Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2007., 11:33   #1
CVA-01 Queen Elizabeth klasa - airwing

Neki od vas znaju, neki ne, da su Englezi 60ih trebali dobiti 2(3) posve nova nosaca velika flotna nosaca od preko 50 000 tona, koji bi zamijenili isluzene Eaglea i Ark-Royala kao udarnu snagu flote.
Ono sto mene zanima jest sastav airwinga. Vidjao sam uglavnom podatke da su airgrupu trebali ciniti po 18 komada F4 i Buccaneera, sa nekoliko Gannet AEW i ASW aviona.
Medjutim, nedavno sam naletio na sliku koncepta CVA-01 koja prikazuje dva F-14 na palubi!!! Imali tko kakvih informacija jesu li Englezi mozda bili zainteresirani za kupnju F-14 za svoju mornaricu. Buduci da je tada postojao plan kupnje F-111 aviona(kao zamjena za otkazani TSR-2), ne drzim da je nemoguce, jer su to dva slicna aviona po konceptu(VG krila) i odrzavanju.

Mozda bi ipak kupovina F/A-18 kao zamjene za jednom ostarjeli F4 bila logicnija za FAA i RN, iako je mnogo veca koncepcijska razlika izmedju F4 i F/A-18, nego izmedju F-4 i F-14??
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 11:58   #2
Ne znam baš jesu li britanci ikada razmišljali o f-14 na svojim nosačima. Q. Elizabeth klasa je ionako bila otkazana i prije nego li je koncept Tomcat pobijedio na natječaju za novog USN presretača. A to što raznorazni crtači crtaju na slikama koncepata - to si u 50% slučajeva možemo okačit mački o rep. Važno im je da izgleda fora, realizam im nije prioritet - lako je moguće da je to sam autor crteža izmislio, jer mu je Tomcat fora.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 12:18   #3
Malo offtopic, nevezano za nosače. RAF je svojevremeno bio zainteresiran za F-15, a uz njih i Australci i Kanađani. Problem je bio što su Amerikanci već bili prezauzeti proizvodnjom tog aviona za vlastite potrebe.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 15:25   #4
Quote:
Q. Elizabeth klasa je ionako bila otkazana i prije nego li je koncept Tomcat pobijedio na natječaju za novog USN presretača. A to što raznorazni crtači crtaju na slikama koncepata - to si u 50% slučajeva možemo okačit mački o rep. Važno im je da izgleda fora, realizam im nije prioritet - lako je moguće da je to sam autor crteža izmislio, jer mu je Tomcat fora.
To je mozda istina, no u to vrijeme je bila aktualna mornaricka verzija F-111, koju je kasnije mornarica odbacila u korist F-14.
A F-111 je bio odabran kao zamjena za projekt TSR-2, tako da tomcat/F-111"N" nije toliko luda ideja koliko zvuci.

To govorim jer donekle koncept VG aviona na "manjem" nosacu ima smisla, jer mu je approach i take-off brzina manja od konvencionalnih lovaca, a dolet i mogucnosti u dosta slucajeva i vece.
Uzmite u obzir da se vec F-4 moralo modificirati da bi moga poletiti i sletiti na Ark Royal...
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.