Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2004., 15:57   #1
Exclamation Sekte

..................Sekte i kultovi, RELIGIJSKI STAV i PRAVNO SANKCIONIRANJE... grijeh ili ZLOČIN ?



Ovaj topic bi podijelio na par dijelova.
Pozivam forumaše da komentiraju koji god žele, ili ako žele čak možda i nadodati koju informaciju, komentar više.

U ovom postu sam stavio par web linkova kako bi svoje tvrdnje potvrdio činjenicama i potvrđenim iskustvima.

I.
Da li su sekte opasne?

II.
Kako se postaviti prema sektama?
npr. Ovisno kojoj religiji pripadamo, kako naša religija objašnjava sekte? Da li se extremne sekte/kultovi trebaju pravno goniti (baš kao što je slučaj sa npr neonacističkim skupinama)?

III.
Kakve osobe sačinjavaju te sekte i kultove? Koji je psihološki profil osoba koje se priklanjaju bespogovorno običnoj osobi/idolu?






I.

Prikupio sam par materijala sa weba o 2 od najpoznatijih sekti.

The Heaven's Gate cult is one of literally thousands of millennial cults, including hundreds of UFO-based cults around the world. They attract followers by promising escape from expected cataclysmic events that supposedly will signal the end of this millennium.
Heaven's Gate kult je jedan od doslovno tisuću mijenijskih kultova, uključujući i stotinu NLO-baziranih kultova diljem svijeta. Oni privlače sljedbenike tako da obećavaju bijeg od očekivajućih kataklizmičkih pojava koja navodno signaliziraju kraj milenijuma.

Twenty years after the world was shocked by the mass murder-suicide in the supposedly utopian community known as Jonestown, the questions linger: How and why did 913 people die?
20 godina nakon što je svijet bio šokiran od masovnih samoubojstava u navodno savršenoj zajednici poznata kako Jonestown, pitanje i dalje ostaje: Kako i zašto je 913 njih umrlo?

po ovome se može vidjeti da su sekte i kultovi opasni.
baš kao što kaže i ovaj link:
Posebno su za maloljetnike opasni razliciti kultovi I sekte koji svoja ucenja propagiraju preko interneta kao što su poštovatelji davola, sekte koje propagiraju masovna samoubojstva I sl.

II.

našao sam ove linkove koji prezentiraju mišljenje religije kojoj ja pripadam:
Riječ «sekta» možemo prevesti dvojako: «grupa ljudi koja se od nečega odvojila» ili «grupa ljudi koja nekoga ili nešto slijedi (sljedba)». Kako god bilo, radi se često o malobrojnim grupama kršćana ili nekršćana koje svojim javnim djelovanjem i propovijedanjem žele ostaviti dojam brojnosti.

i ovo:
Sektaši će Biblijom vješto manipulirati nastojeći izazvati oduševljenje i ostaviti dojam biblijskih stručnjaka. Oni će, da bi dokazali svoje tvrdnje, rado isticati sve one citate koji ih potvrđuju, a prešućivat će one koji ih opovrgavaju.

svidjela mi se i ova istina:
Jedna od vrlo uočljivih značajki sektaškog propovijedanja je upravo ova. Sektaši će se ropski držati svake riječi uopće ne poznavajući značenje pojedinih biblijskih simbola kao i njihovo preneseno značenje. Doslovno tumačenje Biblije dovodi do nevjerojatnih konstrukcija, čudnih poruka, gotovih odgovora i sl.

III.

Kakav je profil sekti možda najbolje pokazuje/dokazuje osoba koja je bila član iste i koja govori svoja iskustva:
- Bio sam član sotonističke sekte zbog zabava i orgija, ali nikada nisam imao namjeru da se zaista bavim crnom magijom - rekao nam je jedan sarajevski dvadesetogodišnjak, donedavni član male sotonističke sekte koja već dvije godine djeluje u Sarajevu.
Kako tvrdi naš sagovornik, sektu je napustio kada je njen vođa odlučio da se udruže sa zloglasnom satanističkom ložom OTO (Ordo Templi Orientum) iz Beograda.


ali svima je jasno da zapravo sekte ako ne izrabljuju u korist narcisoidnog poremećaja lidera sekti/kultova (da bi se ovaj osjećao uzvišenim i voljenim), da je onda razlog u novcima. naime, to je izvandredan način da se prevare lakovjerni ljudi i da se emocionalno nestabilne osobe izrabe i opljačkaju.

Napomenuo je kako jedna američka teorija tumači da sekte nastaju iz idealizma, počinju traženjem životnog smisla a završe skupljanjem novca, nakon čega posve potamne one početne idealističke težnje.
+
Sekte nastoje lišiti osobe njihovog povijesnog i kulturalnog identiteta te ga zamijeniti identitetom sekte. Na kraju je spomenuo kako ljudi mogu izići iz sektaških skupina u kojima su često izgubili mnoge godine života. Nažalost se često radi o psihološki krhkim osobama, kojima takva iskustva jako škode, zaključio je Giuseppe Ferrari.


+++
FORUM Trivia:
Ovo je moja prva tema na IMFu.



+++

Post Scriptum:
Prije svega bi htio upozoriti da kada kažem "sekte" ne mislim
na definiciju katoličke crkve - prema kojoj su sve ostale kršćanske religije sekte

već prvenstveno mislim na male grupice koje imaju svog lidera/vođu koji je nečesto poremećena osoba i članove koji bespogovorno i hipnotički prate istog.
Tako ne mislim čak niti ni na Jehovine svjedoke već
na sekte koje su ušle u povijest tako da su njeni članovi izvršili masovne suicide ili neke nasilne radnje kao u Waco.
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 17:24   #2
Re: Sekte

Quote:
Cro Fag kaže:
[BI.
Da li su sekte opasne?

II.
Kako se postaviti prema sektama?
npr. Ovisno kojoj religiji pripadamo, kako naša religija objašnjava sekte? Da li se extremne sekte/kultovi trebaju pravno goniti (baš kao što je slučaj sa npr neonacističkim skupinama)?

III.
Kakve osobe sačinjavaju te sekte i kultove? Koji je psihološki profil osoba koje se priklanjaju bespogovorno običnoj osobi/idolu?

[/SIZE] [/B]
1. Naravno, opasne su za vođe drugih sekti. Konkurencija je opasna.
2. Nije jasno zašto bi ih pravno gonio? Zato što se ne slažu s tobom?
3. Valjda iste kao onih stotine tisuća koji su se nedavno u Hrvatskoj klanjali običnoj osobi/idolu prigodom njegova stotog apostolskog putovanja.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 19:17   #3
Po mom mišljenju sekte su svi oni koji slijede čovjeka u svojoj vjeri a ne Isusa Krista, što je naravno opasno i pogubno.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 20:30   #4
Eh, Cro...zahvatio si previše na široko.
Loše si počeo s tako postavljenim topicom.

Kaj bi sad trebali najprije čitati sve ponuđene linkove? Ili kaj?

Ovo nije studij, već obični forum..

Kaj se mene tiče, sve su "etablirane" religije počele kao sekte.
Onog časa kad se stvorila grupa nezadovoljnih počela odvajati od prevladavajuće religije u određenom vremenu i prostoru.

I taj proces nikad nije završio. To se uvijek pokaže, kad glavna religija zbog nekih razloga izgubi moć ili se promijene prilike zbog vanjskog utjecaja, npr običnog ratnog osvajanja.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 23:05   #5
Quote:
J-C kaže:
Po mom mišljenju sekte su svi oni koji slijede čovjeka u svojoj vjeri a ne Isusa Krista, što je naravno opasno i pogubno.
Jesu li rani kršćani bili sekta? Je li Isus bio pravi čovjek?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:04   #6
Exclamation

Quote:
nitko i ništa kaže:

1. Naravno, opasne su za vođe drugih sekti. Konkurencija je opasna.
hehe
da tu si i u pravu..
kršćanstvo, povijesno gledano jest sekta...
ali je danas No.1 religija u svijetu..
a ove današnje sekte nemaju neke miroljubive poruke,
nemaju filozofe, nemaju neka književna djela, nemaju iscjelitelje ili neopasne osobe od riječi.. već samo lidera koji je obična osoba, najčešće uživa u alkoholu drogama i orgijama, zlostavlja svoje sljedbenike i napada sve oko sebe da nitko ne valja i nečesto prijeti ubojstvima i suicidima koje kako smo vidjeli ispunjava(ju)


e sad...s druge strane
Crkva to nije radila već stoljećima
hehehe

zezam se..
hoću samo reći da današnje utemeljene religije (bivše sekte) ne toleriraju nasilje i da se tako razlikuju od opasnih sekti današnjice

Quote:
nitko i ništa kaže:

2. Nije jasno zašto bi ih pravno gonio? Zato što se ne slažu s tobom?
možda zbog ovog:

Waco Masakr


Quote:
nitko i ništa kaže:

3. Valjda iste kao onih stotine tisuća koji su se nedavno u Hrvatskoj klanjali običnoj osobi/idolu prigodom njegova stotog apostolskog putovanja.
Pa.. On i nije obična osoba..
ipak je tu i tradicija i povijest..
nije neka lijeva osoba koja ima psiholoških problema
a i Njegova Djela i Riječi nisu ničemu nasilne i maltretirajuće
već vrlo miroljubive i nenasilne (tj kršćanske)

ne može se nikako usporediti sa Hale Bopp kultom koji su predviđali dolazak aliena 1997. i zalagali za masovne suicide.
kako svi i vidimo, nisu se spustili.. i Papa takvo što ne melje sa svog balkona
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:08   #7
Exclamation

Quote:
J-C kaže:
Po mom mišljenju sekte su svi oni koji slijede čovjeka u svojoj vjeri a ne Isusa Krista, što je naravno opasno i pogubno.

uh,,
takva postavka nije točna uopće... nije niti razborita niti ima ikakvog zdravog razuma..
razmisli malo:

što je sa osobama koje žive u plemenima po našoj planeti i nemaju nikakve kontakte sa vanjskim civilizacijama....
kako se oni mogu obratiti?


što je i sa ljudima prije Krista?
zar oni ne vrijede kao osobe?

i nije li Biblija rekla da su svi ljudi isti.. tj da su svi Božja djeca i kao takva im ne treba nužno Krist da bi pripadali Bogu kad već automatski pripadaju?
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:11   #8
Quote:
Cro Fag kaže:

ne može se nikako usporediti sa Hale Bopp kultom koji su predviđali dolazak aliena 1997. i zalagali za masovne suicide.
kako svi i vidimo, nisu se spustili.. i Papa takvo što ne melje sa svog balkona
Ha ha ha
__________________
like a bird on a wire,like a drunk in a midnight quire,oh i tryed,in my way
to be free!
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:15   #9
Exclamation

Quote:
Simona kaže:
Eh, Cro...zahvatio si previše na široko.
Loše si počeo s tako postavljenim topicom.
Kaj bi sad trebali najprije čitati sve ponuđene linkove? Ili kaj?
o ne ne...
nisam to mislio..
stavio sam linkove da ljudi skuže sekte,
da saznaju neš o njima..
mislim da ljudi u Hrvatskoj ne znaju puno o sektama jer ih na sreću i nema toliko koliko vani... ne znaju niti opasnosti od nekih.

linkove sam samo stavio za usputnu informaciju i kao temelj mojih malo oštrijih izjava... tako da
nisam linkove stavio za obavezno štivo.

ispričavam se zbog nesporazuma




Quote:
Simona kaže:

Ovo nije studij, već obični forum..

Kaj se mene tiče, sve su "etablirane" religije počele kao sekte.
Onog časa kad se stvorila grupa nezadovoljnih počela odvajati od prevladavajuće religije u određenom vremenu i prostoru.

I taj proces nikad nije završio. To se uvijek pokaže, kad glavna religija zbog nekih razloga izgubi moć ili se promijene prilike zbog vanjskog utjecaja, npr običnog ratnog osvajanja.
hmm
ok..
ali što je sa ovim novim izdancima...

mislim da je evo topic vrlo zanimljiv i da se može raspravljati sa različitih aspekta o sektama--

npr.
jedan od linkova je i rekao jednu pozitivnu stvar o sektama - a to je da se ljudi preko njih slobodnije izražavaju religijski

ali da ipak gledajući u globalu, sekte su vrlo opasne-
jer imaju za lidera običnu osobu/idola a ne neku Bogom poslanu osobu koja bi mudro vodila svoje sljedbenike i širila poruku mira..

a i što će i to?? ako postoje već religije koje to i rade-
kršćanstvo, islam, budizam pogotovo..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:20   #10
Dobro, ako netko nagovara ljude na samoubojstvo, jasno je da ga treba sudski goniti, ali zbog toga što nagovara ljude na samoubojstvo, a ne zato što je osnivač sekte. Većina tih 'sekti' je osnovana od posve dobroćudih ljudi. Zamisli da imaš neke duhovne ideje, i da želiš nešto doista promjeniti. Ne možeš se izraziti kroz već postojeće religije koje su goleme trome organizacije i koje već kroz tisuću ili dvije godina nisu napravile to što su htjele i trebale pa ne vjeruješ ni da hoće. Što možeš napraviti? Naći neki broj istomišljenika i pokušati razvijati i ostvariti svoje ideje. Onda to netko - najvjerojatnije neki svećenik - nazove sektom i proglasi te za manijaka.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:34   #11
Exclamation

Quote:
nitko i ništa kaže:
Dobro, ako netko nagovara ljude na samoubojstvo, jasno je da ga treba sudski goniti, ali zbog toga što nagovara ljude na samoubojstvo, a ne zato što je osnivač sekte. Većina tih 'sekti' je osnovana od posve dobroćudih ljudi. Zamisli da imaš neke duhovne ideje, i da želiš nešto doista promjeniti. Ne možeš se izraziti kroz već postojeće religije koje su goleme trome organizacije i koje već kroz tisuću ili dvije godina nisu napravile to što su htjele i trebale pa ne vjeruješ ni da hoće. Što možeš napraviti? Naći neki broj istomišljenika i pokušati razvijati i ostvariti svoje ideje. Onda to netko - najvjerojatnije neki svećenik - nazove sektom i proglasi te za manijaka.
ok-

sada Ti govoriš ustvari o dobronamjernim i benignim sektama..

ali..

koliko su ustvari dobroljubive??


1. potrebna im je lova. za bilo koju organizaciju su potrebne financije.
ovo je općenito pravilo u životu:
čim se lova vrti negdje - naći će se netko nažalost da to iskoristi i zlorabi. po mojem mišljenju, film The Lord Of The Rings je ustvari metafora na moć novca - tko god dobije posjed istog, pošandrca i ima veliku napast da postane vrlo zao.
npr. ako si ti član sekte, možda čak Ti i ne bi zlorabio to, ali netko it Tvoje sekte bi.. uvijek se nađe netko.. nažalost
gdje god postoji neka pozicija moći (vlast, novac) postoji i mogućnost zlorabljanja istog,,,
zato mi se i sviđa New Age jer oni nemaju "lidera" niti "vodstva" koja bi uništila sve

2. svaka sekta mora imati svoja pravila.
nerijetko sekte se postavljaju kao "mi protiv njih"- znači stvaraju neprijatelje iz zraka.
to je vrlo opasno.
uz to, poznato je da se grupama ljudi najlakše manipulira ako se izmisli neki sukob (baš kao u filmu Wag The Dog) ili Hitler 1930tih ili u našem "filmu" života - HDZova vlast 1990tih...

njima je samo bilo potrebno da insceniraju puškaranja oko Osijeka, navedu krajinske srbe da misle da su ustaše na vlasti i da nikako ne demantiraju odlučno i argumentorano iste glasine--
i rezultat je očit 10 godina slobodnog pljačkanja i 5godišnjeg ratnog profiterstva a da mase ljudi (mahom neobrazovanih seljaka) i dalje štuju iste...

na istom principu manipuliranja rade i većina sekti
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:37   #12
Ovo nije baš on topic, ali eto mojeg iskustva:

...zvono na vratima, vidim dva lika u odijelima, torbice, "Kula stražara", klasika...
i, sad ja velim svome kumu da im ode otvoriti vrata...
(kum je aktivni Hare Krišna, sa frizurom, ukrasima itd...)
...i tako on njima: "Hare Krišna, dobar dan!"
Ekipa je utekla bez riječi - a moj je stan dospio na "crnu listu" Jehovinih svjedoka (ako takvu imaju) - više mi ni jedan na vrata nije došao...
(To je ono što potpisujem stav otprije da su sekte opasne za druge sekte zbog konkurencije)
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 13:07   #13
Quote:
Cro Fag kaže:
..1. potrebna im je lova. za bilo koju organizaciju su potrebne financije.
ovo je općenito pravilo u životu:
čim se lova vrti negdje - naći će se netko nažalost da to iskoristi i zlorabi. po mojem mišljenju, film The Lord Of The Rings je ustvari metafora na moć novca - tko god dobije posjed istog, pošandrca i ima veliku napast da postane vrlo zao.
npr. ako si ti član sekte, možda čak Ti i ne bi zlorabio to, ali netko it Tvoje sekte bi.. uvijek se nađe netko.. nažalost
gdje god postoji neka pozicija moći (vlast, novac) postoji i mogućnost zlorabljanja istog,,,
zato mi se i sviđa New Age jer oni nemaju "lidera" niti "vodstva" koja bi uništila sve

2. svaka sekta mora imati svoja pravila.
nerijetko sekte se postavljaju kao "mi protiv njih"- znači stvaraju neprijatelje iz zraka.

Sve potpisujem - jedino hoću reći da sve to vrijedi na točno isti način i s velikim, tradicionalnim religijama.
Slažem se da oragnizacije nekako neizbježno vode u korupciju. Ali ostaje pitanje: ne možeš sam ništa promijeniti. Ako ipak želiš nešto promijeniti...kako? Ne možeš sam, ne možeš ni u društvu/organizaciji?
Ne možeš uopće?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 13:12   #14
Exclamation

Quote:
lappino kaže:
- a moj je stan dospio na "crnu listu" Jehovinih svjedoka (ako takvu imaju) - više mi ni jedan na vrata nije došao...
hehe
oh my god!! what have you done??!!

zaš je na crnoj listi?
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 13:29   #15
Exclamation

Quote:
nitko i ništa kaže:
Sve potpisujem - jedino hoću reći da sve to vrijedi na točno isti način i s velikim, tradicionalnim religijama.
Slažem se da oragnizacije nekako neizbježno vode u korupciju. Ali ostaje pitanje: ne možeš sam ništa promijeniti. Ako ipak želiš nešto promijeniti...kako? Ne možeš sam, ne možeš ni u društvu/organizaciji?
Ne možeš uopće?
za bilo kakve promjene - mislim da sekte nisu rješenje..
slažem se, pogotovo katoličku Crkvu koja je eto najdominantnija u ovoj državi treba itekako reformirati/promijeniti praktički iz temelja.. ovo što imamo danas je samo Centralni Komitet iz doba Juge.


ali sekte nisu rješenje, ne zbog kreatora ili čak većini njihovi sljedbenika, već upravo zbog poremećenih pojedinaca koja bi uništila takvu grupicu čim se takva poremećena osoba nađe u vodećoj poziciji u toj sekti,,, i nažalost sekte itekako naginju tome.

ipak,
mislim da se stvari mogu promijeniti.. npr
možda komunikacijom sa autoritetima koji čine neke nepravdne stvari ili građanskim neposluhom - npr neodlaskom u Crkvu koja očito ne služi Bogu/Bibliji/vjernicima već idolima/različitim biskupima i sama sebi je svrhom

a uvijek postoje i druge svjetske religije koje su normalnije poput budizma (ili neke druge vjere/religije/crkve koje također nisu seksom opsjednute kao što je danas katolička crkva..) a da istovremeno govore identične/iste temeljne stvari poput našeg kršćanstva o miru i osobnom, duhovnom razvoju
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 13:45   #16
Exclamation

Quote:
Hunter kaže:
Ha ha ha
hehe
a bilo bi i fora da Stari i počne takvu spiku nabacivat'
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 13:48   #17
Quote:
Cro Fag kaže:
...a uvijek postoje i druge svjetske religije koje su normalnije poput budizma (ili neke druge vjere/religije/crkve koje također nisu seksom opsjednute kao što je danas katolička crkva..) a da istovremeno govore identične/iste temeljne stvari poput našeg kršćanstva o miru i osobnom, duhovnom razvoju

Ali pokušaj osnovati recimo neki budistički centar u svom gradu - recimo da si u nekom gradu gdje već ne postoji - i razmotri koliko će vremena proći dok ti netko ne priljepi etiketu: sekta.
Sjeti se kako su prošli TM-ovci kad su htjeli osnovati centar za transcendentalnu meditaciju na Pelješcu, ili kako je prošao projekt 'yoga u školi'...
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 14:16   #18
Exclamation

Quote:
nitko i ništa kaže:

Ali pokušaj osnovati recimo neki budistički centar u svom gradu - recimo da si u nekom gradu gdje već ne postoji - i razmotri koliko će vremena proći dok ti netko ne priljepi etiketu: sekta.
Sjeti se kako su prošli TM-ovci kad su htjeli osnovati centar za transcendentalnu meditaciju na Pelješcu, ili kako je prošao projekt 'yoga u školi'...
nažalost i takvih licemjernih i nerazumnih, primitivnih "etiketara" je bilo i još uvijek ih ima

zaboravio si spomenuti i vjerski incident u Zagrebu prošlo ljeto...
ali to je sada i druga tema (koju već pripremam )

a i nisam mislio na takve "sekte" kada sam otvorio ovaj topic.

prvenstveno sam mislio na strane sekte koje su uzburkale javnost svojim ispadima - masovnim suicidima, oružanim masakrima ili suludim izjavama koje su se izjalovile (a u koje su vjerovali toliko da su dali i svoj život za takve laži)...
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 19:04   #19
Thumbs down

Quote:
Dragutin kaže:


Pozdrav!

Nema razlike-obe promovisu kvazi hriscanstvo i zagovaraju doktrine koje su izmislili, ne slede principe iz Biblije, zagovaraju besmrtnost duse, idolopoklonstvo... i mnogo drugih besmislica koje ih izrazito distanciraju od pravih hriscana!

Koreni i pocetak ovih dveju denominacija je isti, sto i apostol Pavle nagovestava-prorokuje:" Ja znam da ce posle mog odlaska medju vas uci okrutni vukovi koji nece obzirno postupati sa stadom, i izmedju vas samih ustace ljudi koji ce govoriti izopacene stvari da bi odvukli u cenike za sobom."(Dela apost.20:29)

Istorija je potvrdila Pavlove reci!

Svako dobro!
Da potvrdila je ali radi se o sekti jehovaca.
Revolver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 19:09   #20
Quote:
Revolver kaže:
Da potvrdila je ali radi se o sekti jehovaca.
Gde si pistolj prijatelju stari?

Ja mislim da ti nemas blage veze sta znaci "sekta", zato te ne uzimam za ozbiljnog diskutatnta-zakasnela adolescencija!

Neko sazri-odraste fizicki, ali nikad mentalno-nadam se da ti ne spadas u tu grupu!

Svako dobro!
__________________
Dragutin
Dragutin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.