Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2022., 04:00   #1
Užas koji pit bullovi ostavljaju

Evo ovdje možemo svjedočiti tisućitom napadu ove opasne pasmine na čovjeka:



Što mislite, bi li trebalo kompletno zabraniti tu pasminu za posjedovanje?
auto182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2022., 05:34   #2
Nije kriva životinja već vlasnik.
Dakle, ne zabraniti životinju već strogo kažnjavati svakog vlasnika životinje (pod tim mislim i na druge pasmine) koja nije socijalizirana i pod kontrolom.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2022., 19:03   #3
taj pas iz prvog je već imao triger na zvuk i vlasnici su to dobro znali, ali nisu curu upozorili na to!
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2022., 20:04   #4
Tu pasminu treba jednostavno zabranit. Je, uvijek je kriv vlasnik ali isto vrijedi i kod pištolja pa ne hodamo kao na divljem zapadu
__________________
Saće
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2022., 20:25   #5
Pistolj je inherentno oruzje.

Je li PB inherentno agresivan prema ljudima i je li agresivniji od nekih drugih borbenih pasmina koje se manje spominju? Sigurno jest od nekih, ali psi nisu samo emotional support igracke i zabrana svakog sa izrazenijom agresijom bi dokinula dobar dio funkcija za koje su stvarani, a sto nisu samo borbe pasa vec i obrana, policija, cuvanje kuce, stada, lov itd. Teba to sve prvo jasno ustanoviti istrazivanjima koja definitivno utvrdjuju granice genetike i odgoja.

Ubiti mozes pistoljem, pajserom i nozem. Pistolj je rijetko dopusten jer je cisto oruzje. Pajser je rijetko zabranjen jer je pretezno orudje. Noz je svasta pa regulativa ovisi o kontekstu.

Sa time da niti pistolj nije potpuno zabranjen vec cvrsto reguliran pa ga mozes nositi u lov, na streljanu, na posao ako ga podrazumijeva itd, a niti pajser nije uvijek dozvoljen, ne mozes ga uzet na utakmicu.

Sto ne znaci da mozda zaista ne treba zabraniti, no za to bi trebali bolji podaci i argumenti od kakvog medijskog izvjesca o pojedinom dogadjaju.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2022., 22:01   #6
Imate za to dobar eksperiment u kanadskoj provinciji Ontario gdje su pit bulli (i druge medijima drage pasmine) zabranjeni.

Broj ugriza nije se smanjio, a umjesto pit bulla zabilježen je porast ugriza od strane drugih pasmina.

Zbog energičnog temperamenta i fizičke snage pit bulli znače veliku odgovornost od strane vlasnika. Vlasnik psa mora dobro odgojiti i socijalizirati.

Najveća opasnost su neodgovorni vlasnici koji svoje pse zapostavljaju ili zlostavljaju, a čini mi se da je bitno i kakav tip ljudi bira pit bulle kao kućne ljubimce. Zašto biraju njih, a ne jorkširske terijere ili retrivere?

Gdje ja živim pit bulle i srodne pasmine mora se registrirati kao opasne pse jednom godišnje, na posjedu mora biti istaknut znak "opasan pas", pas mora imati područje i skrovište, zabranjeno je korištenje lanca, bilo gdje izvan posjeda mora imati brnjicu i na kratkoj vodilici i obavezno se mora kupiti osiguranje u slučaju incidenta. Nestanak psa mora se prijaviti. Inače se o takvim stvarima brinu lokalni propisi (gradski i sl.) koji se donose inicijativom građana i lokalnim referendumom.
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2022., 23:03   #7
Quote:
MechaLiver kaže: Pogledaj post
Imate za to dobar eksperiment u kanadskoj provinciji Ontario gdje su pit bulli (i druge medijima drage pasmine) zabranjeni.

Broj ugriza nije se smanjio, a umjesto pit bulla zabilježen je porast ugriza od strane drugih pasmina.
Broj ugriza?

Kakva je to statistika? Jel isti ugriz onaj od pekinezera i od pit bulla?

Koliko se smanjio broj smrti, trajnog invaliditeta, i sl.?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 03:22   #8
Liječnici su dužni prijaviti ugrize, tako da djelomično ovisi o tome koliko je ozljeda ozbiljna. No mnogi idu radi sprečavanja bolesti.

Članak
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 09:26   #9
Quote:
auto182 kaže: Pogledaj post
Što mislite, bi li trebalo kompletno zabraniti tu pasminu za posjedovanje?
naravno da treba zabraniti pasminu koja je uzgajana isključivo za borbe. takav pas je opasan kao kucni ljubimac, ponajviše za vlasnike i okolicu.
svatko ko negira genetski faktor samo pokazuje manjak znanja i iskustva.
životinje nisu racionalne te su kod njih insinkti (koji su selektivnim uzgajanjem naglašeni) puno jače i više dolaze do izražaja.
dovoljno je znati kaj si takvi psi međusobno rade u leglu (ubijaju) kao štenad, da nisu ni potrebne statistike (koje pokazuju da su takve pasmine inherentan rizik).
malo statistike: https://dogbitelaw.com/vicious-dogs/...ts-and-figures

a također treba gledati i mentalni sklop vlasnika takvih pasa. Tko bi normalan od stotina pasmina izabrao baš onu koja je uzgajana za borbe?
Labilni psi za iskompleksirane ljude.
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 09:33   #10
Svaka iole normalna osoba ne bira pitbulla kao pasminu. Kao ni tigra, zmiju otrovnicu i sl. To je kao imati tempiranu bombu i čekati da se sranje dogodi. Policija i vojska i dalje preferiraju više njemačke ovčare, belgijske ovčare negoli pitbullove jer je veća vjerojatnost da reagiraju agresivno u situacijama gdje ne bi trebalo. O čuvanju stada da ne govorim, tornjaci, šarplaninci, kavkaski ovčari su bolji izbor.

Meni je te pasmine baš žao i strašno je za što je stvorena i što im se radi. No trebala bi biti zabranjena jer budala uvijek ima koji je neće znati kontrolirati kao ljubimca ili će je imati baš da radi sranja drugima. Ali i bez toga ta pasmina je rizik, nikad ne znaš kada može eksplodirati s time da nije isto kada te ugrize jedan maltezer/njemački ovčar, a kada pitbull.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 10:58   #11
Tema služi za širenje mržnje prema toj pasmini, znam nekoliko vlasnika s tom vrstom i to su velike maze, uvijek se lijepo poigramo, nisu agresivne ko neke male vrste koje samo krešte.
Mene su psi grizli nekoliko puta, ali nikad ta vrsta, plus ja nikad nisam išla doktoru zbog toga niti prijavljivala išta...
Naravno da u krivim rukama može doći do svega, grozno što još postoje manijaci koji koriste pse, posebno ovu vrstu za borbe, a još mi je manje jasniji tip ljudi koji to ide gledati. Grozno.
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 10:58   #12
Psi uzgajani za borbe nisu nuzno jako agresivni prema ljudima. Iskustvo koje sam imao sa volontiranjem u azilu, sto je doduse limitiran uzorak koji ukljucuje natprosjecno problematicne pse pa nije dovoljna osnova za predlaganje regulative, je pokazalo da su borbeni psi instinktivno agresivniji prema drugim psima od prosjeka, sli ne nuzno prema ljudima. S druge strane daleko najgori prema ljudima je bio njemacki ovcar, uostalom oni navidno imaju kao pasmina nekih dosta ozbiljnih problema u uzgoju, no ne znam detalje. Jedini kojeg me bilo strah setat da ne napadne random prolaznike.

Nisam siguran da bih radije svabu nego pitbulla da je to jedini izbor.
Sve su to doduse bezveznjaci, bokseri su zakon, bebe
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 11:20   #13
Quote:
MechaLiver kaže: Pogledaj post
Imate za to dobar eksperiment u kanadskoj provinciji Ontario gdje su pit bulli (i druge medijima drage pasmine) zabranjeni.

Broj ugriza nije se smanjio, a umjesto pit bulla zabilježen je porast ugriza od strane drugih pasmina.

Zbog energičnog temperamenta i fizičke snage pit bulli znače veliku odgovornost od strane vlasnika. Vlasnik psa mora dobro odgojiti i socijalizirati.

Najveća opasnost su neodgovorni vlasnici koji svoje pse zapostavljaju ili zlostavljaju, a čini mi se da je bitno i kakav tip ljudi bira pit bulle kao kućne ljubimce. Zašto biraju njih, a ne jorkširske terijere ili retrivere?

Gdje ja živim pit bulle i srodne pasmine mora se registrirati kao opasne pse jednom godišnje, na posjedu mora biti istaknut znak "opasan pas", pas mora imati područje i skrovište, zabranjeno je korištenje lanca, bilo gdje izvan posjeda mora imati brnjicu i na kratkoj vodilici i obavezno se mora kupiti osiguranje u slučaju incidenta. Nestanak psa mora se prijaviti. Inače se o takvim stvarima brinu lokalni propisi (gradski i sl.) koji se donose inicijativom građana i lokalnim referendumom.
Kakvih točno ugriza? Onih koji ugroze život ili su se u statistiku uzeli i strašni napadi maltezera?

Ne znam jel se ljudi općenito drže tih pravila tu gdjd ti živiš ali ovdje se nd drže niti najosnovnijih,može zakonodavac propisivat što god želi..

Mislim žao mi je ljubitelja pasmine koji svoje pse koriste kao sportaše i mezimce ali ta pasmina treba ić.
I još jedna iz Brazila ali te srećom nema ovdje...
__________________
Saće
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 12:51   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Sve su to doduse bezveznjaci, bokseri su zakon, bebe
Jedno takvo miroljubivo tele od 35 kg imam doma, agresivan je kao i leptir.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 14:32   #15
Quote:
Marra kaže: Pogledaj post
Jedno takvo miroljubivo tele od 35 kg imam doma, agresivan je kao i leptir.
Jedan od najboljih kucnih/obiteljski pasa rekao bih, generalizirano po rasi. Izgled zavarava skroz, nekad tesko uvjerit ljude koji su to vjecni stenci.

Jos vise sa dobermanima. Nisu doduse takva "telad" i malo hiperaktivni, ali isto puno bezopasniji od onoga sto izgled i renome asociraju. Makar sada kad se usi ne kupiraju odmah manje nabrijano izgledaju.

Mastifi su isto na svoj nacin kuleri, iako vise gospoda nego odrasla stenad.U stvari su ti izgledom opasni psi cesto mirniji od ovih pokucnih mikrorasa.

PB je cini se nesto izmedju. Nije najagresivniji, ali je agresivniji od prosjecne mrcine koja moze napravit stetu.
Ono sto je tesko razdvojiti jest koliko je do pasmine, a koliko je do vlasnika, njegova razloga biranja tog psa i onda toga kako ga odgaja.

Ako se moze cvrsto utvrditi da je do same pasmine onda mozda ne bih nuzno branio, ali cvrsce regulirao i kontrolirao. Npr obavezna profi dresura, provjera vlasnika, vece kazne za vodanje bez brnjice od standardnih itd.
Ali to treba prvo ustanoviti, jer ako nije prvenstveno do genetike onda nismo puno napravili, debil od vlasnika ce uvijek imati dovoljno izbora pasa i pasmina za izivljavanje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 14:33   #16
inače, ovaj pitt sa videa je zapravo križanac pitbulla i boksera, a onaj drugi mejšanac njemačkog ovčara.
jako je rizično i neodgovorno uzimati dvoje odraslih, još tome muških pasa iz azila dok doma imaš malu djecu. ili tvrditi da su OK a imaš ih tek koji mjesec...

nikad ne znaš kakve traume te životinje nose sa sobom, nažalost. njih treba uzimati samo osoba koja ima uvjete i neko znanje.

najgora životinja je još uvijek čovjek.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 14:40   #17
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
inače, ovaj pitt sa videa je zapravo križanac pitbulla i boksera, a onaj drugi mejšanac njemačkog ovčara.
jako je rizično i neodgovorno uzimati dvoje odraslih, još tome muških pasa iz azila dok doma imaš malu djecu. ili tvrditi da su OK a imaš ih tek koji mjesec...

nikad ne znaš kakve traume te životinje nose sa sobom, nažalost. njih treba uzimati samo osoba koja ima uvjete i neko znanje.

najgora životinja je još uvijek čovjek.
To sa azilimanje tako cudno. Doduse kad sam tamo volontirao stvari su bile jos u pocecima.

Dosta psa se fino udomi, ali ima i tako cudnih situacija. Vise problematicnih pasa koji promjene po nekolikoo vlasnika da bi ih na kraju opet uspavali kad naprave ozbiljno sranje. Tada mi je ideja da ih se olako uspavljuje bila nezamisliva, ali danas nisam bas siguran ima li smisla sa problematicnim psom gubiti ograniceno vrijeme i resurse te da je izglednost promjene karaktera jako visoka.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 15:16   #18
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To sa azilimanje tako cudno. Doduse kad sam tamo volontirao stvari su bile jos u pocecima.

Dosta psa se fino udomi, ali ima i tako cudnih situacija. Vise problematicnih pasa koji promjene po nekolikoo vlasnika da bi ih na kraju opet uspavali kad naprave ozbiljno sranje. Tada mi je ideja da ih se olako uspavljuje bila nezamisliva, ali danas nisam bas siguran ima li smisla sa problematicnim psom gubiti ograniceno vrijeme i resurse te da je izglednost promjene karaktera jako visoka.
bolje uložiti vrijeme i resurse u životinju nego neke ljude.

a jadnike koji kompenziraju uzimanjem takvih životinja kaznit gadno. dalo bi se tu svašta srediti u sustavu, ali svaki dio treba radit svoj posao.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 16:47   #19
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post

Jos vise sa dobermanima. Nisu doduse takva "telad" i malo hiperaktivni, ali isto puno bezopasniji od onoga sto izgled i renome asociraju. Makar sada kad se usi ne kupiraju odmah manje nabrijano izgledaju.

PB je cini se nesto izmedju. Nije najagresivniji, ali je agresivniji od prosjecne mrcine koja moze napravit stetu.
Ono sto je tesko razdvojiti jest koliko je do pasmine, a koliko je do vlasnika, njegova razloga biranja tog psa i onda toga kako ga odgaja.

Ako se moze cvrsto utvrditi da je do same pasmine onda mozda ne bih nuzno branio, ali cvrsce regulirao i kontrolirao. Npr obavezna profi dresura, provjera vlasnika, vece kazne za vodanje bez brnjice od standardnih itd.
Ali to treba prvo ustanoviti, jer ako nije prvenstveno do genetike onda nismo puno napravili, debil od vlasnika ce uvijek imati dovoljno izbora pasa i pasmina za izivljavanje.
Mene je jedan doberman napao posve neočekivano. Istrčao je iz vrta pravo na ulicu dok sam prolazila. Nisam ga niti čula niti vidjela, pojavio se odjednom iza leđa.
Imala sam susjeda koji je živio sa majkom i imao pitbulla. Živjeli u kući sa dvorištem, majka mu imala kokoši i mačke. Pitbull joj je pobio sve životinje plus svaku drugu koja se približila njegovom dvorištu. Način na koji je to radio je bio jeziv. Nije to bio samo čisti nagon to je bilo uživanje u ubijanju i držanje žrtve još dugo nakon smrti unatoč naporima vlasnika da ih razdvoji. Žena ga se bojala, nije mu prilazila, sina znala zamolit da ga zaveže za lanac u njegovu kućicu kada je odlazio na posao. Srećom nije nijednog čovjeka napao. Pukom srećom koju neki nemaju. Sve priče o napadu pitbulla samo potvrdjuju da je to pasmina koju je teško kontrolirati i koja kada napadne ne reagira na naredbe, povike, išta. Nema tu kontrole, samo želja za ubijanjem.
Mogu djelovati miroljubivo, ali oni su prikrivena bomba.

Ja imam jednog border collie-a koji je itekako sladak i nezainteresiran za druge ljude. Do jedne točke gdje može ugristi drugoga. Ja ne isključujem ni da može ugristi mene ako prijedjem granicu. I to je ono što bi svaki vlasnik trebao imati na umu. Ne davati povjerenje psu koji je samo životinja vodjena nagonima koliko god se nama činila slatkom i bezopasnom.
Problem je u ljudima što općenito podcjenjuju pse i njihov nagon. Ljudi ubijaju jedni druge u žutoj minuti da ne bi pas isto to napravio.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2022., 17:52   #20
Unhappy

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Nije kriva životinja već vlasnik.
Dakle, ne zabraniti životinju već strogo kažnjavati svakog vlasnika životinje (pod tim mislim i na druge pasmine) koja nije socijalizirana i pod kontrolom.
A otkud znas da ova pasmina vec nije socijalizirana? Izmedju ostalog, mozda i ne moze biti socijaliziran niti biti pod kontrolom.
auto182 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.