Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2006., 01:45   #61
Quote:
trebor kaže:
Nema lokalne anestezije za kolonoskopiju jer kolonokopom prolaziš metar-dva crijeva unutar tijela - gdje tu možeš dati nešto lokalno - jednostavno je tehnički i logički nemoguće.
Ono što se radi u dogovoru s anesteziologom je kratkotrajna opća anestezija - 10-15 minuta spavanac, malo mamurnosti poslije i go home. Obavezna je dakle nazočnost anesteziološkog tima sa popratnom aparaturom i lijekovima.
Mada neki endoskopičari ne vole opću anesteziju - navodno nezgodno im je tako raditi jer bolesnik "ne može surađivati", što je po meni prilično blesav izgovor.

Ovo je točno. Na moju žalost bolujem od ulceroznog kolitisa i imam iskustva s kolonoskopijom. Daje se ta kratkotrajna opća anestezija. Ja kolonoskopiju obavezno dolazim raditi u ZG jer u Splitu nitko, baš nitko ni bolnica ni privatnici ne rade kolonoskopiju pod narkozom. U ZG idem kod prof. Vucelića privatno, ali čula sam da na Rebru bez problema naprave i u bolnici.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 09:02   #62
ja sam radila gastroskopiju kod privatnika i apsolutno nitko mi nije spomenuo
mogucnost neke anestezije, pain killersa i sl.
znaci islo je "na zivo", no bili su njezni tak da osim poriva za povracanjem nis
groznoga se nije dogodilo
plavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 17:10   #63
Anestezija???

ja sam radila kolonoskopiju i isto tako moram reći da nije bilo nikakve anestezije
meni je zapravo najveći problem odraditi čišćenje crijeva a kad krenem u zahvat i dobijem taj osjećaj napuhavanja crijeva sestra koja asistira doktoru mi puno pomogne
ona nekak ''tiska'' s prednje strane tj. trbuh i tak mi olakša
već mi je bad vratiti se natrag u normalu nego obaviti kolonoskopiju

pa za operaciju hemeroida sam dobila lokalnu anesteziju ali kol. ništa

nije bol već neugoda...
Hrvach is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 23:14   #64
Quote:
Hrvach kaže:
ja sam radila kolonoskopiju i isto tako moram reći da nije bilo nikakve anestezije
meni je zapravo najveći problem odraditi čišćenje crijeva a kad krenem u zahvat i dobijem taj osjećaj napuhavanja crijeva sestra koja asistira doktoru mi puno pomogne
ona nekak ''tiska'' s prednje strane tj. trbuh i tak mi olakša
već mi je bad vratiti se natrag u normalu nego obaviti kolonoskopiju

pa za operaciju hemeroida sam dobila lokalnu anesteziju ali kol. ništa

nije bol već neugoda...

Da imaš oštećena crijeva bolilo bi. Kod zdravih crijeva je samo neugoda.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 23:19   #65
ma nije to ništa strašno, kada prođe kroz grlo i prestane osjećaj povraćanja sve je OK
 
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 23:36   #66
Quote:
Stana kaže:
ma nije to ništa strašno, kada prođe kroz grlo i prestane osjećaj povraćanja sve je OK

ma, da...tebi su kolonoskopiju specijalno izvodili kroz usta
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 23:37   #67
Quote:
Lapulapu kaže:
ma, da...tebi su kolonoskopiju specijalno izvodili kroz usta
ne specijalno, ali kroz usta da
 
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 23:41   #68
Debelo crijevo su ti kroz usta pregledavali?
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 01:17   #69
Quote:
Stana kaže:
ma nije to ništa strašno, kada prođe kroz grlo i prestane osjećaj povraćanja sve je OK
gastroskopija i kolonoskopija nisu isto.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 03:44   #70
Quote:
alexxx kaže:
gastroskopija i kolonoskopija nisu isto.
moj bed
 
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 01:14   #71
Quote:
Stana kaže:
ne specijalno, ali kroz usta da

Nešto si pobrkao.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 16:15   #72
Trebor je dao odlican post. Cini se najbolje dogovoriti kratkotrajnu opcu anesteziju, povesti sa sobom nekoga tko ce te paziti dok se budis i odvesti doma i to je to.

Trebor, sta mislis, zasto je kolonoskop velik, ne bi li bilo bolje da je sonda recimo debljine zice od misa, s optickim vlaknima, samo kruca da se moze ugurivati, onda ne bi bilo potrebno komplicirati sa upuhivanjem zraka, zar ne?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 17:15   #73
Quote:
Arslan kaže:
Trebor je dao odlican post. Cini se najbolje dogovoriti kratkotrajnu opcu anesteziju, povesti sa sobom nekoga tko ce te paziti dok se budis i odvesti doma i to je to.

Trebor, sta mislis, zasto je kolonoskop velik, ne bi li bilo bolje da je sonda recimo debljine zice od misa, s optickim vlaknima, samo kruca da se moze ugurivati, onda ne bi bilo potrebno komplicirati sa upuhivanjem zraka, zar ne?
zrak se ne upuhuje zato što je kolonoskop deblji, nego zato jer je stijenka crijeva naborana ... stoga da bi se napravio temeljit pregled sluznice, stijenka se mora izravnati, a to se postiže upuhivanjem zraka
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 21:07   #74
Allegra je napisao/la razlog zašto zrak i to apsolutno stoji. Nezgodno je raditi pretragu pa promašiti nekakvu promjenu unutar lumena crijeva tako da sadašnja endoskopija s postojećim instrumentima mora zrakom širiri crijevo sa ciljem potpune vizualizacije svakog segmenta.
Nadalje, kolonoskop ovakve debljine je mislim optimalan za svrhu koju je namjenjen. Fleksibilan je kao i svaki fiberoptički instrument ali i dovoljno robustan da se može ulaziti u crijevo bez izvijanja ili savijanja.
Osim toga, svaki veći endoskop u svom lumena ima nekoliko kanala - optička vlakna za vizualizaciju s hladnim svjetlom, aspiracijski kanal kroz koji se može aspirirati sadržaj iz ciljanog organa koji recimo ometa pretragu te radni kanal kroz koji se, koristeći dugačke, prilagođene instrumente, uzimaju uzorci tkiva za patohistološku ili mikrobiološku analizu ( biopsije, punkcije, brisevi ).
Sve to nemoguće je "strpati" u nešto debljine žice a složit ćeš se da bi samo vidjeti nešto a bez mogućnosti nekakve intervencije, dijagnostičke ili terapeutske, bilo pomalo sadistički prema bolesniku.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 21:11   #75
NEMA nikakve anestezije kod kolonoskopije. Obavio sam ju u Zajčevoj prije 2 godine kao pregled prije jedne manje operacije. Jednostavno, anestezije nema, jer doktor mora znati kako reagiraš, da ne bi nehotice nanio kakvo oštećenje endoskopom. A da je cvijela stvar neugodna, je - pa zaboga miloga, upuhuju ti zrak u crijeva, to napinje! O ostalome da ne govorim...
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 21:20   #76
Quote:
BluesCat kaže:
Jednostavno, anestezije nema, jer doktor mora znati kako reagiraš, da ne bi nehotice nanio kakvo oštećenje endoskopom.
Netočno. To nema baš nikakve veze s anestezijom.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 21:37   #77
Quote:
trebor kaže:
Netočno. To nema baš nikakve veze s anestezijom.
OK, hodi to objasni doktorima u Zajčevoj.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 12:55   #78
ja obavila kolonoskopiju u zaraznoj. ja htjela bez a doktor inzistirao na anesteziji. platila ništa
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 15:41   #79
Quote:
BluesCat kaže:
OK, hodi to objasni doktorima u Zajčevoj.
Vjeruj mi da je meni potpuno jasno njihovo objašnjenje. Naime, endoskopičari ne vole petljanje s anestezijom tijekom pretrage. Tu se mota anestetziolog i anestezijski tehničar, imaju svoje neke zahtjeve, sve zajedno duže traje, još ak se netko sporije budi...auuu....a treba se otići negdje poslije, nešto napraviti...jednostavno to im je nepotrebna gnjavaža s njihovog aspekta gledanja.
Onda puku prodaju takva nekakva lakonska "objašnjenja" koje ljudi oće-neće moraju progutati dok se svako iole upućeniji na to može samo nasmijati.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 15:59   #80
Osobno preporučujem u Zagrebu privatnu kliniku Dr. Bates na Sveticama -- jako civilizirano i brzo to naprave s kratkotrajnom općom anestezijom; niti ne znaš da si išta radio. Bez anestezije sve ovisi o tvom stavu i o stanju crijeva; nekad je neugodno, nekad je bolno, a nekad oboje. U bolnicama sve ovisi o sreći, a ja ne volim ovisiti o sreći kad mi je zdravlje u pitanju.

O gastroskopiji ću vam pričati kad ju obavim. Vrlo skoro.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:41.