Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2005., 19:21   #21
Tonka dnevno mlijeko 3,2

Tonka obichan jogurt



moja je mama lokalpatriota kad su mlijeko i kruh u pitanju, pa mislim da mozhe i bilo koji drugi jogurt i mlijeko
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 00:33   #22
Sto je to Tonka? Rijecka mljekara?

Tonka, reci cvrcak...

I moja mama radi ponekad jogurt od jogurta... Ne znam zasto.

Ali i to je bolje nego kad je radila kiselo mlijeko od pokvarenog mlijeka (ostavila bi pasterizirano mlijeko da se ukiseli )

Inace mislim da se ponegdje (mozda u ducanima zdrave hrane mogu kupiti aktivne bakterije koje stavis u mlijeko, pa radis jogurt.)

Kako idu oni mali elektricni grijaci za sest salica jogurta? Jel rade na principu grijanja ili se nesto stavlja u mlijeko?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 09:40   #23
joj, moraš imati u nas debelu vezu za mliječne kulture... ne znam zašto, ali mislim da ih ime jedino preko veze s prehrambenog fakulteta!
ako hoćeš domaći jogurt, moraš staviti jogurtne kulture kao starter, a ovo kaj štef kaže zgrijačima, to ispadne kiselo mlijeko. inače, ne mora se kiselo mlijeko raditi od pokvarenog, dapače, ne bi se smjelo raditi od pokvarenog. to se i osjeti, dobiven kiseliš je usput i gorak , a to ne valja
meni je domaće kiselo mlijeko onak iz frižidera, btw, najjače ljetno osvježenje!
a za jogurt moš koristiti obično 3,2 % mlijeko, mada iz mog iskustva ne uspije sa svakim. točni indikator stanja mliječne industrije u nas! ono od kojeg ne uspije ne uzimaj niti za piće!

1) mlijeko zakuhaš i ohladiš na 40 stupnjeva celzijusovih
2) na pola litre umiješaš jednu žlicu jogurta i 1 žlicu smeđeg šećera i dobro razmutiš
3) uliješ u staklenke i dobro zatvoriš
4) omotaš staklenku kuhinjskom krpom i staviš 15-tak sati na neko toplije mjesto i - ne diraš! point je da se posuda ne potresa.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2005., 16:05   #24
a kak se radi jogurt bez zlice jogurta?
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 08:47   #25
Umjesto žlice jogurta možeš staviti i žlicu kiselog mlijeka.
__________________
La Duuuuurr

''Glupost je drugačija od svih bolesti. Oni koji su njome pogođeni uopće ne pate, uvijek pate drugi … ''
La Dur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 08:49   #26
Quote:
La Dur kaže:
Umjesto žlice jogurta možeš staviti i žlicu kiselog mlijeka.
u kojem ces slucaju dobit kiselo mlijeko,a ne jogurt. ali to je sad beside the point.

Nego, Ljelja, cemu smedji secer?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 09:43   #27
Quote:
aola kaže:
a kak se radi jogurt bez zlice jogurta?
za napraviti fermentirano mlijeko (kiselo mlijeko, jogurt itd), trebas bakterije (iz skupine lactic acid bacteria, LAB). bakterije najlakse doneses iz proizvoda iste vrste (to je ovo sto se tu opisuje, to je de facto, "presadjivanje bakterija"). u mljekarama ih stavljaju kao fermente (mozda se negdje mogu kupiti fermenti za osobnu upotrebu, ne znam). tvornice koje rade fermente imaju svoje istrazivacke centre koji skupljaju, analiziraju, modificiraju i kombiniraju razlicite LAB da bi dobili ferment koji ce dati odredjena svojstva (texturu, okus itd).

kemik, (smedji) secer (opcenito neki brzometabolizirajuci izvor C) mozes dodati da bi ubrzao rast baja, glikoliticki flux i time acidifikaciju, u jedinici vremena.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 09:47   #28
Quote:
luca kaže:
kemik, (smedji) secer (opcenito neki brzometabolizirajuci izvor C) mozes dodati da bi ubrzao rast baja, glikoliticki flux i time acidifikaciju, u jedinici vremena.
Bah, to je i meni palo na pamet, ali ako lijepo zagrijes mlijeko, dodas jogurt i ostavis preko noci, 100% ce se zakiseliti ("zajogurtiti") i bez secera. Mislila sam da mozda postoji neki drugi razlog, jer brzina acidifikacije (kako dobra rijec za ponedjeljak ujutro, nakon 4 slobodna dana) nije bas neki problem...

whatever :jogurt:

kod mene doma se radio acidofil na taj nacin mjesecima. I gotovo uvijek je uspio...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 10:39   #29
sorry što idem malo off topic, ali što je s kefirom? Meni je kefir daleko bolji.
Jel se mogu i kod njega 'presaditi' bakterije?
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 10:44   #30
Quote:
Shoki kaže:
sorry što idem malo off topic, ali što je s kefirom? Meni je kefir daleko bolji.
Jel se mogu i kod njega 'presaditi' bakterije?
ha, probaj! Sto je najgore sto se moze desiti, litra bacenog mlijeka i jedan kefir...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 11:13   #31
Quote:
kemik kaže:
Bah, to je i meni palo na pamet, ali ako lijepo zagrijes mlijeko, dodas jogurt i ostavis preko noci, 100% ce se zakiseliti ("zajogurtiti") i bez secera. Mislila sam da mozda postoji neki drugi razlog, jer brzina acidifikacije (kako dobra rijec za ponedjeljak ujutro, nakon 4 slobodna dana) nije bas neki problem...

whatever :jogurt:

kod mene doma se radio acidofil na taj nacin mjesecima. I gotovo uvijek je uspio...
laboratoriji koji razvijaju LABove za industriju se ne bi slozili; svaki dodatni mol laktata (u sto kracem vremenu) je samo pozitivan da znas sta sve rade da to dobiju (a ne smiju dodati secer jer se time mijenja nutritivna vrijednost proizvoda)...

ali naravno, mislim da za kucnu upotrebu nema potrebe dodavati secer. dapace, steta tako dobar proizvod dodavati ugljikohidrate
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 11:17   #32
Wink dobro dosli, mikrobiolozi!

Quote:
Shoki kaže:
sorry što idem malo off topic, ali što je s kefirom? Meni je kefir daleko bolji.
Jel se mogu i kod njega 'presaditi' bakterije?
ne znam tocno kako se radi kefir mozda ne ovisi samo o bajama, mozda ima i kakav fizicki postupak koji treba izvesti...
ali probaj, mozes i u manjem volumenu.
javi rezultat
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 11:36   #33
Quote:
luca kaže:
laboratoriji koji razvijaju LABove za industriju se ne bi slozili; svaki dodatni mol laktata (u sto kracem vremenu) je samo pozitivan da znas sta sve rade da to dobiju (a ne smiju dodati secer jer se time mijenja nutritivna vrijednost proizvoda)...

ali naravno, mislim da za kucnu upotrebu nema potrebe dodavati secer. dapace, steta tako dobar proizvod dodavati ugljikohidrate
ma of kors da sam i ja mislila samo za kucnu upotrebu. naravno da za industrijski proizvod vrijede druga pravila, ja sam definitivno pricala samo o proizvodnji doma...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 12:03   #34
Talking

Quote:
kemik kaže:
ma of kors da sam i ja mislila samo za kucnu upotrebu. naravno da za industrijski proizvod vrijede druga pravila, ja sam definitivno pricala samo o proizvodnji doma...
znaci nije te uopce zanimala fiziologija mikroba?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 12:05   #35
Quote:
luca kaže:
znaci nije te uopce zanimala fiziologija mikroba?
uopce

__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 12:12   #36
Talking

Quote:
kemik kaže:
uopce

sram te bilo, buhuuuuu

(btw, ako Stefica naidje: pun ti je sanducic. jucer navecer sam poslala "ono" s nulama , jel stiglo?)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 12:12   #37
ma koja sad stefica?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 12:16   #38
pa ova Stefica:
Quote:
Shtefitza kaže:

Tonka, reci cvrcak...
a jesi ti stefica, sta citas poruku za steficu? bila je malim slovima da ju ne vidis
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 13:54   #39
Quote:
kemik kaže:
u kojem ces slucaju dobit kiselo mlijeko,a ne jogurt. ali to je sad beside the point.

Nego, Ljelja, cemu smedji secer?
more i bijeli, samo meni je to automatski izlanulo jer koristim samo organski šećer od trske. inače on potpomaže mikrobni rast, mada je ustvari laktoza (mliječni šećer) ta koja u mlijeku prelazi u kiselinu...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 14:11   #40
Quote:
Ljelja kaže:
more i bijeli, samo meni je to automatski izlanulo jer koristim samo organski šećer od trske. inače on potpomaže mikrobni rast, mada je ustvari laktoza (mliječni šećer) ta koja u mlijeku prelazi u kiselinu...
ne prelazi bas laktoza u lakticnu kiselinu, no nije to sad bitno tj ako je bitno elaborirat cu, ali vas necu sad ubit metabolickim putevima nenajavljeno
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.