Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2011., 23:04   #1
Question kako sredit stvari u glavi nakon mrsavljenja?

Pozdrav svima..
oduvijek sam sanjala kao i vjerovatno svaka zena o vitkoj,lijeko oblikovanoj liniji tijela. no problem je bio u tome sto sam imala jedno cca 30-40 kg viska u jednom trenu
uglavnom...dosla ja napokon zdravoj pameti i odlucila smrsavit...uvijek sam mislila da jednom kad smrsavim da ce sve biti u redu i savrseno i kako cu se osjecat ma neopisivo...ali to bas i nije tako...
uspijela sam istopiti skoro sav visak kg, ostalo mi je jos kojih 5-10 kg do idealne tezine stoga mislim da je neusporedivo s onim sto sam prije bila..
svi me hvale,govore kako supe izgledam ali imam jedno pitanje...zasto se tako i ne osjecam? mislila sam da ce svijet biti moj sto bi rekli...al ne ja u svojoj glavi sebe jos uvijek vidim ko onu bucku koja se nemoze nigdje u javnosti pojavit bez da ljudi svasta govore i komentiraju.
stvarno neznam kako si pomoci i da se napokon vidim kako zaista i izgledam..
zato vas molim da ako imate ikakav savjet ili isustvo ili se i sami tako osjecate da mi odg pa mozda skupa dodemo do nekog pametnog rjesenja
vale-n-tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 23:12   #2
tvoj problem nije težina. svaka pohvala za skinute kg ali vjerojatno i ti imaš filing da je problem puno dublji, skriveniji, stariji. vjerojatno to znaš samo je potrebno biti iskren prema sebi a to je teško.
parapett is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 23:16   #3
Quote:
parapett kaže: Pogledaj post
tvoj problem nije težina. svaka pohvala za skinute kg ali vjerojatno i ti imaš filing da je problem puno dublji, skriveniji, stariji. vjerojatno to znaš samo je potrebno biti iskren prema sebi a to je teško.
problem je puno stariji jer ja nikada nisam bila mrsava i zapravo s eneznam kako osjecati mrsavo ...sve me vise strah da ne odem iz jedne krajnosti u drugu pa pretjeram s mrsavljenjem posto s evidim u ogledalu jos uvijek kao onu staru..
vale-n-tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 23:20   #4
samo jedno pitanje za početak; da li mršaviš na zdravi ili neki alternativni način?
parapett is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 23:30   #5
Quote:
parapett kaže: Pogledaj post
samo jedno pitanje za početak; da li mršaviš na zdravi ili neki alternativni način?
totalno zdrav, nisam na nikakvim dijetama nit sam bila,samo vjezbam...
vale-n-tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 08:32   #6
Nemam nikakav savet. Ali razumem tvoj problem jer sam i sama u svojoj glavi ponekad debelo debilasto dete koje sam bila do 13-14 godine (sisali su me i oblacili kao debila, zato kazem debilasto).
A sada imam 34.
Ne znam. Uvek mislim da treba cesce da se gledam u ogledalo, mozda je tu odgovor i za tebe.
mali slon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 10:53   #7
Možda stvarno nije bio problem tvojih loših osjećaja u težini, a ti si bila uvjerena da je u tome problem, pa si tom problemu pristupila na takav način, te kad si to na van ostvarila, a osjećaji su ostali isti, si doživjela veliko razočarenje. To niti nije tako rijedak slučaj i obično vodi do poremećaja u prehrani. Misliš si cijelo vrijeme, da ćeš kad smršaviš, dosegneš onaj tjelesni ideal koji si si zacrtala u glavi, biti sretna, te kad se to ne dogodi, više ne vidiš apsolutno nikakvo nikakvo rješenje svog problema što vodi do osjećaja bezizlaznosti i laganog očaja. Možda se ta tvoja nova vanjska podoba ne poklapa s unutarnjom slikom bucke koju imaš izgrađenu o sebi i došlo je do raskoraka vanjskog i unutarnjeg. Makar se te dvije opcije ne moraju međusobno isključivati. Stvar kod težine i idealizacije tijela je uvijek u kontroli. Obično ljudi koji kontroliraju svoju težinu, kontroliraju svoj život i to im je uglavnom največi osjećaj kontrole koji imaju nad svim životnim situacijama, pa radilo se to o problemu na faxu, na poslu, u vezi ... na te situacije će reagirati s reguliranjem težine. Iskreno, ne postoji ta idealna težina. To je jedna vrlo subjektivna stvar jer svako ima svoju idealnu težinu. Treba se pratiti šta tijelo treba, te mu ne uskračivati te stvari. Vježbanje i treninzi su odlični dok god ti služe za fizičku kondiciju i jedan zdrav osjećaj aktivacije, a ne kao sredstvo da postigneš taj neki ideal koji si si zacrtala. Te mogu pitati o kojoj se visini i težini radi?
autoicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 11:15   #8
ne osjećaš se super jer još nisi došla do svog cilja, kad izgubiš još tih 5-10, onda će ti bit super
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 13:58   #9
Znala sam ja neke ljude koji su imali isti problem pa ti mogu reći da ja mislim da je njihov problem bio bježanje od realnosti. Hranom, a poslije koječime drugime. Većina se udebljala natrag...

Teško je shvatiti da i dalje nemaš dečka, radiš usran posao, nemaš perspektivu....i da sad imaš samo 50 kila manje.....i da bi promijenio to što te ustvari muči...usran posao, nedostatak partnera , obrazovanja, novca, koječega....treba upregnut puno više, nego samo prestat papat....a za to više većina ljudi nema snage...jer ih je život tako slomio već prije...i što rade? lijepo se opet udebljaju i debljinu onda opet koriste kao izgovor za sve navedeno...

znam jednu koju je nakon mršavljenja povalilo pola grada (bez zeze), najprije joj je to bio "izazov" i nešto novo...a onda su je samo frajeri koristili za ševu, a ona je samo očajnički tražila ljubav....i nije se bila spremna suočiti sa tom svojom nezadovoljenom potrebom....i tražila je "vezu", a tipovi su se pojavili jednom ili dva puta i to je bilo to....

poanta...stara, zakopaj dobro u sebe, počni se bavit duhovnim razvojem, odi na psihoanalize, sto god i primi se posla, obrazovanja, čega godi ti fali...sve ostalo ti neće pomoć

sretno!
activia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 13:58   #10
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
ne osjećaš se super jer još nisi došla do svog cilja, kad izgubiš još tih 5-10, onda će ti bit super
Najbolji vic koji sam pročitala u zadnje vrijeme Vidi se da si shvatila izneseni problem do kraja
activia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 14:17   #11
Quote:
vale-n-tina kaže: Pogledaj post
stvarno neznam kako si pomoci i da se napokon vidim kako zaista i izgledam..
zato vas molim da ako imate ikakav savjet ili isustvo ili se i sami tako osjecate da mi odg pa mozda skupa dodemo do nekog pametnog rjesenja
ne brini, sve je ok. Dugo si bila buca debeljuca i navikla si na sebe takvu, a ne na sebe ovakvu. Trebat će malo vremena da se navikneš na novu sebe i kad se to dogodi, napokon ćeš se osjećat dobro u vlastitoj koži sa svim prednostima novog izgleda.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 18:56   #12
Quote:
autoicon kaže: Pogledaj post
Možda stvarno nije bio problem tvojih loših osjećaja u težini, a ti si bila uvjerena da je u tome problem, pa si tom problemu pristupila na takav način, te kad si to na van ostvarila, a osjećaji su ostali isti, si doživjela veliko razočarenje. To niti nije tako rijedak slučaj i obično vodi do poremećaja u prehrani. Misliš si cijelo vrijeme, da ćeš kad smršaviš, dosegneš onaj tjelesni ideal koji si si zacrtala u glavi, biti sretna, te kad se to ne dogodi, više ne vidiš apsolutno nikakvo nikakvo rješenje svog problema što vodi do osjećaja bezizlaznosti i laganog očaja. Možda se ta tvoja nova vanjska podoba ne poklapa s unutarnjom slikom bucke koju imaš izgrađenu o sebi i došlo je do raskoraka vanjskog i unutarnjeg. Makar se te dvije opcije ne moraju međusobno isključivati. Stvar kod težine i idealizacije tijela je uvijek u kontroli. Obično ljudi koji kontroliraju svoju težinu, kontroliraju svoj život i to im je uglavnom največi osjećaj kontrole koji imaju nad svim životnim situacijama, pa radilo se to o problemu na faxu, na poslu, u vezi ... na te situacije će reagirati s reguliranjem težine. Iskreno, ne postoji ta idealna težina. To je jedna vrlo subjektivna stvar jer svako ima svoju idealnu težinu. Treba se pratiti šta tijelo treba, te mu ne uskračivati te stvari. Vježbanje i treninzi su odlični dok god ti služe za fizičku kondiciju i jedan zdrav osjećaj aktivacije, a ne kao sredstvo da postigneš taj neki ideal koji si si zacrtala. Te mogu pitati o kojoj se visini i težini radi?
pa neznam,nemam nekih problema u zivotu vise,imala sam ih puno ranije i to sam naravno zataskavala hranom..tipicno..jbg..
vjezbam jer sam nakon treninga neopisivo bolje volje i bolje se osjecam u vlastitoj kozi...samo neznam zasto taj osjecaj odleti cim izadjem iz kuce....
visoka sam 157 i teska nekih 65-67 kg s tim da su to u velikoj mjeri misici posto vec 3 god vjezbam i noge guza i ruke su bas zategnute )

Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
ne osjećaš se super jer još nisi došla do svog cilja, kad izgubiš još tih 5-10, onda će ti bit super
Quote:
activia kaže: Pogledaj post
Znala sam ja neke ljude koji su imali isti problem pa ti mogu reći da ja mislim da je njihov problem bio bježanje od realnosti. Hranom, a poslije koječime drugime. Većina se udebljala natrag...

Teško je shvatiti da i dalje nemaš dečka, radiš usran posao, nemaš perspektivu....i da sad imaš samo 50 kila manje.....i da bi promijenio to što te ustvari muči...usran posao, nedostatak partnera , obrazovanja, novca, koječega....treba upregnut puno više, nego samo prestat papat....a za to više većina ljudi nema snage...jer ih je život tako slomio već prije...i što rade? lijepo se opet udebljaju i debljinu onda opet koriste kao izgovor za sve navedeno...

znam jednu koju je nakon mršavljenja povalilo pola grada (bez zeze), najprije joj je to bio "izazov" i nešto novo...a onda su je samo frajeri koristili za ševu, a ona je samo očajnički tražila ljubav....i nije se bila spremna suočiti sa tom svojom nezadovoljenom potrebom....i tražila je "vezu", a tipovi su se pojavili jednom ili dva puta i to je bilo to....

poanta...stara, zakopaj dobro u sebe, počni se bavit duhovnim razvojem, odi na psihoanalize, sto god i primi se posla, obrazovanja, čega godi ti fali...sve ostalo ti neće pomoć

sretno!
pa ja bi shvatila mozda da sam takav tip osobe i da mi zivot ne stima pa da skrenem tako i malo zamracim...ali je zapravo sve suprotno...godinu dana sam u savrsenoj vezi, studiram i to na faxu na kojem nema ni najmanje stresa imam novaca tako da me ni financije ne muce,imam frendice i redovito su to velika ispijanja kave i sl bila sam kod psihijatra prije nekih 2 god ajmo reci i on mi je ustanovio ne sjecam se vis ekoju vrstu depresije i prospisao tablete koje sam ja jako kratko pila jer mi je bilo samo jos gore od njih ..i nisam vise depresivna kao u to doba...
znaci usudila bi se reci da mi nista ne fali...

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
ne brini, sve je ok. Dugo si bila buca debeljuca i navikla si na sebe takvu, a ne na sebe ovakvu. Trebat će malo vremena da se navikneš na novu sebe i kad se to dogodi, napokon ćeš se osjećat dobro u vlastitoj koži sa svim prednostima novog izgleda.
ja se najiskrenije nadam jer me bas ono postaje strah sto ako se ne promjeni to moje stanje u glavi ludoj
vale-n-tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 20:10   #13
Quote:
vale-n-tina kaže: Pogledaj post
ja se najiskrenije nadam jer me bas ono postaje strah sto ako se ne promjeni to moje stanje u glavi ludoj
promjenit će se Ista stvar ljudima se često događa po završetku stvari koje su kroz dulje razdoblje zahtijevale izvjestan psihički/fizički napor, primjerice po završetku (teškog) faksa, mučnim rastavama brakova itd. Ljudi jednostavno misle kako će se takoreći od danas do sutra sve u njihovu životu promijeniti onog trenutaka kad su se oslobodili viška tereta koji ih je mučio, ali to se ne događa tako brzo i naglo kako su očekivali, pa onda padnu u depru.
Stvar je u tome što se jednastavno naviknemo na loše, a navike su gadna stvar, uvuku ti se pod kožu i nije ih se lako riješiti. Pa onda treba vremena da se naviknemo na nešto bolje (i psihički i fizički). I ma koliko realno ili racionalno bili svjesni da smo sada u boljem položaju (o čemu god da se radilo), emocije se ne ponašaju po sistemu ON/OFF.
Uzmi u obzir da je ovo za tebe jedna sasvim nova situacija, jedna od onih u kojoj se još nisi stigla upoznati. Nisi navikla na sebe takvu. Sama sebi si do izvjesne mjere strana, nepoznata, čudna. I ne sasvim sva svoja.
No vrijeme će učiniti svoje, kao što uvijek čini, i jednoga dana doista ćeš početi uživati u svom novom izgledu.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 22:05   #14
kao prvo mislim da nisi strašno debela.

drugo, depresija znači potisnute, neriješene probleme. mene nakon ovih zadnjih komentara baš podsjećaš na tu moju frendicu. njezin glavni problem je što tvrdi da nema nikakvih problema tj. potiskuje ih.

ako ti psihijatar kaže da si depresvina, trust me, depresivna si. i kreni rješavati ono što se krije ispod te depresije ili prestani trošit prostor na forumu
activia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 00:49   #15
Quote:
vale-n-tina kaže: Pogledaj post
pa ja bi shvatila mozda da sam takav tip osobe i da mi zivot ne stima pa da skrenem tako i malo zamracim...ali je zapravo sve suprotno...godinu dana sam u savrsenoj vezi, studiram i to na faxu na kojem nema ni najmanje stresa imam novaca tako da me ni financije ne muce,imam frendice i redovito su to velika ispijanja kave i sl bila sam kod psihijatra prije nekih 2 god ajmo reci i on mi je ustanovio ne sjecam se vis ekoju vrstu depresije i prospisao tablete koje sam ja jako kratko pila jer mi je bilo samo jos gore od njih ..i nisam vise depresivna kao u to doba...
znaci usudila bi se reci da mi nista ne fali...
Ništa ti ne fali prema nekim vanjskim parametrima, prema društveno nametnutoj formuli koju treba zadovoljiti i onda je čovjek ispunjen. Ili nekom tvom idealnom popisu kojeg imaš u glavi.

Čovjek može biti ispunjen i u miru sa samim sobom i s puno manje nego si ti navela da si postigla. A i osjećati se isprazno i s puno više. U protivnom bi svi ljudi koji su prema nekim vanjskim pokazateljima, dakle kada ih promatra okolina, uspješni poslovno i privatno automatski trebali biti i ispunjeni. A to često nije tako.
Naravno da je veća vjerojatnost da budu ispunjeni ako su im ti aspekti života sređeni.

Pravo pitanje nije fali li ti što kada na papir staviš sve što trenutno imaš u životu, nego osjećaš li se ti općenito sretnom i ispunjenom i kako se osjećaš u vlastitoj koži? Ne što kaže lista i koliko kvačica imaš ispunjeno na njoj. Nego tvoj vlastiti doživljaj tebe iznutra. Tvoj BMI je tu manje važan.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 10:14   #16
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Ništa ti ne fali prema nekim vanjskim parametrima, prema društveno nametnutoj formuli koju treba zadovoljiti i onda je čovjek ispunjen. Ili nekom tvom idealnom popisu kojeg imaš u glavi.

Čovjek može biti ispunjen i u miru sa samim sobom i s puno manje nego si ti navela da si postigla. A i osjećati se isprazno i s puno više. U protivnom bi svi ljudi koji su prema nekim vanjskim pokazateljima, dakle kada ih promatra okolina, uspješni poslovno i privatno automatski trebali biti i ispunjeni. A to često nije tako.
Naravno da je veća vjerojatnost da budu ispunjeni ako su im ti aspekti života sređeni.
Odličan komentar
activia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 11:22   #17
Mislim da imas krivu pretpostavku u glavi: mrsavi ljudi = sretni ljudi.

I to ti je dugi niz godina bila izlika da ne budes istinski zadovoljna, ispunjena i ostvarena osoba. Za to si krivila kilograme. Sad kad njih nema nemaš više koga kriviti, jer oni nisu nikada ni bili problem. dakle, slijedi faza 2 - obračun s pravim uzrokom (iako, i ovo za skidanje kila je bitno, jer ces sama sebi biti ljepsa i aj uspjeh ti je sigurno poticaj za dalje).

1. super da si smršavila
2. razmisli o stvarima s kojima nisi zadovoljna u svom zivotu i kreni u novu bitku, ako si uspjela u skidanju kila, uspjet ces i u ovom
3. na pravom si putu, glavu gore
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 14:19   #18
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
ne osjećaš se super jer još nisi došla do svog cilja, kad izgubiš još tih 5-10, onda će ti bit super
bez obzira na ostale psihoanalitičke postove, ja sam 100% da je ovo istina... ovo ostalo su samo prenemaganja
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 16:16   #19
Možda jesu prenemaganja.

Neka autorica smršavi još tih 5-10 kilograma za koje misli da su joj višak do ideala, pričeka 6 mj. do godine dana koliko pretpostavljam maksimalno može trajati euforija zbog postignutog pa ako se nakon tog perioda više ne javi osjećaj nezadovoljstva samom sobom onda je zaista glavni uzrok loše slike o sebi bio višak kilograma.

Koji, realno, trenutno i nije neki višak. Definitivno ne toliki da bi se ona osjećala ovako:
Quote:
svi me hvale,govore kako supe izgledam ali imam jedno pitanje...zasto se tako i ne osjecam? mislila sam da ce svijet biti moj sto bi rekli...al ne ja u svojoj glavi sebe jos uvijek vidim ko onu bucku koja se nemoze nigdje u javnosti pojavit bez da ljudi svasta govore i komentiraju...vjezbam jer sam nakon treninga neopisivo bolje volje i bolje se osjecam u vlastitoj kozi...samo neznam zasto taj osjecaj odleti cim izadjem iz kuce....
Ovo je generaliziranje, ali problemi s težinom na način na koji ih opisuje vale-n-tina su samo simptom nečega, a ne uzrok.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 17:36   #20
Quote:
activia kaže: Pogledaj post
Najbolji vic koji sam pročitala u zadnje vrijeme Vidi se da si shvatila izneseni problem do kraja
najbolje da nisam SHVATIO

ti si shvatila tak da bi mogla po 2141 ispast pametna na forumu
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:00.