procitala dosta njenih knjiga, najbolja. Jos sam citala: Lastavicin dnevnik, Ljubavna sabotaza, Strah i trepet, Higijena ubojice, Robert je njezino ime, Kozmezika neprijatelja, Antikrista. Higijena ubojice i Strah i trepet su mi definitivno najbolje, dok mi je Antikrista bezveze. u svakom slucaju, preporucam Amelie svima koji vole malo neobicnije knjige
Coco. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 13:38   #28
Najbolje mi je kad neko na Forumu kaže "O ukusima se na raspravlja", a na forumu smo . Zna se i meni pokrast ta rečenica, al svečano si obećajem da ću je po forumima izbjegavat..jer sam tu baš i da raspravljam o određenim temama, a tako mi je na tapetu došla i Amelie Nothomb. Mislim, ovako. Ja ne shvaćam u čemu je stvar s njom... Pročitala sam tri njene knjige i iskreno, pitam se zašto sam ih pročitala. Valjda sam imala previše slobodnog vremena. Prva koju sam pročitala je "Robert je njezino ime". Pročitala sam je u tri sata, al ne zato šta je knjiga ful kul zanimljiva i duboka.. Ne! Pročitala sam je u tri sata jer je tako dječje napisana.. Ne mogu reć da je štrot...al je totalno stereotipna i već-viđena priča! I na kraju, odmakla sam knjigu i rekla samoj sebi "WHAT THE FUCK". Mislim... i ja bi bolji kraj napisala. I kao šta je netko već rekao, a to je i moje mišljenje: kao da joj dosadi pisat i onda napiše nešto reda radi na kraju. Toliko o toj knjizi. Druga koju sam pročitala je "Biografija gladi", kao svidio mi se naslov i pročitala sam onaj sažetak na kraju pa pomislila kako bi mogla bit ok, al koje li greške; došlo mi je da se upucam od dosade. Ne znam ni kako sam je završila. Prvih 50 stranica sam mislila: "Ajde, sad će bit ok, ajde..sad će", al nije postala ok uopće, a bilo mi je žao odgurnut je, jer kad sam već počela..onda mazohistički i završim. Zadnja je bila "Strah i trepet". Ta knjiga je najbolja od ove tri, a po mnogima i njena najbolja...al ja ni tu ne kužim zašto tolika galama! Mislim da više neću bit mazohist i posezat za njom... Nije me se dojmila. Također... nimalo se ne slažem da je ona kao spisateljica duboka..jer nimalo nije. Ta rečenica mene vrijeđa..a nisam spistaljica (šta ne znači da neću bit..hihihi). Eto..toliko o njoj!
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:24   #29
Quote:
stereotipna i već-viđena priča!

Nisam pročitala ove knjige koje si ti navela, ali meni je amelie totalno pomaknuta! ima sve samo ne stereotipne priče. vrlo jednostavno piše, a to je tako sick toliko puta da me baš nasmije/zainteresira, a nije isforsirano. ja volim amelie i njen stil. za mene je ona jedna od boljih pisaca.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:33   #30
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post

Nisam pročitala ove knjige koje si ti navela, ali meni je amelie totalno pomaknuta! ima sve samo ne stereotipne priče. vrlo jednostavno piše, a to je tako sick toliko puta da me baš nasmije/zainteresira, a nije isforsirano. ja volim amelie i njen stil. za mene je ona jedna od boljih pisaca.
"Rober je njezino ime" je stereotipna i već viđena priča. Glavni lik je balerina koju je ogromni talent...i onda priča o izgladnjivanju, forsiranju i kraj koji se viđa na svim filmovima te tematike.... ono.. bzvz! Uglavnom..ne sviđa mi se! I nikako mi nije među boljim piscima.. Čak iz rukava mogu nabrojat koji su bolji od nje, al nekako mislim ka da to uopće nije za uspoređivanje ... )
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:54   #31
Evo baš ću uzeti sutra u knjižnici. Pa ti javim mišljenje kad je pročitam. A ja ti preporučam Ljubavnu sabotažu. Meni je fenomenalna knjiga. Nije ni priča sad neki urnebes, ali jednostavno je drugačija. piše ju iz perspektive djevojčice, a opet s razumom odraslog čovjeka. i zato mi je pomaknuta. ujedno je i totalno djetinja i nezrela, a rečenične konstrukcije, opisi, unutarnja razmišljanja (meni) dojmljive.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 19:00   #32
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Evo baš ću uzeti sutra u knjižnici. Pa ti javim mišljenje kad je pročitam. A ja ti preporučam Ljubavnu sabotažu. Meni je fenomenalna knjiga. Nije ni priča sad neki urnebes, ali jednostavno je drugačija. piše ju iz perspektive djevojčice, a opet s razumom odraslog čovjeka. i zato mi je pomaknuta. ujedno je i totalno djetinja i nezrela, a rečenične konstrukcije, opisi, unutarnja razmišljanja (meni) dojmljive.
Odma me to podsjetilo na Zaboravljenog sina od Mire Gavrana..jer glavni lik je retardiran i onda je pisanje malo ograničeno ... Vjerujem da nije taj stil, al me samo podsjetilo.

Aj.. možda i dignem tu. Trenutno čitam nešto drugo i onda me čeka još jedna knjiga, pa kasnije
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:01   #33
Amelie ja najbolja kad zadrži dinstancu čak i iz Ich forme.Volim taj njen*fau efekt* kao da izađe iz sebe i govori kroz neko drugo JA.
Biografija gladi je opterećena krivnjom i,čini mi se,nikad prevladanom željom za *običnošću*. Najbolja je u Strah i trepet iako i Ljubavna sabotaža u nekim dijelovima ima tu snagu i pomaknutost.
Kak god bilo, Amelie treba stručnu pomoć.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 19:33   #34
Nisam puno čitala od nje, zapravo samo Antikristu i Ljubavnu sabotažu.

Antikrista mi se puno više dopala ali opet ne mogu reć da se nisam ni u jednom trenutku silila da nastavim, ali sasvim druga stvar nego s Ljubavnom sabotažom koju sam stvarno odužila i shvatila kako mi nešto u toj Amelie ne odgovara.

Ipak, ima par citata koje ne bi vjerojatno nigdje drugo našla, pa ajde, nije potraćeno vrijeme, ali definitvno ne bi ni jednu uzela ponovno čitat, pogotovo ne iz nekog gušta.
nemametunitamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 20:42   #35
Biografija gladi bila mi je poprilično dosadna...Ne znam, mora da sam očekivala više od takvog naslova...

Protiv Katiline me definitivno šokirala, na trenutke zgadila, deprimirala i natjerala na razmišljanje. I bila mi je jako čudna za čitanje, a to se i traži :P

Lastavičin dnevnik mi je bila intrigantna knjiga, prilično dinamične radnje u usporedbi s ostalim knjigama.

...Možda se mogu prikloniti nekima od vas koji smatraju da su rasplet/završetak prilično jednostavni, iznenadni...Čitam, kraj je, a ja želim još, nije mi to to, nedostaje mi ONO nešto..Ali žena valjda tako piše.
Uglavnom, nju niti volim niti ne volim...Zanimljiva mi je, ali ne uvijek i bilo gdje - trebam biti u posebnom duševnom raspoloženju da se družim s njom
readymade is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 14:35   #36
ja sam njezin fan, a "protiv katline" mi je mraaak! nasmijala se ko luda!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 08:28   #37
Strah i trepet je sjajna knjiga.

I to je sve.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 10:13   #38
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Strah i trepet je sjajna knjiga.

I to je sve.
potpisujem
odeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 11:11   #39
moj prvi susret sa nothomb je bio njen prvijenac - higijena ubojice.
bas mi je sjela i ugodno me iznenadila.
sve ostale su mi bile zanimljive, dobre, ali losije. mozda ne losije, samo ne dovoljno razradjene. unatoc tome volim nothomb, samo sto nakon njenih knjiga imam osjecaj da sam procitala dobar, pomaknut koncept za odlicnu knjigu, ali je ona nije imala vremena ili volje rafinirati, nadograditi.


volim njene likove
top-secret-koka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 17:46   #40
Od nje sam zasada pročitao: Vladavina moćnih, Kozmetika neprijatelja, Lastavičin dnevnik, Oblik života, Strah i trepet, Robert je njezino ime i Antikristu.
Od tih mi je definitivno najbolja Strah i trepet za koju je dobila nagradu francuske književnosti te kako kaže knjiga je sto posto istinita te nije ništa izmišljala. Od jednih koja se tu ne spominje također mi je dobra Oblik života radi svog kraja iako je kod ove autorice kraj njen najveći problem, u dosta knjiga ga naglo presječe i tako pokvari dojam cijele knjige. Kozmetika neprijatelja mi je također super.
Sad vidim da ima još hvaljenih knjiga koje ste pisali kao Higijena ubojice, Ljubavna sabotaža pa ću se potruditi pročitati i to...
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.