Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 19:40   #1
MAMA je kriva za sve

Psihoterapeut moje kćeri uvjerava ju da sam za sve njene probleme kriva ja jer je nisam dovoljno voljela. A ja sam za kćerku sve dala, toliko sam je voljela da sam je razmazila i učinila ju lijenom i neodgovornom.
sorpresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 19:51   #2
Psihoterapeut je idiot iako je stalno podilaženje djecjim zahtjevima doista vrlo kontraproduktivno.
No to na ovakav nacin prezentirati je s njegove strane maloumno jer on ne pokusava tvoju kcerku navesti na realno razmišljanje i analizu situacije vec na jeftino podizanje samopouzdanja stvaranjem iracionalnog prijezira. Iako se ovdje ne vidi o cemu je tocno rijec i nema konkretnih podataka za nesto pametno napisat, kako god bilo, traženje dežurnih krivaca i poticanje takvog razmišljanja od strane osobe koja bi trebala stabilizirati emocije je debilizam. Odkantaj ga...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 19:54   #3
Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Psihoterapeut moje kćeri uvjerava ju da sam za sve njene probleme kriva ja jer je nisam dovoljno voljela. A ja sam za kćerku sve dala, toliko sam je voljela da sam je razmazila i učinila ju lijenom i neodgovornom.
'Voljela' kao perfekt ili 'volis' kao prezent?
Lapsus ili?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:50   #4
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
Psihoterapeut je idiot iako je stalno podilaženje djecjim zahtjevima doista vrlo kontraproduktivno.
No to na ovakav nacin prezentirati je s njegove strane maloumno jer on ne pokusava tvoju kcerku navesti na realno razmišljanje i analizu situacije vec na jeftino podizanje samopouzdanja stvaranjem iracionalnog prijezira. Iako se ovdje ne vidi o cemu je tocno rijec i nema konkretnih podataka za nesto pametno napisat, kako god bilo, traženje dežurnih krivaca i poticanje takvog razmišljanja od strane osobe koja bi trebala stabilizirati emocije je debilizam. Odkantaj ga...
Ne mogu ga JA odkantati jer je on NJEZIN terapeut, a ona je punoljetna...Mogu jedino naći za sebe terapeuta da mi pomogne zaliječiti rane koje mi zadaju kćerka i njezin terapeut. Nešto kao "rat terapeuta".
sorpresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:51   #5
Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Psihoterapeut moje kćeri uvjerava ju da sam za sve njene probleme kriva ja jer je nisam dovoljno voljela. A ja sam za kćerku sve dala, toliko sam je voljela da sam je razmazila i učinila ju lijenom i neodgovornom.
Znači ima i druge probleme osim lijenosti i neodgovorinosti?
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:52   #6
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
'Voljela' kao perfekt ili 'volis' kao prezent?
Lapsus ili?
Da. I perfekt i prezent. Samo ovo sada vrlo je teško. Trebaš biti stvarno Majka Tereza da smogneš snage za ljubav prema onome tko te stalno ranjava.
sorpresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:55   #7
Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Da. I perfekt i prezent. Samo ovo sada vrlo je teško. Trebaš biti stvarno Majka Tereza da smogneš snage za ljubav prema onome tko te stalno ranjava.
A da ? Sta mama 'ima traziti snagu za ljubav' svog djeteta - zar ta ljubav moze ikada nestati ili se smanjiti?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:56   #8
Kako si se postavila u svom prvom postu prema svojoj kćeri, ne bi me začudilo da je terapeut sasvim u pravu.

Pazi nju - ljubavlju je učinila kćer lijenom i neodgovornom
Chris Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:59   #9
Quote:
Chris Blue kaže: Pogledaj post
Kako si se postavila u svom prvom postu prema svojoj kćeri, ne bi me začudilo da je terapeut sasvim u pravu.

Pazi nju - ljubavlju je učinila kćer lijenom i neodgovornom
Niti mene...a pazi kad kaze 'njezin' terapeut, a ne 'od moje kceri'....pa mora 'smoci snage za ljubav'...pa usporedba s majkom terezom - ko da ljubav majke nije nesto daleko jace..
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:22   #10
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Niti mene...a pazi kad kaze 'njezin' terapeut, a ne 'od moje kceri'....pa mora 'smoci snage za ljubav'...pa usporedba s majkom terezom - ko da ljubav majke nije nesto daleko jace..
Voliš onoliko koliko voliš. Tko to može izmjeriti? Teško je kada te voljena osoba odbacije i okrivljuje za sve, što jesi i što nisi kriv.
sorpresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:28   #11
Quote:
Chris Blue kaže: Pogledaj post
Kako si se postavila u svom prvom postu prema svojoj kćeri, ne bi me začudilo da je terapeut sasvim u pravu.

Pazi nju - ljubavlju je učinila kćer lijenom i neodgovornom
Da li je to bila ljubav ili podilaženje djetetovim zahtjevima? Ko zna? Ja smatram da je to ljubav ako ti nije ništa teško učiniti za voljeno dijete, ako tvoj život nije važan, važna je sreća i dobrobit tvoga djeteta. Dijete se može vrlo lako razmaziti, steći krivu predođbu o odnosima među ljudima, povjerovati da je ono centar svijeta.
sorpresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:32   #12
pa cinjenica je da si ti kriva kako god okrenes,to si i sama rekla
samo sto terapeut mozda smatra da roditeljska ljubav netreba unistit to dijete vec ga ucinit odgovornim i samostalnim
mozda je malo pretjero kad je reko da ju nisi voljela jer tvoj odgoj ocito ne odgovara njegovoj "definiciji" ljubavi
dorino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:37   #13
mama2

Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Psihoterapeut moje kćeri uvjerava ju da sam za sve njene probleme kriva ja jer je nisam dovoljno voljela. A ja sam za kćerku sve dala, toliko sam je voljela da sam je razmazila i učinila ju lijenom i neodgovornom.
Znam sličnu situaciju. Prijateljičina kćer je bila u teškom razdoblju i naravno tko drugi nego ona ju je vodila psihijatru i bila joj podrška. Naravno da je psihijatru najlakše naći krivca da se ne bi on morao previše truditi oko pacijenta. I prijateljici je spočitnuto da nije savršena mama. Ja znam da je ona požrtvovna majka. I ona je svoju kćer razmazila baš zbog toga što se uvijek trudila udovoljiti joj. Da li vam moram napomenuti da je sada uopće ne cijeni?
Sad se više slaže s ocem kojeg nikad nije previše zanimalo ni njeni problemi ni njena škola.
Slažem se da ste krive, zato što ste ih previše voljele, a one vam sada tako vraćaju! Zbog toga su možda više psihoterapije potrebne majkama!
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:44   #14
Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Psihoterapeut moje kćeri uvjerava ju da sam za sve njene probleme kriva ja jer je nisam dovoljno voljela. A ja sam za kćerku sve dala, toliko sam je voljela da sam je razmazila i učinila ju lijenom i neodgovornom.
iz tvog kuta gledanja ti si njoj dala sve,
iz njezinog kuta gledanja možda joj nisi dala ništa,
ti si ljuta,
i smatraš ju nezahvalnom.

otkuda mi je to poznato?

moj psihijatar je također definirao mamu kao najveći izvor mojih problema. Ako se nju pita, reći će da mi je dala sve, da se za mene žrtvovala, ako se mene pita, da, dala mi je sve materijalno, ali vrlo malo ljubavi, zanemarivala me i psihički zlostavljala zbog vlastitih frustracija koje nije znala riješiti.

ja još nisam došla u fazu da joj kažem što je psihijatar zaključio, ustvari, ona ni ne zna da idem psihijatru, a ne želim joj reći baš iz toga razloga što ne bi shvatila da ja nju na kraju ne okrivljujem već samo nastojim shvatiti sve razloge i posložiti sve u svojoj glavi. prošlost se ionako ne može promijeniti.
ljubav-je-bol is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:45   #15
Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Psihoterapeut moje kćeri uvjerava ju da sam za sve njene probleme kriva ja jer je nisam dovoljno voljela. A ja sam za kćerku sve dala, toliko sam je voljela da sam je razmazila i učinila ju lijenom i neodgovornom.
ne možeš biti sigurna da je psihoterapeut rekao da si ti kriva, najvjerojatnije je tvoja kćer 'slobodno interpretirala' njegove riječi jer očito između vas dvije postoji neki sukob koji se i dalje provlači...sad i preko psihoterapije.
a možda se i ti sama osjećaš krivom...
ti jesi odgovorna za neke svoje postupke u odgoju, ali kriva sigurno nisi, nije to sud.
Shirley N. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:48   #16
mama2

Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Psihoterapeut moje kćeri uvjerava ju da sam za sve njene probleme kriva ja jer je nisam dovoljno voljela. A ja sam za kćerku sve dala, toliko sam je voljela da sam je razmazila i učinila ju lijenom i neodgovornom.
Znam sličnu situaciju. Prijateljičina kćer je bila u teškom razdoblju i naravno tko drugi nego ona ju je vodila psihijatru i bila joj podrška. Naravno da je psihijatru najlakše naći krivca da se ne bi on morao previše truditi oko pacijenta. I prijateljici je spočitnuto da nije savršena mama. Ja znam da je ona požrtvovna majka. I ona je svoju kćer razmazila baš zbog toga što se uvijek trudila udovoljiti joj. Da li vam moram napomenuti da je sada uopće ne cijeni?
Sad se više slaže s ocem kojeg nikad nije previše zanimalo ni njeni problemi ni njena škola.
Slažem se da ste krive, zato što ste ih previše voljele, a one vam sada tako vraćaju! Zbog toga su možda više psihoterapije potrebne majkama!
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:51   #17
Quote:
Aurora60 kaže: Pogledaj post
Slažem se da ste krive, zato što ste ih previše voljele, a one vam sada tako vraćaju! Zbog toga su možda više psihoterapije potrebne majkama!
Neka mi netko objasni što znači previše voljeti svoje dijete?
Može li se dijete previše voljeti?
Mislim da brkaš pojmove. Nisu one svoje kćeri previše voljele već su se pretjerano vezale za njih zamjenjujući dječju ljubav za onu od partnera, zanemarujući bračne probleme pod izgovorom da se moraju posvetiti djetetu. i onda kada dijete odraste i osamostali se takvi roditelji ga optužuju da je nezahvalno, u gorim varijantama ga emocionalno ucjenjuju, samo zato što su se od vlastitih partnera udaljili i više ne znaju kako zajedno provoditi vrijeme sada kada su nakon 20 ili više godina braka ostali sami.
ljubav-je-bol is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:52   #18
Quote:
ljubav-je-bol kaže: Pogledaj post
iz tvog kuta gledanja ti si njoj dala sve,
iz njezinog kuta gledanja možda joj nisi dala ništa,
ti si ljuta,
i smatraš ju nezahvalnom.

otkuda mi je to poznato?

moj psihijatar je također definirao mamu kao najveći izvor mojih problema. Ako se nju pita, reći će da mi je dala sve, da se za mene žrtvovala, ako se mene pita, da, dala mi je sve materijalno, ali vrlo malo ljubavi, zanemarivala me i psihički zlostavljala zbog vlastitih frustracija koje nije znala riješiti.

ja još nisam došla u fazu da joj kažem što je psihijatar zaključio, ustvari, ona ni ne zna da idem psihijatru, a ne želim joj reći baš iz toga razloga što ne bi shvatila da ja nju na kraju ne okrivljujem već samo nastojim shvatiti sve razloge i posložiti sve u svojoj glavi. prošlost se ionako ne može promijeniti.
Imaš pravo, nemoj mami govoriti što je psihijatar rekao. To je za mame previše bolno. Mama voli tako kako zna, kako su nju volili. Voljeti se može naučiti samo tako da budeš voljen. To je začarani krug. Ako nije bila voljena, kako ona može pružiti istinsku ljubav? Ona se trudi, požrtvovna je, daje sve što može. Kako je zbog toga može netko kriviti? Nju treba voljeti, dati joj ljubavi, kako bi ona naučila što je to ljubav.
sorpresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:55   #19
Ma kakva je to eticnost i stav tog psihoterapeuta. Najlakse je okriviti majke, jel da? A sto je s ocevima kad smo vec kod toga? Taj tip ne da nema iskustva ili znanja da obavlja posao vec je i priglup malo.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:59   #20
Quote:
sorpresa kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, nemoj mami govoriti što je psihijatar rekao. To je za mame previše bolno. Mama voli tako kako zna, kako su nju volili. Voljeti se može naučiti samo tako da budeš voljen. To je začarani krug. Ako nije bila voljena, kako ona može pružiti istinsku ljubav? Ona se trudi, požrtvovna je, daje sve što može. Kako je zbog toga može netko kriviti? Nju treba voljeti, dati joj ljubavi, kako bi ona naučila što je to ljubav.
To i jest 'zacarani krug' - jer eto i ti se nisi osjecala voljenom - samo moram ti reci, sad ti vise nisi 'kcer' - nego 'mama' i to je ogromna razlika...pokusaj se sjetiti, sto je tebi nedostajalo u djetinjstvu - i probaj tako prici kceri...probaj ti prekinuti taj 'zacarani krug', da ga tvoja kcer ne nastavi dalje - prema svom djetetu.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:54.