Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2010., 01:52   #21
Nemam više snage za stopedesetu temu o Posavini, za razliku od večine ja sam domorodac sa Plehanskih sela , kuće smo u početku branili kao seoska straža a poslije tek kao dio Derventskog HVO-a, potvrđujem kao i svaki put do sada da je povlačenja naređeno a da Srbe vidli nismo taj dan. Navodno su Johovac pregazili tenkovima i krenuli dublje prema Derventi, a mi smo se povukli bez kontakta sa tim tenkovima. Neznam, ne tvrdim ništa ali da je glupo jest.
Easternborder II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 02:13   #22
I još jedna činjenica 3. bojna 3.GBr od 12.6.1991. god pa do kraja rata izgubila 86 "kobrina sina" i to većinu u borbama za Bosansku Posavinu,velika većina nas je tamo i ranjavana , isto tako velika većina nije imala nikavih veza u Bos. Posavini ali otišlo se tamo bez pogovora i borilo najjače koliko smo mogli i znali ...najdalje smo bili na položaju tzv "12km " iza Dervente prema Doboju i to tjedan dana nakon što je Derventa pala...

I sada po meni ono najbitnije prvi put smo prešli Savu negdje 01.05. i to prvi vodovi od 3. satnije....naša izvidnica nas je dovela do početnih položaja koji su se nalazili u mjestu D.Kolibe tu smo od domačih branitelja i mještana našli njih 17 sa lakim naoružanjem....to je sva obrana bila Bosanskog Broda po tom pravcu kretanja tih 17 osoba....moja tri voda su se nastavila kretati prema srpskim položajima da bi nakom jedno 500-metra došlo do kontakta naas i njihovog oklopa i tada se upostavljaju prve crte obrane mislim da se kanal zove strug...ono što je uslijedilo u narednim danima teško je sada opisati koliko su to žestoke borbe bile i koliko je tu žrtava bilo na tih par desetaka kvadratnih kilometara...topništvo koje smo tada imali tuklo je može se reći bez prestanka,brzina reagiranja na zahtjeve za pomoći je bila jako brza i veoma precizna,sve to je i rezultiralo da se linija pomakla jako duboko skoro do Doboja ( negdje sredina 6 mjeseca) ...linija je bila jako dugačka i zahtjevna i tu su nastajali glavni problemi što nas nije imao netko zamijeniti , kronično je nedostajalo odmornih postrojbi samo za održavanje zauzetih položaja......
Omjer snaga bio je 50000 naspram 18000 koji je sa vremenom samo padao, tako da smo tu bitku izgubili po meni časno jer polomili su i oni zube na nama !

Kao što smo prvi prešli preko save i prvi zauzeli liniju obrane odande smo se zadnji i povukli,o tome sam već ranije pisao ta činjenica nije opisana u knjizi od Jerka Zovka....isto tako istine radi moram spomenuti da u svim borbama smo išli za današnjim generalom Mladenom Kruljcem koji se svojom hrabrošču stvarno izdignuo iznad nas tako da smo i mi imali tu dozu superiornosti...današnji njegov položaj i odnos prema politici i njegovo svrstavanje u pojedine tabore i predsjednikove ljude , te njegove privatne poslove neću komentirati ,to ću zadržati za sebe...pametnome dosta!
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 02:22   #23
Quote:
Easternborder II kaže: Pogledaj post
Nemam više snage za stopedesetu temu o Posavini, za razliku od večine ja sam domorodac sa Plehanskih sela , kuće smo u početku branili kao seoska straža a poslije tek kao dio Derventskog HVO-a, potvrđujem kao i svaki put do sada da je povlačenja naređeno a da Srbe vidli nismo taj dan. Navodno su Johovac pregazili tenkovima i krenuli dublje prema Derventi, a mi smo se povukli bez kontakta sa tim tenkovima. Neznam, ne tvrdim ništa ali da je glupo jest.



Derventa ti je iza leđa i bez kontrole , Modran ti je desno i pao je, selo Velika je ispred tebe ,mislim na Plehan ,pala je i ona i u njoj je VRS.....ako si otišao sa Johovčanima onda smo mi ostali na Plehanu poslije tebe još oko 5 dana da bi se izvukli preko Kuline ...opiši sa kime si se povukao i kada povukao. a ako si domorodac sa Plehana onda mi reci koga smo zvali "KOJOT"!
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP

Zadnje uređivanje kobrin sin : 06.01.2010. at 02:30.
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 09:52   #24
Srbi su '92 u B. Posavini uistinu bili jaki,prejaki..pa i nije bila sramota izgubiti.
Ipak bilo je i zvjezdanih trenutaka,kao sto je rasturanje cetnika od strane osjecke brigade u Modrici,ili dolazak hrvatskih snaga do Doboja...

Ono sto mene boli je cinjenica da se '95 godine,kad su srbi na koljenima bili,a krajiske brigade poslali u obranu Banjaluke i okolice ,nije pokusalo uci u Posavinu.Da je kojim slucajem rodno selo Mate Bobana ili Gojka Suska u Posavini bilo,vjerujem da bi se drugacije postupalo. Nazalost!
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 10:18   #25
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Srbi su '92 u B. Posavini uistinu bili jaki,prejaki..pa i nije bila sramota izgubiti.
Ipak bilo je i zvjezdanih trenutaka,kao sto je rasturanje cetnika od strane osjecke brigade u Modrici,ili dolazak hrvatskih snaga do Doboja...

Ono sto mene boli je cinjenica da se '95 godine,kad su srbi na koljenima bili,a krajiske brigade poslali u obranu Banjaluke i okolice ,nije pokusalo uci u Posavinu.Da je kojim slucajem rodno selo Mate Bobana ili Gojka Suska u Posavini bilo,vjerujem da bi se drugacije postupalo. Nazalost!
svi smo se tome nadali '95 ali US je rekao stop... svejedno se u Posavinu ne bi nitko vratio
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 10:28   #26
Quote:
posavljak012 kaže: Pogledaj post
http://jerkozovak.com/

Ima li istine u ovome?
ne znam što Jerka, poštujem ga ga kao čovjeka, kvalificira za tu temu uopće?
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 10:43   #27
Ta osjetljiva tema knjige Bitka za Posavinu 92 samo mu je bila sredstvo da bi opet došao u zbivanje javnosti i da bi opet sebi napravio promociju....
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 11:56   #28
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Srbi su '92 u B. Posavini uistinu bili jaki,prejaki..pa i nije bila sramota izgubiti.
Ipak bilo je i zvjezdanih trenutaka,kao sto je rasturanje cetnika od strane osjecke brigade u Modrici,ili dolazak hrvatskih snaga do Doboja...

Ono sto mene boli je cinjenica da se '95 godine,kad su srbi na koljenima bili,a krajiske brigade poslali u obranu Banjaluke i okolice ,nije pokusalo uci u Posavinu.Da je kojim slucajem rodno selo Mate Bobana ili Gojka Suska u Posavini bilo,vjerujem da bi se drugacije postupalo. Nazalost!
Činjenica je da se pokušalo, Akcija Una" je bila taj pokušaj, naše snage su bile raspoređene od Matijevića pa do Jasenovca, a na potezu Jasenovac -Sl. Brod su vršene pripreme za prelazak Save, no čekalo se rezultate napada naših snaga na potezu Matijevići-Hrvatska Dubica.

Na žalost Akcija Una" je bila potpuni fijasko, jer su srbi bili pripremljeni a i upozoreni od strane Amerikanaca koji su bili protiv te akcije.

Plan je bio potisnuti srbe prema koridoru i natjerati ih na povlačenje, te ubacivati svježe snage kako bi se oni povlačili-recept iz Oluje-ostavi im put za povlačenje, da ne bi pružali očajnički otpor.
 
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 13:02   #29
Čitajući o posavini odlučio sam da se javim kao sudionik tih događaja, bio sam propadnik TG 111 iz Rijeke mi smo bili u Koraću na našu lijevu stranu se nadovezivala neka domaća postrojba a na njih 2 gbr, e sad, lik koji je zapovjedao tom postrojbom 2gbr na svoju ruku ponavljam na svoju ruku pokreće neki napad koji propada i ta postrojba se povlači a čejani su jednostavno za njima ušli u Brod i to vam je istina o padu Broda, sve ove priče o prodaji/predaji, dogovorima i sl. su nebuloze.
PO-top is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 13:09   #30
Quote:
datipametstane kaže: Pogledaj post
Pozdrav iz Graza
kaj ti trabunjaš o grazu? u tom sporazumu upravo se navodi da hrvati posavinu smatraju svojom, a srbi svojom, i da o tom nije postignut dogovor.
jel ti možda neka nova saznja imaš?
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 13:12   #31
Quote:
datipametstane kaže: Pogledaj post
Pozdrav iz Graza
kaj ti trabunjaš o grazu? u tom sporazumu upravo se navodi da hrvati posavinu smatraju svojom, a srbi svojom, i da o tom nije postignut dogovor.
jel ti možda neka nova saznja imaš?
inaće, što se tiće hrvatske politike, u nekim tuđmanovim transkriptima on se zalaže da hrvati brane pojas uz savi od broda do orašja, ali da ne idu na presjecanje samog koridora srbima.
izgleda da je smatrao da bi njihovo opkoljavanje bilo više štetno nego korisno. to se i pokazalo točnim.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 13:27   #32
Quote:
PO-top kaže: Pogledaj post
Čitajući o posavini odlučio sam da se javim kao sudionik tih događaja, bio sam propadnik TG 111 iz Rijeke mi smo bili u Koraću na našu lijevu stranu se nadovezivala neka domaća postrojba a na njih 2 gbr, e sad, lik koji je zapovjedao tom postrojbom 2gbr na svoju ruku ponavljam na svoju ruku pokreće neki napad koji propada i ta postrojba se povlači a čejani su jednostavno za njima ušli u Brod i to vam je istina o padu Broda, sve ove priče o prodaji/predaji, dogovorima i sl. su nebuloze.

Dečki Vama svaka čast, 111 br. časno je sudjelovala u tim bitkama...Svi Vi koji ste došli sa strane samo ste dali obavezu ovim domačima da se još Više dokažu...i zato Vama ...ako se ne varam imali ste i VBR-e kojima ste stalno pucali po srpskim položajima
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 21:19   #33
Hvala, mislim da su VBR-i bili od TRD-a zbornog područja Rijeka a ne od brigade nisam siguran pa bi molio da me ne hvatate za riječ, tamo je došla slavna A bojna popunjena sa pričuvom koja se isto dokazala poslije u borbama oko Orašja.
PO-top is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 23:23   #34
1. da smo držali bosansku posavinu morali bi tamo angažirati vrlo jake snage jer je srbima važan koridor...kako bismo onda organizirali oluju ako su u posavini nagažirani toliki iskusni borci?
2. da su amerikanci dopustili, mi bismo sa muslimanima preko banja luke došli do dervente i vratili posavinu
3. tezu o prodaji posavine obično podržavaju oni koji misle da se nismo uopće trebali angažirati u bosni i da smo tamo agresori..apsurdno ali hrvatski
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 23:24   #35
Iz Posavske Hrvatske
Knjiga "Rat u bosanskoj Posavini 1992." Jerka Zovka
Datum objave: 18.12.2009

Stožerni general u mirovini Petar Stipetić ispričao se braniteljima i zapovjednicima hrvatskih postrojbi, ali i brodskim političarima koje je svojedobno optužio za ovaj teški vojni poraz. Knjiga Jerka Zovka i njemu je dokazala da je bosansku Posavinu davno prije izdala politika

Knjiga objavljena u izdanju Posavske Hrvatske i Grada Slavonskog Broda

U utorak je pred punim gledalištem Kazališno-koncertne dvorane predstavljena knjiga-dokument ili, kako je rekao jedan od predstavljača, enciklopedija zbivanja u bosanskoj Posavini u razdoblju od 3. ožujka do 7. listopada 1992., "Rat u bosanskoj Posavini 1992." Jerka Zovka. Kako je istaknuto, autor je na 770 stranica usustavio što je prethodilo ovim sudbonosnim događajima, kako su se razvijali od napada na policijsku postaju i most u Bosanskom Brodu do ulaska srpskih snaga u Bosanski Brod i osvajanja cijele bosanske Posavine izuzev oraške enklave, te zaključno službenih stavova o ovom velikom porazu hrvatskih obrambenih snaga.

108. brigada NIJE kriva

U uvodu samoga predstavljanja prikazan je kratki dokumentarni film koji je okupljene podsjetio na događaje u bivšoj Jugoslaviji, njezin raspad, rat u Sloveniji i Hrvatskoj te, konačno, početak krvavog rata u Bosni i Hercegovini i podjele koje su se dogodile.

- Iako nije povjesničar, u dijelovima ove knjige Zovak se služio instrumentarijem povijesne znanosti kojim je objasnio što je dovelo do najvećeg hrvatskog vojnog poraza devedesetih, stoga bih rekao da ovo nije klasična knjiga nego vrijedan dokument - kazao je dr. sc. Ivica Miškulin koji u brodskoj podružnici Hrvatskog instituta za povijest radi na projektu Hrvatski demokratski pokret i Domovinski rat u Slavoniji, Srijemu i Baranji, s posebnim osvrtom na brigade s područja Brodsko-posavske županije. - Dakako da se nakon poraza uvijek traže krivci, a krivima su proglašene postrojbe koje su bile kralježnica obrane bosanske Posavine, postrojbe koje su zapravo bile najbolje što su hrvatske vojne snage dale devedesetih, a koje su nakon pada bosanske Posavine suočene s optužbama i posramljene. U nizu iznesenih dokumenata, kroz analizu stanja na bojištu u pojedinim ključnim trenucima, autor je u ovoj knjizi točno odgovorio na pitanje tko nije kriv za pad bosanske Posavine, a to su 108. brigada i druge pripadajuće postrojbe - zaključio je Miškulin.

Spoznajemo ono što tada nismo znali

"Rat u bosanskoj Posavini" sigurno je značajan dokument za budućnost, za one koji dolaze, koji će sa njenih stranica iščitavati čitav niz slojeva, od vojno-taktičkih, političkih, ekonomskih, socijalnih do onih ljudskih, no svima nama koji smo svjedoci toga vremena, sudionicima, stradalnicima, ova knjiga otvara vrata vremena pa se u pojedinim trenucima čini da sve ponovno proživljavamo. Vjerojatno je zato toliko emocija u dvorani izazvao i nastup brigadnog generala u mirovini Vinka Štefaneka, na čijim je plećima tijekom posljednjih 17 godina ležao najveći teret odgovornosti i optužbi. Iako ima neke primjedbe na Zovkove prosudbe, Štefanek je istaknuo da je autor dao cjelokupni pregled zbivanja, dobe i loše strane obrane: - Pedeset tisuća četnika je u jednom trenutku probijalo koridor, a nas je ukupno bilo 20.000. Dali smo sve od sebe da spasimo Posavinu, ali na crti je bilo najviše 18.000 branitelja, a poslije je broj samo opadao... - prisjećao se tih trenutaka tadašnji zapovjednik Operativne grupe Istočna Posavina, dodajući: - Drago mi je da se pojavila ova knjiga, ovakav dokument, koji nam omogućava da spoznamo ono što tada nismo znali. Zato molim i druge da pišu, ali da pišu istinu. Svoju, jer svatko od nas ima svoju istinu, ali istinu. Zato, pročitajte ovu knjigu i budite pritom objektivni, ali i sami napišite ono što znate. Ostavimo sve to djeci, pa neka oni prosuđuju kako je bilo.

Kriva je politika, a ne vojska

- Ja sam jedan od krivaca za zbivanja u ovoj knjizi. Moja je jedina misao bila obraniti Posavinu, kao zapovjednik Slavonskog bojišta gurao sam postrojbe da očuvamo ovaj teritorij, dva sam puta naredio da se probija koridor, a nisam znao da ga ne smijemo dirati. Nakon čitanja ove knjige, kad se sagleda cjelokupni povijesni kontekst (da je primjerice na dan pada Vukovara formirana Zajednica Herceg-Bosne, da je Hrvatska u trenutku pred pad bosanske Posavine demobilizirala 70.000 ljudi a mi nismo mogli dobiti ni tri taktičke grupe, da je sporazumom Karadžić-Boban već dogovoreno otvaranje koridora), pouzdano znam da za ovaj poraz treba okriviti politiku a ne vojsku koja je željela obraniti ovo područje i pritom krvavo ginula. Drago mi je da je Zovak uspio ukazati na politiku koja se tada vodila i napisao knjigu koja će to rasvijetliti - kazao je na predstavljanju knjige "Rat u bosanskoj Posavini 1992." stožerni general u mirovini, tadašnji zapovjednik Slavonskog bojišta Petar Stipetić nastavljajući: - Činili smo sve da se pojača obrana, dovedu nove, svježe snage iz Hrvatske, ali nije išlo. Pojavile su se brojne prepreke, od "Bedema ljubavi" koji u Virovitici zaustavlja naše postrojbe, do raznih mešetara koji su mimo mene i Štefaneka obilazili bojišnicu i davali suprotne zapovijedi, kao Praljak i Čermak, a da ne govorim o logističkoj opskrbi koja je stizala malo pa nikako, a ono što je stizalo nije se davalo nego prodavalo! Zato svaka čast Zovku na hrabrosti kojom je pristupio pisanju ove knjige, enciklopedije zbivanja na ovom području, koja će pokazati što se ovdje zbivalo.


Isprika generala Stipetića

- Ja imam jedan grijeh prema 108. brigadi, njenim zapovjednicima i vojnicima. U jednom izvješću predsjedniku Tuđmanu napisao sam ono što sam tada mislio da je istina, optuživši 108. brigadu Hrvatske vojske i 101. bosanskobrodsku da su kukavički napustili bojište, a sada vidim da sam imao tek djelomične informacije. Nakon ove knjige, vidim da tada nisam znao kakvo je bilo raspoloženje među ljudima, kakvo je bilo stanje brigade... Ispričavam se sada svima. To su bile naše najbolje, najborbenije postrojbe. Ispričavam se i Štefaneku i Soriću, Oreškoviću... nisam bio u pravu, nisam tada sve znao - kazao je stožerni general Stipetić, dodajući: - Posavinu smo izgubili uz 2000 mrtvih i 5000 ranjenih. Nemilosrdno se ginulo, ni jedan dan nije bio bez 10-20 mrtvih, 40-60 ranjenih. To su žrtve koje ne mogu opravdati nepromišljeni postupci.

- Knjiga je plastična, sistematski obrađuje sve događaje i svaka čast autoru Jerku Zovku što je tako realno uspio sve prikazati - zaključio je general Stipetić, koji je na ovoj promociji govorio ne samo u svoje ime, nego i uime hrvatskoga predsjednika Stjepana Mesića.

Rekonstrukcija zbivanja ukazuje na prave uzroke

- Devedeset i devet posto okupljenih večeras na predstavljanju ove knjige očekuje da konačno kažem zbog čega je pala bosanska Posavina. Svi možete uzeti moju knjigu i na 770 stranica pratiti što se događalo iz dna u dan, iz sata u sat, iz minute u minutu. No moram dodati: svaki moj stav nije posljedica moje "naknadne pameti" nego ondašnje politike. Ako i ne vjerujete da je politika bila uzrok, znat ćete da hrvatske snage nisu imale ni vojno-taktički ni ljudstvom ni vojnim sredstvima snage da obrane taj prostor - kazao je autor Jerko Zovak, čije riječi su svojim izjavama potvrdili i zapovjednici suprotstavljene strane: general pukovnik Novica Simić, koji je zapovijedao cjelokupnim Krajiškim korpusom, a Zovku za knjigu ustupio neke originalne taktičke zemljovide, kao i pukovnik Mika Škorić, zapovjednik Krnjinske brigade koji je vodio završne operacije osvajana bosanske Posavine.

Na temelju brojnih izvora, dokumenata, bilježaka i zapisa, depeša, dnevnika brigada, zapovijedi, izvješća, zemljovida ali izjava sudionika Zovak je uspio rekonstruirati zbivanja, no jedna od najvećih zanimljivosti i vrijednosti knjige jesu zemljovidi s točnim rasporedom snaga u pojedinim trenucima iz kojih se vidi da je sa srpske strane na liniji bojišta bilo 54.000 boraca, a na našoj (hrvatsko-muslimanskoj, jer ne smijemo zaboraviti da su ovdje Hrvati i Muslimani čvrsto surađivali) niti 20.000, dok je u trenutku osvajanja Bosanskog Broda u proboj išlo 20.000 srpskih vojnika a u obrani je bilo jedva manje od 2000. Zovak je spomenute zemljovide redom predstavio i protumačio i na samoj promociji, zorno pokazujući svaki pomak na bojišnici te ukazao zašto neke točke nisu mogle biti branjene, zašto su se neke postrojbe povlačile, zašto su tih presudnih dana hrvatski branitelji bili demoralizirani, obeshrabreni i čekali pad linije.

- Ljudi su izginuli zato jer im nitko nije rekao da puste taj koridor koji je politika bila dogovorila - optužio je Zovak ne samo za ovaj teški vojni poraz nego i gubitak teritorija koji će imati dugoročne ekonomske, socijalne, demografske posljedice, zaključujući: - Za gubitak bosanske Posavine kriva je politika. Ovim redom: Tuđman, Šušak, Boban, Čermak, Praljak, Basarac. A nisu krivi: Tus, Stipetić, Štefanek, Sorić i ostali, nije kriva 108. i 3.A brigada Hrvatske vojske.

Knjiga koju treba pozorno čitati

Iza ove knjige, koja će sigurno izazvati buru, ali i smiriti određene strasti, a pouzdano skinuti ljagu s onih koji su braneći bosansku Posavinu a time i Slavonski Brod, tadašnju slavonskobrodsku općinu pa i cijelu Slavoniju i Hrvatsku, kao izdavači stoje Posavska Hrvatska i Grad Slavonski Brod, koji su u ovaj projekt ušli vjerujući kako će Jerko Zovak napisati poštenu knjigu, što se i ostvarilo. Iz pijeteta prema poginulima i ranjenima - braniteljima i civilima koji su također teško stradavali, njihovim obiteljima, iz potrebe da se oda počast svima koji su sa srcem išli u obranu, te da se s nepravedno optuženih, makar i nakon 17 godina, skine ljaga, izdavači s ponosom predstavljaju ovo opsežno djelo, o čijoj relevantnosti i točnosti mogu raspravljati samo oni koji su knjigu u cijelosti, pozorno, pročitali.

http://www.posavskahrvatska.hr/Novos...20091218102817
posavljak012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 23:52   #36
Ako su srbi imali 54000 vojnika, a mi 20000...kakav je odnos bio u naoružanju?..koliko su oni imali npr. tenkova i topova a koliko mi?...malo je kontradiktorno..ako j etuđman kriv što je trebao napraviti?..dovesti još vojnika?ako je tuđman kriv što je trebao napraviti, piše li negdje što je trebalo napraviti???
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 00:09   #37
Što misliš da možeš objasniti forumskim filozofima foteljašima? Oni uporno jedno čisto vojno pitanje okreću na političko. U vrijeme kad su srbi zbog nadmoći u naoružanju i naslijeđenim JNA pozicijama u CIJELOJ BiH (i od strane UN trupa osiguranih osvajanja u Hrvatskoj) imali priliku i podršku englesko-francuske visoke politike odraditi "konačno rješenje muslimana i hrvata u bih" sigurno su ih interesirali nekakvi politički pregovori i dogovori. Krenuli su ostvariti brzu vojnu pobjedu i odraditi genocid dok su još imali premoć, a za pregovore ako bi zatrebalo je bilo vremena, a i lakše je pregovarati sa šakom poraženog jada. Ove priče o predajama, izdajama i dogovorima za zelenim stolom mogle su početi tek kad je zaustavljen srpski ratni stroj i to početkom 93. Dotad je upravo Tuđman vukao vojne poteze koji su spasili BIH (da nisu možda zarobljeni alija ili engleski lordovi - otvoreni velikosrpski pokrovitelji???). Kažem mogle su početi, ali i tada se jedino Tuđmanovoj politici savezništva s amerikom može zahvaliti preživljavanje BIH i najvećeg dijela Hrvatske. Izgubiti jednu bitku ne znači izgubiti rat. Ali jebiga, onda je stigao Mesić i odjebao USA savezništvo, pa sad englezi opet od BiH rade što žele...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 00:29   #38
Piše u knjizi da je tuđman trebao imati jasnu i konzistentnu politiku u bih i u posavini...ok..da vidimo tko je od svih strana u sukobu (srbi, muslimani, hrvati, britanci, amerikanci, francuzi, rusi) imao jasnu i konzistentnu politiku...?...nitko.
Autor tuđmana naziva "učitelj i vođa"...?!...pa kako čovjek ne bi ovaj narod prezirao...
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 00:44   #39
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
Što misliš da možeš objasniti forumskim filozofima foteljašima? Oni uporno jedno čisto vojno pitanje okreću na političko. U vrijeme kad su srbi zbog nadmoći u naoružanju i naslijeđenim JNA pozicijama u CIJELOJ BiH (i od strane UN trupa osiguranih osvajanja u Hrvatskoj) imali priliku i podršku englesko-francuske visoke politike odraditi "konačno rješenje muslimana i hrvata u bih" sigurno su ih interesirali nekakvi politički pregovori i dogovori. Krenuli su ostvariti brzu vojnu pobjedu i odraditi genocid dok su još imali premoć, a za pregovore ako bi zatrebalo je bilo vremena, a i lakše je pregovarati sa šakom poraženog jada. Ove priče o predajama, izdajama i dogovorima za zelenim stolom mogle su početi tek kad je zaustavljen srpski ratni stroj i to početkom 93. Dotad je upravo Tuđman vukao vojne poteze koji su spasili BIH (da nisu možda zarobljeni alija ili engleski lordovi - otvoreni velikosrpski pokrovitelji???). Kažem mogle su početi, ali i tada se jedino Tuđmanovoj politici savezništva s amerikom može zahvaliti preživljavanje BIH i najvećeg dijela Hrvatske. Izgubiti jednu bitku ne znači izgubiti rat. Ali jebiga, onda je stigao Mesić i odjebao USA savezništvo, pa sad englezi opet od BiH rade što žele...
U knjizi (13 teza na internetu) piše da je tuđman kriv jer nije vodio jasnu politiku...da li je izetbegović vodio jasnu politiku?...ako jest (autor to ne spominje) kako su mu srbi poklali 100000 sunarodnjaka...nije valjda zato jer su bili vojno jači...ma hajde, kakve veze ima takva sitnica kad je rat u pitanju.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 01:11   #40
Ma kažem ti ja forumski filozofi foteljaši, kad treba galamiti, upirati prstom, prozivati, možda i urlati o jurišanju do drine onda su najglasniji, ali nedaj bože da dođe do "belaja", onda odma izmisle ispričnicu za zavući se u sigurnost mišje rupe. A kad sve prođe evo ih opet prosvjetleni širokim saznanjima o tome što nije trebalo, ko je kriv, ko je izdajnik... S druge strane dopizdi slušat stalno iste gluposti, a kad im postaviš neko suvislo pitanje ili raspravljaš argumentima, prave se da nečuju ili jednostavno nisu u stanju pojmiti...

Zadnje uređivanje RT20 : 07.01.2010. at 01:21.
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.