Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 09:42   #41
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Nisam vidio, da si napisao nesto pametno.
A vidiš, nitko od nas nije vidio da si ti napisao išta pametno, a kamoli argumentirano. Ti samo pljuješ i vrijeđaš, a za to stvarno ne treba biti pametan.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 17:09   #42
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
A vidiš, nitko od nas nije vidio da si ti napisao išta pametno, a kamoli argumentirano. Ti samo pljuješ i vrijeđaš, a za to stvarno ne treba biti pametan.
Vidiš kako ti je to, draga femmelatin, oni iz čijeg je nastupa očevidno
kako im psihoanaliza još ponajviše treba, najjače joj se opiru. Bit će
da se u slučaju dotičnoga radi o obrambenim mehanizmima ugroženog
ega, koji se ni pod koju cijenu ne želi odreći konstruirane slike o samome
sebi, izražavajući revolt prema onome (psihoanalizi) u vezi čega postoji
predosjećaj da bi tu iluzionu konstrukciju vlastite veličine moglo ugroziti
__________________
Dole prepotentne snobističke tuđmanistice!
Dole tendenciozne samovoljne moderatorice!
Dole nesposobna administratorska bagra!
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 17:37   #43
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Vidiš kako ti je to, draga femmelatin, oni iz čijeg je nastupa očevidno
kako im psihoanaliza još ponajviše treba, najjače joj se opiru. Bit će
da se u slučaju dotičnoga radi o obrambenim mehanizmima ugroženog
ega, koji se ni pod koju cijenu ne želi odreći konstruirane slike o samome
sebi, izražavajući revolt prema onome (psihoanalizi) u vezi čega postoji
predosjećaj da bi tu iluzionu konstrukciju vlastite veličine moglo ugroziti
Mudar čovjek je jednom rekao da se treba čuvati laičkih pishoanaliza.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 17:53   #44
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Mudar čovjek je jednom rekao da se treba čuvati laičkih pishoanaliza.
Još mudriji je rekao kako se treba čuvati onih koji se žele baviti analizom
emocija, a ne shvaćaju ni značenje jednog od najbanalnijih emoticona.

Ujedno, ša je to pisho-analiza? Analiza muških spolnih organa i njemu
svojstvenog mokraćnog sustava? Nije li to pak tema za urologiju?
__________________
Dole prepotentne snobističke tuđmanistice!
Dole tendenciozne samovoljne moderatorice!
Dole nesposobna administratorska bagra!
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 18:34   #45
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Još mudriji je rekao kako se treba čuvati onih koji se žele baviti analizom
emocija, a ne shvaćaju ni značenje jednog od najbanalnijih emoticona.

Ujedno, ša je to pisho-analiza? Analiza muških spolnih organa i njemu
svojstvenog mokraćnog sustava? Nije li to pak tema za urologiju?
Na sreću pa se ja ne bavim analizom emocija. A riječ pishoanaliza dobro opisuje tvoj prijašnji post, rekli bi psihoanalitičari da ništa nije slučajno pa ni pogreška u pisanju.

A što je to "ša" . Nije li to pak tema za lingvistiku?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 18:50   #46
Quote:
Cocaine Nights kaže:
Na sreću pa se ja ne bavim analizom emocija.
Dobro kažeš, zbilja na sreću. Bilo bi porazno baviti se time, a ne shvaćati
"značenje jednog od najbanalnijih emoticona". Iako, mislim da ne trebaš
biti nikakav stručnjak da shvatiš navedeno. Potrebno je posjedovanje
samo malo zdravog razuma. No, očito je i to malo nekima previše.

Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ta riječ vrlo dobro opisuje tvoj prijašnji post. Rekli bi psihonalitičari da ništa nije slučajno pa ni pogreške u pisanju.

Naravno, to je klasična Freudova teorija omaški, iz koje je zaključiti kako
svojim umom ne držiš do laičkih analiza spolnih organa i mokraćnog sustava,
no od onih stručnijih proučavanja istih smatraš da se nipošto čuvati ne treba,
već bi ih trebalo u najmanju ruku prihvatiti (sic!) . Zanimljivo. Kakav si imao
odnos s ocem u ranijim godinama života?


Quote:
Cocaine Nights kaže:
A što je to "ša" . Nije li to pak tema za lingvistiku?
A ša je to "što"?
__________________
Dole prepotentne snobističke tuđmanistice!
Dole tendenciozne samovoljne moderatorice!
Dole nesposobna administratorska bagra!
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 20:06   #47
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Vidiš kako ti je to, draga femmelatin, oni iz čijeg je nastupa očevidno
kako im psihoanaliza još ponajviše treba,
Koliko vidim iz njegovih postova, oštroumnih zapažanja i svadljivog nastupa, imamo posla s "buntovnikom" od nekih 14-15 godina, u svakom slučaju rezoniranje mu je na tom nivou (da pritom ne vrijeđam njegove vršnjake koji su u stanju kulturno i argumentirano polemizirati a prije toga možda ponešto i pročitati o temi o kojoj bi raspravljali). Tako da... ne da mi se.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 14:05   #48
Adolescencija koja traje

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
...imamo posla s "buntovnikom" od nekih 14-15 godina...
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 16:47   #49
Nije mi jasno zašto napadate Cocaine Nihgts?
Čovjek je psiholog, koji smatra kako mu znanje stanovite psihoanalize nije neophodno za obavljanje njegovog posla.
Ša je u tom čudno?
Bilo bi super kad bi više psihologa došlo do istog zaključka.

Psihoterapija i/ili psihoanaliza je prazno lupanje slame, bez medicinskog znanja.
Primjer:
Osoba može patiti od promijena raspoloženja tj. varirati između stanja agresije i depresije.
Ako psihoanalitičar i/ili psihoterapeut nema znanje medicine, neće mu moći pasti na pamet npr. kako se u 50% slučajeva multipla skleroza počinje manifestirati upravo opisanim stanjem.

Psihijatri, bez znanja psihoterapije i/ili psihoanalize, se ne bi smjeli baviti istom, što uredno rade i sramota su našeg medicinskom sustava.

Preporučila bih onim psiholozima, koji u "najboljoj namjeri" žele otvoriti psihološko savjetovalište, da prije prouče biokemiju, fiziologiju, neurologiju te internu medicinu.

Mišljenja sam kako psihoanaliza i/ili psihoterapija može biti samo postdiplomski studij diplomiranog medicinara; sve ostalo je igranje Boga s ciljem zarade.
Nadam se, s obzirom na količinu psihoterapeuta/psihoanalitičara (pogotvo onih sa završenim brzopoteznim tečajevima) kako sam u krivu.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 10:05   #50
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Dobro kažeš, zbilja na sreću. Bilo bi porazno baviti se time, a ne shvaćati
"značenje jednog od najbanalnijih emoticona". Iako, mislim da ne trebaš
biti nikakav stručnjak da shvatiš navedeno. Potrebno je posjedovanje
samo malo zdravog razuma. No, očito je i to malo nekima previše.
Rekli bi psihoanalitičari da kod drugih najprije uočavamo vlastite nedostatke.

Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
A ša je to "što"?
Ša?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 10:15   #51
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto napadate Cocaine Nihgts?
Čovjek je psiholog, koji smatra kako mu znanje stanovite psihoanalize nije neophodno za obavljanje njegovog posla.
Ša je u tom čudno?
Bilo bi super kad bi više psihologa došlo do istog zaključka.
Eto enky, nekima je očito zabavnije nabacivati se sarkazmom, nego baviti konkretnije temom.

Uglavnom se nitko nije osvrnuo na podatke koje je Aganor iznio u prvom postu, a riječ je o Eysenckovom istraživanju koje je i danas aktualno, kao i rasprave koje se vode oko njega. S jedne strane bile su tradicija i prilično jak psihijatrijski lobi koji nije previše preispitivao efekte psihonalize, a s druge strane tada prvo objektivno istraživanje psihoanalitičke terapije koje je ukazivalo na jači efekt samoozdravljenja od efekta psihoanalitičke terapije.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 15:23   #52
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Psihoterapija i/ili psihoanaliza je prazno lupanje slame, bez medicinskog znanja.
Primjer:
Mišljenja sam kako psihoanaliza i/ili psihoterapija može biti samo postdiplomski studij diplomiranog medicinara; sve ostalo je igranje Boga s ciljem zarade.
Nadam se, s obzirom na količinu psihoterapeuta/psihoanalitičara (pogotvo onih sa završenim brzopoteznim tečajevima) kako sam u krivu.
I u pravu si, i to tako ide.
Prvo se završi medicina i položi stručni ispit. Zatim se specijalizira psihijatrija. Paralelno s tim, ili nakon toga ide subspecijalizacija za psihoterapeuta koja uključuje (kod nas, na MEF-u) i psihoanalitičku* psihoterapiju, a svi koji uče za psihoterapeuta i sami moraju proći istu u ulozi pacijenta.
Tako da osoba koja je nakon toga svega stekla titulu psihijatar - psihoterapeut, ima iza sebe više od deset godina sustavne i medicinske i psihološke izobrazbe. Bez toga, nema pravo na tu titulu.

Ne znam što bi točno u tome trebalo biti vrijedno podsmijeha, pogotovo onih koji nemaju nikakvu izobrazbu, ili su pročitali dva članka, ili su npr. studirali 4 godine, ali ne i 10, 11, 12...?

Ljubomora?
I ne znam što točno psihologe muči u vezi psihoanalize, kad nisu ni liječnici niti psihoterapeuti, a najbliže što mogu doći psihoterapiji je ako završe postdiplomski iz kliničke psihologije i dodatne edukacije iz nekih psihoterapija (a osoba koja ima psihički poremećaj ionako neće ići kod psihologa, već kod psihijatra)

*što se same psihoanalize tiče, ona se danas rijetko provodi jer je dugotrajna i skupa, ali su na njenim temeljima nastale psihoanalitički bazirane psihoterapije koje su brže i jeftinije, a efikasne
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 15:36   #53
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto napadate Cocaine Nihgts?
Čovjek je psiholog, koji smatra kako mu znanje stanovite psihoanalize nije neophodno za obavljanje njegovog posla.
Ja ga nisam napadala...
A i normalno je da mu kao psihologu (ako je psiholog - ne znam?) ne treba psihoanaliza.
No to ne znači da se treba iz nje sprdati. Ni mesaru u njegovom poslu ne treba mrkva, pa ne pljuje po mrkvi.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 15:47   #54
Po hrvatskom zakonu, psihoterapeut/psihoanalitičar može postati i osoba koja je završila radnu terapiju ili teološki fakultet.

Psiholozi su se borili za svoj status, a vezano za psihoterapiju. Ne znam je li im uspijelo, jer se već godinama ne raspravljam niti sa psihijatrima koji nisu prošli doškolovanje u psihoanalizi i/ili psihoterapiji niti sa radnim terapeutima, koji su po mom mišljenju stekli edukaciju u jednoj od najjadnijih škola u Hrvatskoj, a niti sa psiholozima, koji su me najmanje mogli razumijeti, zbog nedostatka upravo medicinskog znanja.

Sve što si rekla vezano za psihijatre-psihoterapeute stoji te kako vidim da si upućena, je li bi se složila kako ima previše samoprozvanih psihijatara-psihoterapeuta, čija je doedukacija u psihoterapiji i/ili psihoanalizi sramotna ili nikakva?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 15:53   #55
zaboravih, vezano za Cocaine Nights; dobro je čuti oprečna mišljenja, a koliko je Cocaine Nights upućen u psihoterapiju i/ili psihoanalizu se ne može zaključiti iz njegovog izlaganja.
Nadalje, ni ti ni ja nismo psiholozi pa bi tako nama bilo mjesto šutjeti ovdje, s obzirom na naziv teme. Je li mi to radimo? Ne. Zašto? Sigurno ne zato, jer nismo psiholozi. :klap:
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 16:57   #56
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Sve što si rekla vezano za psihijatre-psihoterapeute stoji te kako vidim da si upućena, je li bi se složila kako ima previše samoprozvanih psihijatara-psihoterapeuta, čija je doedukacija u psihoterapiji i/ili psihoanalizi sramotna ili nikakva?
A čuj, koliko ih ima i je li ih previše, stvarno ne znam - ali znam da se ne bih dala u šape nikome tko nije prošao proceduru koju sam već prije opisala.

Što se tiče baš psihoanalize, mislim da ih ima jako malo licenciranih i da je procedura dobivanja službene licence komplicirana i teška. Tako da imaš pravo tražiti da se to i dokaže.

No mislim da je puno veći problem što ljudi (klijenti, potencijalni klijenti) generalno NE ZNAJU razliku između psihologa i psihijatra i psihoterapeuta, zatim u stigmatizaciji - ako ideš psihijatru, lud si... i tako.

I da psiholozi, osim ako se nisu specijalno doškolovali, nemaju ama baš nikakve veze s psihopatologijom i savjetovanjem / provođenjem terapije.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 17:03   #57
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Nadalje, ni ti ni ja nismo psiholozi pa bi tako nama bilo mjesto šutjeti ovdje, s obzirom na naziv teme. Je li mi to radimo? Ne. Zašto? Sigurno ne zato, jer nismo psiholozi. :klap:
Ni postavljač teme nije psiholog. A i banniran je... (vjerojatno ne zbog toga )
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 22:58   #58
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ne znam što bi točno u tome trebalo biti vrijedno podsmijeha, pogotovo onih koji nemaju nikakvu izobrazbu, ili su pročitali dva članka, ili su npr. studirali 4 godine, ali ne i 10, 11, 12...?

Ljubomora?
I ne znam što točno psihologe muči u vezi psihoanalize, kad nisu ni liječnici niti psihoterapeuti, a najbliže što mogu doći psihoterapiji je ako završe postdiplomski iz kliničke psihologije i dodatne edukacije iz nekih psihoterapija (a osoba koja ima psihički poremećaj ionako neće ići kod psihologa, već kod psihijatra)

*što se same psihoanalize tiče, ona se danas rijetko provodi jer je dugotrajna i skupa, ali su na njenim temeljima nastale psihoanalitički bazirane psihoterapije koje su brže i jeftinije, a efikasne
Ne pripada psihoterapija psihijatrima. Licencirani psihoterapeut može postati osoba iz raznih humanističkih struka, što ovisi o psihoterapijskoj školi. Ellis, Rogers, ali i drugi, su samo neki poznati, priznati i uspješni psihoterapeuti-psiholozi, koji su uz to i utemeljili čitave psihoterapijske pravce i škole.

Ne vode psiholozi nikakav privatan rat protiv psihonalize, međutim vrlo je malo znanstveno dokazanih hipoteza iz opsežne psihoanalitičke teorije, a rezultati često nejasni da bi se uzimala kao čvrsta i dobra znanstvena teorija ličnosti. A poznato je da akademska psihologija prihvaća samo teorije čvrsto utemeljene na znanosti.

U 6 godina medicine, koliko vremena se posvećuje ljudskoj psihi, središnjem živčanom sustavu i ponašanju? Na psihologiji sve 4, a po novom 5. Uzmi jednog doktora medicine - 6 godina studija i jednog doktora psihologije - 7 godina studija.

Evo i jednog interesantnog odlomka povezanog s "Američkom Psihoanalitičkom Asocijacijom":

Pošto psihoanaliza za psihologe nije bila potpuno otvorena do 1986., to je značilo da nije mogla imati koristi od istraživačke metode koja je dostupna psihologiji i pošto je malo naglasaka stavljano na istraživanje na polju medicinske edukacije, psihoanaliza je patila od nedostataka istraživanja koja su mogla pružiti nešto valjanosti ili pouzdanosti njenim teoretskim pozicijama.

Hale, Nathan G. (1995). The rise and crisis of psychoanalysis in the United States. New York: Oxford University Press.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:22   #59
molim vas, moze li mi netko objasniti: moze li psiholog kod nas zavrsiti edukaciju iz psihoterapije? (edukacija+analiza)

neke moje frendice su krenule na nesto kod psihologa. po tome kako mi prepricavaju seansu, to meni zvuci kao najobicnije psiholosko savjetovanje. nikakva psihoterapija. ono, malo prica jedna, pa malo druga, pa si malo polemiziraju ( ). psiholog im daje savjete, tumaci, analizira...sto je iz mog iskustva s pshiterapijom nepojmljivo.

no mojim frendicama to pase, jer misle, ako odu psihijatru- psihoterapeutu, da to odmah znaci da su LUDE. iz razgovora s ljudima koje poznajem, mislim da u RH postoji veliko trziste za psihologe: hrpa ljudi bi dala nesto para da se eto malo izjadaju, i da mi netko strucan kaze da su u pravu

ponavljam pitanje: moze li psiholog na regularan nacin dobiti licencu kao psihoterapeut?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:24   #60
moje pitanje se odnosilo na Hrvatsku. ne na SAD
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.